Jak jednoduše připojit sluchátka k televizi. Kdy se vyplatí kabel, kdy Bluetooth. A co když máte starší televizor

Jak jednoduše připojit sluchátka k televizi. Kdy se vyplatí kabel, kdy Bluetooth. A co když máte starší televizor

Sluchátka jsou v mnoha případech vhodnou alternativou, jak poslouchat zvuk z televizoru. Popíšeme, jaké máte možnosti a jaké jsou jejich výhody a nedostatky.

Najdeme více důvodů, proč k televizoru připojit sluchátka. Když chcete sledovat film či seriál v noci a nechcete rušit rodinu. Nebo máte rádi akční filmy a hlasitý zvuk, ale bydlíte v paneláku. Nebo už vám sluch neslouží jako dřív, špatně rozumíte slabému, nesrozumitelnému zvuku z TV a nechcete to řešit zesilováním.

Možnosti připojení sluchátek k televizoru:

  • Kabelem přes sluchátkový výstup
  • Bezdrátově přes Bluetooth v televizoru
  • Bezdrátově přes externí Bluetooth vysílač
  • Bezdrátově přes dedikovaná televizní sluchátka

Jednotlivá řešení mají své klady i zápory a liší se i cenově. Při výběru zvažujte cenu, nároky a požadavky. Ale také, kdo bude sluchátka používat.

Připojení kabelem přes sluchátkový výstup

Nejstarší, ale stále využívaná varianta je kabel. Sluchátka se připojují přes fyzický sluchátkový výstup – jack 3,5 mm.  Základní výhodou je nízká cena a nulové zpoždění zvuku proti obrazu. Nevýhodou je kabel, který překáží.

Televizory některých značek už možnost připojit sluchátka kabelem postrádají, celkově jde ale i dnes o jednoduchou a dostupnou variantu. Zejména pokud máte malý pokoj a malý televizor ve vzdálenosti metr nebo dva. Pokud ne, není to nejkomfortnější metoda. Můžete ale využít sluchátka s delším kabelem (domácí mívají zpravidla tři metry), nebo připojit prodlužovací kabel.

f3b3da35-3cac-417f-a177-a939e806bb58 
Levná sluchátka Philips SHP2500 (489 Kč až 836 Kč) jsou určená přímo pro sledování TV. Mají kabel o délce 6 metrů a otočný ovladač hlasitosti

Většina televizorů možnost připojit sluchátka stále podporuje, sluchátkový výstup u nich zpravidla najdete mezi konektory na zadní straně televizoru. V ideálním případně na boční straně, kde bývá přístupnější. Zejména levné televizory ale mohou mít sluchátkový výstup zcela vzadu mezi konektory a ještě třeba orientovaný dolů – což znamená mizernou přístupnost.

Když do sluchátkového výstupu připojíte sluchátka, televizor automaticky vypne reproduktor a přepne výstup zvuku. Je málo značek, které to nedělají – typicky Panasonic. Ten má výstupy sluchátek a reproduktorů nezávislé, hlasitost lze nastavit individuálně a připojená sluchátka reproduktory nevypnou. To se hodí třeba pro případ, kdy máte nedoslýchavého člena rodiny a zbytek slyší bez problémů.

Pohodlnější než kabel je použít u televizoru bezdrátové připojení sluchátek přes Bluetooth. Může tady být ale více variant, pokračujte na další části článku

Pokračování 2 / 4

Připojení bezdrátově přes Bluetooth v TV

Prakticky všechny „chytré“ televizory podporují možnost připojení bezdrátových sluchátek přes Bluetooth. A to se týká nejen těch, které mají Android TV a Google TV. Samozřejmě to umí také Samsung (systém Tizen) a LG (WebOS). Některé loňské modely Panasonicu dokonce podporují připojení dvojice bezdrátových sluchátek.

20230531_152052.jpg 
Bezdrátová sluchátka připojená k televizoru

Postup je jednoduchý:

  1. Sluchátka přepnete do párovacího režimu.
  2. V TV najdete položku připojit BT zařízení a potvrdíte vyhledání nových v okolí.
  3. Po nalezení bezdrátových sluchátek potvrdíte připojení

S připojením bezdrátových Bluetooth sluchátek výrobci už počítají. Televizory Samsung například už několik let ani nemají fyzický konektor pro sluchátka. Podporují jen bezdrátovou BT variantu.

Protože bezdrátový přenos má drobné zpoždění, u některých televizorů najdete možnost úpravy zpoždění zvuku proti obrazu. Ve většině případů to ale nepředstavuje problém. Je možné, že u streamovacích služeb a některých aplikací budou drobné rozdíly ve zpoždění, zde záleží i na nastavení různých efektů prostorového zvuku, v praxi se ale problémy často nevyskytují.

Využití bezdrátového připojení přes Bluetooth má ještě jednu velmi pozitivní stránku: obrovský výběr sluchátek v různých variantách, cenách i velikostech. Můžete klidně mít malá True Wireless sluchátka do uší, což oceníte například v letních vedrech.

Co dělat, když chcete použít bezdrátová sluchátka, a televizor nepodporuje Bluetooth? Můžete použít externí vysílač.

Pokračování 3 / 4

Připojení bezdrátově přes externí Bluetooth vysílač 

Pokud televizor nemá integrovaný Bluetooth vysílač, tak je možné dokoupit externí. Jednodušší a levnější varianty se připojují přímo k sluchátkovému výstupu, k USB pak zapojíte napájení.

50617716-265c-4d1d-ae81-58caa8f24618 
Základní BT transmitter/receiver, který připojíte k sluchátkovému výstupu

Jak jsme zmínili na začátku, při zasunutí jacku do sluchátkového konektoru dochází k automatickému odpojení zvuku z reproduktorů televizoru. Je proto třeba tedy počítat s tím, že BT transmiter (vysílač) budete muset pravděpodobně připojovat fyzicky do sluchátkového výstupu jack 3,5 mm vždy, když budete bezdrátový přenos využívat. Když pak budete chtít zvuk z televizoru, jack ze sluchátkového výstupu vytáhnete.

485137f1-c3bd-410b-8e5b-21e271e46a30
Bluetooth Sennheiser BT T100 (1 699 Kč až 1 990 Kč) je dedikovaný BT vysílač pro bezdrátové připojení sluchátek k staršímu televizoru

Dražší varianty Bluetooth přijímačů/vysílačů mají také optický digitální vstup, nebo i další vstupy a výstupy, a mohou posloužit pro rozšíření možností starší HiFi sestavy o bezdrátové streamování zvuku přes Bluetooth. Při optickém digitálním propojení televizor interní zvuk nevypne a zařízení nemusíte odpojovat. 

Pokročilým zařízením při bezdrátový přenos zvuku u starších zařízení je například Evolveo AudioConverter XS (). Jde o vysílač/přijímač, má analogový i digitální vstup zvuku a integrovaný D/A převodník. Zařízení podporuje kodeky aptX, aptX-LL, aptX-HD a samozřejmě standardní SBC. Přečtěte si náš test.

b0c3bd79-9e7d-49b1-ab56-743230fd3782
Evolveo AudioConverter XS

U externího řešení může být zpoždění zvuku větší a znatelnější. Je proto lepší vybírat zařízení, které má kodek s nízkým zpožděním (latencí) aptX LL. Ten však musí zároveň podporovat i vaše sluchátka. A jelikož jde o externí zaříjení, tak potřebuje také připojit napájení, zpravidla se využívá USB.

Některé externí BT vysílače/transmitery umožňují připojení dvojice sluchátek a současně tak televizor může tiše sledovat dvojice diváků. Jestli tuto funkci chcete, tak se na ni informujte při výběru a nákupu vhodného modelu.

Ještě je jedna možnost. Bezdrátové připojení, kdy se ale nevyužívá technologie Bluetooth.

Pokračování 4 / 4

Připojení bezdrátově přes dedikovaná TV sluchátka 

Dlouhé roky byla jedinou možností bezdrátového poslechu zvuku z televizoru dedikovaná bezdrátová RF sluchátka, tedy s rádiovým přenosem. Stále je lze pořídit a pro leckoho může jít o dobré, jednoduché a bezproblémové řešení.

Jsou to sluchátka, která mají samostatnou dokovací stanici nebo vysílač. Ten připojíte ke sluchátkovému, nebo digitálnímu zvukovému výstupu televizoru a postará se o bezdrátový přenos zvuku do sluchátek.

sony.jpg
 Sluchátka Sony MDR-RF811RK jsou základní bezdrátová sluchátka pro televizory. S cenou  patří k nejlevnějším 

Sluchátka tohoto typu mají nezávislé nastavení hlasitosti zvuku. Dobíjejí se v dokovací stanici, levnější modely případně dodávanou dobíječkou. Výhodou „rádiového“ řešení je naprosto minimální zpoždění zvuku. Nevýhodou pak kromě vyšší ceny proti základním bluetoothovýcm sluchátkům bude vyšší šum, zejména u levnějších modelů. U analogového rádiového přenos zvuku se mu nedá úplně vyhnout.

Senny.jpg 
Bezdrátová sluchátka Sennheiser RS 175 mají dokovací stanici, možnost připojení přes optický digitální výstup a virtuální prostorový zvuk. Počítejte ale s vyšší cenou 4 689 Kč až 6 970 Kč

Existují drahé verze „televizních“ sluchátek, které využívají digitální přenos zvuku a poskytují tak vyšší kvalitu zvuku. Prémiové modely, u nichž se vysílač/dokovací jednotka připojujek digitálnímu optickému výstupu, dokonce nabízí podporu  prostorového zvuku, a to až ve variantě 7.1. 

Ať už zvolíte jakékoliv řešení, spočítejte si náklady. Odhadněte, jak často budete sluchátka využívat a podumejte předem, která varianta se vám vyplatí.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud