Jak dobře rozmístit reprosoustavy

25. ledna 2016
TWEET SDÍLET
Pokud máte sestavu reproduktorů, vyhněte se obvyklým chybám a nekažte zbytečně její zvuk špatným umístěním.

Někdo si myslí, že umístění reproduktorů v bytě je velmi jednoduché. A možná má pravdu. Je to tak jednoduché, že se tím dá pokazit zvuk sebedražších reprosoustav a naopak i levné (ale správně umístěné) bedýnky dokáží vykouzlit velmi dobrý a věrný prostorový zvuk pro domácí kino. Jak tedy na to?

Jak a kam je dát? 

Dříve, než se začnete rozhlížet, kam který reproduktor dáte, podívejte se na výšku vašich reprosoustav a jejich vertikální umístění. Pokud například regálové reproduktory umístíte nahoru na skříň, nebo je postavíte na zem, pokazí to zvuk natolik, že to pozná i posluchač nezmlsaný hi-fi technikou.

Polohu a výšku předních reproduktorů nad podlahou určuje zcela jednoznačně osa výškového měniče (tweeteru). Ta by měla být vždy v rovině uší, a pokud to není možné, pak mírně nad ní. V případě sloupových boxů samozřejmě výšku většinou nastavit nemůžete, přesto například ty nižší je lepší postavit například na „soklík“ a tak dostat výškový měnič do roviny poslechu. U regálových boxů se používají především stojany a úchyty na zeď – přestože název svádí k dojmu, že polička knihovny je pro ně to pravé, není tomu tak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Umístění regálových reproduktorů na stojan je nejvhodnější

Zadní (satelitní) boxy jsou v ideálním případě umístěny ve stejné výšce jako přední. Mnohdy to ale kvůli uspořádání místnosti není možné, a tak je možno zvolit variantu „nad posluchačem“. U zadních reproduktorů umístění mimo osu již tolik nevadí i vzhledem k tomu, že tvůrci prostorového „mixu“ filmu s tím počítají.

Často se zapomíná na dodržení nutné vzdálenosti od zdí, která je podstatná především u boxů s basreflexem na zadní straně. Pokud víte, že budete chtít umístit reproduktor přímo na stěnu, kupte si soustavy s vývodem basreflexu na přední straně. Ty jsou pro tento účel určeny a zvláště u reproduktorů pro domácí kino naleznete na zadní straně často přímo úchytky pro jejich zavěšení (u plastových pak vylisovaný otvor).

U zadního vyústění je nutný velký odstup, přičemž pro jednoduchost se jako minimální hodnota uvádí jedna stopa (tedy přibližně 30 cm). Ovšem ani sloupové reproduktory s basreflexem na přední straně není vhodné dávat až ke stěně – pokud to jen trochu lze, ponechte jim vždy prostor kolem.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud si pořizujete subwoofer samostatně, i zde si dejte pozor na umístění basového měniče a vyústění basreflexu – může být dolů, dozadu i dopředu, ale i v pravo a vlevo.

Nepodceňujte stereo

Základem kvalitního zvuku je (a stále bude) přední pár reprobeden. Bez dobrého základu ve stereu nezískáte dobré podání hudby ani filmů. Jejich rozmístění tedy věnujte největší pozornost. Dlouholetá a prověřená poučka říká, že posluchač a reproduktory by měly tvořit vrcholy rovnostranného trojúhelníku. Z toho také plyne, že z pohledu posluchače by měly být umístěny přibližně 30° vpravo a vlevo od středu televizoru nebo plátna.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jde o natočení reproduktorů, pro domácí kino společnost Dolby doporučuje mít osy obou reproboxů rovnoběžné, a to ve vodorovném i svislém směru. Poněkud jiná situace je, pokud chcete poslouchat především hudbu; zde by naopak měl posluchač sedět v ose výškového měniče, neboť vysoké kmitočty jsou směrové a mimo osu rychle ubývají. Při poslechu hudby i sledování domácího kina je tedy potřeba zvolit určitý kompromis.

Trochu problematické je umístění středového reproduktoru, který by měl být teoreticky ve středu obrazu. V praxi se centr umisťuje nad, nebo pod televizor – zde záleží na vás, vězte však, že na zemi by ležet neměl.

Pokud je součástí sestavy také subwoofer, měl by být vždy postaven na zemi. Často doporučované umístění do rohu místnosti skutečně zesílí basy; je však vhodné pro slabší a levnější subwoofery u nichž chcete posílit basy. U výkonnějších a kvalitnějších sestav ale znatelně zhorší jejich přesnost. Vzhledem k tomu, že lidské ucho neumí lokalizovat zdroj nejnižších frekvencí, je víceméně jedno, jak subwoofer umístíte. V praxi však pozor na odrazy zvuku v místnosti; při umisťování subwooferu každopádně vyzkoušejte několik míst, i menší posun může znamenat zcela jiné vyznění zvuku. 

Užijte si skvělé filmové efekty

Základem prostorového zvuku je vždy sestava 5.1, tedy se dvěma zadními efektovými reproduktory. Setkat se můžete opět s doporučením „rovnostranný trojúhelník“, které ale nemá reálné opodstatnění. Jako vzor doporučujeme spíše referenční umístění podle firmy Dolby. Podle něj jsou totiž mimo jiné sestaveny referenční sestavy pro testování zvukových mixů. V sestavě podle Dolby jsou zadní satelity umístěny v rovině posluchače nebo mírně za ní, tedy v úhlu 90–110º.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První obrázek znázorňuje doporučené umístění dle společnosti Dolby (rovnoběžná osa předních a zadních reproduktorů). Druhá varianta více respektuje směrovost vyšších kmitočtů. Pro vykreslení širšího zvukového prostoru (při sledování filmu více lidmi) je však vhodnější první varianta 

Pro vylepšení prostorového efektu můžete využít sestavy 6.1 a 7.1 – zvuk dodají filmy se zvukovou stopou Dolby Digital EX nebo DTS ES, případně rozličné technologie pro rozklad zvuku do více kanálů (Dolby Pro Logic IIx, DTS NEO:6). Ke stávající sestavě 5.1 se přidají další dva zadní reproduktory (u zvuku 6.1 hrají stejný signál). Zde pro změnu pravidlo rovnostranného trojúhelníka platí, a tak je ideální úhel od obrazovky 150º.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při pěti reproduktorech umístěte zadní satelity mírně dozadu. Při šesti či sedmi by již měly být vedle vás

V dokonalém a v praxi nereálném případě by byla vzdálenost od všech reproduktorů stejná. V obvyklých instalacích jsou ale shodné pouze vzdálenosti reproboxů v každém páru (přední/satelity/zadní satelity). Pro zachování původního zvukového záměru je tedy nutné upravit zvukové zpoždění jednotlivých boxů, o což se stará AV receiver.

Pokud chcete mít dobrý zvuk bez práce, hledejte modely s automatickou kalibrací, které si pomocí série testovacích signálů „ohmatají“ místnost a nastaví zpoždění signálů a případně také frekvenční charakteristiky – to je obzvláště vhodné při asymetrickém umístění reproduktorů či nestandardním interiéru. Manuální nastavení je možné vždy také, ale nicméně je pracnější.

Po konečném umístění a vyladění reproduktorů není na škodu také přehrát testovací kmitočet s postupným přechodem od basů k výškám – od 20 Hz do 20 000 Hz. Tímto způsobem odhalíte, co vám v interiéru rezonuje (budete se divit, kolik toho bude) a co je třeba přemístit, připevnit či posunout, abyste během sledování filmu či poslechu hudby nemuseli poslouchat různé pazvuky ze svého okolí, jež nejsou součástí filmu či oblíbeného koncertu.

Témata článku: Domácí kino, Domácí kina na Heureka.cz


Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line