Sluchátka jsou v mnoha případech vhodnou alternativou, jak poslouchat zvuk z televizoru. Popíšeme, jaké máte možnosti a jaké jsou jejich výhody a nedostatky.
Najdeme více důvodů, proč k televizoru připojit sluchátka. Když chcete sledovat film či seriál v noci a nechcete rušit rodinu. Nebo máte rádi akční filmy a hlasitý zvuk, ale bydlíte v paneláku. Nebo už vám sluch neslouží jako dřív, špatně rozumíte slabému, nesrozumitelnému zvuku z TV a nechcete to řešit zesilováním.
Možnosti připojení sluchátek k televizoru:
- Kabelem přes sluchátkový výstup
- Bezdrátově přes Bluetooth v televizoru
- Bezdrátově přes externí Bluetooth vysílač
- Bezdrátově přes dedikovaná televizní sluchátka
Jednotlivá řešení mají své klady i zápory a liší se i cenově. Při výběru zvažujte cenu, nároky a požadavky. Ale také, kdo bude sluchátka používat.
Připojení kabelem přes sluchátkový výstup
Nejstarší, ale stále využívaná varianta je kabel. Sluchátka se připojují přes fyzický sluchátkový výstup – jack 3,5 mm. Základní výhodou je nízká cena a nulové zpoždění zvuku proti obrazu. Nevýhodou je kabel, který překáží.
Televizory některých značek už možnost připojit sluchátka kabelem postrádají, celkově jde ale i dnes o jednoduchou a dostupnou variantu. Zejména pokud máte malý pokoj a malý televizor ve vzdálenosti metr nebo dva. Pokud ne, není to nejkomfortnější metoda. Můžete ale využít sluchátka s delším kabelem (domácí mívají zpravidla tři metry), nebo připojit prodlužovací kabel.
Levná sluchátka Philips SHP2500 (492 Kč až 959 Kč) jsou určená přímo pro sledování TV. Mají kabel o délce 6 metrů a otočný ovladač hlasitosti
Většina televizorů možnost připojit sluchátka stále podporuje, sluchátkový výstup u nich zpravidla najdete mezi konektory na zadní straně televizoru. V ideálním případně na boční straně, kde bývá přístupnější. Zejména levné televizory ale mohou mít sluchátkový výstup zcela vzadu mezi konektory a ještě třeba orientovaný dolů – což znamená mizernou přístupnost.
Když do sluchátkového výstupu připojíte sluchátka, televizor automaticky vypne reproduktor a přepne výstup zvuku. Je málo značek, které to nedělají – typicky Panasonic. Ten má výstupy sluchátek a reproduktorů nezávislé, hlasitost lze nastavit individuálně a připojená sluchátka reproduktory nevypnou. To se hodí třeba pro případ, kdy máte nedoslýchavého člena rodiny a zbytek slyší bez problémů.
Pohodlnější než kabel je použít u televizoru bezdrátové připojení sluchátek přes Bluetooth. Může tady být ale více variant, pokračujte na další části článku
Připojení bezdrátově přes Bluetooth v TV
Prakticky všechny „chytré“ televizory podporují možnost připojení bezdrátových sluchátek přes Bluetooth. A to se týká nejen těch, které mají Android TV a Google TV. Samozřejmě to umí také Samsung (systém Tizen) a LG (WebOS). Některé loňské modely Panasonicu dokonce podporují připojení dvojice bezdrátových sluchátek.
Bezdrátová sluchátka připojená k televizoru
Postup je jednoduchý:
- Sluchátka přepnete do párovacího režimu.
- V TV najdete položku připojit BT zařízení a potvrdíte vyhledání nových v okolí.
- Po nalezení bezdrátových sluchátek potvrdíte připojení
S připojením bezdrátových Bluetooth sluchátek výrobci už počítají. Televizory Samsung například už několik let ani nemají fyzický konektor pro sluchátka. Podporují jen bezdrátovou BT variantu.
Protože bezdrátový přenos má drobné zpoždění, u některých televizorů najdete možnost úpravy zpoždění zvuku proti obrazu. Ve většině případů to ale nepředstavuje problém. Je možné, že u streamovacích služeb a některých aplikací budou drobné rozdíly ve zpoždění, zde záleží i na nastavení různých efektů prostorového zvuku, v praxi se ale problémy často nevyskytují.
Využití bezdrátového připojení přes Bluetooth má ještě jednu velmi pozitivní stránku: obrovský výběr sluchátek v různých variantách, cenách i velikostech. Můžete klidně mít malá True Wireless sluchátka do uší, což oceníte například v letních vedrech.
Co dělat, když chcete použít bezdrátová sluchátka, a televizor nepodporuje Bluetooth? Můžete použít externí vysílač.
Připojení bezdrátově přes externí Bluetooth vysílač
Pokud televizor nemá integrovaný Bluetooth vysílač, tak je možné dokoupit externí. Jednodušší a levnější varianty se připojují přímo k sluchátkovému výstupu, k USB pak zapojíte napájení.
Základní BT transmitter/receiver, který připojíte k sluchátkovému výstupu
Jak jsme zmínili na začátku, při zasunutí jacku do sluchátkového konektoru dochází k automatickému odpojení zvuku z reproduktorů televizoru. Je proto třeba tedy počítat s tím, že BT transmiter (vysílač) budete muset pravděpodobně připojovat fyzicky do sluchátkového výstupu jack 3,5 mm vždy, když budete bezdrátový přenos využívat. Když pak budete chtít zvuk z televizoru, jack ze sluchátkového výstupu vytáhnete.

Bluetooth Sennheiser BT T100 (1 569 Kč až 1 990 Kč) je dedikovaný BT vysílač pro bezdrátové připojení sluchátek k staršímu televizoru
Dražší varianty Bluetooth přijímačů/vysílačů mají také optický digitální vstup, nebo i další vstupy a výstupy, a mohou posloužit pro rozšíření možností starší HiFi sestavy o bezdrátové streamování zvuku přes Bluetooth. Při optickém digitálním propojení televizor interní zvuk nevypne a zařízení nemusíte odpojovat.
Pokročilým zařízením při bezdrátový přenos zvuku u starších zařízení je například Evolveo AudioConverter XS (). Jde o vysílač/přijímač, má analogový i digitální vstup zvuku a integrovaný D/A převodník. Zařízení podporuje kodeky aptX, aptX-LL, aptX-HD a samozřejmě standardní SBC. Přečtěte si náš test.

Evolveo AudioConverter XS
U externího řešení může být zpoždění zvuku větší a znatelnější. Je proto lepší vybírat zařízení, které má kodek s nízkým zpožděním (latencí) aptX LL. Ten však musí zároveň podporovat i vaše sluchátka. A jelikož jde o externí zaříjení, tak potřebuje také připojit napájení, zpravidla se využívá USB.
Některé externí BT vysílače/transmitery umožňují připojení dvojice sluchátek a současně tak televizor může tiše sledovat dvojice diváků. Jestli tuto funkci chcete, tak se na ni informujte při výběru a nákupu vhodného modelu.
Ještě je jedna možnost. Bezdrátové připojení, kdy se ale nevyužívá technologie Bluetooth.
Připojení bezdrátově přes dedikovaná TV sluchátka
Dlouhé roky byla jedinou možností bezdrátového poslechu zvuku z televizoru dedikovaná bezdrátová RF sluchátka, tedy s rádiovým přenosem. Stále je lze pořídit a pro leckoho může jít o dobré, jednoduché a bezproblémové řešení.
Jsou to sluchátka, která mají samostatnou dokovací stanici nebo vysílač. Ten připojíte ke sluchátkovému, nebo digitálnímu zvukovému výstupu televizoru a postará se o bezdrátový přenos zvuku do sluchátek.

Sluchátka Sony MDR-RF811RK jsou základní bezdrátová sluchátka pro televizory. S cenou 1 306 Kč až 2 199 Kč patří k nejlevnějším
Sluchátka tohoto typu mají nezávislé nastavení hlasitosti zvuku. Dobíjejí se v dokovací stanici, levnější modely případně dodávanou dobíječkou. Výhodou „rádiového“ řešení je naprosto minimální zpoždění zvuku. Nevýhodou pak kromě vyšší ceny proti základním bluetoothovýcm sluchátkům bude vyšší šum, zejména u levnějších modelů. U analogového rádiového přenos zvuku se mu nedá úplně vyhnout.
Bezdrátová sluchátka Sennheiser RS 175 mají dokovací stanici, možnost připojení přes optický digitální výstup a virtuální prostorový zvuk. Počítejte ale s vyšší cenou 4 689 Kč až 6 970 Kč
Existují drahé verze „televizních“ sluchátek, které využívají digitální přenos zvuku a poskytují tak vyšší kvalitu zvuku. Prémiové modely, u nichž se vysílač/dokovací jednotka připojujek digitálnímu optickému výstupu, dokonce nabízí podporu prostorového zvuku, a to až ve variantě 7.1.
Ať už zvolíte jakékoliv řešení, spočítejte si náklady. Odhadněte, jak často budete sluchátka využívat a podumejte předem, která varianta se vám vyplatí.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: