12
Fotogalerie

Jak jsem „tunil“ sluchátka, aneb AKG K371 s náušníky Brainwavz

Dnes už klasika AKG K371 v testu s popisem výměny náušníků a změn zvuku.

Jak vlastně začít? Začnu upozorněním. Článek je rychlým a jednoduchým představením sluchátek, jejich zvuku a zvuku v návaznosti na uskutečněné výměně náušníků. Pakliže patříte mezi pokročilé hifisty, určitě ho nečtěte. Sepsaný text směřuje na nesmělé majitele sluchátek, kterým, stejně jako mně, nevyhovovaly originální/původní náušníky, ale bojí se do sluchátek zasáhnout.

Proč nová sluchátka?

Z jednoduchého důvodu. Špunty nedávám, pecky využívám drátové k mobilnímu telefonu zvláště do postele na usínání. Ano, jednou se na nich oběsím. Chtěl jsem tedy plnohodnotná sluchátka, která, pokud možno, obepnou celé ucho. Sluchátka pohodlná, s přirozeným zvukem, který nebude postrádat basovou část, čitelné středy a zároveň nebude mít příliš štiplavé výšky. Sluchátka s možností širšího zapojení a využití, uzavřená, abych nerušil okolí. K PC, notebooku, externí zvukové kartě, k mobilu. Pro monitoring nahrávek, poslech hudby a hraní her. Univerzály. Blázen. Tak trochu ano. Nicméně mám rád věci, které lze používat a využívat. Nepotřebuji je mít ve vitríně a koukat na ně přes sklo a nasadit v bezprašném prostředí, v rukavicích a jen jednu neděli v měsíci a pak ještě na Vánoce a Nový rok.

Brainwavz Earpads @ AKG K371.jpg
Brainwavz Earpads na AKG K371.

Výběr z fóra, nákup a první dojmy

Po různorodém procházení, studiu, čtení a občasném odzkoušení, jsem dal na názor z fóra, který se mně zdál blízký. Názor, že AKG K371 by mohly vyhovět.

Po zakoupení jsem ocenil přibalenou trojici kabelů různé délky, kdy jeden z nich je třímetrový a kroucený. V balení nacházím přepravní měkký obal a pozlacenou redukci na Jack 6,3 mm TRS. Zpracování mně přišlo v rámci cenovky dostatečně kvalitní. Lehkou obavu mám u plastových aretačních zubů v rámci nastavení hlavového mostu. Oceňuji aktivní mušle, které lze pootočit, ať už pro příposlech anebo snížení přepravní velikosti.

První nasazení přiválo pozitivní myšlenky ohledně pohodlí. Při krapet delším jsem ale pociťoval nepříjemný tlak z důvodu doteku ucha s vnitřkem mušle. Náušníky jsou velmi jemné, příjemné, ale konkrétně já bych potřeboval o pár milimetrů tlustější. Škoda, že výrobce nenabízí alternativu, anebo rovnou nedává prostorově výraznější earpady. Někomu může vadit pocení uší, ke kterému nedochází hned a vždy. Jak se dočtete na našem fóru… „daň za uzavřenost“. Možná bych přijal také mírně lépe vypolstrovaný hlavový most. Ale to už jsem spíše hnidopich hledající drobky v rámci této cenové kategorie.

 

AKG K371 - most.jpgAKG K371 bok.jpgAKG K371@Brainwavz Hybrid Angled Oval.JPG
AKG K371... už s Brainwavz. Třetí snímek ukazuje natočení mušlí a zároveň rozdílnou tloušťku earpadů (přední a zadní části).

První, druhé, třetí ochutnání se zvukem dodalo optimismus mysli a požehnání výběru. Basová část seděla přesně tam, co jsem chtěl. Má očekávání byla dokonce krapet níž. Hutné tóny neobtěžují svojí aktivitou, ale umí zadunět. Navíc se nemají chuť slévat v jeden nicneříkající hluk, ale jsou rozlišitelné. Taktéž velmi dobré je vyvážení zvuku, bez přemíry některé ze základních složek. Netoužil jsem po jiskřivých výškách, avšak v základu bych ji přeci jen přijal drobátko víc. A možná ne ani tak výšek jako vyšších středů.

Zatímco u hudby mě tyto žádaly o lehoulinké posílení, u mluveného slova, respektive sledování filmů s hudbou prohnanou skrze sluchátka, jsem byl unesen. Ve známých scénách slyším, čeho jsem si dříve nevšiml. Hlas herců má příjemný hřejivý tón, vysokou srozumitelnost, plnost, ale nenese zvýraznění sykavek. Bez pištění a extrémů. Prostor filmovým dílům rozhodně nechybí. To u hudby bych ho, sem tam, trochu přifoukl. Paradoxně u hraní her jsem postrádal přesnější lokalizaci a mírné navýšení zvukové agresivity (středy/výšky).

Náušníky-porovnání Brainwavz s AKG.jpg
Porovnání hybridních Brainwavz (oba krajní) s originálními AKG. Rozdíl v tloušťce je dramatický.

Po připojení k mobilnímu telefonu jsem zjistil, že AKG K371 jsou přenosným zařízením „uživitelná“. Zvuku neschází nic, panuje spokojenost. Má svůj šarm, který byl, samozřejmě, odlišný od šarmu vyvěrajícímu z připojení přes externí zvukovou kartu. Kritizovat ho ale rozhodně nelze.

Pokračování 2 / 3

Výběr dobrý, pohodlí nikoliv, aneb nové náušníky Brainwavz

Zvukově se výběr povedl. Sedí mně až na drobnosti, líbí se. Problém, jak píšu, nastal u delšího nasazení. Po necelé hodině jsem je už velmi rád sundal. Co s tím? Píše se „vyměňte náušníky“. Doporučení mnoho, ale jedno padlo do oka mně. Brainwavz. Hledání na internetu nepřineslo jasný výsledek pro objednávku z evropského e-shopu. Ne, že by náušníky nikdo nikde neměl, ale ne mnou vybrané, právě z webu výrobce. Po komunikaci s jeho zástupcem, kdy musím uznat, že se vše řeší takřka okamžitě, profesionálně a příjemně, mně bylo naznačeno, že Brainwavz nemá sklad v evropském městě.

Objednával jsem tak přímo od výrobce z Hong Kongu. Mnou vybrané typy, totiž Hybrid Angled Earpads - Velour/PU Leather (s velurovým povrchem) a celokožený z ovčí kůže (Angled Oval Sheepskin Earpads), oba s širší zadní a užší přední stranou. Oba vyplněné paměťovou pěnou a jak plyne z jejich označení, oba oválného tvaru. Musel jsem počítat s nárůstem ceny vlivem dopočtení DPH a případného poplatku za celní výlohy, k čemuž nakonec došlo v míře maximální. Náušníky ve chvíli objednávky byly udávány jako zboží ve slevě, tak jsem přeci jen nakonec nákup uskutečnil s vědomím, že když dojde k nárůstu výloh za jejich pořízení, pořád se pohybuji v rovině akceptovatelného výdaje za takovýto produkt.

Brainwavz Hybrid Angled Oval Earpads 2.jpgBrainwavz Hybrid Angled Oval Earpads 3.jpgBrainwavz Sheepskin Leather Angled Oval Headphone Memory Foam Earpads.jpg
První fotka s velurovým Brainwavz, druhá s oběma. Na třetím snímku „stojí“ náušníky Brainwavz z ovčí kůže (foto výrobce).

Nervózní Bray

Nebudu skrývat určitou nervozitu. Proč nervozitu? Ze dvou důvodů. Jedním byla univerzálnost náušníků, tj. nejedná se o náhradní díl, který přesně sedí na AKG K371, byť na webu výrobce byla potvrzena uživatelstvem kompatibilita. No a druhý důvod... možnost negativního ovlivnění zvuku, o kterém sluchátkoví fandové píšou. Jestliže vynechám drobný přehmat u výpočtu DPH a nastavení vyšší částky za celní deklaraci, což jsem u celního řízení pošty reklamoval, zboží došlo za necelé tři týdny a nepoškozené, zcela v pořádku.

Výměna náušníků, aneb další ruce a trsátko

Výrobce Brainwavz earpady vkládá do plastového, středně tvrdého obalu s posuvným uzavíráním. Už po vyjmutí si nejde nevšimnout slušného řemeslného zpracování a celkově dobré kvality. Mimochodem kvality, která je skutečně a realisticky nafocena na webu Brainwavz. To, co vidíte i dostanete, kupujete. Ze dvou mnou zakoupených typů jsem preferoval velurové, proto jsem tyto také hned chtěl osadit. Bohužel otvor náušníku pro nasunutí do štěrbiny v mušli byl viditelně menší než u jednoduše demontovatelných/vysunutelných originálů.

Náušníky Brainwavz v obalu.jpgNáušníky Brainwavz obě strany.jpg
Obal slušně chrání výrobek. Ten nakonec přežil cestu bez úhony.

Mušle K371 taky nemají výřez pro otočné nasunutí tohoto dílce. Trochu logicky, neboť nemají kruhový, nýbrž oválný tvar. Přesto by mohl tento přispět k jednoduššímu osazení. Nakonec jsme „hybridního velura“ nasazovali ve dvou lidech. Jeden přidržoval již nasazený zpevněný kraj a druhý palcem vytlačoval jeho pokračování, přičemž nástrojem, který s jeho umístěním do šterbiny výrazně pomohl, bylo plastové kytarové trsátko se zakulaceným, neostrým okrajem.

Zkoušel jsem i starou plastovou platební kartu. Ale tenkost trsátka se ukázala výhodnější. Univerzály od Brainwavz jsme nasazovali od dolního okraje směrem nahoru. V jednom případě to šlo lépe při střídání pravého a levého boku. Dotažení jsem v horní části „doladil“ drobným pootočením nového náušníku ve štěrbině. Jeho zbytek vklouzl na požadované místo. Nakonec se povedlo. Překvapivě. Nebylo nutné otvor zvětšovat a earpady jakkoliv upravovat. Radost.

Pokračování 3 / 3

Změna je život, aneb pohodlí nově

A co pohodlí po změně? To, co jsem negativně pociťoval po necelé hodině, necítím ani po dvou. Samozřejmě si dokážu představit ještě volnější prostranství pro své větší uši, ale tyto, a to je zásadní, se nedotýkají vnitřku mušlí. Vůbec. Navíc velurový povrch je příjemný a není opocený ani po delší využití. K lepšímu odvětrávání evidentně přispívá vnitřní bodová perforace. To vše u originálních běžné nebylo. Znovu mě napadlo, proč AKG nenacpe do náušníků více materiálu. Nechápu.

Brainwavz Hybrid Angled Oval Headphone Memory Foam Earpads 1.jpg
Fotka zachycuje, kromě jiného, vnitřní perforaci (foto výrobce).

Změny ve zvuku

A co zvuk po výměně? Dostál drobnějších změn. Pro mé ucho, pro můj sluch pozitivních. Lehoulince se navýšil prostor u všech druhů poslechu (hudba, film, hra). Basová část zůstala hutná, možná se drobně zpevnil subbas. Zároveň se pročistil střed a je čitelnější, rozmanitější. U hraní her lépe lokalizuji nepřátele a děje ve hře. Tu došlo k posunu poměrně citelnému. Filmový doprovod si užívám ještě víc, a to s rozsáhlejším prostorem a vzdušností.

AKG K371@Brainwavz.JPG
AKG K371 @ Brainwavz Hybrid Angled Earpads (Kombinace velur a umělá kůže).

Pár slov závěrem

Tuning se vydařil. Mám sluchátka se zvukem, který až na drobnosti vyhovuje a neobtěžuje. Mám sluchátka s pohodlím i pro delší poslech. Co víc si přát? Stále bych, a to píšu po delším čase, kdy využívám již vytuněné AKG K371, přeci jen chtěl ještě nafouknout prostor u hudby, a ještě více doštelovat vyšší středy a výšky. Ne, audio blázen nikdy nebude spokojený. Nicméně musím dodat, na potřeby jedince má výrazný vliv i stárnoucí sluch. Mnozí z vás podotknou, že šlo zkusit i jinou externí zvukovou kartu. Prostě proměnit řetězec. Tímto směrem však nepůjdu. Focusrite využívaná k vícero účelům pracuje zatím spolehlivě a nehodlám jít cestou alchymisty.

Nechci být liška, která chválí svůj ocas. Jsem si vědom, že svět nabízí mnoho různých sluchátek a mnoho typů náhradních náušníků. Možná jsem mohl s nějakým dalším modelem dopadnou ještě líp. Ovšem otázkou je, zda v této cenové relaci. Rozhodně jsem mohl, z mého pohledu, dopadnou hůř. Takže stojím pevně na zemi a říkám, vlastně píšu „jsem spokojen“. Rozhodně jsem ale spokojený s tím, že jsem se odhodlal provést výměnu náušníků. A jak již nějakou dobu cítím, výběr značky Brainwavz byl volbou výbornou, chtělo by se říct až precizně nekompromisní volbou.

Občas se přistihnu, jako bych na AKG K371 u známé hudby objevil cosi nového. Je dost dobře možné, že se ještě rozehrávají a hlavně, uši (a mozek) si stále zvykají. A víte, jak to je. Pozitivní změny mohou přicházet stále. Muži je milují a ženy se jim bránit nebudou. Nebo je to naopak?

Určitě si přečtěte

Články odjinud