8
Fotogalerie

Jak správě nakupovat kvalitní audiotechniku z druhé ruky

Kapitoly článku:


Jak vybrat reprosoustavy

Na tomto místě se pokusím nasimulovat pořízení starších reproduktorových sestav:

První majitel poslouchal reproduktorové sestavy bez krycích látkových mřížek v zapojení Bi-wiring, tedy odstranil originální propojovací podložky terminálů a jelikož nechtěl mít ve své dřevěné podlaze otlačené hroty, neosadil je.

Veškeré toto originální příslušenství vrátil do krabic a tyto obaly odložil třeba někde na půdě. Po nějakém čase jsou tyto reproduktorové soustavy prodávány prostřednictvím internetu. Avšak buď sám majitel, nebo někdo z rodiny, kdo tyto reproduktorové soustavy nabízí, již neví či zapomněl na originální příslušenství které je někde na půdě. Vy se ucházíte o koupi pěkných reproduktorových sestav, kde je ilustrativní fotka stažena z internetu a její výpověď o reproduktorových sestavách je tedy pouze demonstrativní.

akai_gxc_570D_01.jpg 

Cena těchto sestav je pro vás velice atraktivní a rozhodnete se obchod realizovat. Po obdržení zásilky a vybalení zjistíte, že musíte překlenout terminály, jelikož nepoužíváte dělené zapojení Bi-wiring a reproduktorové soustavy máte v místnosti přímo proti oknu, kde jsou denně vystaveny přímému slunečnímu svitu a je tedy více než nutné chránit závěsy membrán proti UV záření, aby nám nestárly neúměrně rychle. Také si všimnete, že ve spodní části máme kovové matky na připevnění čehosi. Po chvilce jasně víte, že tam patří kovové hroty, ale kde vlastně jsou? Kde je veškeré originální příslušenství? Možná právě na nějaké půdě prvního majitele.

Zjistit, zda byly reproduktorové soustavy v minulosti opravovány, je pro laika bez měřící techniky dosti obtížné. Zde si musíme vystačit s vizuální kontrolou. Odstín membrán by měl být u všech použitých měničů v sestavě (záleží na použitém materiálu) přímo úměrný stáří. Nemělo by docházet k odlišnosti v odstínu u použitých párových měničů a jejich závěsů, potom nám tu něco napovídá o výměně. A opět i tady nám o vlastní demontáži může napovědět samotný spojovací materiál.

jvc_jt_v31_02.jpg

Případná neodborná demontáž se podepíše na spojovacím materiálu. Na hlavách vrutů a šroubů budou patrné stopy po jejich neodborné demontáži, takže povrchová úprava bude narušena a v horším případě profily hlav ponesou známku deformace. Tak na tomto místě musíme zpozornět a počítat s tím, že předchozí majitel v lepším případě ze zvědavosti demontoval měnič, v horším případě reproduktorovou soustavu opravoval.

photo-0-1367.jpg 

Bez demontáže vlastního reproduktoru je obtížné zjistit, zda byl opraven precizně.

Nejčastěji se opravují a vyměňují kmitací cívky, vrchlíky, závěsy a membrány reproduktorů. I zde platí pravidlo, že opravit je možné téměř cokoli, ale posoudit kvalitu provedené opravy je bez potřebných zkušeností a měřících přístrojů takřka nemožné. Má zkušenost se samotnými opravami měničů je smíšená. Osobně znám několik opravdu precizních osob, které dokáží opravit téměř jakýkoliv reproduktor (měnič). Bohužel jsem se setkal i s hrozným darebáctvím, když vlastní oprava měniče nebyla provedena správně, více se o tomto tématu dočtete na fóru ReproMánia.net v rubrice „Kdo provádí opravy a repase reproduktorů“.

Čím víc víte, tím lépe

Je více než důležité znát a vědět jaký komponent chci pořídit, mít zjištěnu přibližnou cenu v době prodeje, jaké příslušenství je nutné ke správnému fungování a jaké je pouze nástavbou. O krásných starých strojích se dnes dá mnohé zjistit z různých recenzí a testů.

Tak jako se vším, co člověk za svou éru na zemi vyrobil, jsou i v odvětví audia, zejména pak v High-endu, opravdu povedené a ceněné kusy, které jen pomalu ztrácejí ze své původní ceny. Můžeme říci, že takový kus ve 100% stavu včetně originálního obalu s příslušenství se pohybuje na pomyslné polovině původní ceny.

Avšak jsou i bazarové komponenty, u kterých nám již cena neklesá a spíše stagnuje těsně pod hranicí pořizovací ceny. Jedná se například o limitované a jubilejní série časem osvědčených modelů, které jsou ověnčeny mnoha oceněními. Jako bonus nám pak výrobci limitovaných sérií nabízejí nějakou tu speciální funkci navíc, nebo se zas pyšní nadstandardní povrchovou úpravou a použitými materiály (klavírní lak, ušlechtilé dřevo, zlacení apod.).

Určitě si přečtěte

Články odjinud