Jak dobře vybrat set-top-box pro DVB-T

28. listopadu 2008
TWEET SDÍLET
Na trhu je velké množství přijímačů pro příjem pozemního digitálního vysílání. Jakou výbavu můžete mít? A jaký potřebujete?

Přechod z analogového pozemního televizního vysílání na digitální se týká nebo bude týkat nás všech. Převážná obyvatel této republiky využívá právě tohoto způsobu šíření televizního signálu a tak dříve či později se přechod bude týkat i vás (pokud se vás již nedotkl). Ne každý z nás při přechodu na digitál zahodí „zastaralý“ televizor s analogovým tunerem a vymění jej za nejmodernější, nejplošší a největší televizor, jenž přijdou obdivovat všichni sousedi ze širokého dalekého okolí. My ostatní si rádi ponecháme naše osvědčené televizní přístroje a dokoupíme si pouze externí přijímač pro pozemní digitální vysílání, který známe spíše pod názvem set-top-box pro DVB-T.

Na trhu je velké množství set-top-boxů, ale ty se dají rozdělit do několika základních kategorií podle jejich výbavy a možností, které nám nabízí. Rozdíly mezi některými jsou opravdu pouze ve značce a v ceně, u jiných si skutečně připlatíte za užitečné funkce a výbavu. Jaký set top box je pro vás vhodný?

Vybírejte podle výstupů

Je několik možností podle čeho si můžete svůj set-top-box vybrat. Předem záleží na tom, kolik výstupů a jaké výstupy (audio či video) potřebujete. Nejlevnější nabízí pouze jediný SCART konektor. Takový STB je vhodný, pokud chcete sledovat digitální televizi v jednom televizním přijímači a nepotřebujete programy nahrávat. Je to levné a jednoduché řešení a v takovém případě nemusíte skutečně kupovat vybavenější přístroje.

Máte-li starší DVD či VHS rekordér, na který chcete digitální pořady nahrávat, pak si dejte pozor, aby na vašem přístroji byly SCART konektory dva. Jeden potom slouží pro připojení k televizoru a druhý pro připojení k vašemu rekordéru, na který chcete nahrávat. Pro připojení videorekordéru může sloužit také klasický kompozitní videovýstup (3x cinch), který většina set top boxů nabízí také (pomocí redukce cinch/scart lze rekordér připojit) – řešení to není ale příliš praktické. Takže pokud máte rekordér, vždy si zkontrolujte, zda má STB dva SCART výstupy.

Klepněte pro větší obrázek

Když doma máte novější LCD televizor a ještě jste jej koupili bez digitálního tuneru, možná podlehnete pokušení a zvolíte přístroj s nejmodernějším HDMI výstupem. V poslední době se takové set-top-boxy dají pořídit i pod 1 000 korun, někdy si ale zbytečně připlácíte pouze za tento výstup. I když STB vybavené HDMI konektorem většinou nabízí i upscaling na vysoké rozlišení (720p/1080i), nečekejte žádné zázraky v nárůstu kvality obrazu. Samotný televizor ze SCART vstupu často dokáže udělat tutéž práci lépe. Navíc u starších LCD televizorů bývá pouze jediný HDMI vstup a tímto si jej zbytečně obsadíte.

Pokud chcete ze set-top-boxu vyvést ještě samostatně digitální zvuk AC3 pro domácí kino pomocí digitálního výstupu, tak se opět na STB raději podívejte. Kromě toho, aby tam vůbec byl ověřte si, že je takový, jaký potřebujete (digitální/optický). Ve velké většině naleznete totiž pouze koaxiální digitální výstup.

Ti nejméně nároční, co hledají jenom něco jednoduchého ke starému televizoru na chatu, který má pouze anténní konektor, si musí dát pozor a zvolit STB s RF modulátorem. Ten převede digitální signál do analogové podoby a přes anténní výstup jej zase pošle ven. RF modulátor není ve všech set-top-boxech a tak dejte při nákupu pozor. Ujistěte se, že u toho vašeho vyhlédnutého je.

Jednotunerový či dvoutunerový?

Důležitým rozhodnutím při nákupu set-top-boxu je volba, zda bude mít jeden či dva digitální tunery. Tuto volbu zvažte zejména tehdy, když chcete ještě nahrávat pořady na připojený postarší DVD/HDD rekordér či VHS rekordér. Díky tomu budete mít možnost jeden pořad sledovat a jiný nahrávat. Dvoutunerový model se vyrábí i v jednoduchých variantách bez vestavěného pevného disku a takový přístroj může být pro vás ta pravá volba. Další využití je sledování rozdílných pořadů na dvou televizorech z jediného STB.

Klepněte pro větší obrázek 
Jednotunerové set-top-boxy jsou často velmi malé, a tak je můžete schovat téměř kamkoliv

Bez pevného disku či s ním?

Nemáte-li doma DVD/HDD rekordér může pro vás být zajímavou volbou koupě STB s vestavěným pevným diskem. Díky tomu budete moci pořady nejen nahrávat, ale například zastavit (pomocí funkce time-shift), a zajít si třeba do ledničky pro jedno orosené. Po návratu klidně pořad budete sledovat od místa, kde jste skončili. Uložené filmy ve velké většině případů lze přes USB převést do počítače a například vypálit na DVD.

 

Klepněte pro větší obrázek

Zda má ale přijímač skutečně USB výstup a zda lze záznam bez problému skutečně převést, to si v těchto případech ověřte ještě před nákupem vybraného STB. Zajímavou možností je také možnost koupě cenově výhodějšího dvoutunerového STB, které má navíc možnost přidání pevného disku později. Když po čase budete chtít nahrávat pořady, tak stačí vložit disk o vámi vybrané kapacitě a máte vystaráno.

Koupě set-top-boxu s pevným diskem je naopak zbytečná, pokud máte doma DVD/HDD rekordér bez digitálního tuneru. Pak vám pro jeho další využití skutečně stačí pouze dvoutunerový set top box a nemusíte zbytečně kupovat dražší přístroj s pevným diskem.

Nemáte zatím signál? Zvažte kombinovaný STB (DVB-T + DVB-S)

Bydlíte-li v oblast, kam zatím pozemní digitální vysílání nedospělo, může pro vás být zajímavé pořídit kombinovaný set-top-box, zvládající jak pozemí, tak satelitní příjem. Později, až k vám digitalizace dospěje, tak si pořady naladíte na jediném přístroji. Také to pro vás může být řešení pro oblasti, kde již pozemní vysílání je, ale chcete příjem kombinovat. Některé pořady pak přijímáte klasicky ze země zdarma, z nebe pak pouze ty, které si vyberete.

Klepněte pro větší obrázek

Při koupi kombinovaného přijímače se zajímejte, jakým způsobem jsou pořady ukládány a jak se tunery přepínají. Některé přístroje mají nezávislé předvolby a mezi tunery musíte přepínat, jiné nabízí uložení do jednoho seznamu a vy můžete stanice libovolně kombinovat.

CI sloty a přídavné dekodéry

Některé set-top-boxy nabízí také CI slot pro případný příjem placeného digitálního vysílání, nicméně v našich podmínkách se zatím o něm v nejbližší době neuvažuje. Druhým důvodem, proč vám někdo může tvrdit, že je dobré CI slot mít, tak je možnost vložení karty umožňující příjem HD televize vysílané v MPEG4. Bohužel příjem je to jediné, co zatím karta má za úkol. Vysoké rozlišení bude totiž převedeno zpět na SD, a tak se na HD obraz stejně nepodíváte. Slot pro kartu má ale opravdový smysl u kombinovaných přijímačů, kde jej využijete pro satelit.

Vysoké rozlišení aneb top modely

Na trhu naleznete také několik přijímačů (např. Topfield TF7710 HTCI), které nabízí i příjem HDTV neboli televize s vysokým rozlišením. Na HDMI výstupu tak máte k dispozici obraz s vysokým rozlišením 720p/1080i. Vzhledem k tomu, že kromě zkušebního vysílání se zatím regulérní celoplošná varianta v nejbližší době nechystá, nemá investice příliš velké opodstatnění. Pokud funkce nevyužijete, je zbytečné si za ně připlácet.

Klepněte pro větší obrázek

Další výbavou, která se může někomu hodit, je vybavení set-top-boxu čtečkou paměťových karet či USB konektorem. Zda to využijete, záleží pouze na vás, nicméně minimálně USB konektorem jsou již obvykle vybaveny DVD přehrávače, takže opět je většinou investice do téhle výbavy zbytečná.

Závěrem poznámka. Ať už si vybere set-top-box jakýkoliv, tak nezapomínejte na poslední pravidlo dobrého nákupu. Prohlédněte si dálkové ovládání. Vezměte ho do ruky a otestujte si, zda vám vyhovuje rozmístění i velikost tlačítek a zda jsou popisky dobře čitelné. Pokud nikoliv, tak si nesnažte zvykat, ale kupte si raději úplně jiný přístroj – výběr na trhu je opravdu velmi pestrý.

Témata článku: Průvodce nákupem, Set top box, Set-top boxy na Heureka.cz

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2022 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Čistota počítače není jen na parádu. Zbavte se prachu, zlepšíte výkon a snížíte hluk. Změřili jsme to

Čistota počítače není jen na parádu. Zbavte se prachu, zlepšíte výkon a snížíte hluk. Změřili jsme to

Ačkoli používáme počítač a jeho periferie každý den, na jeho očistu se často zapomíná. Ta přitom není nutná jen kvůli obecné touze po čistotě, ale má přímý vliv na hlučnost, zahřívání a životnost komponent.

Antonín Trčálek
NávodyPočítače
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

** Kam s telefonem v autě, které nemá palubní počítač? ** Variant držáků je celá řada, ale každý má svá specifika ** Není možné jej umístit, kam se vám zlíbí

AutoRevue.cz
LegislativaPro řidičePříslušenství
Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

**Meta má zjednodušit pravidla a být ke všem spravedlivá **Facebook s Instagram věnují samostatný odstavec bradavkám **Pravidla ale neřeší nebinární, transsexuální a intersexuální osoby

Petr Urban
InstagramFacebookSociální sítě
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle