Jak dobře vybrat soundbar k televizoru. Subwoofer už není povinnost. A raději nešetřete

Jak dobře vybrat soundbar k televizoru. Subwoofer už není povinnost. A raději nešetřete

Stále větší televizory nabízejí lepší vizuální zážitek, ale zvuk u nich často zaostává. Zvukový výkon zůstává stejný – stejně malý jako u starých televizorů. Nejjednodušší cestu k lepšímu zvuku představuje soundbar.

Výhodou soundbaru bývá jednoduchá instalace. Nemusíte rozmísťovat reprobedny okolo poslechového místa po celé místnosti, tahat kabely, kupovat samostatný AV receiver. Stačí jedna podlouhlá bedýnka.

Jako vždy platí, že za více peněz dostanete vyšší výkon a lepší zvuk. Pro základní orientaci můžeme soundbary rozdělit do těchto kategorií:

 • Do 5 tisíc Kč: soundbary 2.0 nebo 2.1 se základní výbavou
 • Od 7 tisíc Kč: soundbary 2.1 nebo 3.1, některé už s funkcemi navíc
 • Od 10 tisíc Kč: soundbary 2.1/3.1 s vyšším výkonem, často už s Dolby Atmos a chytrými funkcemi
 • Nad 20 tisíc Kč: vícekanálové modely s Dolby Atmos pro náročné

Nejoblíbenější soundbary

Samsung HW-T420
Samsung HW-T420
nabízí 31 obchodů za ceny od 2 629 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-Q60C
Samsung HW-Q60C
nabízí 35 obchodů za ceny od 5 285 Kč
Porovnat ceny
Sencor SSB 4450BS
Sencor SSB 4450BS
nabízí 21 obchodů za ceny od 1 876 Kč
Porovnat ceny
LG S60Q
LG S60Q
nabízí 33 obchodů za ceny od 3 889 Kč
Porovnat ceny
Philips TAB8507
Philips TAB8507
nabízí 28 obchodů za ceny od 6 770 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené soundbary


V nejnižší cenové kategorii do 5 tisíc korun se raději vyhýbejte soundbarům bez externího subwooferu. Bez něj dostanete slabé basy a vylepšení zvuku proti televizoru nebude velké. Slušné modely začínají  na hranici kolem 3 tisíc korun. Dostanete s nimi o něco vyšší výkon a čistější, čitelnější hlasy. Zejména u levných, ale velkých televizorů s mizerným zvukem bude i základní soundbar přínosem. Některé levné modely mají stále subwoofery, které se připojují kabelem.

V ceně přes 5 tisíc najdete dobré a kvalitní soundbary 2.1 či 3.1 s dedikovaným centrálním kanálem. (Číselné označení dále v článku ještě podrobně vysvětlíme.) Subwoofery jsou bezdrátové, případně najdete už i soundbary s Dolby Atmos.

Pokud nechcete velký externí subwoofer, také hledejte v cenové relaci přes 5 tisíc Kč (ale raději ještě výše). Potom už najdete kvalitní malé soundbary, které dobře hrají. Občas u nich najdete označení „s vestavěným subwooferem“.

Od 8 tisíc Kč pořídíte výkonné soundbary 2.1/3.1, ale i modely s Dolby Atmos a přímým streamováním hudby. Za částky nad 13 tisíc korun získáte kromě vyššího výkonu také osazení více měniči, občas se přidává i kalibrace zvuku přesně na poslechový prostor. Dostanete tak věrnější a lepší prostorový zvuk, kdy se využívá odrazů v místnosti, aby se k vám zvuk dostal také zezadu a shora (formát Dolby Atmos a DTS:X). S vyšší cenou také roste kvalita konstrukce subwooferu, tedy také přesnost zvuku a výkon.

Od 20 tisíc Kč výše najdete vynikající prémiové soundbary, které dokážou uspokojit i náročné posluchače. Pokud toužíte opravdu po kvalitě, tak pod tuto částku rozhodně nechoďte.

Na dalším listu – klikněte na šipku – poradíme, jak vyřešit základní otázku: Potřebujete soundbar, nebo budou lepší samostatné reprobedny?

Pokračování 2 / 8

Soundbar, nebo raději reprobedny?

Před výběrem byste se měli rozhodnout, zda chcete primárně především silnější, hlasitější a čistý zvuk k televizoru, nebo jestli toužíte po prostorovém zvuku.

Výhody a nevýhody stručně

Soundbar: Nižší cena, snadná instalace. Slabší, nebo žádný prostorový dojem u levných variant.

AV receiver + reprobedny: Věrný a plnější prostorový dojem. Vyšší cena, složitá instalace.

Soundbary prostorový zvuk simulují. Levnější modely poskytují především hlasitější a dynamičtější zvuk než televizor, prostorový dojem však bude slabý.  Teprve dražší soundbary lze rozšířit i o bezdrátové zadní efektové bedýnky. Toužíte-li ale po co nejreálnějším prostorovém zvuku, tak lepší a věrnější výsledek poskytne dedikovaná sestava samostatných komponent. 

Kompletní domácí kino ze samostatných reproduktorů bývá velmi náročné na instalaci, na peněženku i na prostor. I když ho prostorově a cenově méně náročný soundbar nedokáže plně nahradit, tak zejména kvalitnější a dražší modely umí nabídnout překvapivě výborný zvuk.

Jestli stále přemýšlíte, přečtěte si detailní článek, který radí, kdy má smysl pořídit soundbar a kdy domácí kino:

U soundbaru velmi záleží na poslechovém prostoru a místě, kde posluchač sedí. Virtuálnímu prostorovému zvuku často chybí konkrétnost a přesnost, zadní kanály jsou spíše naznačeny, než že byste měli pocit jejich fyzické přítomnosti.

Výrobci řeší simulaci prostorového zvuku dvěma způsoby. První, levnější a častěji využívaný, je fázový posun přímo vyzařovaného zvuku. Kromě nižší ceny bývá výhodou menší závislost na umístění v místnosti, rozmístění nábytku a pokrytí stěn. Nevýhodou je, že zadní efekty jsou méně konkrétní, zvukové pole končí subjektivně vedle vás, nebo lehce za vámi.

Druhý, dražší přístup je využívání odrazů od stěn a předmětů v místnosti. Zvuk se zpravidla kalibruje automaticky mikrofonem během instalace. Toto řešení nabízejí dražší soundbary, výsledek je věrnější a dojem zvuku přicházejícího zezadu bude intenzivnější.

Bose TV Speaker.jpg
Kvalitní soundbar dokáže i bez subwooferu nabídnout překvapivě dobrý, hutný a dynamický zvuk. Do paneláku a malého bytu může být ideální. Rozhodně ale neušetříte – bude dražší, než základní varianta s externím subwooferem

Zejména pokud máte horší sluch, vyžadujte u soundbaru funkci Voice (hlas). Simulace prostorového zvuku totiž často zhoršuje srozumitelnost dialogů. Funkce znatelně zvýrazní hlas ve filmech či při sledování zpravodajství. 

Zvukové režimy lze samozřejmě přepínat, k dispozici bývají alespoň tři – film, zprávy (hlas) a hudba. U vyšší třídy dokonce výrobci nabízí automatické přepínání režimu dle toho, jaký žánr sledujete. Výrobci v posledních letech ladí zvukově soundbary tak, aby kromě dunivého filmového zvuku nabídly i klasický stereorežim pro poslech hudby. Pro běžný pop, či ambientní poslech to bude stačit, za klasickými reprobednami a Hi-Fi systémy ale stále pokulhávají, zejména posloucháte-li klasiku, jazz nebo metal.

V další části článku vysvětlíme, jak porozumět číselnému označení soundbarů.

Pokračování 3 / 8

Kdy hlídat počet kanálů

U soundbaru je vždy uvedeno, jaký má počet zvukových kanálů – například 2.1, nebo 3.1.2 (tedy ve tvaru X.Y.Z). První číslo (X) říká, kolik je hlavních kanálů, druhé (Y) počet subwooferů. Třetí číslo (Z) najdete pouze u systémů s 3D formátem Dolby Atmos a uvádí počet reálných kanálů hrajících směrem vzhůru. 

V praxi se můžete s těmito obvyklými variantami soundbarů:

 • 2.0: Základní varianta, kdy máte levý a pravý kanál. Soundbar nemá externí subwoofer.
 • 2.1: Základní varianta, kdy je levý a pravý kanál doplněný externím subwooferem. 
 • 3.1: Tato varianta nabídne levý a pravý kanál doplněný o fyzický měnič pro dedikovaný centrální kanál. Systém tak věrněji dokáže reprodukovat hlas přímo ze středu, kdy ho subjektivně slyšíte z obrazovky, i když nesedíte přímo před televizorem.
 • 5.1: Systém má levý a pravý kanál doplněný o fyzický měnič pro dedikovaný centrální kanál. K tomu na bocích přibudou další dva měniče, které zpravidla odrazem o boční stěny vyvářejí širší a výraznější prostorový zvuk.
 • 3.1.2. Soundbar má levý a pravý kanál doplněný o fyzický měnič pro dedikovaný centrální kanál. Navíc přidává horní audiokanály pro Dolby Atmos, tedy dva samostatné měniče hrající směrem vzhůru. To vytváří tzv. 3D prostorový zvuk, kdy díky odrazu o strop budete mít pocit, že zvuk přicházejí nejen ze stran, ale i shora.

Co je Dolby Atmos?

Běžný formát prostorového zvuku Dolby Digital nabízí prostorový zvuk, kdy při optimální konfiguraci a nastavení uslyšíte zvuk ze všech stran. Například za vámi zaštěká pes, vystřelená kulka proletí kolem vaší hlavy. 

co-je-soundbar-sony-prostor.jpg

Dolby Atmos navíc vytváří horní zvukové pole, kdy zvuk uslyšíte i shora. Například nad vámi přeletí vrtulník. Proto se Dolby Atmos říká 3D prostorový zvuk. Soundbar by tak měl mít správně aktivní měniče na horní straně, které hrají odrazem o strop. 

Levnější soundbary s Dolby Atmos však horní fyzické měniče nemají a zvuk vytvářejí pouze virtuálně. Výsledek pak bývá znatelný, ale méně přesvědčivý. Kvalitní soundbar s Dolby Atmos rozšíří zvukové pole velmi znatelně nahoru, nad diváka a kolem něj.

Někdy se nabízí také varianta 3.0, kdy má soundbar dedikovaný centrální kanál, ale chybí mu externí subwoofer. Vyšší modely pak mohou mít více měničů a vyvářet více virtuálních kanálů, přestože jde stále o jednu podlouhlou reprobednu. Setkat se tak můžete například s variantami 5.1.2, 7.1.2, 9.1.2, 7.1.4. 

Lepšího prostorového zvuku dosáhnete, když soundbar vybavíte malými zadními reproduktory. Na následujícím listu se o nich dozvíte víc.

Pokračování 4 / 8

Efektové reproduktory k soundbarům

Někteří výrobci soundbarů nabízejí rozšíření o malé zadní efektové reproduktory, zpravidla u nejvyšších modelů. Docílí daleko lepšího a přesnějšího vykreslení zadního zvukového pole. Tuto variantu doporučujeme náročnějším posluchačů, kteří netouží po velkém domácím kinu, a přitom chtějí opravdu kvalitní prostorový zvuk se soundbarem.

Některé soundbary už mají zadní efekty ve standardní výbavě – rozhodně to není obvyklé, ale dají se také modely najít. Nejlevnější sestavy mají zvuk 5.1 a připojení je kabelové, v drtivé většině však bývá propojení bezdrátové.

V případě, že budete chtít svůj soundbar rozšířit později, tak bez výjimek jde vždy o bezdrátovou variantu. K přijímací bezdrátové jednotce/zesilovači se připojí dvě malé reprosoustavy (levnější řešení), nebo se připojují dva samostatné bezdrátové reproduktory (dražší řešení). 

Nároční by se měli zaměřit na prémiové dražší soundbary, které lze také rozšířit. Při nákupu se na tuto možnost informujte, ať vám prodejce vždy sdělí i cenu doplňků – dle výrobce a zvoleného systému se ceny velmi liší. 

Existují i pokročilejší varianty efektových bedýnek s Dolby Atmos 2.2, které mají další dva měniče hrající horní kanál odrazem o strop. Výsledkem pak může být systém 7.1.4.

ceb0cef6-fd52-430f-9dd4-103d29caade8.__CR0,0,650,350_PT0_SX650_V1___.jpg
Málo obvyklou variantou s překvapivě výborným prostorovým zvukem bývá soundbar 5.1. V některých případech jsou už standardní součástí systému malé zadní efektové reprobedny. Levnější systém je má propojení drátové, dražší vždy bezdrátové

Když sedíte na správném místě, u kvalitního dražšího systému budete mít pocit, že slyšíte skutečně prostorový zvuk z několika reproduktorů kolem vás. Problém je ale závislost na pozici před televizorem. Například prémiové systémy Yamaha vše automaticky nastaví přesně podle místa poslechu. Čím více jste však od tohoto místa vzdáleni, tím více se prostorový efekt ztrácí.

U dražších systémů se proto reprodukce nastavuje na více poslechových míst, aby byl virtuální prostorový zvuk věrnější a poslechové pole širší.

Potřebujete subwoofer? Není to tak jednoznačné. Bedně pro ten pravý filmový zvuk se budeme věnovat na celém následujícím listu.

Pokračování 5 / 8

Subwoofer: proč a kdy chtít, či nechtít hrombednu

Když chcete opravdu filmový zvuk, pořiďte si raději soundbar se subwooferem. S ním dokáže systém zahrát nejnižší frekvence, uslyšíte podstatně více basů, silnější a dynamičtější výbuchy, taneční hudba bude mít tu správnou energii.

Bezdrátový subwoofer můžete dát teoreticky kamkoliv. Stačí jej připojit k elektrické síti a spárovat se soundbarem. Zapínání a vypínání probíhá automaticky. Propojení kabelem a pasivní řešení využívají pouze nejlevnější soundbary.

V praxi je ale vhodné umístění subwooferu promyslet. Záleží na jeho konstrukci, výkonu, ale také na akustice místnosti. Pokud už předem víte, kam přesně subwoofer umístíte, tak na to pamatujte při výběru.

Je potřeba dávat pozor, kterým směrem měnič a basreflex vyzařuje basy. Pokud směřují přímo do rohu, nebo do stěny, tak basy budou dunět. Na druhou stranu u subwooferů se slabším výkonem může přesně tohle umístění nízké frekvence zvýraznit. U filmů pomalé a dunivé basy nevadí.

GZ309h1c_1.jpg
Plošší a vyšší soundbar s otvorem bassrefexu dopředu lze přisunout zadní stranou více ke zdi. Dávejte ale pozor, ať do strany orientovaný aktivní měnič nehraje přímo do rohu

Jestli víte, že subwoofer nechcete, tak samozřejmě existují soundbary, které mají plné basy i bez něj, pouze nejnižší frekvence nejdou tak hluboko. Soundbar bez subwooferu se velmi dobře hodí například do paneláků či menších bytů. Nebudete sousedy v noci rušit duněním.

Pokud nechcete, nemusíte většinou rozměrnější „hrombednu“ kupovat, nicméně se připravte, že například akční filmy tolik nevyznějí a destrukce či výbuchy nebudou slyšet v plné síle. Zejména u dražších soundbarů je však možné subwoofer dodatečně dokoupit.

Soundbar nejspíš nebudete používat jen ve spojení s televizorem, ale i jako samostatný reproduktor pro poslech hudby. Na dalším listu najdete, jak se v tomto ohledu soundbary liší.

Pokračování 6 / 8

Obyčejný nebo chytrý soundbar?

Když už máte zvukový systém, výrobci počítají, že ho budete využívat nejen při sledování televize, ale také pro poslech hudby v době, kdy televizor je vypnutý. Tomu odpovídá výbava. Téměř všechny dnešní soundbary (tzv. obyčejné) mají bezdrátové připojení, hudbu lze tedy bez problému streamovat přímo ze smartphonu.

Chytré soundbary přidávají navíc možnost hudebních služeb (Spotify), streamování přímo přes Wi-Fi, můžete poslouchat internetová rádia, podporují hlasové asistenty a mohou být součástí kompletního multiroom systému.

Dva způsoby bezdrátového připojení soundbarů

 • Bluetooth: dnes je to už standardní možnost streamování přímo ze smartphonu nebo notebooku.
 • Wi-Fi: možnost streamovat hudbu ze sítě přes ChromeCast či AirPlay 2. Může poskytovat i možnost integrace do domácího multiroom systému.

Dříve obvyklé a vyžadované přehrávání z USB flash pamětí ustoupilo, neboť je méně komfortní, nevidíte seznam skladeb.

Lepší soundbary nabízejí připojení k Wi-Fi a možnost přímého streamování audia přes ChromeCast či AirPlay 2. Můžete tak klidně večer streamovat hudbu ze Spotify a soundbar využívat místo běžného hudebního systému. Smartphone zde slouží jen pro výběr skladeb, které se pak už streamují přímo ze sítě. Telefon tak nemusí být celou dobu v dosahu. Výhodou je také vyšší kvalita zvuku.

135761-speakers-buyer-s-guide-best-sonos-speaker-sonos-one-play-1-play-3-play-5-beam-playbar-and-playbase-compared-image1-mdx1fep8hd.jpg
Některé soundbary můžete jednoduše rozšířit o zadní efektové reproduktory a
plně je integrovat do domácího multiroom systému

Některé soundbary s Wi-Fi lze plně integrovat do systému domácího ozvučení a využít i multiroom. Systémy jednotlivých výrobců však nejsou vzájemně kompatibilní, myslete na to tedy při výběru a nákupu. Zejména v rodinných domech však doporučujeme zajímat se tyto kompletní systémy a předem zvolit jedno řešení a jeden systém (například Sonos, HEOS, Yamaha MusicCast, DTS Play-Fi).

Není nutné kupovat stejnou značku televizoru a soundbaru, ale některé modely z vyšší řad stejného výrobce (například LG, Samsung) umí spolupracovat. Zvuk pak hrají současně ze soundbar i televizoru TV, díky tomu se celé zvukové pole posune nahoru. Výrobci tak divákovi zaručují, že bohatý zvuk vychází subjektivně přímo z obrazu. Týká se to ale jen televizorů od roku 2022/2023. Cílem této funkce je pochopitelně přimět kupujícího, aby si nekupoval soundbar konkurenční značky.

Jak soundbar připojit? Je to jednoduché, ale měli byste si pohlídat konektorovou výbavu. Viz poslední list článku.

Pokračování 7 / 8

Jak správně připojit soundbar

U soundbaru dnes vždy požadujte vstup HDMI. Bez něj bývají pouze základní, nejlevnější modely a takovým se raději vyhněte. 

Způsoby propojení soundbaru a televizoru

 • HDMI ARC/eARC: nejkvalitnější, nejkomfortnější, umí i Dolby Atmos
 • Optický digitální kabel: velmi dobrá kvalita, méně komfortní, neumí Dolby Atmos
 • Bezdrátové přes Bluetooth: střední kvalita, neumí Dolby Atmos
 • Analogové: zastaralé, prakticky se nepoužívá

Nejjednodušší způsob, jak propojit soundbar a televizor, je přes vstup HDMI ARC/eARC. Vždy jeden z HDMI konektorů má tzv. Audio Return Chanel, zkráceně ARC, což je zpětný audiokanál, kterým televizor dokáže posílat zpět do připojeného přístroje zvukovou stopu. Při propojení přes HDMI televizor pozná připojené zařízení a přepne reprodukci zvuku do externího soundbaru. Navíc vám umožní nastavovat hlasitost prostřednictvím televizního dálkového ovladače.

how-to-connect-tv-to-soundbar-hdmi-arc1.jpg 
Propojení přes HDMI ARC je optimální. Televizor automaticky rozpozná připojený soundbar a hlasitost můžete ovládat normálně přes dálkový ovladač od TV

Běžné streamovací služby (Netflix, HBO Max, Disney Plus) využívají ztrátový a méně náročný kodek Dolby Digital Plus s informací o Dolby Atmos. Tohle zvládá i drtivá většina televizorů se starším konektorem HDMI ARC.

Moderní televizory už nabízejí pokročilejší HDMI eARC, který umí zpět do soundbaru přenášet i nejkvalitnější bezztrátové zvukové formáty Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS:X z Blu-ray disků, či nekomprimované multikanálové PCM z počítače. 

Pokud máte starší televizor a 4K přehrávač Blu-ray, či moderní herní konzoli s Dolby Atmos, pořiďte soundbar se dvěma vstupy/výstupy HDMI. Druhý konektor s funkcí 4K HDR pass through slouží k přímému připojení přehrávače Blu-ray, který zapojíte nikoliv do televizoru, ale přímo do soundbaru. Přes HDMI ARC pak soundbar už normálně propojíte s televizorem.

Někteří výrobci podporují připojení soundbaru přes Bluetooth. Ušetříte tak sice kabel, ale kvalita zvuku může být nižší, stejně jako komfort ovládání.

Instalace soundbaru

Soundbary se instalují velmi jednoduše a snadno se také používají. Stačí je vybalit, propojit HDMI kabelem s televizorem a během minuty máte hotovo. Televizor si soundbar najde sám.

Externí aktivní subwoofer si soundbar zpravidla také najde automaticky, v případě potíží stačí jen stisknout tlačítko párování.

Na posledním listu najdete nejoblíbenější soundbary v různých cenových kategoriích.

Pokračování 8 / 8

Nejoblíbenější soundbary s cenou do 5 tisíc korun

Samsung HW-T420
Samsung HW-T420
nabízí 31 obchodů za ceny od 2 629 Kč
Porovnat ceny
Genius SoundBar 100
Genius SoundBar 100
nabízí 54 obchodů za ceny od 150 Kč
Porovnat ceny
Sencor SSB 4450BS
Sencor SSB 4450BS
nabízí 21 obchodů za ceny od 1 876 Kč
Porovnat ceny

Všechny soundbary v této cenové kategorii


Nejoblíbenější soundbary s cenou 5–7 tisíc

Samsung HW-Q60C
Samsung HW-Q60C
nabízí 34 obchodů za ceny od 5 389 Kč
Porovnat ceny
Philips TAB8507
Philips TAB8507
nabízí 28 obchodů za ceny od 6 770 Kč
Porovnat ceny
JBL Bar 300
JBL Bar 300
nabízí 30 obchodů za ceny od 6 989 Kč
Porovnat ceny

Všechny soundbary v této cenové kategorii


Nejoblíbenější soundbary s cenou 7–10 tisíc

Samsung HW-Q600C
Samsung HW-Q600C
nabízí 41 obchodů za ceny od 7 062 Kč
Porovnat ceny
Sony HT-S40R
Sony HT-S40R
nabízí 33 obchodů za ceny od 8 421 Kč
Porovnat ceny
LG S75Q
LG S75Q
nabízí 37 obchodů za ceny od 7 290 Kč
Porovnat ceny

Všechny soundbary v této cenové kategorii


Nejoblíbenější soundbary s cenou 10–20 tisíc

Sonos Arc
Sonos Arc
nabízí 26 obchodů za ceny od 19 990 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-Q800C
Samsung HW-Q800C
nabízí 12 obchodů za ceny od 11 156 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-Q930C
Samsung HW-Q930C
nabízí 17 obchodů za ceny od 15 978 Kč
Porovnat ceny

Všechny soundbary v této cenové kategorii


Nejoblíbenější soundbary s cenou nad 20 tisíc

Samsung HW-Q990D
Samsung HW-Q990D
nabízí 19 obchodů za ceny od 23 195 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-Q990C
Samsung HW-Q990C
nabízí 22 obchodů za ceny od 23 988 Kč
Porovnat ceny
Bang & Olufsen Beosound Stage
Bang & Olufsen Beosound Stage
nabízí 11 obchodů za ceny od 28 990 Kč
Porovnat ceny

Všechny soundbary v této cenové kategorii

Jak vybírat elektroniku

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud