Jak správně postupovat při reklamaci

18. listopadu 2011
TWEET SDÍLET
Jak správně postupovat při reklamaci
V posledním díle seriálu o reklamacích nastíním postup při reklamaci a odstoupení od smlouvy. Nachystali jsme pro vás i vzor odstoupení od smlouvy v pdf formátu!

Odstoupení od smlouvy

Co je odstoupení od smlouvy, jaké s sebou nese konsekvence a za jakých okolností (ve vztahu k vadnému výrobku) lze od kupní smlouvy odstoupit, již bylo taktéž zmíněno. Odstoupení od smlouvy jsem zařadil před reklamační postup proto, že po uplatnění odpovědnosti za vady už nemusí být odstoupení od smlouvy možné.

Výhody odstoupení od smlouvy jsou zřejmé (kupující vrátí výrobek, dodavatel vrátí kupujícímu zaplacenou kupní cenu), ne vždy však musí být pro kupujícího výhodnější než reklamace. V rámci našeho modelového případu by bylo odstoupení od smlouvy úspěšné, pokud by se vada ukázala jako neodstranitelná.

Klepněte pro větší obrázek 

Je více než doporučeníhodné, aby kupující odstoupení od smlouvy činil v písemné formě. Směřuje ho dodavateli (osobě, která notebook prodala), nikoli servisu, ani nikomu jinému. Z textu odstoupení od smlouvy by mělo být zřejmé, o jaký úkon se jedná (odstoupení od kupní smlouvy), kdo úkon činí (kupující), kdo je jeho adresátem (dodavatel – prodávající), kdy byla smlouva uzavřena (11. 5. 2011), co je jejím předmětem (notebook).

V příloze by pak měla být listina prokazující uzavření kupní smlouvy, tedy pokud budete odstoupení posílat, buď kopie záručního listu nebo kopie prodejního dokladu. Originál dejte z ruky pouze k případnému nahlédnutí, je to váš doklad o koupi, nikoli prodejcův.

VZOR odstoupení od smlouvy v pdf ke stažení

Do kamenné prodejny donesete dva výtisky odstoupení od smlouvy, jeden předáte prodejci, druhému dáte dataci a necháte prodejcem podepsat – ten si ponecháte. Nejde o podmínku, odstoupení od smlouvy je jednostranným úkonem, v případě sporu ale máte důkazní prostředek o provedeném úkonu. Následně prokážete uzavření kupní smlouvy (záruční list, prodejní doklad) a v ideálním případě okamžitě navrátíte věc a dostanete zpět peníze, to když prodejce uzná nárok.

Pravděpodobnější scénář bude obsahovat tvrzení, že si prodejce nejprve servisem nechá posoudit povahu vady (resp. zda má věc 3 a více vad bránící řádnému užívání věci nebo 3 po sobě jdoucí různé vady – i tehdy můžete od kupní smlouvy odstoupit) a poté zvolí další postup. Za této situace na svůj výtisk odstoupení ještě před jeho podpisem napište, že souhlasíte s posouzením vad a výrobek ponecháváte pro tyto účely po dobu 14 dnů (domluvte si přiměřenou lhůtu) prodejci. Při komunikaci s e-shopem volíte postup obdobný, při čemž se zbožím naložíte dle domluvy (např. odeslání do servisu) - výhodou je kompletně písemná forma.

Výsledkem bude buď úspěšný proces, na jehož závěru dostanete peníze, nebo neúspěšný proces, kdy bude prodejce argumentovat neoprávněností úkonu – povaha vady bude jiná, výrobek nebude mít 3 a více vady bránící řádnému užití věci,… Poté už je na vás, jak důrazně chcete dále postupovat, otevírá se možnost znaleckého zkoumání, soudního sporu.

Tady může být obecná rada drahá, musíte dobře zvážit pro a proti, u televizoru za 50 000 Kč asi nemávnete rukou, jako u sluchátek za 300 Kč. Se zaběhnutými a známými prodejci dle mých zkušeností nebývají žádné problémy. Před nákupem tedy vezměte do úvahy i tento aspekt.

Témata článku: Průvodce nákupem

Určitě si přečtěte

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

48 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

19 Tomáš Holčík