Jak dobře propojit televizor a PC: pro začátečníky (video)

Jak dobře propojit televizor a PC: pro začátečníky (video)

Připojení notebooku nebo počítače k televizoru je velmi snadné a moderní televizory jsou tomu uzpůsobeny. Získáte tak větší plochu pro práci a velký obraz při sledování filmů.

Jak propojit PC s TV

Nedávno jsme si na našem prvním videu „Jak dobře připojit televizor: pro začátečníky“ prohlédli konektory, se kterými se můžete setkat u televizorů, a ukázali jsme si, jak nejjednodušeji připojit DVD přehrávač, nebo domácí kino.

Zatím co v dřívějších dobách jste pro připojení televizoru k počítači potřebovali televizní kartu, několik kabelů, odpovídající vstup na TV, a i tak jste neměli jistou kvalitního obrazu (a popravdě on také málo kdy kvalitní byl), nyní, v éře plochých televizorů jde vše snadno a daleko lépe. LCD televizory i plazmy jsou potřebnými konektory vybaveny. Není tedy nic jednoduššího, než velkou plochu v případě potřeby využít, například pro sledování filmů či seriálů.

Na videu si představíme tři způsoby propojení. Jsou to:

  • HDMI – HDMI kabelem (digitální, nejjednodušší, vede i zvuk)
  • DVI – HDMI kabelem (digitální, nevede zvuk)
  • VGA – VGA kabelem (analogový, nevede zvuk)

Číselné pořadí odpovídá i doporučenému, digitální vám vždy poskytne kvalitnější obraz bez „duchů“, což se o VGA propojení říci nedá, tam záleží na kvalitě kabelu, výstupu – zkrátka výsledek u analogového způsobu ovlivňuje více faktorů.

1. Propojení HDMI kabelem (digitální, nejjednodušší, zvládá i zvuk)

Moderní počítače, které mají HDMI výstup, mají zpravidla tímto výstupem vedený i zvuk. Proto, máte-li tento výstup na PC či NTB, použijte jej. Pokud zvuk v konektoru nemáte, pravděpodobně jej nemáte aktivovaný, nebo připojený. To je řešitelné, nicméně je to nad rámec našeho článku. Nejjednodušším řešením v případě nefunkčnosti, je pak vést zvuk pomocí kabelu jack 3.5 mm – jack 3,5 mm.

2. Propojení DVI – HDMI kabelem (digitální, nevede zvuk)

Toto se týká zejména stolních PC. Zde jen pozor – televizory zvuk z vnějšího zdroje vedený přes vstupní zvukový konektor (3.5 mm jack) přidávají jen k jednomu z několika obrazových HDMI vstupů. Zpravidla to bývá ten poslední (například HDMI 3), pohled do návodu vám to pomůže zjistit přesně. Toto digitální propojení je kvalitní, bezproblémové, stačí jen vše korektně nastavit.

3. VGA – VGA kabelem (analogový, nevede zvuk)

Pokud máte notebook bez HDMI výstupu, tak toto bude váš favorit. VGA vstup mají prakticky všechy ploché televizory, rozdíl však bývá v rozlišení, které televizor na tomto vstupu je schopen akceptovat. U moderních Full HD televizorů je to snadné, nastavíte rozlišení 1920 x 1080 a obraz by měl být zobrazen korektně bez zkreslení. Na rozdíl od digitálních propojení možná uvidíte obrazové artefakty a duchy kolem písmen, při sledování videa to však zpravidla vůbec neruší.

U HD ready televizorů doporučím opět raději pohlédnout do manuálu, abyste nemuseli experimentovat. Ideální je nastavit rozlišení shodné s rozlišením obrazovky (zpravidla 1368 x 768), nicméně je možné, že televizor nabídne jen 1280 x 768. Zkrátka zkuste různá nastavení a vyberte to, které vypadá nejlépe a nedeformuje obraz, či deformuje ho jen minimálně. „Pohrát“ si můžete pak i s nastavením VGA vstupu na televizoru, zde je možno obraz obvykle podsunout či doladit, či roztáhnout až do krajů.

Rozlišení zobrazení.jpg 
Po připojení televizoru by počítač měl ukázat další zobrazovač v nabídce "Rozlišení obrazovky"
(kliknete pravým tlačítkem na plochu a vyberete třetí položku zdola).
Pokud se neukáže, případně je špatně identifikován (což se stává), odpojte a zapojte kabel znovu. 

Při propojování se můžete občas setkat s problémy, málo kdy jsou ale neřešitelné. Uvítáme vaše náměty na další videa a připomínky. O problémech při propojování přístrojů také můžete řešit na našem AVfóru, kde se zpravidla váš problém již někdo dříve řešil. Pokud ne, rádi poradíme.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud