Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

2. března 2022
TWEET SDÍLET
Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Jak to začalo...

Můj starý LCD televizor před Vánocemi začal haprovat. Vánoční čas jsem prožil v nejistotě. V nejistotě z vyhasnutí záře filmů a já, skoro stařík s duší dítěte, jsem nechtěl zůstat bez oblíbených pohádek a pořadů. Nakonec se tak nestalo. Vydržel. Avšak při povánoční nabídce zajímavých slev jsem se uchýlil k přemýšlení. Ponechat věci volný průběh, nebo předejít „dramatu“ a zakoupit cosi nyní, dopředu? Situace s médii prezentovaným zdražováním všeho a všude přispěla k rozhodnutí zakoupit.

Klepněte pro větší obrázek

Nejsem odborník, nicméně pár zkušeností s televizní technikou mám, což není špatná startovací výbava. Bohužel velmi dobře vím, jak moc se odlišují jednotlivé modely, kdy stačí pouhá jiná verze softwaru a výsledek dostává extrémně odlišný nádech. Šel jsem tak velkou část cesty směrem valné většiny kupujících.

Klepněte pro větší obrázek

Opakovaně prošel nabídky internetových obchodů a porovnával všechno z hlediska ceny/výkonu/kvality. Pro můj citlivý zrak teoreticky vychází lépe OLED technologie, nicméně jsem se nebránil ani kvalitnímu LCD, ovšem bez pulzního řízení podsvícení (PWM). A to, přiznejme si, není tak úplně snadné najít. Proto ona pocitová jistota zněla ve prospěch OLED.

Klepněte pro větší obrázek

Z pohledu operačního systému mně nevadí žádný. Všechny mají své klady a zápory. Třebas WebOS mě oslovuje návazností na Magic Remote ovladač s funkcí ukazovátka, Panasonicův My Home Screen pevností a stabilitou, Tizen vychytaným zmenšeným ovladačem, Android TV, respektive Google TV zase možnostmi a pomyslnou otevřeností, byť s jakýmsi rizikem častějšího možného chybování.

Cenovku jsem pevně nestanovil. Bylo mně však jasné, že jít cestou finančního „průjmu“ se mi rozhodně nechce. A to z více důvodů. Opona se tedy zatáhla nad modely nejvyšší třídy poskytujícími nejvíce radosti s nejmenšími kompromisy v řešení. S kapesníkem v ruce opouštím v myšlenkách srdcovku Panasonic HZ2000 s vysoce stabilním operačním systémem, bohužel se systémem, který nenabídne takovou porci aplikací a „vyžití“ oproti konkurenci. Jeho soustředění na obraz a zvuk se ale jednoznačně majitelům vyplácí.

Honba za NITkou se nekonala

Nemám potřebu nechávat panel zářit a při moderní honičce za nejvyšší svítivostí zůstávám klidně stát. Valná většina dnešních televizorů má pro účely nasazení v mé domácnosti dostatek náboje k uspokojení potřeb. Ba naopak požaduji výborný výkon a přednes u večerního sledování, kdy toužím po potemnělosti scény s dostatečným prokreslením, ovšem bez vyumělkovaného navyšování stínů. Jako nepřirozenou vnímám chuť, kdy ve filmu ostře sluncem nasvícený strom vytváří stín, ve kterém je tmavě hnědá lavička a na ní položena černá kniha. Vše přitom velmi zřetelně vidíte. Zkoušeli jste někdy podobný zážitek z filmu „nakoukat“ očima v reálném světě? Já ano a mnohokrát. Mám rád přirozenost. Ne, nejsem moderní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bravia Core - filmy ve vysoké kvalitě rozhodně oceníte. Umí využít kvalitu televizoru. Už méně se bude líbit snížená dostupnost českého dabingu a titulků. 

Barevnost pro sytost zakázána

Barevný přednes často nesedí s měřením kalibrátorů, kdy se více/méně tyto hodnoty liší oproti ideálu. Zatímco někde toto tolik vadit nemusí, typicky u TV Philips, kde obsluha využívá Ambilight, který utiší negativa, jinde doslova a do písmene trhá oči. Nejhorší situace pro moji maličkost nastává při kombinaci „ulítlé“ barevnosti, kdy tato ještě nesedí v jakémsi rozumném poměru jednotlivých základních barev. I ne zcela přesná barevnost subjektivně dokáže nepůsobit ohyzdně a falešně.

Klepněte pro větší obrázek

Tam, kde nastolí jakýsi harmonický stav se zrak (minimálně u běžného diváka) nebouří a přijímá ji za svou. Zvykne si. Horší situace přichází u výrazného posunu s rozhozením poměrů. A tak procházím měření u v akci dodávaných strojů, které jsou, přes dnešní divokou dobu, dostupné. Oko ale není sonda. Tento základ je pro mě pravdou pravdivou, neoblomnou a mnohokráte jsem se přesvědčil o pravdivosti výroku.

 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ambientní režim. Nejen u filmů, ale u fotografií nemusíte přijmout barevnost za svoji. S touto jsem spokojený. 

Často slýchávám, že objektivní měření je jasným důkazem kvalitního obrazu. Ano, ale náš zrak rozhodně objektivní není a má svá specifika, která žádná sonda neumí nasimulovat, či nasimulovat dostatečně přesně. Je to jako rozhovor o hře na klavír. Kdy jedni preferují analogovou klasiku a druzí čistě hrající moderní digitální hudební nástroj. Jsem blázen, proto mně analogová klasika umí dodat pocitovou hřejivost, kteroužto u ryze digitálních nástrojů postrádám. Hrající struna svým kmitem a chvěním působí i na ty, které očekávají zapojení do hry – třeba. Obdobné, když dovolíte, je to pro mé oči s barevností, frekvencí barev, světel, stínů, jejich kombinací, přednesem a napojením na další v místnosti se vyskytující světelné zdroje – třeba.

Klepněte pro větší obrázek

Z hlediska barevné radosti máme všichni ale jednu výhodu. Jsou zde kalibrátoři, kteří případné úlety minimálně částečně korigují a opraví. Ti lepší vyslyší Vaše potřeby a doštelují obraz ke korektnímu výrazu, ba dokonce svým projevem navazujícím na individuální zrakovou vnímavost. Přátelé v moderním televizoru zapomeňte, že prvním krokem k opravě přebujelé barevnosti a šťavnatosti stáhnete rychle sytost v nastavení. Takový první krok není povětšinou vhodný. Raději, když nevoláme kalibrátora, experimentujme s barevným přednesem v rámci připravených profilů. Po nalezení adekvátního podnikejme další vpády.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů: