7
Fotogalerie

Jak nejlépe nastavit televizor na sport

Trápí vás nepřirozené podání obrazu vašeho televizoru? Je obraz u sportovních pořadů rozmazaný? Zkuste si změnou několika málo položek vylepšit obraz.

Nastavení moderních televizorů skýtá daleko více možností, než se nám u starých CER televizorů snilo. Na kvalitu obrazu má vliv mnoho faktorů, které ovlivňují výsledný dojem. U LCD televizorů navíc bývá rizikový rychlejší pohyb, který právě k většině sportů neodmyslitelně patří.

Dnes zkusíme dát několik tipů, které by měly kvalitu obrazu vylepšit. Upozorňuji, že pod pojmem „kvalitní obraz“ si každý může představovat něco jiného. Někdo chce mít barvy co nejzářivější a saturované, někomu se líbí světlejší obraz bez tmavých detailů, jiný člověk je zvyklý na obraz kalibrovaný pomocí optické sondy. My se zaměříme na obraz, který je pokud možno věrný, nabízí detaily ve stínech a barevných přechodech.

Nejdříve troška základní teorie. Pokud jde o pohyb, tak drtivá většina televizorů, které se prodávají, je osazena 50Hz, nebo 100Hz LCD panely. Aby byl pohyb zobrazen čistěji, ostřeji a zřetelněji, výrobci si pomáhají dalším zpracováním obrazu a dopočítáváním mezisnímků. Velmi zjednodušeně – mezi existující snímky ve filmu či v TV vysílání se přidávají další obrázky, díky nim má pak divák pocit plynulejšího pohybu. To se ještě kombinuje s postupným spínání LCD podsvícení, které tak dokáže „ukončit“ jeden snímek, než se zobrazí další. Díky tomu vnímáme pohyb opět o něco ostřeji. Když pomineme nejlevnější modely, drtivá většina alespoň nějaké nastavení nabízí. Začneme tedy s barvami.

Méně jásavých barev, více odstínů

Nejsmutnější faktem je, že hodně televizorů v základním nastavení nabízí nepřirozeně studené a přesaturované barvy. Tj. bílá má modrý, studený nádech, zelená a červená barva je jasně zářivá. Příliš vysoký kontrast a jas pak okrádá diváka o jemnější odstíny barev, tragickým příkladem budiž obrazový režim zvaný Dynamický, nebo Jasný. V tomto režimu můžete zapomenout na přirozenější barvy, nejsmutnější faktem je, že toto nastavení používá Samsung i u režimu Sport, a tak se vcelku normální zelený trávník se mění v neonově zářící zelenou plochu a červené dresy sportovců se rozzáří tak, že se téměř začnou vypalovat divákovi do sítnice oka.

IMG_20150512_085516.jpgIMG_20150512_085526.jpg
Volba nastavení obrazového režimu

Drtivá většina výrobců má nejlépe a nejpřirozeněji nastavený obrazový režim Kino. Ten by měl být co nejbližší normě rec.709, dle které se většinou řídí nastavení barev televizního vysílání a filmů. Zkrátka čím blíže tomuto ideálnu jste, tím vidíte obraz tak, jak jej natočil režisér filmu nebo jak ho studio vysílá. V případě sportu to znamená, že zelená tráva bude normálně zelená, bílošedý led bude bílošedý, červený dres bude normálně červený atd. Pokud vám připadne obrazový režim Kino příliš „obyčejný“ určitým kompromisem může být obrazový režim Přirozený, který zpravidla je mezistupněm mezi líbivě efektním a korektním podáním obrazu.

užší barvy.jpg přeostřený.jpg Obrázek.jpg
Jasný, dynamický obrazový režim likviduje drobnější detaily, nepěkně vypadá i příliš přeostřený obraz. Korektně nastavený obraz možná působí šedě a nevýrazně, nabídne ale daleko více detailů

Pokud se vám chce, můžete si pohrát s dynamickým nastavením kontrastu, hloubkou černé, lokálním stmívání LED podsvícení a dalšími podrobnějšími položkami, kterými výsledný obraz ovlivníte, nicméně jejich dopad už není tak dramaticky viditelný. Problém Dymanického obrazového režimu také bývá v agresivním nastavení doostření obrazu, kdy kolem drobnějších objektů uvidíte zvýrazněné, až zdvojené obrysy, které se při pohybu vlní. I doostřování je zpravidla v režimu Kino vypnuto, nebo alespoň je na minimálních hodnotách. Pokud ne, vyhledejte v nastavení obrazu příslušnou položku a zkuste ubrat.

Aby se to nemazalo, aby se to necukalo

U nastavení rozmazávání je to trochu složitější. Zde záleží na tom, jaký televizor máte. Některé modely (ať už levné, neznačkové, či nové, drahé s 4K rozlišením) nastavení dopočítávání mezisnímků zkrátka nemají. Zde se podívejte třeba do návodu. U nejprodávanější značky, Samsung, se funkce jmenuje Motion Plus, zde je na výběr mezi několika položkami. Od zcela vypnutého, po teoreticky naprosto plynulý obraz.

IMG_20150512_085614.jpg

Teoreticky by možná měl být obraz nejostřejší při maximálních hodnotách (Hladký), pak nastává ale tzv. telenovelový efekt, kdy je obraz až nepřirozeně plynulý. Druhým záporem bývá fakt, že televizory nemají potřebný výpočetní výkon a roste počet chyb v obraze, zejména kolem pohybujících se objektů, což je právě případ sportu. U fotbalu či hokeje pak kolem hráčů uvidíte vlnící se trávu, chybné kontury, pokud máte nastavený Dynamický režim, pak můžete často vidět mizející nohy a ruce hráčů, ztrácející se balon či puk. Při maximálním nastavení zkrátka televizor rychlé pohyby kamery a hráčů nezvládá zpracovat a obraz je sice plynulý, ale roste počet viditelných chyb.

Proto raději zvolte první, nebo druhý stupeň, který potřebné mezisnímky dopočítá, obraz nebude ani trhaný, ani zcela plynulý, ale dočkáte se potřebné vyšší ostrosti pohybujících se objektů bez nežádoucích chyb.

IMG_20150512_085650.jpg

Další funkcí, která je ale vhodná spíše pro filmy a večerní čas, bývá zdokonalení pohybu LED Motion Plus. Při aktivaci se začnou vkládat do obrazu černé mezisnímky pomocí rychlého zhasínání LED podsvícení.  Podobnou funkci nabízejí například televizory Sony. Výsledkem je výborná pohybová ostrost, často až k hranici 1080 řádků, nicméně je to vykoupeno velkým snížením jasu.

Musím dodat, že I funkce dopočítávání mezisnímků bývá výrobcem vázána na nastavený obrazový režim, i zde obvykle režim Kino mívá nastaveno takové hodnoty, aby bylo dosaženo co největší ostrosti u rychlých pohybů.

Když už televizor máte, zkuste alespoň změnou obrazového režimu, nebo několika položek v nastavení obrazu „vyrazit“ z přístroje víc, než výrobce nabízí v továrním nastavení, v jakém naleznete televizor po vybalení z krabice. Často se to vyplatí.  

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud