Doba největší slávy externích multimediálních přehrávačů je definitivně za námi. Inteligenci – tedy operační systém schopný instalace aplikací třetích stran –postupně získávají i televizory nižších cenových kategorií. Otevřený systém dnes nenabízejí pouze ty nejlevnější modely s cenou pod deset tisíc korun.
Nejoblíbenější multimediální přehrávače
Další oblíbené multimediální přehrávače
Proč by vás multimediální přehrávače měly vůbec zajímat?
- Máte obyčejnou televizi či projektor, do kterých chcete streamovat multimediální obsah.
- Vlastníte kvalitní a třeba i chytrou televizi, avšak s již neaktualizovaným operačním systémem, do kterého nejdou nahrát nové verze (typicky streamovacích) aplikací. Jejich tvůrci chtějí přinést nové funkce, které starý hardware už zkrátka neutáhne.
- Hodláte přejít z DVB-T2 na IPTV, ale vaše televize buď instalaci aplikace vůbec nepodporuje, nebo je starší a není již podporovaná.
- Často cestujete, anebo jezdíte na chatu či chalupu. Přehrávač přihodíte do kufru a v cíli jej snadno připojíte k televizi a k internetu. Rázem máte s sebou všechny služby, na které jste z domova zvyklí, například nainstalované a přihlášené streamovací nebo herní služby.
- Potřebujete streamovat multimediální obsah z jiného počítače v domácnosti nebo z NASu a vaše televize nepodporuje aplikace, které toto umožňují (Plex, Kodi).
- Plánujete využívat různé další pololegální zdroje videoobsahu využívající aplikaci, která není na vaší TV podporována.
Pro někoho jsou zkrátka multimediální přehrávače nepostradatelné.
Na dalším listu – klikněte na šipku – se budeme věnovat operačním systémům. Hlavně Android TV, který je v multimediálních přehrávačích nejčastější
Operační systémy: Android TV vládne všem
Začněme tím nejjednodušším: Google v roce 2013 představil superlevný modul Chromecast, který neumí nic, ale vlastně dokáže všechno, co běžný uživatel potřebuje. Malý modul se připojí rovnou do konektoru HDMI, napájí se přes USB a přes Wi-Fi se připojí k internetu.
Computer doporučuje
Google Chromecast Google TV: Je to první Chromecast, který nabízí vlastní rozhraní s možností instalace aplikací. Nabízí nejnovější technologie a jistotu dlouhé podpory od Googlu.
S Chromecastem vše důležité zvládnete ze svého mobilu a aplikací, které jeho protokol podporují. Chcete video na YouTube pustit na televizi? Pak v mobilu zvolíte funkci „odeslat do zařízení“. Totéž platí třeba pro streamování hudby či dalšího multimediálního obsahu.
Například v případě YouTube se video nepřenáší do mobilu, odsud do Chromecastu a do televize, ale Chromecast si sám tahá video z internetu. S mobilem tak můžete odejít, můžete volat či dělat jiné činnosti. Funkci Chromecast mají standardně i všechny televizory s Android TV.

Uživatelské prostředí Android TV se jmenuje Google TV a najdete jej v nejnovějších televizorech a multimediálních přehrávačích. Hlavní funkcí je doporučení obsahu napříč více službami, které si platíte
Dále jsou na trhu klasické multimediální přehrávače vybavené vlastní pamětí. Android TV se ukázal jako dobrý a univerzální operační systém pro televizní zábavu, proto jej využívá většina přehrávačů a kloní se k němu stále více výrobců televizorů.
Vlastní operační systém už udržuje jen LG (rychlý WebOS) a Samsung (spolehlivý Tizen). Výjimku tvoří jen Apple, jehož Apple TV využívá tvOS a ocení ji majitelé dalších zařízení stejného ekosystému, a třeba Amazon, jehož krabička pracuje s vlastním systémem Fire TV.
S přehrávačem si můžete vzít na dovolenou či chalupu i své oblíbené streamovací služby
Android TV samozřejmě není dokonalý systém a nejvíce je to vidět v televizorech. Výrobci u nich musí řešit zdvojená nastavení pro samotnou televizi a operační systém, což vede ke složitějšímu ovládání a občas i horší stabilitě. Situace se ale lepší každou novou modelovou řadou.
U multimediálního přehrávače, ale třeba i nového televizoru, chtějte co nejnovější verzi operačního systému. To je nyní Android TV 11, respektive Google TV – což je označení pro Android 11 s novým uživatelským rozhraním. Přináší třeba doporučování pro vaše rozkoukané anebo doporučené filmy nezávisle na streamovací platformě, pokud si jich předplácíte více.
Totéž platí pro funkce vyhledávání podle nejrůznějších parametrů. S novou platformou se páruje stejnojmenná mobilní aplikace, která umožní ovládat televizi přímo z mobilu, procházet obsah a ukládat jej k pozdějšímu zhlédnutí apod.
Google TV také nabízí uživatelské účty nad úrovní účtů streamovacích služeb a třeba i hloupý režim, který nebude méně zkušené uživatele zatěžovat obsahem, který nemají dostupný. Většina televizorů ani krabiček s Android TV nenabídne upgrade na Google TV, to však není zásadní nedostatek. Nové modely televizorů již postupně novou verzi dostávají.
Bohužel v posledních letech u nových televizorů některých výrobců (typicky LG a Samsung) byla ukončena podpora například starších kodeků DivX, nebo zvuku DTS. Takže při nákupu nového televizoru se můžete setkat s tím, že co dříve fungovalo, najednou nejde přehrát. Právě externí zařízení může být v takovém případě řešením.
Přehrávače jsou dostupné v podobě malých modulů do portu HDMI, nebo jako samostatné krabičky. Co je lepší?
Krabička versus stick
Místo klasických krabiček se do popředí oblíbenosti dostávají tzv. „TV sticky“. Jsou to tyčinky, které se připojují přímo do HDMI konektoru televizoru, anebo mají krátký kablík zakončený konektorem HDMI. Napájí se z externího adaptéru či z USB portu televizoru. Na variantu s USB ale nespoléhejte. Ne všechny televizory mají dostatečně „silný“ USB port pro napájení přehrávače, a pokud ano, často bývá silnější jen jeden z portů.
S tímto typem přehrávače obdržíte dálkové ovládání komunikující přes Bluetooth. Stick tak může být schován za televizí a nehyzdí její okolí, přes Bluetooth navíc může probíhat hlasové ovládání přes Google Assistant. Ač na něj výrobci často a rádi upozorňují, pamatujte, že nefunguje v češtině napříč všemi aplikacemi.
Computer doporučuje
Evolveo Hybrid Box T2: Pokud jste z nějakého důvodu ještě nekoupili tuner DVB-T2, můžete zvolit tento, který přidává funkce multimediálního přehrávače.
Tradiční větší krabičky (TV boxy) nabízejí více USB portů, LAN (pozor, často jen 100 Mb/s) a třeba i slot na paměťovou kartu microSDHC. Ta může rozšířit vestavěnou paměť nebo z ní můžete načítat různé multimediální soubory. Také dvě USB se mohou hodit. Snadno připojíte klasickou bezdrátovou klávesnici a k tomu externí disk.
Android TV na Raspberry Pi
Vlastní multimediální přehrávač s Android TV si můžete vytvořit sami pomocí levného mikropočítače Raspberry Pi. Podporované jsou verze Pi 3, Pi 3 B+, Pi 4 a Pi 400, přičemž nejjednodušší instalaci i nejlepší výkon nabídnou čtyřkové modely s 4 GB a více RAM. Postup není složitý, spíše obsáhlý a přesahuje prostor tohoto článku.
Novější modely Raspberry ale již nejsou nejlevnější, zvlášť po započtení kvalitního napájecího zdroje a paměťové karty, a co hůř, nejsou na českém trhu kvůli čipové krizi vůbec dostupné.
Nejoblíbenější počítače Raspberry Pi:
V další části poradíme, jak se při výběru orientovat podle podporovaných obrazových a zvukových technologií
Vybírejte přes funkce
Většina multimediálních krabiček dnes využívá čtyřjádrový procesor Amlogic S905 doplněný o grafickou kartu Mali G31M. Nejvýkonnější jsou modely s S905X4. Avšak jediným procesorem, který vám zajistí plynulost za všech okolnostní, je osmijádrová Nvidia Tegra X1+ v přehrávačích Shield. Patří k nejdražším, ale současně je potřeba říct, že Nvidia podporuje nejnovější Android TV 11 také u modelů z roku 2016!
Jak ze skrumáže čínských krabiček s podobnou cenou vybrat tu nejmodernější, aby vám vydržela co nejdéle? Běžte na to oklikou: sledujte podporované obrazové a zvukové technologie. Pokud ve specifikaci najdete přímo podporu pro Dolby Vision a Dolby Atmos, máte vyhráno. Ač tyto technologie třeba zatím nevyužijete a vaše televize je nepodporuje, máte jistotu, že přehrávač zvládne i všechny starší (HDR10+, HDR, SDR, Dolby nižších verzí…).
Computer doporučuje
Xiaomi Mi TV Stick 4K: Pokud z nějakého důvodu nechcete Google Chromecast Google TV, pak zvolte Xiaomi. Podporuje všechny důležité technologie s moderním Androidem TV 11.
Vzhledem k silné konkurenci také není důvod volit přehrávač se starším Android TV 9, byť dnes může zvládat všechny potřebné funkce. Dříve či později tvůrci aplikací podporu starších systémů vzdají.
Někteří výrobci volí ořezanou verzi Androidu bez oficiálních služeb Googlu, kde typicky chybí Google Play pro snadnou instalaci nových aplikací. Pak jste odkázáni na pokoutnou instalaci aplikací přímo ze souborů APK, které nemusejí být nejnovější a už vůbec nemusejí fungovat spolehlivě. Největší rozkol nastává při ovládání, kdy tyto aplikace spoléhají na dotykové ovládání v mobilu či tabletu.
Multimediální přehrávač pro hry
Výrobci se rádi chlubí tím, že multimediální přehrávač může posloužit i pro hraní her. Skutečně může, pro Android TV existuje spousta her, navíc přes APK lze instalovat různé emulátory starých her a mnohé další.
Počítejte však s investicí do gamepadů (hledejte ty, které si rozumějí s Androidem) a s tím, že výkon přehrávačů nemusí být dostačující pro všechny hry. Nejlepší jsou v tomto směru opět přehrávače Shield od Nvidie, které navíc podporují i GeForce Now, tedy streamování her z internetu.
Zatímco u krabiček bývá standardem ethernetový port, sticky mívají kvůli rozměrům pouze Wi-Fi. Některé Google Chromecasty nabízejí napájecí adaptér s integrovaným ethernetovým portem. Nicméně máte-li u televize rozumný signál své Wi-Fi ve standardu AC, vystačíte si také u náročnějších streamovacích služeb s bezdrátem.
Produktů, které můžeme doporučit, není mnoho. Za většinu přehrávačů, které se dnes prodávají, bychom ruku do ohně nedali
Dobrých koupí není mnoho
U přehrávačů je skvělá i podpora Bluetooth. Verze 4.2 může stačit, ale opět – Bluetooth 5.0 je znamením moderního produktu. Vyjma dálkového ovladače s hlasovým ovládáním můžete připojit Bluetooth klávesnici (stojí pár stokorun), herní gamepad nebo ještě lépe bezdrátová sluchátka.
Ovšem pozor, jak vyplývá i z našich zkušeností, může se stát, že je zvuk přes Bluetooth malinko, přesto nepříjemně zpomalen. Přehrávače často neumožňují doladění předstihu tzv. „lip-sync“. Mnozí uživatelé si slibují, že budou sledovat akční filmy se sluchátky a nebudou rušit své okolí, nicméně tato přetrvávající nedokonalost může celý záměr zhatit.
Computer doporučuje
Nvidia Shield TV Pro (2019): Chcete-li to nejlepší na trhu, pak je Nvidia Shield jasnou volbou. Cena je výrazně vyšší (kolem 5 300 Kč), odpovídá však vysokému výkonu a dlouhé morální životnosti. Aktuálně je toto zařízení obtížné sehnat.

Budete-li se držet uvedených zásad, zjistíte, že na současném trhu mnoho dobrých koupí není a bez předchozích informací snadno šlápnete vedle. Z vytouženého pomocníka se tak vyklube akorát pomalý přehrávač s podivným systémem, na kterém neběží třeba streamovací služby s maximální kvalitou obrazu a zvuku. Vybírejte proto pečlivě.
Nejoblíbenější multimediální přehrávače
Další oblíbené multimediální přehrávače