Jak přehrávat multimédia bez drátu

9. října 2012
TWEET SDÍLET
Jak přehrávat multimédia bez drátu
Multimédia jsou všudypřítomná a každý z nás se občas rád podívá na film či přehraje písničku. Dejte kabely do starého železa a přečtěte si, jak vše propojit bezdrátově.

Nic, než Wi-Fi

AirPlay i další technologie jsou ideální pro poslech hudby, kde není problém zajistit stabilní přenos relativně nízkého datového toku. V případě sledování videa už je nutno přidat synchronizační prvek, aby nedocházelo k posunu obrazu vůči zvuku. O to je celá situace složitější ve chvíli, kdy např. sledujete film na displeji tabletu, ale zvuk posloucháte z reproduktorů připojených přes AirPlay. Řešením je automatické (nepozorovatelné) zpomalování obrazu, který si tak na zvuk „počká“.

Klepněte pro větší obrázek
Acer nasazuje do svých zařízení technologii Clear.fi, což není nic jiného,
než multimediální centrum postavené na DLNA

Vzhledem k tomu, že všechny současné možnosti přenosu využívají běžných síťových technologií s nepotvrzovanou komunikací (UDP), není zajištěno v jakém čase či zda vůbec pakety od zdroje do cíle dorazí. Největší potíže dnes způsobuje nasazení při hraní her. Představa tabletu jako herní konzole s bezdrátovým ovladačem v jednom je jistě lákavá, hry ale není možné přizpůsobovat jako filmy a reakce na pokyny hráče zde musí být okamžité. Výrobci spoléhají na to, že se pakety sítí jednoduše „protlačí“; zejména v hojně používaném (a rovněž silně rušeném) pásmu 2,4 GHz se ale můžete setkat s problémy.

Intel o krok dál

Podobnou cestou jako Apple jde na bezdrátové technologie Intel se známým řešením WiDi (Wireless Display). V aktuální verzi 3.0 spojené s procesory Ivy Bridge a Wi-Fi kartami podporujícími standard 802.11n však využívá i frekvence 5 GHz a může tak nabídnout větší stabilitu přenosu.

Klepněte pro větší obrázek
Pro využití Intel WiDi potřebujete odpovídajícím způsobem vybavený
televizor – nahradit jej lze jednoúčelovým přijímačem

Kromě toho lze připojit až dva zobrazovače naráz, pochopitelně s možností různého výstupu na každém z nich. U první verze WiDi se uživatelé museli spokojit se zpožděním 600 ms, WiDi 2.0 znamenala snížení na 200 ms a poslední verze přináší další zrychlení odezvy. Podle výrobce natolik výrazné, že je technologie vhodná i na hraní či šifrovaný přenos videa v plném HD rozlišení rychlostí 60 snímků za sekundu.

Zatímco DLNA poskytuje komplexní zázemí pro domácí multimediální centrum, proprietární zobrazovací technologie jsou jen určitým druhem nahrazení kabelu. Budete tedy potřebovat samostatný datový sklad, ze kterého budou multimédia streamována.

NAS do každé domácnosti

Nejlepší volbou je pořízení NASu (Network Attached Storage), síťového úložiště složeného z jednoho nebo více pevných disků. Většina z nich již má certifikaci DLNA, takže se s podporovanými zařízeními okamžitě spojí a nakonfiguruje. Používáte-li počítače Apple, hledejte NAS s podporou iTunes Serveru. To je sdílené úložiště pro knihovnu souborů iTunes, pomocí kterého pak můžete ke svým multimédiím přistupovat ze sítě. Přímo Apple toto označení nepoužívá, ale ve světě síťových úložišť je běžné.

Nebyla by to ale společnost s nakousnutým jablkem v logu, kdyby nešla vlastní cestou. Pro sdílení tedy nevyužívá DLNA, ale proprietární protokol Digital Audio Access Protocol (DAAP), který byl uveden spolu s iTunes 4.0, a který je výrobcům hardwaru a softwaru licencován. Jak název protokolu napovídá, jde o sdílení hudebních souborů.

Klepněte pro větší obrázek
DLNA využívá UPnP pro propojení zařízení bez složité konfigurace, základními prvky je zdroj dat (server), ovladač (controller) a zobrazovač (renderer), zdroj: www.globaledgesoft.com

Staví na principu jednoduchého HTTP serveru, který poskytuje seznam souborů a umožňuje jejich streamování. Komunikace probíhá pomocí zpráv zasílaných na URL serveru. Podobným způsobem funguje také sdílení fotografií, pro které je vyhrazen protokol Digital Photo Access Protocol (DPAP). Vyhledání serverů DAAP nebo DPAP probíhá pomocí služby Bonjour, která se do počítače instaluje spolu s iTunes.

Pokud jste fanoušky otevřených řešení a preferujete DLNA, můžete si vše potřebné sestavit i doma. Jedná se totiž o čistě softwarové řešení, takže lze z osobního počítače vytvořit server instalací potřebné aplikace a podobně dovybavíte i svůj mobil či tablet.

DLNA pro každého

Asi nejlepší bezplatnou variantou pro výrobu multimediálního serveru DLNA je použití certifikované aplikace XBMC. Splňuje požadavky certifikační organizace jak pro úložiště dat, tak pro přehrávač. Navíc existuje v mnoho podobách pro Windows, Linux a Mac nebo dokonce jako samostatný operační systém XBMCbuntu pro HTPC.

Klepněte pro větší obrázek 

Odvážnější se mohou pustit i do jailbreaku svých jablečných zařízení a instalace XBMC do iPhonu nebo Apple TV, které tím získá zcela nový rozměr i pro lokálního uživatele. Po instalaci postačí nastavit multimediální knihovnu, která se tak stane náplní serveru, případně začít prohledávat již existující síťová úložiště a použít XBMC v roli přehrávače s podporou DLNA. Rozhraní aplikace připomíná Windows Media Center a podporuje ovládání myší, kurzorovými šipkami nebo dálkovým ovladačem.

Koncept moderní domácnosti nepřipouští přítomnost kabelů a jak je vidět, už ani ve většině případů nejsou potřeba. Co se týká multimédií, postačí někam do komory umístit NAS nabitý hudbou, filmy a fotografiemi, a pak už jen využívat bezdrátových technologií pro jejich nerušený poslech či sledování.

Témata článku: Bydlíme s AV

Určitě si přečtěte

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk