Jak přehrát HD video na cestách

Dříve bylo přehrávání videa na cestách luxusem. Dnes můžete bez problémů přehrávat video nejen na noteboocích, ale také v kapesních zařízeních a mobilních telefonech.

V prvním části volného seriálu HD video všude kolem nás jsme si něco pověděli o kontejnerech a formátech, v druhé části Jak přehrávat HD video v domácnosti jste se mohli dozvědět, jak jednoduše přehrávat HD video v televizoru.

Na DIGIareně pro změnu nalezete článek Fotoaparát jako kamera, ve kterém se můžete inspirovat, a místo kamery použít pro natáčení HD videa například kvalitní zrcadlovku. Povězme si tedy, jak si užívat kvalitní HD video na cestách, jaké máte varianty a možnosti.

Notebook – klasické a univerzální řešení

Nejpohodlnějším způsobem, jak přehrát HD video bez nutnosti jakékoliv konverze, bezesporu nabízí notebook, ačkoliv ten do kapsy nestrčíte. Jakýkoliv dnešní notebook zvládne 720p video, drtivá většina i 1080p, a to včetně modelů osazených levnými procesory Intel Celeron. Problém může být jen u úsporných ULV procesorů starší generace (Intel Core 2 Duo SU9400 či SU7300), jež ve spolupráci s integrovanou grafikou Intel GMA 4500MHD zvládají pouze 720p či 1080i video.

Klepněte pro větší obrázek
Některé Netbooky vhodné pro HD video nabízí otočné displeje, takže je lze například jednoduše připevnit při jízdě autem na opěradlo. Podobný způsob používají přenosné DVD přehrávače

Obecně lze ale říci, že HD video nezvládnou notebooky se slabším procesorem, než je Intel Core 2 Duo T6500, pokud nejsou osazeny grafickou kartou, která by jim s přehráváním HD videa pomohla. Musí to být přinejmenším již zmíněná Intel GMA 4500MHD, ačkoli ta procesoru odlehčí jen trochu – stále je však lepší než GMA 950, s níž se potkáte ještě u starších netbooků a která akceleraci videa nepodporuje vůbec.

Když nezvládá procesor, zapojte grafiku

A jak vlastně docílíte toho, abyste plynule přehrávali HD video na notebooku, jehož procesor to sám nezvládne? Podmínkou je již zmíněná grafika s podporou akcelerace videa. Pak už stačí si nainstalovat třeba přehrávač Media Player Classic Home Cinema, kde v menu View | Options nastavíte u položky Playback | Output hodnotu DirectShow Video na EVR. Univerzálnější, ale dražší cestou je instalace speciálního kodeku CoreAVC, který umožní akceleraci videa přes grafickou kartu již v libovolném přehrávači. Kodek určený pro přehrávání H.264 videa najdete na prejdi.cz/coreavc, stojí však 10 dolarů, přibližně tedy 180 Kč.

]: Object reference not set to an instance of an object.-->
Klepněte pro větší obrázek
Netbook Asus EEE PC 1201NL zvládne i 1080p HD video jen díky čipové sadě nVidia ION

Pokud u dnešních notebooků platilo, že pro ně není HD video problém, o netboocích to říci nelze. Na HD video (i 720p) můžete zapomenout u jakéhokoliv netbooku s procesorem Intel Atom, pokud ovšem není doplněn o grafickou kartu nVidia ION. V případě platformy AMD už je situace lepší, Athlon Neo bývá vždy osazen v základní desce s integrovanou grafikou AMD HDXXXX, která hardwarovou akceleraci videa podporuje.

Netbooky tedy mohou HD video zvládnout, musíte ale sáhnout po výkonnějších modelech s grafikou od nVidie či AMD, což má za následek jejich vyšší spotřebu energie, a tím i kratší výdrž na baterii. Zároveň ale tyto notebooky mají, až na výjimky, 11,6" displej s vyšším rozlišením (1 366 × 768 px), které se pro HD filmy a seriály hodí mnohem více než malé 1 024 × 600 px. Pokud hledáte snadno přenosné zařízení, je právě 11,6" netbook (případně subnotebook) s IONem ideálním řešením. Nabízí totiž kompromis mezi mobilitou a úhlopříčkou či rozlišením obrazu, na kterém lze ještě lze kvality HD videa docenit.

Kapesní HD video

Přehrávání videa na cestách zvládají MP4 přehrávače (Velký srovnávací test 16 MP3/MP4 přehrávačů si můžete stáhnout zde). Těch, které zvládají přehrávat DivX video bez nutnosti konverze (např. Cowon S9), je ale poskrovnu a v případě HD videa ještě méně. Co se ale běžných MP4 přehrávačů týče, na přehrávání HD videa se stejně vůbec nehodí – jak vzhledem k nízkému rozlišení displeje, tak kvůli jeho rozměrům.

Klepněte pro větší obrázek 
Přehrávání filmů je u MP4 přehrávačů běžné, rozdíly jsou v podpoře formátů a nutnosti konverze

Když už se pro nějaký z MP4 přehrávačů rozhodnete, nezbude vám, než video zkonvertovat, tedy převést na podporovaný formát a rozlišení. Mohou vám v tom pomoct programy Free Video Converter, Internet Video Converter nebo PocketDivXEncoder. Může se také stát, že MP4 přehrávač nebude podporovat titulky – ty však lze už při konverzi v programu VirtualDub integrovat přímo do videa. K přizpůsobení titulků vám pak poslouží třeba Subtitle Workshop.

Pokud si přesto na kvalitu videa potrpíte i na cestách a chcete maličké kapesní zařízení, můžete sáhnout po Apple iPod Touch nové generace. Ten přitom není jen multimediálním přehrávačem, ale v podstatě plnohodnotným kapesním počítačem s Wi-Fi. A co víc, iOS se stal velmi silnou herní platformou. Právě iPod Touch lze rozšířit o stovky aplikací a 3D her se skvělou grafikou, v dosahu Wi-Fi sítě pak můžete využít e-mailový klient, vestavěný prohlížeč a desítky aplikací pro nejrůznější sociální sítě. V nejnovější verzi navíc dostal iPod Touch fantastický Retina displej s velmi jemným rozlišením (960 × 640 px) a ještě rychlejším procesorem, který si bez problémů poradí s videem v HD rozlišení.

Naučte iPod novým kouskům

U iPodu Touch a v podstatě i iPhonu byl však donedávna problém s podporou video formátů. Zařízení přehrála jen videa ve formátu MP4, a tak jsme byli nuceni jednotlivé díly svých oblíbených seriálů zdlouhavě převádět.

Po letech se však konečně objevila aplikace, která zvládá přehrávat libovolné formáty. Jmenuje se Oplayer a pokud vám nebude vadit reklamní pruh v horní části, můžete jej používat zdarma. Verze bez reklamy pak stojí necelá 3 eura (75 Kč), jde tedy o velmi levnou záležitost. Vedle podpory formátů navíc Oplayer zvládá i titulky v externím souboru – pouze dbejte na to, aby se soubor jmenoval stejně jako soubor s videem. Nic vám tedy nebrání stáhnout svůj oblíbený seriál v 720p a tento přímo nakopírovat do iPodu.

]: Object reference not set to an instance of an object.-->
Klepněte pro větší obrázek
iPad nabízí velmi kvalitní displej a podporu HD videí

Na přehrávání HD videa na cestách se ale díky větší obrazovce a absenci klávesnice jako ideální jeví tablety, se kterými se v poslední době roztrhnul pytel. Uvedení Apple iPadu popíchlo ostatní výrobce a jeden za druhým se předhánějí s uváděním tabletů. Všichni věří, že dokážou nabídnout vybavenější přístroje za zlomek ceny. V podstatě se jim to daří, zatím však nikdo vyjma Applu nepředstavil tablet, který by byl skutečně pro každého uživatele: srozumitelný, pohodlný a především rychlý.

]: Object reference not set to an instance of an object.-->
Klepněte pro větší obrázek
Tablet SmartQ V7 může posloužit jako kapesní přehrávač 1080p HD videa

Jeden z prvních takových alternativních tabletů se jmenuje se SmartQ V7, stojí necelých 5 000 Kč, zakoupit lze na www.smartdevices.cz a oplývá dokonce třemi operačními systémy (Windows CE, Linux Ubuntu a Android). I přes dotykový 7" displej s rozlišením 800 × 480 px není moc dobrý, při nedávném testu byl problémem hlavně jeho pomalý chod a nekompatibilita aplikací. V operačním systému Linux Ubuntu jsme ale rozjeli video ve Full HD rozlišení v přehrávači VLC, kde bez problémů pustíte i titulky. Video přitom tablet vydržel přehrávat necelé čtyři hodiny. Letos během roku ale očekávejme bohatou nabídku cenově zajímavých tabletů, na nedávném veletrhu CES v USA "ten svůj" nabízeli už téměř všichni výrobci. 

Ještě univerzálnější

Ještě existuje jedna skupina mobilních zařízení, která zvládne přehrát video i v HD kvalitě – mobilní telefony. Přehrávání HD videa na mobilním telefonu nemá zdánlivě smysl, protože ani jeden z telefonů nedisponuje skutečným HD rozlišením. V tomto případě jde ale spíše o něco jiného – o vzájemnou kompatibilitu. Pokud totiž mobil vysoké rozlišení zvládne a poradí si s hromadou kodeků a formátů, můžete na jeho úložiště zkopírovat film bez další konverze.

Přehrávání filmů ve vyšší kvalitě na kapesních počítačích vyžaduje pochopitelně lepší čipset. V případě Androidů a telefonů s Windows Mobile jde především o čipset Snapdragon od Qualcommu, uvnitř kterého buší gigahertzové srdce Scorpion. Další skupinu pak tvoří mobilní čipsety z rodiny ARM Cortex-A8 a v nejbližší době snad i dvoujádrový Cortex-A9.

]: Object reference not set to an instance of an object.-->
Klepněte pro větší obrázek 
Na mobilním telefonu Samsung Galaxy S i9000 bez problémů přehrajete i díky
nainstalovaným aplikacím H.264 MKV video

Nejnovější mobilní procesory si zpravidla poradí s hardwarově akcelerovaným dekódováním H.264 videa (většina MP4 souborů), ty výkonnější ale bez problémů přehrají i zcela běžné filmy ve formátech DivX, Xvid nebo klidně i MKV s rozlišením 720p. Pokud vlastníte HTC HD2 se stárnoucím Windows Mobile 6, určitě se podívejte po výborném přehrávači CorePlayer, který se o vše postará. Na telefonech s Androidem je to ale složitější. Pokud máte méně výkonný telefon, konverzi do jiného formátu a menšího rozlišení se prostě nevyhnete.

Dílky musí zapadat

Čistý Android přehraje H.263, H.264 a MPEG-4 SP video. Jinými slovy vše, co má příponu 3GP nebo MP4 a zároveň nemá nějaký extrémní datový tok. S podporou DivX ale u většiny telefonů v základu nepočítejte, i když doba se mění a třeba takový Galaxy S od Samsungu je už naprosto vybavený. Naštěstí je tu ale Android Market, na kterém najdete třeba bezplatný přehrávač arcMedia, který si poradí se všemi populárními video formáty. Jedinou překážkou tak nakonec bude absence androidího přehrávače, který by si dobře poradil i s titulky. Takové přehrávače pro Android sice existují, bohužel si ale na druhou stranu zase neporadí s běžnými desktopovými formáty videa.

Jak vidíte, cesta za HD videem, které byste přehráli na kapesním zařízení, je trnitá. Čeká vás na ní řada úskalí – od samotného výkonu procesoru, kodeku pro přehrání videa, přehrávače videa, až po podporu titulků. Když nepočítáme netbooky s grafikou nVidia ION, jeví se jako ideální přehrávač videa ve vysokém rozlišení nějaký z nově uvedených tabletů, které se dají pořídit i za polovinu ceny netbooku. Možná nejrozumnější je ale počkat, než výrobci tablety patřičně vyladí, nebo některý z nich uvede rychlou a kvalitní alternativu iPadu.


Článek byl převzatý z časopisu Computer 

Klepněte pro větší obrázek 

Témata článku: Průvodce nákupem, Vysoké rozlišení, Přenosné, CES

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Samsung uvedl ještě rychlejší LPDDR5X paměti nejen pro smartphony. Jako první je využijí nové Snapdragony

Samsung uvedl ještě rychlejší LPDDR5X paměti nejen pro smartphony. Jako první je využijí nové Snapdragony

** Samsung představil vylepšené operační paměti typu LPDDR5X ** Na jejich vývoji spolupracoval s Qualcommem ** Vůbec poprvé došlo k překonání přenosové rychlosti 8,5 Gbps

Martin Chroust
PolovodičeOperační paměť
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Filip KůželJan SedlákJakub ČížekJan Láska
Týden mobilněAmazonTýden Živě
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify