Netflix, Hulu, Amazon, věhlasné služby, které jsou blokované mimo Spojené státy. Naštěstí to lze obejít a můžete je vyzkoušet zdarma.
Nejrozvinutější nabídku služeb pro sledování filmů a seriálů najdete bezesporu v USA, je ale obehnána plotem bránícím sledování ze zahraničí. Naštěstí každý plot překonáte správně dlouhým žebříkem a v případě Hulu nebo Netflixu to není nic náročného. Musíte jen umět anglicky, protože české titulky ani český dabing nedostanete.
Hulu je internetový videorekordér, čerstvá videa jsou zdarma, starší jsou jen pro placený Hulu Plus
(mají zelenou ikonku v rohu)
Hulu zcela zdarma obsahuje aktuálně vysílané televizní seriály. Některé pořady můžete sledovat i později, většina se po pár dnech přesune do placené služby Hulu Plus. Můžete ji zdarma vyzkoušet na dobu jednoho týdne. Měsíčně pak Hulu Plus stojí 8 dolarů. Hulu můžete vnímat jako náhradu videorekordéru. Když prošvihnete nějaký seriál, podíváte se na něj později. Jsou tam i nějaké filmy, nejsou to ale žádné áčkové tituly. Základní Hulu běží jen v prohlížeči na počítači a pořady jsou proloženy reklamou, Hulu Plus pak i na konzolích a přehrávačích.
Základní obrazovka Netflixu působí pro fanouška filmů a seriálů jako cukrárna
Netflix původně vznikl jako videopůjčovna a nabídka obsahu tomu odpovídá. Nejsou tu aktuální seriály, ty stále běžící mají na Netflixu zpoždění jednu dvě sezóny. Filmy jsou takové, které byste hledali ve videopůjčovně. Tedy ne aktuální fláky, ale nabídka je docela solidní a výrazně nad úrovní českých online půjčoven. Nenajdete tam sice Star Wars a nabídka Disneyho tam po nedávné dohodě přibývá jen postupně, ale jinak je tam téměř vše. Televizní seriály a některé filmy mají anglické titulky, české si nezobrazíte.
Stěhování do USA
V zásadě můžete použít tři hlavní způsoby, jak přesvědčíte americké servery, že zrovna nejste v České republice.
Media Hint sice není v Chrome Store mezi doplňky, nainstalovat jde ale snadno. Tímto řešením začněte
Prohlížeč s doplňkem Media Hint – Stačí vám Google Chrome nebo Firefox, do kterého si nainstalujete doplněk Media Hint. Víc dělat nemusíte a Hulu, Netflix, případně hudební Pandora a Rdio vám pojede. Takto se ale nemůžete dívat na video na tabletech, použitelné je to jen pro počítač.
Změna DNS – DNS slouží k překladu názvů serverů na jejich IP adresu. Jeho úprava je snadná cesta, vhodná pro domácí síť a třeba iPad. Nastavíte si jiný DNS server nějaké služby (například movies.zenok.com nebo Unblock-US.com) a všechny požadavky na Netflix a Hulu projdou přes ně. Výhodou tohoto řešení je komunikace na rychlosti vašeho internetu. Data tedy netečou přes zprostředkovatele, ten jen zajistí zamaskování vaší IP adresy. Nevýhodou je pak jen pár využitelných služeb (Hulu Netflix, Pandora a pár dalších), není to univerzální řešení. Při změně veřejné IP adresy se také musíte znovu autorizovat. Zenok.com si ale naštěstí vystačí s libovolnou e-mailovou adresou pro start bezplatného zkušebního provozu.
VPN - robustnější řešení, kdy se veškerá vaše internetová komunikace přesune do tunelu ústícího v Americe. Tady můžeme doporučit například službu BoxPN.com. Existují sice i bezplatné VPN, nenabízejí ale velkou rychlost a často jsou také zablokovány americkými servery. Výhodou je univerzální funkčnost a přidaná anonymita na internetu. Můžete se tak dívat třeba i z mobilního telefonu nebo z libovolné sítě. Uvidíte i zablokovaná videa na CBS, FOX a podobně. Nevýhodou je pak přesunutí veškeré komunikace, tedy i té k vám domů. VPN tedy budete muset občas vypínat.
Placení v USA
Základní Hulu.com máte zdarma a nemusíte nic řešit. Netflix ale určitě stojí za vyzkoušení, navíc vám na to dají měsíc, takže přes Vánoce máte co sledovat. U Netflixu je problémem nutnost zadání čísla platební karty a PSČ. Možná se vám ale podaří zadat i českou platební kartu. Stačí totiž zvolit PSČ, které zčásti odpovídá vašemu vlastnímu (tomu, co máte uvedené na kartě) a přitom existuje v Americe. Na webu americké pošty si najděte použitelné PSČ, vezměte první tři čísla českého PSČ a doplňte další čísla. Zkoušejte, až se něco najde, a toto číslo pak vyplňte do ZIP code políčka na Netflixu.
Stačí přidat na konec jedničku a místo centra Brna jste rázem původem z Evanstonu v Illinois
Pokud by to takto s vaším PSČ nešlo, založte si novou virtuální platební kartu na Entropay.com. Vytvoříte si americkou VISA kartu, kterou nabijete požadovanou částkou (minimálně 20 dolarů) a používáte ji pro platby. Dobíjíte ji dle potřeby. Přes Entropay kartu si můžete předplatit i Hulu Plus, založit americký iTunes účet a podobně.
Na čem u televize?
Z přehrávačů na našem trhu můžete zkusit Netflix na Apple TV. Nemusíte pro to zakládat americký iTunes účet, stačí se odhlásit a přepnout stát na USA. V nastavení sítě musíte ještě upravit buď DNS (to někdy zlobí kvůli nutné autorizaci na počítači, Unblock-US bylo spolehlivé). Pak vyberete Netflix, zadáte přihlašovací údaje a jedete.
Výhodou Netflixu je, že si pamatuje, co jste viděli, co máte rádi, kde jste přestali sledovat, takže rozkoukaný film u televize si klidně pustíte na iPadu a uvidíte i stejnou nabídku filmů pro vás na míru.
Netflix na iPadu vypadá příjemně, anglické titulky jsou čitelné
U iPadu budete čelit tomu, že Netflix není v českém App Storu. Buď si založíte US účet nebo si stáhnete instalační IPA soubor odjinud. Samotná aplikace Netflixu je přitom zdarma. Netflix samozřejmě spustíte i na Androidu.
A ještě upřesnění na závěr. Používání Hulu nebo Netflixu mimo Spojené státy je v rozporu s jejich podmínkami. Tedy to, že si zaplatíte měsíčně 8 dolarů za možnost sledování filmů a seriálů, je v našich podmínkách paradoxně horší než stahování těch samých filmů a seriálů z Ulož.to. Popravdě je ale komfort Netflixu nad úrovní stahovacích serverů. Jen samozřejmě musíte umět anglicky, o české titulky ani dabing nezavadíte.
Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.