Jak snížit spotřebu televizoru, aneb OLED Sony XR-55A83J opět v akci

30. března 2022
TWEET SDÍLET
V době navyšování cen energií nejeden uživatel zvažuje, kde ještě trošičku ušetřit, byť by šlo spíše jen o šetření pocitové.

Obecně lze namítnout, že šetřit jde vždy jen do určitého okamžiku. Překročení hranice může znamenat pomalejší, či rychlejší cestu k destrukci. Pokud hovoříme o člověku, tak destrukci člověka, tedy zdraví, jestliže o technice, tak o jejím teoretickém poškození.

Když popisuji teoretickou destrukci, mám konkrétně u OLED na mysli poškození panelu. Jak asi mnozí z Vás ví, některé OLED televizory po vypnutí do pohotovostního režimu aktivují proceduru regenerace panelu, který takto udržují v co nejvyšší kondici. Proto, jak většina výrobců OLEDů uvádí, není vhodné stroj vypínat zcela. Panel by takto neměl mít problém s úplným a nevratným vypálením obrazu.

Sony XR-55A83J Sony XR-55A83J
nabízí 27 obchodů za ceny od 30 902 Kč
Srovnat ceny na Živě

Měření pro radost a povšechnou informaci

U OLED Sony XR-55A83J jsem za pomoci orientačního měření zkoušel, kde lze případně omezit spotřebu elektřiny. Upozorňuji dramaticky laděné diskutéry, že nevlastním certifikovaný měřák. Hrubé měření se dělo skrze chytrou zásuvku. Nejde mně o precizní přesný výstup, nýbrž orientační zjištění. Zásadou je logická úvaha ve stylu... co nepotřebuji, vypnu.  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samozřejmě obdobné závěry se budou vztahovat i na další zařízení jen s rozdílným výsledkem. Kromě spotřeby jsem se chtěl podívat také na případnou aktivitu zařízení, právě spojenou s vypnutím do pohotovostního režimu. Jak sám návod u TV Sony uvádí, vlivem typicky načítání EPG/Guide (Elektronického programového průvodce), které lze nechat aktivní pro pohotovostní režim, dosáhne na určitou chvíli spotřeba v klidovém stavu až něco pod 30 W. No, to není zrovna málo.

Klepněte pro větší obrázek
Červeně označená část umožňuje deaktivovat aktualizace programového průvodce.

Kontrolou jsem zjistil, že se skutečně Sony dokonce i několikráte „za noc“ probere a uzme cosi pod 30 W. Takže… kdo z Vás nepoužívá tunerovou výbavu, anebo netouží po předběžném načítání informací do EPG, klidně v menu automatiku potlačí. Určitě ale nejde o stavy, kdy stroj pracuje po celou dobu standby. Jednou lze psát o pár minutách, jindy o pár desítkách minut. Přesto. Proč pojede, když ho nepotřebuji?

 

Spotřeba v pohotovostním režimu šla několikrát za noc až k 30 W.

 

Stejně tak lze umrtvit hledání automatických aktualizací. Aktualizace na televizích s operačním systémem, jinak napsáno na Smart TV, jsou ale důležité. Nic Vám však nebrání aktualizační proceduru zavolat ručně a prověřit dostupnost nového softwaru.

Shodně umíte vyřadit ze hry automatickou kontrolu nových stanic. U využívaného satelitního tuneru bych přeci jen tento proces ponechal aktivní. Satelitní ladění s hledáním stanic a případnou změnou parametrů pro transpondéry někdy není činností na chvilku a pro mnohého se nejedná o jednoduchou záležitost. Automatika zařídí všechno za neznalého. Navíc přeci jen nepatří, alespoň dle mého orientačního měření, ke žroutům. Proč mít zapnutou Wi-Fi, když bezdrátovou síť v TV nepoužíváte? Internet řešíte skrze kabelové připojení. Nevyužíváte mikrofon na televizoru k naslouchání povelů? Proč bude zapnutý?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U integrovaného satelitního tuneru ponechávám aktualizace stanic aktivní.

Jedna z vlastností dává do vínku OLEDům precizní práci se svícením. A tak si nelze nevšimnout, jak se spotřeba mění u klasického vysílání a běžného obrazového profilu a zcela odlišná (vyšší) bude u Dolby Vision se svícením naplno. Ano, máte pravdu. Záleží i na sledovaném pořadu. Jinou spotřebu naměříte u sportů na sněhu, kdy všudypřítomná bílá doslova září a jinou u potemnělého kriminálního dramatu. Nicméně při večerním sledováním po tmě ne vždy musíte mít jas vysoko „vytažený“.

Sám šetřím oči, a tak kromě aktivního světelného čidla si ještě reguluji obrazové parametry blízké svítivosti. Převážně zmíněný jas. A když šetřím oči, zároveň šetřím elektřinu. Když vše převedu na řeč přibližných čísel, pak z okamžité spotřeby lehce pod 90 W skočím klidně někde k 65 W. Ale příznivci extrémismu v podobě profilu „Živý“ sem tam vyšplhají až přes 180 W.

 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení světelného čidla u TV Sony (druhý obrázek) se skládá z několika předvoleb.

V nastavení jsem objevil spořič obrazovky. Tento nepoužívám. Jednoduše ve dvou krocích potlačíte svítivost panelu, avšak obraz se mně následně subjektivně jeví více jednotvárný, neživý, nepestrý. Ruční úprava a nastavení jednotlivých parametrů přináší výsledek, z mého pohledu, zajímavější.

Klepněte pro větší obrázek
Spořič energie rychle umravní svítivost, z druhé strany v mých očích snižuje obrazovou krásu.

Fakta z manuálu

Návod Sony pro A83J uvádí spotřebu pro 55“ verzi a režim obrazu Standardní 122 W. Roční pak při čtyřech hodinách provozu denně odhaduje na 169 kWh. Pohotovostní režim užere 0,5 W, na 27 W vyskočí v režimu aktualizace softwaru/EPG. Tato čísla vrhnou pětapadesátku do energetické třídy „B“.  Jestliže se mrknu na mnou naměřené hodnoty a poměřím s provozem, který po většinu týdne je nad čtyři hodiny denně, tak zjišťuji, že se i přes vyšší konzumaci než výrobcem udávanou, dostanu výrazně pod jím uváděných 169 kWh. Alespoň prozatím :-)

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Sony, OLED, Bydlíme s AV, Smart TV, Google TV, Kalibrace, Televize na Heureka.cz


25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Přiznejme si, že právě právě seriály jsou tím, proč jsou streamovací služby tak oblíbené. Komfort, kvalita, titulky, na HBO i tradičně solidní dabing. Nabízíme přehled těch nejlepších seriálů z HBO Max. Vybrali jsme jak ty známé, tak i skrytější skvosty.

Jaromír Puk
HBO Max
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět