Jak dobře vybrat televizor. Stanovte si cenu a kupte ten největší s dobrým ovladačem

20. září 2023
TWEET SDÍLET
Výběr nového televizoru není složitý. Nabídka je sice obrovská a cenové rozpětí široké, ale při dodržení jednoduchých pravidel dokáže svůj ideální televizor vybrat každý.

Za dostupné ceny dnes seženete výborné televizory, takže se v zásadě nemůžete spálit. Můžete se ale ztratit ve vlastnostech, kterými výrobci svoje modely vychvalují. Vyplatí se proto držet několika jednoduchých rad.

1. Stanovte si cenu 

Televizor seženete v cenách od pár tisíc po vysoko nad sto tisíc korun, orientačně ale platí:

  • pod 7 tisíc  televizory pro nenáročné sledování televizního vysílání
  • 7 až 10 tisíc – ekonomické LCD modely se slušnou výbavou
  • 10 až 18 tisíc – LCD, nižší střední a střední třída, lepší výbava, obraz i zvuk
  • nad 18 tisíc – vyšší střední a prémiová třída LCD a OLED TV

Nejoblíbenější televizory

Samsung UE43CU7172 Samsung UE43CU7172
nabízí 76 obchodů za ceny od 7 058 Kč
Porovnat ceny
Samsung UE50CU7172 Samsung UE50CU7172
nabízí 70 obchodů za ceny od 8 489 Kč
Porovnat ceny
Samsung UE65CU7172 Samsung UE65CU7172
nabízí 45 obchodů za ceny od 12 290 Kč
Porovnat ceny
Samsung UE55CU7172 Samsung UE55CU7172
nabízí 67 obchodů za ceny od 9 289 Kč
Porovnat ceny
Samsung QE55QN85C Samsung QE55QN85C
nabízí 56 obchodů za ceny od 21 690 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené televizory


Za co si u televizoru připlácíte? Více peněz dáte nejen za větší úhlopříčku, ale také za lepší kontrast s černější černou, vyšší jas, větší rozsah barev, lepší zpracování obrazu a tenčí rámečky s exkluzivnějším designem. Zejména levné televizory s velkou úhlopříčkou jsou poskládané z nejlevnějších součástek, a tak některé vlastnosti obrazu nebudou zcela na výši. Platí, že jednotlivé modelové řady televizorů OLED a LCD se nejvíc liší v kvalitě obrazovky. Čím vyšší řada, tím budou mít vyšší jas – bodový i celkový.

Ve stejné cenové relaci většinou můžete vybrat buď menší, vybavenější a lepší televizor z vyšší řady, nebo větší, ale s o něco horším obrazem. Neexistuje televizor, který je jako zázrakem za stejné peníze výrazně ve všem lepší než ostatní.

U vyšší třídy televizorů bývá i malý posun v kvalitě obrazu velmi drahý. Například prémiový model OLED může být dvakrát dražší než ten základní, přitom má v podstatě jen vyšší jas a přesněji nastavené barvy.

Jak ušetřit při nákupu televizoru

Televizor většinou kupujete ve dvou případech: Když se starý porouchá, nebo když chcete nový. Pokud dokážete nákup naplánovat, můžete výrazně ušetřit. Výrobci totiž vždy uvádějí na trh nové televizory zhruba v dubnu, květnu. Ve stejném období se masivně vyprodávají loňské modely.

Začátkem prázdnin jsou tak starší prémiové televizory pravidelně i o desítky tisíc levnější; ty základnější o tisíce. Rozdíly mezi ročníky přitom nejsou tak velké, jak se výrobci tváří. Za téměř stejný, jen loňský televizor tak zaplatíte klidně polovinu ceny.

Na dalším listu poradíme, jakou zvolit velikost obrazovky. Klikněte na šipku.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Televizory, Průvodce nákupem, OLED, LCD a LED, Televize, Dolby Vison, HDMI 2.1, Jak vybrat, Televize na Heureka.cz