9
Fotogalerie

Jak na příjem digitální televize

Digitální vysílání vstupuje do našich domovů. Pokud vás zajímá moderní televize tvořená jedničkami a nulami, poradíme vám s jejím zapojením a naladěním.

Ovšem s digitální televizí to nebude rozhodně jednoduché. Podívejte se právě ven z okna. Co vidíte? Jestli se nad reliéfem okolní krajiny tyčí televizní vysílač a pokud tento vysílač současně vysílá digitální vysílání, můžete si gratulovat: v tomto případě si totiž s příjmem digitální televize nemusíte lámat hlavu. Místo antény můžete použít i stařičký dipól, který z kusu koaxiálního kabelu spájel ještě váš dědeček.

Anténa je základ

Pokud pohledem z okna na vysílač nevidíte, budete potřebovat – samozřejmě kromě digitálního set-top-boxu – také anténu. Než začnete objíždět televizní prodejny v okolí, vyzkoušejte, zda digitální vysílání nepřijmete i na současnou televizní anténu. S velkou pravděpodobností vám pro kvalitní příjem postačí, musí však být nasměrována na příslušný vysílač (jejich seznam najdete například na webu www.digitalnitelevize.cz) a také musíte být v oblasti vykryté televizním signálem.

Pokud však něco s výše řečeného nesplňujete, nemusíte zoufat: s kvalitní anténou i anténními svody je možné v případě dobrých terénních podmínek přijímat použitelný digitální signál až sto kilometrů daleko. Pro tyto extrémní vzdálenosti se osvědčuje anténa Xl 91 BL Color Super českého výrobce společnosti Kovoplast (případně její zahraniční ekvivalenty). Cena této antény se pohybuje těsně nad hranicí jednoho tisíce korun a jedinou její nevýhodou mohou být rozměry – délka ráhna antény je téměř dva a půl metru. Tyto rozměry jsou však daní za vysokou účinnost.

Pokud žijete v kratší vzdálenosti od vysílače, vystačíte si i s menší a levnější anténou. Mějte se na pozoru před anténami (většinou pokojovými) s vestavěným zesilovačem: nepsané pravidlo všech anténních techniků praví: „nejlepším zesilovačem je samotná anténa“. A nelze s ním než souhlasit, protože zesilovač v případě digitálního vysílání může skutečně pomoci jen v malém procentu případů. Je to proto, že zesilovač ze své podstaty zesílí vše, co do něj na vstupu přichází, tedy i všechen šum a rušení.

Od pantáty vedou dráty

Máte tedy k dispozici vše potřebné? Anténa je instalována na střeše a míří na nejbližší digitální vysílač, koaxiální kabel od ní vedoucí je zapojen do set-top-boxu a ten je připojen k vašemu televizoru? Tak si dodejte odvahy a zapněte jej.

DSC09638.jpgDSC09639.jpg
Evolve DT-0402-A – televizor připojíte přes konektor SCART

Nyní záleží na typu vašeho set-top-boxu. Některé modely nabídnou automaticky průvodce instalací a vyhledáním vysílaných kanálů, některé ne. Pokud máte štěstí právě na přístroj z druhé kategorie, vyvolejte jeho obrazovkové menu stisknutím tlačítka MENU na dálkovém ovladači.

DSC09633.jpg

Objeví se podobná nabídka, jako u našeho set-top-boxu Evolve DT-0402-A, z něj zvolte položku Ladění. Je pravděpodobné, že u vašeho přijímače bude tato položka umístěna jinde, než v hlavní nabídce – v takovém případě ji hledejte pod položkou Instalace nebo Nastavení.

Pokud nemáte na způsob ladění kanálů zvláštní požadavky, klepněte v nabídce Ladění na možností automatického ladění. Tato funkce projde všechny kanály a multiplexy seřadí vzestupně do přehledného seznamu. 

vlcsnap-3361358.jpg

Některé set-top-boxy se mohou před zahájením ladění dotázat také na vaši zemi – v takovém případě zvolte Českou republiku. Pokud však ČR v seznamu nenajdete, zkuste zvolit namísto ní Německo nebo Rakousko.

vlcsnap-3363845.jpgvlcsnap-3364180.jpg 
 
Po úspěšném naladění všech programů je můžete řadit, přepínat a sledovat stejně, jako jste byli zvyklí ze své současné analogové televize. Jsou zde však dva zásadní rozdíly: přepnutí z jednoho programu na druhý může mít (v závislosti na typu vašeho set-top-boxu) prodlevu jednu až dvě sekundy, v případě špatného signálu se obraz začne rozpadat na barevné kostičky (zatímco u analogu při špatném příjmu šuměl). Pro každý multiplex pak můžete zobrazit ukazatel kvality a síly signálu, který můžete využít pro přesnější nastavení nasměrování televizní antény.

vlcsnap-3365334.jpgvlcsnap-3367210.jpg
Ukazatel kvality signálu a EPG

Využívat můžete také elektronického programového průvodce, zkráceně EPG. Vyvoláte jej buďto stisknutím příslušného tlačítka na dálkovém ovladači, nebo ze zobrazené nabídky vašeho set-top-boxu. Tento průvodce v podstatě nahrazuje televizní program, který tak vidíte přímo na obrazovce a kromě času vysílání programu vidíte také jeho délku i podrobnější informace o programu. Lze jej použít také pro pohodlné plánování automatického zapnutí v určenou dobu.

vlcsnap-3367520.jpg
Elektronický programový průvodce nabízí i podrobnější informace o pořadu

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud