Jak nastavit subwoofer a kam ho umístit

29. října 2014
TWEET SDÍLET
Je možno dát opravdu subwoofer kamkoliv? Co všechno musíte na subwooferu nastavit, aby vydával ty správné, nezkreslené hluboké basy?

V předchozích dvou dílech jsme se věnovali základnímu výběru subwooferu a jeho konstrukci. Tentokráte přistoupíme k fázi poslední, když už máte „hrombednu“ vybranou a doma, chcete ji umístit a správně zapojit.

Klepněte pro větší obrázek 

Nejdůležitějším krokem k získání věrné reprodukce akustické nahrávky je správná instalace a rozmístnění reproduktorové soustavy.

Jak dobře rozmístit reprosoustavy

Jak dobře rozmístit reprosoustavy

Pokud máte sestavu reproduktorů, vyhněte se obvyklým chybám a nekažte zbytečně její zvuk špatným umístěním.

Platí pravidlo, že výškový reproduktor soustavy má být při běžném poslechu ve výši uší. Poslechová pozice by měla tvořit rovnostranný trojúhelník. Je-li reproduktorová soustava příliš blízko k sobě, zužuje se stereo efekt a zhoršuje se rozpoznání hudebních nástrojů. Ideální vzdálenost reprosoustavy pro stereo poslech je 2,5 až 3 m. Musí se také dávat pozor na překážky mezi reprosoustavou a posluchačem. Jiné je to u subwooferu.

Subwoofer v domácích podmínkách

Podstatou a cílem subwooferu je dostatečně nasytit ozvučovanou místnost zvukem. Děje se tak odrazem zvukové vlny od zdí místnosti. Zvuk o nízkých kmitočtech se šíří kruhově - „nesměrově“, a tak teoreticky nezáleží na tom, kde je v místnosti subwoofer umístěn (v praxi ale záleží na dispozici místnosti, rozmístění nábytku a dalších faktorech, takže troše experimentování se asi nevyhnete).

Klepněte pro větší obrázek 
 

Efektivnost subwooferu se zvýší tím, že se umístí blízko zdi nebo do rohu místnosti (v rohu se na druhou stranu ale ztrácí přesnost). Je-li ozvučnice subwooferu typu bassreflex, a ten je konstrukčně umístěn v zadní části skříně, je důležité dodržet vzdálenost umístění skříně od zdi. Má-li subwoofer bassreflexový nátrubek vyveden směrem do země a umístění je ve správné vzdálenosti od stěn, zvuková vlna získá odrazem ještě větší citlivost.

Klepněte pro větší obrázek

Nepřítel každé reprosoustavy je stojaté vlnění. To vzniká sloučením přímé zvukové vlny a všech dalších odražených. Vznik stojatých vln má za následek nepřirozené a ne přiliš poslouchatelné zvuky. Proto je dobré zamezit vzniku těchto vln odtlumením. V každé domácnosti je nábytek, závěsy, koberec a sedací souprava. To vše stačí na odtlumení stojatých vln.

Dobré je také postavit subwoofer na odhmotňovací jehly. Ty zamezí pronikání basových rezonancí do podlahy. To ocení hlavně sousedi o patro níže. Dále nebude rezonovat nábytek a skleněné plochy.

Správné naladění subwooferu

Správné nastavení a sladění subwooferu s ostatními reproduktory je velice důležité. Musí zde vzniknout určitá harmonie a spolupráce, aby byl přednes co nejvíce věrný a reálný. Mnoho lidí dělá chybu v tom, že chtějí hlavně hodně basů na úkor středů a výšek. Mluvené slovo tak zaniká a je slyšet jen dunění.

Moderní domácí kina AIO mají ke správnému sladění celé soustavy kalibrační mikrofon. Ten se před samotnou kalibrací umístí do místa, kde bude posluchač sedět a řídící jednotka nastaví všechny reproduktory do „optimální pozice“. Uvozovky jsou zde na místě, protože se tímto způsobem získá optimální nastavení jen málokdy. Proto je lepší spolehnout se na vlastní sluch a naladit soustavu manuálně.

Klepněte pro větší obrázek

To samé platí i s naladěním subwooferu. Zde bych doporučil experimentovat jak s naladěním, tak i s umístěním do té doby, než to bude uchu nejlahodnější. Limitujícím faktorem může být délka kabelu v případě pasivního, nebo nepřítomnost zásuvky v případě aktivního subwooferu.

Není-li sestava domácího kina příliš kvalitní, subwoofer nemá výkon, jaký jste předpokládali a navíc zabírá místo v malé místnosti, „nacpěte“ ho do skříně, komody, nebo obývací stěny. Vznikne tak další ozvučnice, oblečení a předměty odfiltrují kmitočet a basy budou vystupovat jakoby z celé místnosti. Navíc drahá polovička ocení to, že má v rohu místo na kytku a chlapi tak ocení, že domácí kino za rozumné peníze basuje o něco lépe.

Dělící frekvence

Většina aktivních subwooferů disponuje možností přepínat horní frekvenční kmitočet. Vždy však záleží na technických parametrech reproduktorů, které budou k subwooferu připojeny. Bude-li k subwooferu připojena sestava malých satelitních reproduktorů, které mají spodní frekvenční pásmo vyšších hodnost (např. od 250 Hz), bude potřeba nastavit horní hodnoty filtru subwooferu min. na 250 Hz a výše. Některé řídící jednotky domácích kin mají elektronické dělení horního kmitočtu v nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

V praxi zejména u levnějších subwooferů platí, že od určitého dělicího kmitočtu, například 120 Hz, už začíná subwoofer dunět, ztrácí přesnost, zejména pokud chcete poslouchat hudbu, tak vám to bude vadit. Při sledování filmů vám to vadit asi nebude. Podle umístění subwooferu v místnosti lze u aktivních subwooferu ještě přepínat fázi, lze tak případně vyrovnat nežádnoucí posun basů.

A konečně ještě upozorňuji na automatické vypínání, kterým obvykle aktivní subwoofery disponují. To při malém, nebo žádném vstupním signálu, zkrátka subwoofer vypne a jakmile se signál objeví, tak opět subwoofer zapne. Potíž je v tom, že k vypnutí může dojít i během sledování filmu, neboť subbasové kmitočty nejsou ve všech scénách, a pak z případné destrukce domu uslyšíte jen závěrečnou ozvěnu. Takže zde rada zní - raději automatiku nepoužívejte.

Má více subwooferů smysl?

Ty „nejnadupanější“ domácí kina mají ve své výbavě dva subwoofery. Zda je to kvůli zvýšení výkonu, nebo je to jen reklamní tahák, nechť posoudí každý sám. Jak už bylo řečeno, basy se šíří všemi směry a zaplňují místnost díky odrazům od stěn. Pokud je ozvučována větší místnost, je praktičtější a ve finále i levnější použít jeden výkonnější subwoofer, než dva méně výkonné. Výsledný efekt bude stejný.

Klepněte pro větší obrázek 

Jiná situace nastane tehdy, je-li ozvučován opravdu velký prostor (velký sál, hřiště, stadion). Zde je na místě použít více subwooferů. V rozlehlém prostoru se zvuk odráží ve velkých vzdálenostech a proto je potřeba výkonnější basové boxy. V praxi se používají spíše směrové basové boxy typu horn, kde je akustický tlak mnohem větší.

Závěrem

O subwooferech by se dalo psát mnoho kapitol a článků, ale to už bych se dostával do technického zákulisí návrhů, výpočtů a ladění. Uvádět zde tabulky, grafy a výpočty by nebylo vůbec záživné. Myslím, že na základní a střední škole bylo matematiky až dost. Cílem tohoto „miniseriálu“ o subwooferech bylo ukázat, že nejdůležitější je, jaká místnost bude ozvučována, jaké jsou nejpoužívanější konstrukce ozvučnic a kam nejlépe subwoofer umístit.

Témata článku: Domácí kino, Subwoofery

Určitě si přečtěte

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

57 Jaromír Puk

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

Multiroom systém reproduktorů Sonos může na první pohled vypadat docela složitě. Poradíme, jak jej nejlépe využít, a na co si případně dát pozor.

2 Tomáš Holčík

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

64 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík