Jak správně postupovat při reklamaci

18. listopadu 2011
TWEET SDÍLET
Jak správně postupovat při reklamaci
V posledním díle seriálu o reklamacích nastíním postup při reklamaci a odstoupení od smlouvy. Nachystali jsme pro vás i vzor odstoupení od smlouvy v pdf formátu!

Uplatnění odpovědnosti za vady (reklamace)

Reklamace probíhá obdobně. Opět zvolte písemnou formu a to i v případě návštěvy kamenného obchodu, resp. servisu uvedeného v záručním listě pro opravy, kde můžete zboží reklamovat taktéž.

Prokážete uzavření kupní smlouvy (opět nedávejte doklad z ruky, je váš – pouze nechte prodejce nahlédnout) a necháte si vystavit potvrzení o reklamaci (reklamační doklad – označení není podstatné), ve kterém budou specifikovány strany, výrobek, tvrzené vady, jejich presumovaná povaha, způsob vyřízení reklamace (viz Druhy odpovědnosti za vady), datum sepsání dokladu a datum předpokládaného vyřízení reklamace. To vše samozřejmě uzavřou podpisy stran, příp. podpisy a razítko.

Následně odevzdáte reklamované zboží. V této fázi je častá snaha prodejce odstranit dotěrného zákazníka výrokem typu: „Nemáte originální obal? Tak to máte smůlu, reklamaci neuznám.“ Zákonná úprava nestanovuje povinnost reklamovat zboží v originálním obalu, nenechte se oklamat. V případě uplatnění odpovědnosti za vady prostřednictvím e-shopu postupujte obdobně s rozdíly pro e-mailovou formu komunikace.

Klepněte pro větší obrázek 

Prodávající nebo jím pověřeným pracovník je povinen o reklamaci rozhodnout ihned, ve složitých případech do tří pracovních dnů. Do této lhůty se nezapočítává doba přiměřená k odbornému posouzení vady. Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace (blíže viz Záruční a reklamační lhůta).

Nejvyšší soud ČR nově ujednotil sporný výklad, při čemž reklamaci lze aktuálně považovat za vyřízenou, jen pokud prodejce v této době kupujícího o výsledku reklamace vyrozumí (pokud tak bude činit písemně, např. e-mailem, SMS, musí být v této lhůtě vyrozumění doručeno)! Nestihne-li to, kupující může požadovat výměnu věci, nebo může od smlouvy odstoupit.

Ve výsledku buď prodejce reklamačnímu návrhu vyhoví a věc buď opraví, vymění, vymění součást, nebo reklamaci zamítne. To může učinit jen za předpokladu, že za vadu neodpovídá, např. pokud zboží mechanicky poškodíte (typický příkladem budiž půl litru vody v klávesnici notebooku), nebo je věc bezvadná. V obou případech požadujte potvrzení o způsobu vyřízení reklamace se všemi náležitostmi (podobné jako u reklamačního dokladu). Pokud půjde o zamítavé stanovisko, opět přichází v úvahu volba dalšího postupu v závislosti na okolnostech.

Pár slov na závěr

Plně si uvědomuji, že seriál o reklamacích může působit na jednu stranu podrobně, na stranu druhou nepodrobně, neinformačně a roztříštěně. Pro základní zvládnutí problematiky je třeba přečíst pečlivě všechny díly, nemůžete očekávat, že dostanete odpovědi na konkrétní otázky. Kdybych chtěl postihnout co nejvíce možných variant situací, jež mohou nastat, a současně k nim nastínit řešení, ze třech dílů by rázem bylo deset.

Stránky SOS - Sdružení obrany spotřebitelů

Snažil jsem se vše maximálně zjednodušit při současném zachování potřebné odbornosti a komplexnosti. Některé konkrétní otázky můžeme společně rozebrat v diskuzi. Se složitějšími dotazy se obracejte na SOS – Sdružení obrany spotřebitelů nebo advokáta.

Témata článku: Průvodce nákupem

Určitě si přečtěte

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

64 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450 přináší velmi solidní protihodnotu za investované peníze - získáte pocit, že máte "kus gramofonu". Když vám navíc v rozpočtu zbude něco peněz na lepší přenosku, tak dostanete díky vibrace dobře absorbujícímu šasi opravdu dobrý základní Hi-Fi gramofon

1 Daniel Březina

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

7 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk