Jak jsem „tunil“ sluchátka, aneb AKG K371 s náušníky Brainwavz

24. listopadu 2022
TWEET SDÍLET
Dnes už klasika AKG K371 v testu s popisem výměny náušníků a změn zvuku.

Jak vlastně začít? Začnu upozorněním. Článek je rychlým a jednoduchým představením sluchátek, jejich zvuku a zvuku v návaznosti na uskutečněné výměně náušníků. Pakliže patříte mezi pokročilé hifisty, určitě ho nečtěte. Sepsaný text směřuje na nesmělé majitele sluchátek, kterým, stejně jako mně, nevyhovovaly originální/původní náušníky, ale bojí se do sluchátek zasáhnout.

Proč nová sluchátka?

Z jednoduchého důvodu. Špunty nedávám, pecky využívám drátové k mobilnímu telefonu zvláště do postele na usínání. Ano, jednou se na nich oběsím. Chtěl jsem tedy plnohodnotná sluchátka, která, pokud možno, obepnou celé ucho. Sluchátka pohodlná, s přirozeným zvukem, který nebude postrádat basovou část, čitelné středy a zároveň nebude mít příliš štiplavé výšky. Sluchátka s možností širšího zapojení a využití, uzavřená, abych nerušil okolí. K PC, notebooku, externí zvukové kartě, k mobilu. Pro monitoring nahrávek, poslech hudby a hraní her. Univerzály. Blázen. Tak trochu ano. Nicméně mám rád věci, které lze používat a využívat. Nepotřebuji je mít ve vitríně a koukat na ně přes sklo a nasadit v bezprašném prostředí, v rukavicích a jen jednu neděli v měsíci a pak ještě na Vánoce a Nový rok.

Klepněte pro větší obrázek
Brainwavz Earpads na AKG K371.

Výběr z fóra, nákup a první dojmy

Po různorodém procházení, studiu, čtení a občasném odzkoušení, jsem dal na názor z fóra, který se mně zdál blízký. Názor, že AKG K371 by mohly vyhovět.

Po zakoupení jsem ocenil přibalenou trojici kabelů různé délky, kdy jeden z nich je třímetrový a kroucený. V balení nacházím přepravní měkký obal a pozlacenou redukci na Jack 6,3 mm TRS. Zpracování mně přišlo v rámci cenovky dostatečně kvalitní. Lehkou obavu mám u plastových aretačních zubů v rámci nastavení hlavového mostu. Oceňuji aktivní mušle, které lze pootočit, ať už pro příposlech anebo snížení přepravní velikosti.

První nasazení přiválo pozitivní myšlenky ohledně pohodlí. Při krapet delším jsem ale pociťoval nepříjemný tlak z důvodu doteku ucha s vnitřkem mušle. Náušníky jsou velmi jemné, příjemné, ale konkrétně já bych potřeboval o pár milimetrů tlustější. Škoda, že výrobce nenabízí alternativu, anebo rovnou nedává prostorově výraznější earpady. Někomu může vadit pocení uší, ke kterému nedochází hned a vždy. Jak se dočtete na našem fóru… „daň za uzavřenost“. Možná bych přijal také mírně lépe vypolstrovaný hlavový most. Ale to už jsem spíše hnidopich hledající drobky v rámci této cenové kategorie.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
AKG K371... už s Brainwavz. Třetí snímek ukazuje natočení mušlí a zároveň rozdílnou tloušťku earpadů (přední a zadní části).

První, druhé, třetí ochutnání se zvukem dodalo optimismus mysli a požehnání výběru. Basová část seděla přesně tam, co jsem chtěl. Má očekávání byla dokonce krapet níž. Hutné tóny neobtěžují svojí aktivitou, ale umí zadunět. Navíc se nemají chuť slévat v jeden nicneříkající hluk, ale jsou rozlišitelné. Taktéž velmi dobré je vyvážení zvuku, bez přemíry některé ze základních složek. Netoužil jsem po jiskřivých výškách, avšak v základu bych ji přeci jen přijal drobátko víc. A možná ne ani tak výšek jako vyšších středů.

Zatímco u hudby mě tyto žádaly o lehoulinké posílení, u mluveného slova, respektive sledování filmů s hudbou prohnanou skrze sluchátka, jsem byl unesen. Ve známých scénách slyším, čeho jsem si dříve nevšiml. Hlas herců má příjemný hřejivý tón, vysokou srozumitelnost, plnost, ale nenese zvýraznění sykavek. Bez pištění a extrémů. Prostor filmovým dílům rozhodně nechybí. To u hudby bych ho, sem tam, trochu přifoukl. Paradoxně u hraní her jsem postrádal přesnější lokalizaci a mírné navýšení zvukové agresivity (středy/výšky).

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání hybridních Brainwavz (oba krajní) s originálními AKG. Rozdíl v tloušťce je dramatický.

Po připojení k mobilnímu telefonu jsem zjistil, že AKG K371 jsou přenosným zařízením „uživitelná“. Zvuku neschází nic, panuje spokojenost. Má svůj šarm, který byl, samozřejmě, odlišný od šarmu vyvěrajícímu z připojení přes externí zvukovou kartu. Kritizovat ho ale rozhodně nelze.

Témata článku: Sluchátka, AKG, Sluchátka na Heureka.cz