Bezdrátové Bluetooth reproduktory jsou nesmírně populární a nejlevnější pořídíte už za pár set korun. Jaké jsou ale rozdíly a za co si připlácíte? Jak vybrat dobrý reproduktor?
Přenosné reproduktory se liší velikostí, výdrží, konstrukcí, odolností a samozřejmě i svými funkcemi. S rostoucí cenou poroste výkon, kvalita zvuku i hlasitost. Co můžete za své peníze čekat?
- Do 1 000 Kč: základní, malé přenosné reproduktory. Mohou mít už dobrou výdrž, ale počítejte s nižším výkonem a zejména se slabšími basy.
- Do 3 000 Kč: nižší střední až střední třída s vyšším výkonem a lepšími basy. Přenosné modely nabídnou také vyšší výdrž a odolnou konstrukci.
- Do 5 000 Kč: střední a vyšší střední třída. Zde najdete rozměrné a těžší výkonné přenosné modely s velmi dobrými basy. Nebo kompaktnější, ale dobře vybavené a velmi vyrovnaně hrající značkové reproduktory.
- Nad 5 000 Kč: vyšší střední a prémiové modely. Zde už vybíráte z přenosných značkových reproduktorů s velmi dobrým zvukem a propracovanou konstrukcí.
Podobně jako u sluchátek, také u Bluetooth reproduktorů jsou sázkou na jistotu známé a populární značky. Značkoví výrobci úročí dlouholeté zkušenosti a investují peníze do vlastního vývoje. Reproduktory nabízejí ve více cenových kategoriích, rozměrech a výkonech, je proto snadnější si v modelových řadách vybrat.
Nejoblíbenější Bluetooth reproduktory
Další oblíbené Bluetooth reproduktory
Také mezi neznačkovými reproduktory se dají najít opravdu parádně hrající modely. Ale nebývá to pravidlem a hrozí větší riziko špatného výběru. Můžete se zde dokonce setkat s identicky vypadajícími modely, které se liší jen barvou a možná vyladěním zvuku. Často si je totiž nenavrhují a nevyrábějí značky samy, ale přebírají OEM produkty od čínských výrobců.
V dalších částech projdeme vše, co je důležité při výběru Bluetooth reproduktoru. V následujícím listu se zaměříme na výdrž baterie. Klikněte na šipku.
Jak dlouho vydrží hrát?
Malé reproduktory mají i menší baterie a nevydrží tak dlouho. U větších lze naopak očekávat výdrž až 20 i více hodin na jedno nabití. Typická výdrž však bývá čtyři až dvanáct hodin.
Co byste měli chtít, záleží na účelu použití:
- Do 6 hodin: zpravidla pro domácí poslech a občasné využití venku. Nevhodné pro delší venkovní aktivity
- 10 až 12 hodin: vydrží zpravidla celý den bez nabití, jsou vhodné na chaty, zahrady, k vodě
- 16 hodin a více: zvládají celý víkend bez dobití, třeba při kempování v přírodě
Pozor, výdrž se typicky uvádí při poloviční hlasitosti. Pokud budete hudbu pouštět nahlas, výdrž může být klidně i poloviční. Čím hlasitěji reproduktor hraje, tím více proudu spotřebuje a baterie tak dlouho nevydrží.
Nejoblíbenější malé reproduktory s velkou výdrží
Jako hranici hmotnosti jsme zvolili 1 kg a udávanou výdrž nejméně 20 h na jedno nabití. Parametry si můžete sami upravit v katalogu Zboží Živě.
Větší, hlasitější měnič a výkonný zesilovač obecně zabírají více místa a také mají vyšší spotřebu. To se kompenzuje větší a těžší baterií, ale tím se samozřejmě zvětší i celý reproduktor. Naopak u menších modelů se často kombinuje nižší výkon a menší měnič, reproduktor potom i s menší baterií hraje déle.
Dobíjecí baterie nemají rády úplné vybití, proto určitě nenechávejte reproduktor delší dobu bez energie. Počítejte také s tím, že v průběhu let se bude kapacita baterie a tím pádem i výdrž snižovat.
Platí, že použitím kvalitnějších (a dražších) komponentů dosáhnete větší kvality a hlasitosti při zachování menších rozměrů – což samozřejmě zvyšuje cenu. Proto značkové reproduktory nejen hrají lépe, ale často vydrží více, než jejich neznačkové kopie. Ale zaplatíte za ně třeba i několikanásobek.
Kvalitní konstrukce a součástky něco stojí. Značkový Bang & Olufsen A1 je sice drahý (6 425 Kč až 7 340 Kč), ale i přes malý průměr 13 cm má výborný zvuk, výkon 40 W a výdrž 18 hodin
Pro nabíjení reproduktorů v převážné většině slouží konektor USB-C. Starší konektor USB zde bývá pro případné nabíjení mobilu. U velkých přenosných reproduktorů se s tím často počítá – vestavěná baterie tak poslouží i pro napájení smartphonu, aby se na rozjeté párty nevybil.
Když má reproduktor pro nabíjení starší konektor microUSB, naznačuje to, že jde o starší model. Některé větší reproduktory mohou využívat svoje vlastní výkonnější napájení s nestandardním konektorem, ztráta a pořízení jiného napájecího zdroje vás pak muže vyjít draho.
V další kapitole popíšeme, jaké mají Bluetooth reproduktory možnosti připojení a funkce.
Konektivita a funkce
Můžete se setkat s několika způsoby připojení Bluetooth reproduktoru ke zdroji hudby:
- Bluetooth: bezdrátové připojení, dle toho ostatně tyto reproduktory získaly svůj název.
- AUX: velká část reproduktorů má analogový vstup, zpravidla řešený jako 3,5mm jack. Přes tohle fyzické propojení lze připojit například MP3 přehrávač či starší notebook.
- USB: některé modely umožňují přímé přehrávání z USB flash disku. USB zpravidla mají levnější neznačkové reproduktory, nebo naopak podstatně větší a dražší párty reproduktory.
- Čtečka microSD: menší reproduktory občas místo USB umožňují vložit kartu microSD a z ní opět přehrávat hudbu přímo.
- FM/DAB+ rádio: lze najít některé modely, které mají zabudované FM rádio, případně digitální tuner DAB+. Zpravidla jde o levnější a neznačkové reproduktory.
- Apple Airplay: některé modely s podporou Wi-Fi nabídnou také přehrávání přes standard Applu. Z pohledu uživatele zařízení od Apple se to chová stejně jako připojení přes Bluetooth, ale díky propojení přes Wi-Fi může být dosah výrazně větší a přenos spolehlivější. K jednomu reproduktoru také může bez složitého přepárovávání přistupovat více uživatelů.
Prakticky všechny bezdrátové reproduktory se připojují přes Bluetooth verze minimálně 4.2. Pokud narazíte na verzi s nižším číslem (4.0 či méně), tak jde o starší model. Zajímavou funkcí může být současné bezdrátové připojení více zdrojů zvuku, lze tak pouštět hudbu z více smartphonů.
Ukázka konektorů a skrytého ovládání funkcí

USB-C slouží pro nabíjení reproduktoru, USB pro dobíjení smartphonu z baterie reproduktoru. Audio In umožňuje připojit kabel a využít například sluchátkový výstup na mobilu. Tlačítka slouží pro nastavení světelných LED efektů a ST Pair pro propojení s dalším reproduktorem a stereofonní reprodukci. Konektory jsou pod silnou pryžovou krytkou, která zajišťuje odolnost proti vodě.
Prakticky všechny Bluetooth reproduktory mají vestavěný mikrofon. Lze s nimi tak vyřizovat telefonní hovory. Kvalita snímání hlasu bývá různá, u dražších modelů je zpravidla lepší. Některé modely, u kterých se počítá s pracovním využitím pro on-line konference, mají mikrofonů i více. Jestli plánujete takové využití, tak se o kvalitu mikrofonů určitě zajímejte.
Poměrně obvyklou funkcí bývá možnost připojení druhého reproduktoru pro stereofonní zvuk a vyšší výkon. Někteří výrobci umožní propojit i desítek svých reproduktorů. Není však možné propojovat modely různých výrobců.
Značkové reproduktory často mívají vlastní aplikaci, která nabízí doladění zvuku či přehledné nastavení pokročilejších funkcí.
Pro náročnější jsou určeny některé dražší Bluetooth reproduktory, které přidávají i připojení přes Wi-Fi a možnost přímého streamování hudby ze sítě. U nich se počítá s domácím využitím a v drtivé většině zvládají i multiroom – propojení s dalšími audiozařízeními. Cena takových modelů se pohybuje kolem pěti tisíc korun a výše.
V další kapitole se zaměříme na zvuk.
Kvalita zvuku
Nejlepším způsobem, jak zhodnotit reprodukci, je poslechnout si reproduktor na vlastní uši. K tomu v podmínkách, které se co nejvíce podobají těm, v nichž jej budete poslouchat. V menší uzavřené místnosti bude hrát reproduktor hrát naprosto jinak než venku.
Jaké parametry jsou důležité?
- Výkon: čím je vyšší, tím je lepší. Nejmenší reproduktory mají výkon 3 W až 5 W, u menší až střední velikosti najdeme 20 W až 40 W, s většími rozměry pak 80 W a více.
- Frekvenční rozsah: Údaje zahrnují horní a dolní frekvenci, například 80 Hz až 20 000 Hz. Basy budou hrát od 80 Hz, do frekvence 20 000 Hz pak hrají výšky. U Bluetooth reproduktorů jsou důležitější basy, čili nízké frekvence – čím níže jdou, tím lépe.
Výkon výrobci udávají ve watech, nicméně udávané hodnoty často nemají s realitou nic společného, zejména u levných neznačkových produktů. Relativně důvěryhodní bývají renomovaní výrobci, u nich hledejte hodnotu RMS.
Malý, ultrapřenosný model s výkonem 3 W může pro decentnější, soukromý poslech bohatě stačit, ale pro ozvučení večírku budete potřebovat něco silnějšího a většího.
Jestli chcete opravdu dobré malé BT repro, nesmíte hledat mezi lacinými a neznačkovými modely. Sony SRS-XB13 sice není nejlevnější (719 Kč až 1 931 Kč), ale kromě kvalitního zvuku a odolnosti se může pochlubit excelentní výdrží na jedno nabití – 16 hodin.
U frekvenčního rozsahu by měli výrobci správě udávat toleranční pásmo (například -6dB). Bohužel to dělá málokdo, někteří neuvádějí rozsah vůbec. Relativně lze srovnávat renomované značky, určitě pak parametry modelů od jednoho výrobce mezi sebou. U neznačkových reproduktorů však často najdete naprosto nerealistické údaje. Levný kapesní model s jedním 3cm měničem reálně nedokáže zahrát 50 Hz a i o 80 Hz si může nechat jen zdát.
Basy a nižší frekvence potřebují větší aktivní měnič, ale kvůli rozměrům se často používá spíše pasivní zářič, který basy dále posílí. Zvětšuje plochu pro „rozhýbání“ vzduchu, což pomáhá zdůraznit nízké frekvence.
Někteří výrobci využívají neznalosti zákazníků a podobnosti drahých měničů, které se reálně starají o zvuk a celkovou hlasitost, a levných pasivních zářičů.

Na rozdíl od měničů, které aktivně hrají (výškové a středobasové mířící vpřed), pasivní zářiče po stranách jen svojí plochou pomáhají zesílit spodní pásmo, basy
Velmi často se se zdá být výhodnou koupí levná napodobenina značkového modelu. Bohužel nevidíte kompromisy, které výrobce musel udělat. Proti dražšímu originálu mívá reproduktor horší, plechový zvuk s méně basy, nižší výdrž baterie, často i celkově horší, méně odolnou konstrukci. Oblíbeným trikem je mít hezký design a rozměry značkové konkurence, ale dovnitř se osadí slabá baterie a malý, špatný měnič – hmotnost pak bývá podezřele nízká.
O konstrukci a odolnosti se dočtete v další kapitole.
Styl, konstrukce a odolnost
Design a styl, dokonce barva je pro mnoho lidí velmi důležitá. I proto se vyrábějí různé barevné varianty reproduktorů. Ale i tvary.
Prioritní může být přenosnost. Některé reproduktory mají podlouhlý tvar, který je vhodnější pro uchopení do jedné ruky, zatímco jiné jsou kulaté, čtvercové či obdélníkové. Větší přenosné modely bývají válcové. Obecně platí, že čím větší reproduktory mají kvalitnější zvuk a také baterii s větší kapacitou a výdrží.
Vyšší a lepší reproduktory s kruhovou konstrukcí hrají zpravidla ve všech směrech.
Dokážou zaplnit celou místnost příjemným, kvalitním a pohodovým zvukem
Rozměrnější přenosné reproduktory bývají vybavené popruhy a držadly. Ty menší mohou mít pásek nebo dokonce karabinku pro pověšení. Největší, tzv. párty reproduktory, mívají poctivá madla a občas i kolečka, protože váží už několik kilogramů.

Odolné outdoorové reproduktory mají karabiny i popruhy, abyste si je mohli vzít třeba do přírody. Není ale nic otravnějšího, než když někomu na batohu vyřvává reprák uprostřed lesa. Neberete si tedy z podobných reklamních snímků příklad
Výrobci počítají s tím, že přenosné reproduktory budou mít daleko těžší život než modely čistě pro domácí použití. Jsou navrženy tak, aby se přenášely, obracely, věšely, počítá se s nárazy i vodou. Jestli očekáváte drsnější využití, tak oceníte zaoblené rohy a měkčené gumové hrany tlumící nárazy.
Do přírody si místo Bluetooth reproduktoru vezměte raději sluchátka
Důležitá může být odolnost vůči vodě, zejména pokud chcete brát reproduktor na pláž, kempování, či večírky plné lidí s drinky v ruce. Výrobci proto vždy uvádějí stupeň ochrany, co by mělo být podloženo testováním.
Odolnost reproduktorů vůči prachu a vodě můžete posoudit podle stupně krytí IPxy. Zde platí jednoduché pravidlo: čím vyšší, tím lepší. První číslice za IP (x) hodnotí ochranu proti písku a prachu. Stupeň 5 znamená, že reproduktor sice není absolutně odolný, ale nepropustí tolik prachu, aby to výrazně narušilo jeho výkon. Sázkou na jistotu pak je stupeň 6, kdy má být konstrukce zcela odolná proti prachu.
Druhá číslice (y) značí stupeň ochrany proti vodě. Hodnocení 4 znamená ochranu před občasným postříkáním, 5 a 6 značí odolnost proti proudu vody, například z hadice. Jistotu zajistí až číslo 7, kdy reproduktor snese ponoření 1 metr do vody po dobu 30 minut. Občas výrobci dokonce ručí za to, že se reproduktor neponoří a bude plavat.
Párty reproduktory nebývají moc přenosné, jsou ale hlasité a svítí. Pokud se objedete bez nutnosti provozu pouze na baterie, ušetříte dost peněz (a hmotnost)
U rozměrnějších přenosných párty reproduktorů výrobci nabízejí i nastavitelné světelné efekty a možnost připojit externí mikrofon pro karoke.
Jak rychle srovnat a otestovat Bluetooth reproduktor
Připravili jsme seznam, čeho si u Bluetooth reprotuktorů všímat při srovnávání.
1. Na internetu porovnejte udávané hodnoty
- Výrobce – známí a dlouholetí výrobci málokdy zklamou
- Výkon – větší je lepší
- Odolnost proti vodě – dle potřeby, model s IP67 zvládne i pád do bazénu
- Výdrž – věnujete pozornost, při jaké hlasitosti se udává
- Rozměry a hmotnost – velký ale lehký reproduktor nevěstí nic dobrého
2. V obchodě si můžete reproduktor vzít do ruky. Na co koukat?
- Hmotnost/velikost – překvapivě nízká hmotnost je podezřelá
- Konektory – jaké jsou a kde? Jsou kryté?
- Měniče – kde jsou umístěné, kolik jich reálně je?
- Konstrukce – jaké je odolnost proti pádu, vodě, jsou měniče chráněné?
- Ovládací prvky – jsou dobře umístěné, přehledné a jasně popsané?
3. Doma po nákupu na internetu: vyzkoušíte a otestujete vše, co je třeba
- Konektory – jsou kryté? Vydrží krytka každodenní odnímání?
- Směrovost měničů – hraje reproduktor jedním směrem, nebo všemi? Kontrolujte, nakolik se zvuk při otočení reproduktoru mění, zejména výšky bývají silně směrové.
- Maximální hlasitost a zkreslení – dynamická hudba při maximální hlasitosti může být problém, basy mohou být zkreslené, zvuk nepříjemný
- Střední pásmo – pusťte si podcast, nebo se soustřeďte na hlasy. Pokud duní, nebo jsou naopak nepříjemně ostré, je to špatně.
- Basy – vyzkoušejte více skladeb při různé hlasitosti. Důležité je, aby reproduktor jen monotóně neduněl, ale aby basy byly rychlé a dobře rozeznatelné.
- Tichý poslech – tradiční slabinou bývá tichý poslech při nízké hlasitosti. Některé Bluetooth reproduktory pak nemají basy, nebo tichý poslech vůbec neumí. Hrají jen normálně a při pokusu o ztišení se zvuk zcela vypne.
- Aplikace – značkoví výrobci mívají vlastní aplikace pro osobní doladění zvuku a nastavení pokročilejších funkcí. Je-li k dispozici, vyzkoušejte ji také.
V poslední části ukážeme nejoblíbenější Bluetooth reproduktory v různých cenových kategoriích.
Nejoblíbenější Bluetooth reproduktory do tisíce korun
Další oblíbené Bluetooth reproduktory do tisíce korun
Nejoblíbenější Bluetooth reproduktory od 1 do 3 tisíc korun
Další oblíbené Bluetooth reproduktory od 1 do 3 tisíc korun
Nejoblíbenější Bluetooth reproduktory od 3 do 5 tisíc korun
Další oblíbené Bluetooth reproduktory od 3 do 5 tisíc korun
Nejoblíbenější Bluetooth reproduktory nad 5 tisíc korun
Další oblíbené Bluetooth reproduktory nad 5 tisíc korun
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium