Jak dobře vybrat a koupit dostupné reproduktory 2.1

22. března 2021
TWEET SDÍLET

Nabídka reproduktorů – zejména těch bezdrátových – je v současné době obrovská, se svými modely se postupem času objevily na trhu prakticky všechny známé i neznámé značky.

Popularita bezdrátového audia je sice velká, ovšem má to i své omezení. Hlavním rozdílem oproti tradičnímu poslechu s využitím stereosoustavy je nejčastěji pouze jednokanálový (mono) poslech. Je to samozřejmě dáno konstrukcí bezdrátových reproduktorů – některé modely sice umožňují spárování dvou a více kusů a vytvoření stereoprostoru, znamená to však minimálně dvojnásobnou investici.

Klepněte pro větší obrázek

Na druhou stranu však má Bluetooth či bezdrátový reproduktor značnou výhodu v podobě přenositelnosti a mnohdy také v širší konektivitě. Tedy jako u každého jiného spotřebního zboží, i zde platí že je třeba ozvučení vybírat podle plánovaného účelu a používání.

Hudba nebo efekty

Asi nejjednodušší rozdělení je možné podle toho, k čemu mají reproduktory sloužit. Pokud je účelem jejich provozu zejména poslech hudby, pak nejlepší službu odvede pár kvalitních stereoreproduktorů, které mohou být jak pasivní (připojené k samostatnému zesilovači) nebo aktivní, kdy je zesilovač součástí sestavy.

Druhým nejčastějším účelem použití je zejména zvuková reprodukce při sledování filmů. V tomto směru je asi nejlepším řešení vícekanálový zvuk, kdy jsou použity dva až sedm reproduktorů, které doplňuje jeden nebo dva subwoofery.

Nejčastěji milovníci filmů provozují sestavu 3.1 nebo 5.1, kdy je v prvním případě přidaný samostatný reproduktor pro čitelnější řečové pásmo a v druhém případě jsou navíc použity efektové reproduktory pro lepší podání prostoru.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud se však bavíme o prostorovém zvuku, je nutno podotknout, že většina uživatelů dnes dává přednost komponentovým systémům, kdy je nasazen samostatný zesilovač a šestice reprobeden. Nabídka vícekanálového zvuku v jednom balení se dnes smrskla na levnější sestavy určené zejména k počítači anebo pokročilejší systém, které jsou tvořeny soundbarem a subwooferem, případně dalšími samostatnými reproduktory.

Tento krok je logický, jelikož většina uživatelů provozuje podobný systém společně s televizorem nebo projektorem a podélný soundbar je pro takové ozvučení ideální. Někde mezi stereosoustavou a prostorovým zvukem pak mají své místo reproduktory v konfiguraci 2.1, které by měly nabídnout dobrý stereoposlech, doplněný o hutné nízké kmitočty sloužící zejména pro vykreslení efektní atmosféry při sledování filmů aneb taky pro pořádnou „tucárnu“ u příznivců elektronické hudby.

Opravdu chci 2.1?

Než přejdeme k další kapitole, tak musíme říct, že popularita sestav 2.1 v posledních letech klesá (spolu s rostoucím zájmem o bezdrátové repro a soundbary 2.1, které ve vyšší třídě 2.1 sestavy nahradily). Ve výsledku to znamená, že výběr je, ale menší než před lety, a také výrobci jim logicky většinou nevěnují takovou péči. 

Pokud chcete systém k TV, pak opravdu má v dnešní době větší smysl soundbar (i kvůli HDMI a lepší spolupráci s TV). Jestli máte naopak vyšší nároky, tak vězte, že například poměrně dost mikrosystémů 2.0 nabízí možnost připojení aktivního subwooferu, kdy si můžete vybrat takový, který vás kvalitou a velikostí (a cenou) uspokojí. A to nemluvě o tom, že některé aktivní reprobedny podobné doplnění o umožňují také. 

V praxi se tedy asi největší výběr 2.1 reprosestav omezuje na cenově orientované produkty určené k PC a pro počítačové hráče. Pokud máte iluze, že levné 2.1 sestavy jsou primárně laděné pro co nejkvalitnější reprodukci hudby, tak tomu tak skutečně není. Na to si pořiďte raději dobré 2.0 repro. Klidně letité, velmi levné, ale stále vzhledem ke své ceně výborné Creative T20. Ale zpět k výběru 2.1 repro.

Témata článku: Soundbary, Průvodce nákupem, Reproduktory, Subwoofery, Bydlíme s AV, THX, Reprosoustavy a reproduktory na Heureka.cz