Jak dobře vybrat projektor. Vždy zkontrolujte rozlišení a nečekejte, že přenosné modely nahradí kino

11. dubna 2022
TWEET SDÍLET
Projektor je výborná alternativa k televizoru, když chcete filmy nebo cokoli jiného sledovat na velké ploše. Většího formátu dosáhnete s nižšími náklady než u televizorů.

Před pořízením projektoru byste si měli odpovědět na základní otázky.

1) Jak budu projektor používat?

Chcete-li projektor často převážet, třeba na chalupu, budete vybírat mezi přenosnými projektory. Výměnou za mobilitu a třeba i možnost napájení z baterie ale musíte strpět řadu omezení.

Přenosné projektory mají vestavěné reproduktory pro základní ozvučení, menší a lehčí konstrukce bývá vyvážená o něco vyšší hlučností, protože v menším prostoru vzduch pro chlazení lampy hůře proudí. 

Domácí projektory pro trvalou instalaci v systému domácího kina nemají integrované reproduktory. Větší rozměry zaručují také znatelně nižší hlučnost. 

Herní projektory jsou v posledních letech stále oblíbenější kategorii. Mají vysoký jas a především velmi rychlou odezvu, jsou zpravidla vybaveny systémem a reproduktory.


Nejoblíbenější projektory

Samsung The FreeStyle Samsung The FreeStyle
nabízí 39 obchodů za ceny od 12 980 Kč
Porovnat ceny
Kruger & Matz V-LED50 Kruger & Matz V-LED50
nabízí 8 obchodů za ceny od 2 999 Kč
Porovnat ceny
Vankyo Leisure 470 C01K-L470XX-DEWH2B Vankyo Leisure 470 C01K-L470XX-DEWH2B
nabízí 2 obchody za ceny od 2 499 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Wanbo T2 Portable Xiaomi Wanbo T2 Portable
nabízí 11 obchodů za ceny od 2 690 Kč
Porovnat ceny
Wanbo T6 MAX Wanbo T6 MAX
nabízí 23 obchodů za ceny od 7 919 Kč
Porovnat ceny

2) Kde bude plátno a kde projektor?

Pokud projektor nehodláte převážet, pak musíte pečlivě zvážit umístění projektoru v domácnosti. To se samozřejmě odvíjí od plochy, na kterou budete promítat. Měla by být co největší, respektive výrazně větší, než má televizor, abyste obhájili nemalý zářez do domácího rozpočtu.

Skvělý zážitek docílíte s plochou o úhlopříčce alespoň 3 m (asi 118", abyste měli porovnání s úhlopříčkou televize), ideálně ještě více. Třímetrová úhlopříčka vyžaduje při poměru stran 16:9 plochu o rozměrech zhruba 2,6 × 1,5 m, což není nereálné ani v bytě.

Při výběru plochy musíte rovnou pamatovat na umístění projektoru. Obraz by měl na plochu dopadat kolmo, abyste nemuseli používat korekci lichoběžníkového zkreslení (ani ze strany, ani výškově). To je trošku problém, protože každý projektor má jiný projekční poměr a tzv. vertikální offset. O těchto důležitých parametrech ještě později napíšeme víc.

Na dalším listu – klikněte na šipku – najdete ještě tři další důležitá hlediska, která byste měli mít před pořízením projektoru rozmyšlená.

Jak vybírat elektroniku

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Domácí kino, Projektory, NEC, Jak vybrat, Domácí kina na Heureka.cz