Jak dobře vybrat televizor. Stanovte si cenu a kupte ten největší s dobrým ovladačem

12. srpna 2021
TWEET SDÍLET
Jak dobře vybrat televizor. Stanovte si cenu a kupte ten největší s dobrým ovladačem
Výběr nového televizoru není složitý. Nabídka je sice obrovská a cenové rozpětí široké, ale při dodržení jednoduchých pravidel dokáže svůj ideální televizor vybrat každý.

Za dostupné ceny dnes seženete výborné televizory, takže se v zásadě nemůžete spálit. Můžete se ale ztratit ve všech vlastnostech, kterými výrobci svoje modely vychvalují. Vyplatí se proto držet několika jednoduchých rad.

1. Stanovte si cenu 

Televizor seženete v cenách od pár tisíc po vysoko nad sto tisíc korun, orientačně ale platí:

  • pod 7 tisíc  televizory pro nenáročné sledování televizního vysílání
  • 7 až 10 tisíc – ekonomické LCD modely se slušnou výbavou
  • 10 až 25 tisíc – LCD, nižší střední a střední třída, lepší výbava, obraz i zvuk
  • nad 25 tisíc – vyšší střední a prémiová třída LCD a OLED TV

Za co si u televizoru připlácíte? Více peněz dáte nejen za větší úhlopříčku, ale také za lepší kontrast s černější černou, vyšší jas, větší rozsah barev, lepší zpracování obrazu a tenčí rámečky s exkluzivnějším designem. Zejména levné televizory s velkou úhlopříčkou jsou poskládané z nejlevnějších součástek, a tak některé vlastnosti obrazu nebudou zcela na výši.

Ve stejné cenové relaci většinou můžete vybrat buď menší, vybavenější a lepší televizor z vyšší řady, nebo větší, ale s o něco horším obrazem. Neexistuje televizor, který je jako zázrakem za stejné peníze výrazně ve všem lepší než ostatní.

U vyšší třídy televizorů bývá i malý posun v kvalitě obrazu velmi drahý. Například prémiový model OLED může být dvakrát dražší než ten základní, přitom má v podstatě jen vyšší jas a přesněji nastavené barvy.

Jak ušetřit při nákupu televizoru

Televizor většinou kupujete ve dvou případech: Když se starý porouchá, nebo když chcete nový. Pokud dokážete nákup naplánovat, můžete výrazně ušetřit. Výrobci totiž vždy uvádějí na trh nové televizory zhruba v dubnu, květnu. Ve stejném období se masivně vyprodávají loňské modely.

Začátkem prázdnin jsou tak starší prémiové televizory pravidelně i o desítky tisíc levnější; ty základnější o tisíce. Rozdíly mezi ročníky přitom nejsou tak velké, jak se výrobci tváří. Za téměř stejný, jen loňský televizor tak zaplatíte klidně polovinu ceny.

Na dalším listu poradíme, jakou zvolit velikost obrazovky. Klikněte na šipku.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Průvodce nákupem, OLED, Televize, HDMI 2.1, LCD a LED, Dolby Vison


40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory