Jak dobře vybrat televizor. Stanovte si cenu a kupte ten největší s dobrým ovladačem | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Jak dobře vybrat televizor. Stanovte si cenu a kupte ten největší s dobrým ovladačem

Výběr nového televizoru není složitý. Nabídka je sice obrovská a cenové rozpětí široké, ale při dodržení jednoduchých pravidel dokáže svůj ideální televizor vybrat každý.

Za dostupné ceny dnes seženete výborné televizory, takže se v zásadě nemůžete spálit. Můžete se ale ztratit ve vlastnostech, kterými výrobci svoje modely vychvalují. Vyplatí se proto držet několika jednoduchých rad.

1. Stanovte si cenu 

Televizor seženete v cenách od pár tisíc po vysoko nad sto tisíc korun, orientačně ale platí:

  • pod 7 tisíc  televizory pro nenáročné sledování televizního vysílání
  • 7 až 10 tisíc – ekonomické LCD modely se slušnou výbavou
  • 10 až 18 tisíc – LCD, nižší střední a střední třída, lepší výbava, obraz i zvuk
  • nad 18 tisíc – vyšší střední a prémiová třída LCD a OLED TV

Nejoblíbenější televizory

LG 55UR7800
LG 55UR7800
nabízí 31 obchodů za ceny od 9 890 Kč
Porovnat ceny
Samsung UE65DU7172U
Samsung UE65DU7172U
nabízí 49 obchodů za ceny od 11 790 Kč
Porovnat ceny
Samsung UE43DU7172U
Samsung UE43DU7172U
nabízí 58 obchodů za ceny od 7 569 Kč
Porovnat ceny
TCL 32S5400A
TCL 32S5400A
nabízí 26 obchodů za ceny od 3 933 Kč
Porovnat ceny
LG OLED55B42
LG OLED55B42
nabízí 15 obchodů za ceny od 24 690 Kč
Porovnat ceny

Podívejte se na další oblíbené televizory


Za co si u televizoru připlácíte?

Více peněz dáte nejen za větší úhlopříčku, ale také za lepší kontrast s černější černou, vyšší jas, větší rozsah barev, lepší zpracování obrazu a tenčí rámečky s exkluzivnějším designem.

Zejména levné televizory s velkou úhlopříčkou jsou poskládané z nejlevnějších součástek, a tak některé vlastnosti obrazu nebudou zcela na výši. Platí, že jednotlivé modelové řady televizorů OLED a LCD se nejvíc liší v kvalitě obrazovky. Čím vyšší řada, tím budou mít vyšší jas – bodový i celkový.

Ve stejné cenové relaci většinou můžete vybrat buď menší, vybavenější a lepší televizor z vyšší řady, nebo větší, ale s o něco horším obrazem. Neexistuje televizor, který je jako zázrakem za stejné peníze výrazně ve všem lepší než ostatní.

U vyšší třídy televizorů bývá i malý posun v kvalitě obrazu velmi drahý. Například prémiový model OLED může být dvakrát dražší než ten základní, přitom má v podstatě jen vyšší jas a přesněji nastavené barvy.

Jak ušetřit při nákupu televizoru

Televizor většinou kupujete ve dvou případech: Když se starý porouchá, nebo když chcete nový. Pokud dokážete nákup naplánovat, můžete výrazně ušetřit. Výrobci totiž vždy uvádějí na trh nové televizory zhruba v dubnu, květnu. Ve stejném období se masivně vyprodávají loňské modely.

Začátkem prázdnin jsou tak starší prémiové televizory pravidelně i o desítky tisíc levnější; ty základnější o tisíce. Rozdíly mezi ročníky přitom nejsou tak velké, jak se výrobci tváří. Za téměř stejný, jen loňský televizor tak zaplatíte klidně polovinu ceny.

Na dalším listu poradíme, jakou zvolit velikost obrazovky. Klikněte na šipku.

Pokračování 2 / 10

2. Chtějte co největší obrazovku 

Platí jednoduché pravidlo: V rámci rozpočtu si pořiďte největší televizor, který se vám vejde do obývací stěny či na stolek. Větší je lepší. S nástupem rozlišení 4K nemusíte mít strach, že uvidíte jednotlivé body na obrazovce. Moderní televizory ani neblikají a neunavují tolik oči.

Pořízení menšího televizoru s předpokladem „To bude stačit” nejspíš budete časem litovat. Velikosti televizorů jsou od 32" do 98", ale rozdíl v ceně mezi televizorem s obrazovkou 40"/42" a daleko většími úhlopříčkami 55"/65" je zejména v ekonomické třídě pár tisícikorun. Máte-li velký televizor doma kam umístit, zvolte klidně největší možný.

355-3555578_tv-size-comparison-chart-tv-sizes.png
Poměrné srovnání velikostí televizorů

Chcete-li opravdu velký obraz nad 80" a budujete domácí kino, zvažte pořízení projektoru. Televizory o velikosti 75" mají ještě rozumnou cenu, ale u větších úhlopříček si už musíte připlatit. Na druhou stranu obraz velkého LCD lze vzhledem k vyššímu jasu bez problémů sledovat za dne bez velké ztráty kontrastu a čitelnosti – na rozdíl od projektoru.

Rozumným kompromisem může být i kombinace projektoru a televizoru. Na stěně můžete mít běžný 55"/65" televizor pro běžné sledování během dne. Večer pak od stropu spustíte plátno, zapnete 4K projektor (dá se pořídit od 25 tisíc Kč) a máte parádní 120" obraz, lepší než leckteré místní kino.

Pořídit si můžete také laserový projekční televizor, což je v podstatě projektor s vestavěnými reproduktory, který je vybavený jako televizor (má Smart TV systém se streamovacími aplikacemi a IPTV službami), ale obraz se promítá na stěnu nebo na plátno. Pozor – právě název „televizor“ může plést, protože i zde se s vyšším okolním jasem poměrně dost zhoršuje kontrast. 

LCD, nebo OLED? Na dalším listu probereme výhody a nevýhody obou technologií.

Pokračování 3 / 10

3. LCD, nebo OLED?

Nejlevnější televizory s obrazovkou typu OLED stojí zhruba 20 tisíc Kč za úhlopříčku 55". Menší velikosti nejsou o moc levnější. Takže pokud nechcete tolik utratit, nic neřešte – váš nový televizor bude mít obrazovku typu LCD. Často se využívá marketingový pojmem LED TV, jde však stále o LCD televizor s LED podsvícením.

Poměr cena/velikost má lepší LCD: U LCD televizoru s rozlišením 4K zaplatíte méně než za stejně velký OLED. Jestli chcete hlavně velký obraz za málo peněz, výhercem je LCD.

LCD je jasnější: OLED má vysoký bodový jas, ale nižší jas сelé obrazovky. V reálu pak jas celé bílé LCD obrazovky bude vždy vyšší než u OLEDu. Pro denní sledování TV v jasné místnosti je lepší LCD, pro večerní sledování filmů doporučíme OLED.  

IMAGE-VIEW-LED-VS-OLED-1024x577.jpg 
OLED řídí jas na úrovni jednotlivých bodů, má tedy prakticky nekonečný kontrast. Maximální jas je však limitován, a tak kvalitní LCD za slunečného dne nabídne o poznání jasnější a čitelnější obraz.

Kontrast a podání černé má lepší OLED: OLED řídí jas na úrovni bodu, zatímco LCD potřebuje podsvícení. OLED má díky tomu vždy dokonalý kontrast a preciznější podání barev. Dražší LCD se OLEDu velmi blíží, ale jeho kontrast nepřekonají.

Nebojte se vypalování: S tradičním strašákem si OLED už poradí velmi dobře, postupně přibyly různé ochrany proti vypálení. Jen kdybyste používali OLED jako monitor pro počítač, případně kdyby celé dny byla puštěná pouze jedna TV stanice s výrazným logem, tak riziko vypálení stále existuje. V běžném pestřejším využití ale vypalování neřešte – zde je riziko už nulové.

Co to je QLED/MiniLED? Jde stále o klasické LCD TV s LED podsvícením. QLED televizor je osazen obrazovkou typu Quantum Dot LCD, která dokáže zobrazit více barev. Označení MiniLED říká, že LED diody využívané pro podsvícení LCD panelu jsou daleko menší, je jich víc a tak jsou i přesnější, ve výsledku pak celkový obraz je kvalitnější. Všechny MiniLED televizory mají lepší QD LCD panely, ale televizory QLED automaticky nemají podsvícení MiniLED.

Jaké je u televizoru potřeba rozlišení? Má smysl platit za 8K? Toto téma najdete na dalším listu.

Pokračování 4 / 10

4. Rozlišení 8K klidně ignorujte, 4K a HDR umí každý

Je to jednoduché, kupte si televizor 4K HDR. Představuje optimální volbu pro většinu zájemců o přístroj s nejlepším poměrem cena/výkon. Nižší rozlišení Full HD najdete už jen u miniaturních televizorů do kuchyně, ložnice či studentského pokoje.

Televizory s rozlišením 8K se už prodávají, ale mají smysl až od úhlopříček nad 75". Ani tak ale ještě dlouho nebudou zobrazovat čistý obraz 8K. Dostupný filmový obsah je nejvýše v rozlišení 4K a televizní vysílání v lepším případě odpovídá Full HD.

Platí, že u drahých televizorů si připlácíte za výkonnější procesory a lepší kvalitu přepočtu z nižšího vstupního rozlišení na samotné rozlišení televizoru. Osvědčené značky (např. Sony, Panasonic, Samsung, Philips) navíc vzhledem ke svým dlouholetým zkušenostem poskytují vyšší kvalitu přepočtu běžného TV vysílání na 4K, zpravidla dokážou také ostřeji zobrazit sportovní pořady.

Jestli jste filmový fanoušek a máte Netflix,
hledejte u televizoru HDR formát Dolby Vision

HDR je zkratka pro vysoký dynamický jas, podporují ho téměř všechny televizory s rozlišením 4K. Pro plné využití této funkce ale potřebujete také zdroj HDR videa. U levnějších televizorů navíc oproti běžnému obrazu nepoznáte rozdíl. Ten se projeví až u dražších LCD televizorů s lokálním řízením jasu a na televizorech s obrazovkou OLED.

Jestli nemáte Netflix, HBO Max, Amazon Prime, nebo HDR Blu-ray, tak se o HDR nestarejte. U nás se v 4K HDR nevysílá a ani to není v plánu.

Na dalším listu se zastavíme u velmi důležitého prvku, na který se při výběru často zapomíná: u dálkového ovladače.

Pokračování 5 / 10

5. Nepodceňujte vzhled ovladače

Zejména levné televizory vybírejte podle dálkového ovladače. Starší lidé s horším zrakem mohou mít potíže s menšími tlačítky a špatně čitelnými popisky – nepohodlné ovládání je velký problém.

Nepotřebujete ovladač s co největším počtem tlačítek, ale takový, kde i potmě dokážete bezpečně nahmatat potřebné tlačítko a ve kterém se vyznáte. Většinou si zvyknete a naučíte se, pokud vás ale ovladač rozložením tlačítek rozčiluje už na začátku a prsty vám intuitivně nenajdou například hlavní ovládací prvky zvuku, tak s ním budete bojovat i později. 

ImgW.jpg 
K některým televizorům dostanete rovnou dva ovladače, zjednodušený moderní a klasický se všemi číselnými tlačítky

Samsung má například pouze jednoduchý ovladač s několika základními tlačítky. Televizory s Androidem zase umožňují přiřadit některým tlačítkům jinou funkci nebo připojit jiný a jednodušší ovladač.

Podsvícené dálkové ovladače u běžných televizorů v drtivé většině nenajdete. Občas je nabídnou výrobci u prémiových modelů, ale ani u nich to rozhodně není pravidlem.

Co dalšího u televizoru potřebujete, co je zbytečné? Různým prvkům výbavy se věnujeme na dalším listu.

Pokračování 6 / 10

6. Výbava na to, co potřebujete

Všechny prodávané televizory podporují české pozemní televizní vysílání. Mají tedy tuner DVB-T2/HEVC a tuner DVB-C pro příjem kabelové televize. Většina má také satelitní tuner DVB-S, ten chybí jen u opravdu levných modelů. 

Náročnější si mohou dát pozor na tři věci:

  • Twin Tuner – dvě sady digitálních tunerů mají pouze některé modely vyšších tříd. Pouze takový televizor vám umožňuje nahrávat jeden program a současně při tom sledovat jiný.
  • Dva sloty CI – jestli je potřebujete, například pro dva satelity, nabídne je pouze Panasonic. 
  • Fast Scan – když plánujete sledovat satelit, vyžadujte tuhle funkci. Podstatně urychlí ladění.

Předem si spočítejte, co všechno chcete k televizoru připojit a takový počet konektorů vyžadujte. Televizory zpravidla nabídnou dva až čtyři konektory HDMI. Ten s označením HDMI-ARC můžete použít nejen pro vstup obrazu, ale i pro připojení soundbaru pro lepší zvuk. 

Velkým tématem pro výrobce je nyní podpora novějšího standardu HDMI 2.1. Zbytečně ale neutrácejte – plné HDMI 2.1 běžný divák vůbec nepotřebuje a ani ho nevyužije. Je pouze u dražších televizorů a využijí ho jen hráči her na konzolích PlayStation 5, XBox Series X nebo s nejnovějšími grafickými kartami Nvidia a AMD.

Pouze pokud máte soundbar s Dolby Atmos a chcete využít plnou kvalitu zvuku nejen z Netflixu ale i třeba z Blu-ray přehrávače, hledejte televizor s výstupem HDMI-eARC. Tento výstup však už má i celá řada televizorů běžných 50Hz bez plné podpory HDMI 2.1 (ta je vázána na TV s 120 Hz panely).

V další části vysvětlíme, proč se vyplatí koupit chytrý televizor.

Pokračování 7 / 10

7. Kupte si chytrý televizor

Zbytečně neplánujte, že si pořídíte levný velký „hloupý“ televizor se skvělým obrazem.  Takové televizory – tedy přístroje bez standardního operačního systému – mají nejen základní výbavu, ale bývají poskládané z nejlevnějších součástek a panelů. Poskytnou pouze základní zpracování obrazu a mají mizerný přepočet na vysoké rozlišení.

Nepotřebujete TV tuner, ani chytré funkce? Velmi velký a dobrý obraz za málo peněz poskytne projektor

Výhodou chytrých televizorů je přístup k HbbTV. Jde o známé červené tlačítko, kdy se při sledování stanice stiskem tlačítka na dálkovém ovladači dostanete přes internet k dalšímu obsahu. Česká televize takto nabízí přímý přístup k iVysílání a spoustě zajímavých pořadů. Podobnou funkčnost nabízí i Prima, Nova a další stanice.

Chytrý televizor ale nemusí být povinně připojený k internetu. Výrobci s tím zpravidla počítají. I bez internetu využijete třeba:

  • Timeshift: Možnost pozastavit a posunout sledované vysílání. Televizor musí mít podporu této funkce a musíte k němu přidat externí USB disk, na který se ukládají data.
  • Nahrávání pořadů v době nepřítomnosti: I tady je potřeba připojit externí disk. U značkových televizorů se záznam kóduje a pořady potom nelze uložit do počítače. Neznačkové levné přístroje toto omezení zpravidla nemají.

Výběr operačního systému v televizoru nemusíte většinou řešit, vlastnosti jsou velmi podobné. WebOS na televizorech LG, Tizen na Samsungu nebo Android TV na mnoha dalších značkách se vždy ovládají velmi podobně a dávno jsou překonané dřívější problémy například s plynulostí.

Nejlevnější televizory mívají většinou vlastní systémy bez možnosti instalace dalších aplikací. Vždy v nich ale najdete Netflix, YouTube, internetový prohlížeč a multimediální přehrávač. 

Pokud časem zjistíte, že televizor něco neumí, dá se to často vyřešit externí krabičkou. Každý televizor či projektor můžete rozšířit o funkce systému Android TV velmi levně a nenápadně, stačí připojit Google Chromecast s Google TV.

Co se zvukem televizoru? Tady bohužel nemáme dobrou radu, většinou bude špatný. Ale má to řešení, podívejte se na další list.

Pokračování 8 / 10

8. Zvuk moc neřešte, lepší stejně nabídne až soundbar

Ploché televizory s tenkým rámečkem nemají moc prostoru pro reproduktory. Často se využívá systém odrazů o stůl a stěny, aby se zvuk k divákovi dostal. Proto váš starší masivní televizor může klidně hrát lépe než nový supertenký.

fSNTE6EazzDw7D2d446S76.jpeg
Dobrý soundbar nezabere moc prostoru, ale zvuk značně vylepší. Zejména pokud má samostatný subwoofer

Levné televizory mívají ostřejší zvuk s mdlým podáním bez basů, až dražší modely nabídnou vyšší výkon, plnější basy i výšky. Jestli si kupujete větší televizor a chcete mohutnější zvuk odpovídající velikosti obrazu, raději odložte pár tisíc na soundbar. Umístí se pod televizor a většinou k němu dostanete i velký externí subwoofer, který se postará o mohutné basy.

Kvalitnější a lepší soundbary (zhruba od 6 tisíc korun) nabídnou i virtuální prostorový 3D zvuk Dolby Atmos, ty dražší pak přidávají i přímé streamování hudebních on-line služeb (např. Spotify).


Nejoblíbenější soundbary

Samsung HW-Q990D
Samsung HW-Q990D
nabízí 32 obchodů za ceny od 21 738 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-T420
Samsung HW-T420
nabízí 21 obchodů za ceny od 2 390 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-C450
Samsung HW-C450
nabízí 8 obchodů za ceny od 3 989 Kč
Porovnat ceny
LG S70TY
LG S70TY
nabízí 28 obchodů za ceny od 6 042 Kč
Porovnat ceny
LG SN5
LG SN5
nabízí 20 obchodů za ceny od 4 270 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené soundbary


Stejně jako dálkový ovladač bývá opomíjený i stojan televizoru. Věnujeme se mu v další části článku.

Pokračování 9 / 10

9. Myslete na provedení stojanu

Krásný velký televizor musíte někam postavit, proto se nezapomeňte zaměřit i na jeho stojan. Zejména ověřte, že se vejde na stolek, pokud má nožky jen v rozích. 

Televizory uchycené pouze uprostřed na středovém podstavci se sice spokojí s menším stolkem, ale ty levnější nejsou tak stabilní. Na to je dobré brát ohled zejména v domácnosti s dětmi.

Některé televizory řeší tento problém tak, že mají dvě/čtyři možnosti umístění nožek – na krajích a blíže středu. Některé modely mají dvě výškové varianty, vyšší s prostorem pro soundbar a nižší bez něj. Pak si můžete až při instalaci vybrat takovou variantu, jakou potřebujete.

g15855XA90J-o_other11.jpg
Na provedení stojanu myslete předem. Zejména tehdy, když plánujte dokoupení soundbaru, mívá výšku kolem 6 cm. Pouze některé TV mají pro ten účel dvě pozice stojanu

Všechny televizory můžete spolehlivě upevnit na zeď. Držáky nejsou příliš drahé, takže i horší základní stojan televizoru nepředstavuje nepřekonatelnou překážku.

V těchto článcích jsou naše redakční doporučení nejlepších současných televizorů:

Na posledním listu se můžete podívat na nejoblíbenější současné televizory v různých cenových kategoriích.

Pokračování 10 / 10

Nejoblíbenější televizory s cenou do 5 tisíc Kč

TCL 32S5400A
TCL 32S5400A
nabízí 27 obchodů za ceny od 3 933 Kč
Porovnat ceny
Sencor SLE 32S702TCS
Sencor SLE 32S702TCS
nabízí 20 obchodů za ceny od 3 989 Kč
Porovnat ceny
CHiQ L40G7B
CHiQ L40G7B
nabízí 2 obchody za ceny od 4 929 Kč
Porovnat ceny

Všechny televizory v této cenové kategorii


Nejoblíbenější televizory s cenou 5–10 tisíc

LG 55UR7800
LG 55UR7800
nabízí 31 obchodů za ceny od 9 890 Kč
Porovnat ceny
Samsung UE43DU7172U
Samsung UE43DU7172U
nabízí 58 obchodů za ceny od 7 569 Kč
Porovnat ceny
Samsung UE50DU7172U
Samsung UE50DU7172U
nabízí 53 obchodů za ceny od 8 679 Kč
Porovnat ceny

Všechny televizory v této cenové kategorii


Nejoblíbenější televizory s cenou 10–20 tisíc

Samsung UE65DU7172U
Samsung UE65DU7172U
nabízí 49 obchodů za ceny od 11 790 Kč
Porovnat ceny
TCL 65C745
TCL 65C745
nabízí 23 obchodů za ceny od 18 490 Kč
Porovnat ceny
Samsung QE43Q60D
Samsung QE43Q60D
nabízí 41 obchodů za ceny od 10 840 Kč
Porovnat ceny

Všechny televizory v této cenové kategorii


Nejoblíbenější televizory s cenou 20–40 tisíc

LG OLED55B42
LG OLED55B42
nabízí 14 obchodů za ceny od 24 690 Kč
Porovnat ceny
TCL 65C845
TCL 65C845
nabízí 19 obchodů za ceny od 24 990 Kč
Porovnat ceny
LG OLED55C31
LG OLED55C31
nabízí 4 obchody za ceny od 26 991 Kč
Porovnat ceny

Všechny televizory v této cenové kategorii


Nejoblíbenější televizory s cenou nad 40 tisíc

LG OLED65C44
LG OLED65C44
nabízí 24 obchodů za ceny od 45 990 Kč
Porovnat ceny
Samsung QE65S95D
Samsung QE65S95D
nabízí 25 obchodů za ceny od 59 791 Kč
Porovnat ceny
TCL 65C855
TCL 65C855
nabízí 22 obchodů za ceny od 44 989 Kč
Porovnat ceny

Všechny televizory v této cenové kategorii

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud