Jak přehrávat video, hudbu a fotky z mobilu na televizor

Téměř každý moderní chytrý televizor, který můžete připojit k síti, to umí, přesto to málokdo využívá. Ukážeme vám, jak na to.

Proč byste se dívali na malý displej mobilu nebo tabletu, když si obsah můžete pustit na televizoru? Bez složitého nastavování to přitom zvládne každý.

Co budete potřebovat?

Televizor připojený k vaší domácí síti. Buď ke drátové, nebo bezdrátové síti. Nastavení se liší podle značky televizoru, většinou je ale průvodce nastavením již součástí prvotní instalace případně jej lze vždy spustit dodatečně. Příjem pro sdílení obsahu je většinou ve výchozím nastavení zapnutý, takže stačí mít zapnuté připojení k síti.

Mobilní telefon s vhodnou aplikací. Ve výhodě jsou ty s operačním systémem Android. Často již přímo od výrobce je tam nějaká aplikace (Allshare, Samsung Link, Media Share a podobně), případně se dá vždy doinstalovat jiná. Oblíbená je BubbleUPNP, která má v placené verzi bohaté možnosti, ale i bezplatná jde většinou použít. Doporučit můžeme i Streambels, která je také zdarma a přehrává i z SD karty, což si BubbleUPNP nechává pro placenou verzi.

Pokud máte iPhone či iPad, i vy si můžete nainstalovat aplikaci, stačí hledat v Appstoru DLNA nebo UPNP, což jsou názvy použitého komunikačního standardu. Doporučovaný je placený PlugPlayer, popravdě ale budete řešit jiný problém. U Apple zařízení nevidí aplikace do souborů jiné aplikace, takže přehrajete jen fotky a hudbu ze systémových složek. U Apple zařízení je vhodnější a spolehlivější dokoupit přehrávač Apple TV a obsah posílat přes AirPlay.

Jak to funguje?

Spustíte si aplikaci, v seznamu zařízení k přehrávání vyberete televizor a zvolíte si soubor k přehrání. Mobil se s televizorem domluví a spustí přehrávání. Problémy ve videu nečekejte u formátů MP4 nebo DivX, hudba přes MP3 je také základem. Možná je ale širší podpora formátů, třeba přehrávání MKV.

Když televizor v nabídce aplikace nevidíte, podívejte se, jestli v nastavení nenajdete něco o sdílení médií. Pokud to váš televizor neumí, můžete si dokoupit přehrávač, který něco takového zvládne. Nové Blu-ray přehrávače, domácí kina a AVreceivery také podporují UPNP a DLNA, pokud to neumí TV, ještě tedy není nic ztraceno.

Pokud to žádné vaše zařízení neumí, můžete si dokoupit samostatný přehrávač s podporou UPNP/DLNA. Na trhu je jich víc, nejlevnější je RaspberryPI s nainstalovaným XBMC (cca 900 Kč), jen o málo dražší a bez složité konfigurace poslouží Western Digital TV Play HD Media Player (cca 1590 Kč). Případně Blu-ray přehrávač s podporou DLNA stojí necelých 2000 Kč (například Panasonic DMP-BD79EG).

Co se může pokazit

UPNP a DLA zdaleka nejsou zázračné technologie. Českého uživatele zklame podpora titulků, která není standardem zaručená, byť je občas možná. Podpora formátů také není vždy stoprocentní a je možné, že si televizor s nějakým konkrétním rozumět nebude. Může zlobit i komunikace při přehrávání a aplikace pro mobilní telefony také nebývají plně funkční. Podstatné ale je, že nové televizory s připojením k internetu tuto funkci většinou mají a díky snadnosti používání je škoda něco takového nepoužívat, když to funguje.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud