12
Fotogalerie

Jak dobře vybrat plochý televizor

Kapitoly článku:


2. Výbava a konektory

Vzhled televizoru je velmi individuální záležitost, přesto zkontrolujte, zda jsou ovládací prvky a konektory tam, kde je potřebujte. Zlaté pravidlo říká „čím více konektorů, tím lépe“, takže podumejte, co všechno chcete (nebo plánujete) zapojit. Platí, že čím vyšší modelovou řadu kupujete, tím více vstupů televizor nabídne.

Pokud budete k televizoru chtít připojit sluchátka, dejte pozor, kde se sluchátkový výstup nachází, případně zda na je jím televizorem vůbec vybaven. Velmi často se nyní stává (zvláště u ultratenkých TV), že ergonomie ustoupí designu, a pak se sluchátkový výstup „krčí“ na špatně přístupném místě mezi konektory na zadní straně. Zejména u televizoru na stěně se ke konektorů vzadu budete dostávat velmi špatně.

Čelní či boční AV vstup

Jestliže chcete občas přímo připojit kameru nebo jiné videozařízení, hledejte lépe přístupné boční konektory, s čelními se prakticky už nesetkáte. Jsou-li vzadu, budete muset kvůli každé drobnosti hýbat televizorem. Boční vstupy u moderních TV obvykle obsahují 1× HDMI vstup pro připojení digitální videokamery, či fotoaparátu, méně často už "zastaralý" AV vstup. U vybavenějších televizorů zde bývá umístěn i jeden až tři USB vstupy nebo čtečka SD karet.

Pokud plánujete na televizoru prohlížet fotografie či přehrávat videa, určitě se o USB vstup zajímejte, často jej naleznete i u velmi levných televizorů, je třeba jen vybírat. U vyšších modelových řad vám USB vstup umožňuje i přehrávání filmů z připojeného pevného disku, či dokonce na připojený disk nahrávat televizní pořady.

Zadní konektory

Základní výbava obvykle je: 1× SCART, 1× kompozitní vstup, 1× komponentní vstup, 1× VGA vstup (pro PC) + zvuk (3,5 jack) a 2× HDMI. Pokud si vybíráte ultraplochý televizor, může se stát, že na něm konektory SCART už nenajdete; místo nich moderní televizory již většinou nabízejí tři či čtyři vstupy HDMI. Hodláte-li montovat televizor na stěnu, dejte pozor, aby jeden vstup HDMI byl dobře přístupný, tedy byl i na boku přístroje.

konektory.jpg
Digitální výstup zvuku využijí majitelé domácího kina, už ale nemusí být potřeba. Nových TV výstup zvuku najdete i u prvního HDMI vstupu, takže přes stejný kabel, kterým do TV jde obraz z domácího kina, se vede zvuk z televizoru. Funkci podporují přístroje s HDMI 1.4.

U většiny televizorů (i těch levnějších) již objevíte vstup USB či čtečku SD karet pro prohlížení digitálních fotografií. U těch dražších je navíc k dispozici připojení k internetu, a to buď pomocí kabelu (konektor RJ45), nebo stále častěji bezdrátově přes Wi-Fi. Podle svých požadavků si ověřte, s jakými soubory si televizor poradí a zda přečte kartu z vašeho fotoaparátu či USB disk.

Pokud máte doma počítač, kam ukládáte kupříkladu fotky, vyšší modelové řady vám k nim nabídnou přístup přes počítačovou síť. A to samozřejmě i bezdrátově.

web v TV.jpg

Dále výrobci nabízejí nejrůznější internetové aplikace, díky nimž získáte přístup na internet či k některým službám (YouTube, počasí, finanční zpravodajství, televizní archiv TV Nova, ČT). Počítejte však s tím, že nabídka služeb se liší podle výrobce televizoru. Nicméně pokud vás některá přidaná hodnota zaujme, rozhodně si ji nechte na prodejně předvést a sami si vyzkoušejte její ovládání i rozsah služeb. Zde někteří výrobci spolupracují, takže někde nabídka může být velmi podobná (LG, Sharp, Philips), jiní výrobci nabízí svůj systém, zpravidla s nějakým exkluzivním obsahem. Tzv. Smart TV s nadstandardními funkcemi nabízejí již všichni výrobci, pokud si chcete koupit dražší televizor, 100 % tam tyto funkce již budete mít.

 

Jak na stahované filmy a seriály

Na trhu jsou i televizory, které umí ze sítě či USB disku přehrávat soubory DivX a MKV či videozáznamy z HD kamery. Ve všech případech si však zkontrolujte kompatibilitu, protože některé televizory si například neporadí s titulky, jiné přehrají jen AVCHD video z HD kamery, nikoliv ale už DivX film. Uvedené schopnosti navíc mají televizory různě omezené, takže pokud to myslíte s přehráváním filmů vážně, raději počítejte s externím HD přehrávačem, který se dá pořídit již kolem dvou tisíc korun. Tyto specializované přístroje nabízejí zpravidla větší komfort i kompatibilitu (například MKV soubory s rozlišením 1080p a DTS zvukem televizory obvykle nepřehrají korektně).

Zajímavou variantou představují Blu-ray/DVD přehrávače, u nichž již ceny klesly pod hranici 3 000 Kč. Letošní modely navíc umí přehrávat i soubory DivX a MKV, stejně tak k nim můžete připojit externí pevný disk, nebo USB flash disk. Taktéž nabízejí přehrávání multimediálních souborů ze sítě a problém nemají ani s DTS zvukem. Pokud máte starší domácí kino, volbou Blu-ray přehrávače s integrovanými dekodéry prostorového zvuku rovnou vylepšíte celý systém.

V obou případech je zkrátka zbytečné kupovat televizor s podporou přehrávání, případně se pídit po tom, co daný televizor zvládne a co již nikoliv, neboť specializovaný přístroj to dokáže lépe.

titulkyMKV.jpg
Vybavenější televizory u DivX a MKV filmů nejenže české titulky bez problémů zobrazí, ale nabízejí i nastavení jejich velikosti, umístění či synchronizaci

 

3. Nekupujte jen podle parametrů

Výběr podle údajů výrobce je jen začátek. I televizor s lepšími technickými parametry totiž může mít horší obraz než jeho papírově slabší konkurent. Vždy se tedy na televizor podívejte ještě před nákupem v prodejně.

Nikdy se ale při tom neřiďte podle ukázkových prezentačních HD videí, které většinou na prodejnách běží. Místo nich si nechte pustit běžné pozemní digitální vysílání, protože jedině tak zjistíte, na co se budete doma koukat. Ideálně si přepněte několik programů, podívejte se na sport (jestli LCD televizor netrpí pohybovou neostrostí), zda vám vyhovují barvy, vyzkoušejte jiný přednastavený režim obrazu (například norma, či kino) atd.. Vyplatí se to: rozdíly jsou vskutku propastné.

Nezapomeňte také na prostý fakt, že na prodejně jsou jiné světelné podmínky, než budete mít doma (obvykle na prodejně vypadá zpravidla LCD lépe, plazma hůře, doma to bude však obráceně.)

Klasický LCD tloustka.jpgplazma tloustka.jpgLED podsvícení tloušťka.jpg
Dražší modely jsou velmi tenké, můžou mít ale kvůli tomu méně kvalitní zvuk.

Plánujete-li sledovat filmy či pořady při vyšší hlasitosti, raději si vyzkoušejte kvalitu zvuku rovnou na prodejně, abyste doma nebyli zklamaní. Čím jsou televizory tenčí, tím je problematičtější vybavit je kvalitním zvukem.

ovl2.jpgovl4.jpg

Stejně tak je různá ergonomie ovladače, takže zejména pokud jste mladší a vybíráte televizor pro někoho staršího, mějte na ně ohled a podívejte se, zda tlačítka nejsou příliš malá – právě tato drobnost znepříjemňuje život zejména starším lidem.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud