Jak nastavit subwoofer a kam ho umístit

29. října 2014
TWEET SDÍLET
Je možno dát opravdu subwoofer kamkoliv? Co všechno musíte na subwooferu nastavit, aby vydával ty správné, nezkreslené hluboké basy?

V předchozích dvou dílech jsme se věnovali základnímu výběru subwooferu a jeho konstrukci. Tentokráte přistoupíme k fázi poslední, když už máte „hrombednu“ vybranou a doma, chcete ji umístit a správně zapojit.

Klepněte pro větší obrázek 

Nejdůležitějším krokem k získání věrné reprodukce akustické nahrávky je správná instalace a rozmístnění reproduktorové soustavy.

Platí pravidlo, že výškový reproduktor soustavy má být při běžném poslechu ve výši uší. Poslechová pozice by měla tvořit rovnostranný trojúhelník. Je-li reproduktorová soustava příliš blízko k sobě, zužuje se stereo efekt a zhoršuje se rozpoznání hudebních nástrojů. Ideální vzdálenost reprosoustavy pro stereo poslech je 2,5 až 3 m. Musí se také dávat pozor na překážky mezi reprosoustavou a posluchačem. Jiné je to u subwooferu.

Subwoofer v domácích podmínkách

Podstatou a cílem subwooferu je dostatečně nasytit ozvučovanou místnost zvukem. Děje se tak odrazem zvukové vlny od zdí místnosti. Zvuk o nízkých kmitočtech se šíří kruhově - „nesměrově“, a tak teoreticky nezáleží na tom, kde je v místnosti subwoofer umístěn (v praxi ale záleží na dispozici místnosti, rozmístění nábytku a dalších faktorech, takže troše experimentování se asi nevyhnete).

Klepněte pro větší obrázek 
 

Efektivnost subwooferu se zvýší tím, že se umístí blízko zdi nebo do rohu místnosti (v rohu se na druhou stranu ale ztrácí přesnost). Je-li ozvučnice subwooferu typu bassreflex, a ten je konstrukčně umístěn v zadní části skříně, je důležité dodržet vzdálenost umístění skříně od zdi. Má-li subwoofer bassreflexový nátrubek vyveden směrem do země a umístění je ve správné vzdálenosti od stěn, zvuková vlna získá odrazem ještě větší citlivost.

Klepněte pro větší obrázek

Nepřítel každé reprosoustavy je stojaté vlnění. To vzniká sloučením přímé zvukové vlny a všech dalších odražených. Vznik stojatých vln má za následek nepřirozené a ne přiliš poslouchatelné zvuky. Proto je dobré zamezit vzniku těchto vln odtlumením. V každé domácnosti je nábytek, závěsy, koberec a sedací souprava. To vše stačí na odtlumení stojatých vln.

Dobré je také postavit subwoofer na odhmotňovací jehly. Ty zamezí pronikání basových rezonancí do podlahy. To ocení hlavně sousedi o patro níže. Dále nebude rezonovat nábytek a skleněné plochy.

Správné naladění subwooferu

Správné nastavení a sladění subwooferu s ostatními reproduktory je velice důležité. Musí zde vzniknout určitá harmonie a spolupráce, aby byl přednes co nejvíce věrný a reálný. Mnoho lidí dělá chybu v tom, že chtějí hlavně hodně basů na úkor středů a výšek. Mluvené slovo tak zaniká a je slyšet jen dunění.

Moderní domácí kina AIO mají ke správnému sladění celé soustavy kalibrační mikrofon. Ten se před samotnou kalibrací umístí do místa, kde bude posluchač sedět a řídící jednotka nastaví všechny reproduktory do „optimální pozice“. Uvozovky jsou zde na místě, protože se tímto způsobem získá optimální nastavení jen málokdy. Proto je lepší spolehnout se na vlastní sluch a naladit soustavu manuálně.

Klepněte pro větší obrázek

To samé platí i s naladěním subwooferu. Zde bych doporučil experimentovat jak s naladěním, tak i s umístěním do té doby, než to bude uchu nejlahodnější. Limitujícím faktorem může být délka kabelu v případě pasivního, nebo nepřítomnost zásuvky v případě aktivního subwooferu.

Není-li sestava domácího kina příliš kvalitní, subwoofer nemá výkon, jaký jste předpokládali a navíc zabírá místo v malé místnosti, „nacpěte“ ho do skříně, komody, nebo obývací stěny. Vznikne tak další ozvučnice, oblečení a předměty odfiltrují kmitočet a basy budou vystupovat jakoby z celé místnosti. Navíc drahá polovička ocení to, že má v rohu místo na kytku a chlapi tak ocení, že domácí kino za rozumné peníze basuje o něco lépe.

Dělící frekvence

Většina aktivních subwooferů disponuje možností přepínat horní frekvenční kmitočet. Vždy však záleží na technických parametrech reproduktorů, které budou k subwooferu připojeny. Bude-li k subwooferu připojena sestava malých satelitních reproduktorů, které mají spodní frekvenční pásmo vyšších hodnost (např. od 250 Hz), bude potřeba nastavit horní hodnoty filtru subwooferu min. na 250 Hz a výše. Některé řídící jednotky domácích kin mají elektronické dělení horního kmitočtu v nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

V praxi zejména u levnějších subwooferů platí, že od určitého dělicího kmitočtu, například 120 Hz, už začíná subwoofer dunět, ztrácí přesnost, zejména pokud chcete poslouchat hudbu, tak vám to bude vadit. Při sledování filmů vám to vadit asi nebude. Podle umístění subwooferu v místnosti lze u aktivních subwooferu ještě přepínat fázi, lze tak případně vyrovnat nežádnoucí posun basů.

A konečně ještě upozorňuji na automatické vypínání, kterým obvykle aktivní subwoofery disponují. To při malém, nebo žádném vstupním signálu, zkrátka subwoofer vypne a jakmile se signál objeví, tak opět subwoofer zapne. Potíž je v tom, že k vypnutí může dojít i během sledování filmu, neboť subbasové kmitočty nejsou ve všech scénách, a pak z případné destrukce domu uslyšíte jen závěrečnou ozvěnu. Takže zde rada zní - raději automatiku nepoužívejte.

Má více subwooferů smysl?

Ty „nejnadupanější“ domácí kina mají ve své výbavě dva subwoofery. Zda je to kvůli zvýšení výkonu, nebo je to jen reklamní tahák, nechť posoudí každý sám. Jak už bylo řečeno, basy se šíří všemi směry a zaplňují místnost díky odrazům od stěn. Pokud je ozvučována větší místnost, je praktičtější a ve finále i levnější použít jeden výkonnější subwoofer, než dva méně výkonné. Výsledný efekt bude stejný.

Klepněte pro větší obrázek 

Jiná situace nastane tehdy, je-li ozvučován opravdu velký prostor (velký sál, hřiště, stadion). Zde je na místě použít více subwooferů. V rozlehlém prostoru se zvuk odráží ve velkých vzdálenostech a proto je potřeba výkonnější basové boxy. V praxi se používají spíše směrové basové boxy typu horn, kde je akustický tlak mnohem větší.

Závěrem

O subwooferech by se dalo psát mnoho kapitol a článků, ale to už bych se dostával do technického zákulisí návrhů, výpočtů a ladění. Uvádět zde tabulky, grafy a výpočty by nebylo vůbec záživné. Myslím, že na základní a střední škole bylo matematiky až dost. Cílem tohoto „miniseriálu“ o subwooferech bylo ukázat, že nejdůležitější je, jaká místnost bude ozvučována, jaké jsou nejpoužívanější konstrukce ozvučnic a kam nejlépe subwoofer umístit.

Témata článku: Domácí kino, Subwoofery, Domácí kina na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Od IDDQD k umělé inteligenci. Historie podvodů ve videohrách

Od IDDQD k umělé inteligenci. Historie podvodů ve videohrách

Zatímco ve hrách pro jednoho hráče jsou podvody neškodné a často jen cestou k rychlejšímu průchodu, v kompetitivním hraní představují obří problém. Výsledkem mohou být i milionové ztráty vydavatelů.

Stanislav Janů
PodvodHry
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Samsung rozšiřuje hranice SmartThings. Už brzy si přes mobil pohlídáte spotřebu elektroniky v domácnosti

Samsung rozšiřuje hranice SmartThings. Už brzy si přes mobil pohlídáte spotřebu elektroniky v domácnosti

** Platforma SmartThings slouží k propojení zařízení v domácnosti ** Můžete ji využít i pro vyhledání ztraceného zařízení od Samsungu ** Nově vám služba pohlídá i spotřebu energie v domácnosti

Martin Chroust
SmartThingsIFA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Ve vlaku si půjde i zavolat. ČD instalovaly opakovač mobilního signálu do soupravy Railjet

Ve vlaku si půjde i zavolat. ČD instalovaly opakovač mobilního signálu do soupravy Railjet

** Špatný signál uvnitř vlaků zbytečně snižuje komfort cestování ** Operátoři se k posílení pokrytí nemají, na řadu přicházejí opakovače ** České dráhy osadily první jednotku Railjetu novou technologií

Jan Láska
České dráhyPokrytíMobilní sítě
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět