Jak jednoduše připojit sluchátka k televizi. Kdy se vyplatí kabel, kdy Bluetooth. A co když máte starší televizor

1. června 2023
TWEET SDÍLET
Sluchátka jsou v mnoha případech vhodnou alternativou, jak poslouchat zvuk z televizoru. Popíšeme, jaké máte možnosti a jaké jsou jejich výhody a nedostatky.

Najdeme více důvodů, proč k televizoru připojit sluchátka. Když chcete sledovat film či seriál v noci a nechcete rušit rodinu. Nebo máte rádi akční filmy a hlasitý zvuk, ale bydlíte v paneláku. Nebo už vám sluch neslouží jako dřív, špatně rozumíte slabému, nesrozumitelnému zvuku z TV a nechcete to řešit zesilováním.

Možnosti připojení sluchátek k televizoru:

  • Kabelem přes sluchátkový výstup
  • Bezdrátově přes Bluetooth v televizoru
  • Bezdrátově přes externí Bluetooth vysílač
  • Bezdrátově přes dedikovaná televizní sluchátka

Jednotlivá řešení mají své klady i zápory a liší se i cenově. Při výběru zvažujte cenu, nároky a požadavky. Ale také, kdo bude sluchátka používat.

Připojení kabelem přes sluchátkový výstup

Nejstarší, ale stále využívaná varianta je kabel. Sluchátka se připojují přes fyzický sluchátkový výstup – jack 3,5 mm.  Základní výhodou je nízká cena a nulové zpoždění zvuku proti obrazu. Nevýhodou je kabel, který překáží.

Televizory některých značek už možnost připojit sluchátka kabelem postrádají, celkově jde ale i dnes o jednoduchou a dostupnou variantu. Zejména pokud máte malý pokoj a malý televizor ve vzdálenosti metr nebo dva. Pokud ne, není to nejkomfortnější metoda. Můžete ale využít sluchátka s delším kabelem (domácí mívají zpravidla tři metry), nebo připojit prodlužovací kabel.

Klepněte pro větší obrázek 
Levná sluchátka Philips SHP2500 (492 Kč až 959 Kč) jsou určená přímo pro sledování TV. Mají kabel o délce 6 metrů a otočný ovladač hlasitosti

Většina televizorů možnost připojit sluchátka stále podporuje, sluchátkový výstup u nich zpravidla najdete mezi konektory na zadní straně televizoru. V ideálním případně na boční straně, kde bývá přístupnější. Zejména levné televizory ale mohou mít sluchátkový výstup zcela vzadu mezi konektory a ještě třeba orientovaný dolů – což znamená mizernou přístupnost.

Když do sluchátkového výstupu připojíte sluchátka, televizor automaticky vypne reproduktor a přepne výstup zvuku. Je málo značek, které to nedělají – typicky Panasonic. Ten má výstupy sluchátek a reproduktorů nezávislé, hlasitost lze nastavit individuálně a připojená sluchátka reproduktory nevypnou. To se hodí třeba pro případ, kdy máte nedoslýchavého člena rodiny a zbytek slyší bez problémů.

Pohodlnější než kabel je použít u televizoru bezdrátové připojení sluchátek přes Bluetooth. Může tady být ale více variant, pokračujte na další části článku

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Televizory, Sluchátka, Průvodce nákupem, Bezdrátová sluchátka, Televize, Televize na Heureka.cz