Jak dobře vybrat soundbar k televizoru. Subwoofer už není povinnost. A raději nešetřete

20. dubna 2022
TWEET SDÍLET
Stále větší televizory nabízejí lepší vizuální zážitek, ale zvuk u nich často zaostává. Zvukový výkon zůstává stejný – stejně malý jako u starých televizorů. Nejjednodušší cestu k lepšímu zvuku představuje soundbar.

Výhodou soundbaru bývá jednoduchá instalace. Nemusíte rozmísťovat reprobedny okolo poslechového místa po celé místnosti, tahat kabely, kupovat samostatný AV receiver. Stačí jedna podlouhlá bedýnka.

A jako vždy platí, že za více peněz dostanete vyšší výkon a lepší zvuk. Pro základní orientaci můžeme zařadit soundbary do těchto kategorií:

  • Do 5 tisíc Kč: soundbary 2.0 nebo 2.1 se základní výbavou
  • Od 7 tisíc Kč: soundbary 2.1 nebo 3.1, některé už s funkcemi navíc
  • Od 10 tisíc Kč: soundbary 2.1/3.1 s vyšším výkonem, často už s Dolby Atmos a chytrými funkcemi
  • Nad 20 tisíc Kč: vícekanálové modely s Dolby Atmos pro náročné

Nejoblíbenější soundbary

Samsung HW-Q990B Samsung HW-Q990B
nabízí 40 obchodů za ceny od 20 971 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-T420 Samsung HW-T420
nabízí 23 obchodů za ceny od 2 629 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-Q930B Samsung HW-Q930B
nabízí 42 obchodů za ceny od 14 988 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-Q60B Samsung HW-Q60B
nabízí 37 obchodů za ceny od 4 760 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-Q800B Samsung HW-Q800B
nabízí 28 obchodů za ceny od 11 690 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené soundbary


V nejnižší cenové kategorii do 5 tisíc korun se raději vyhýbejte soundbarům bez externího subwooferu. Bez něj dostanete slabé basy a vylepšení zvuku proti televizoru nebude velké. I levné soundbary vylepší zvuk, slušné modely ale začínají až kolem 4 000 Kč. Některé levné modely mají stále subwoofery, které se připojují kabelem.

V ceně přes 5 tisíc najdete dobré a kvalitní soundbary 2.1 či 3.1 s dedikovaným centrálním kanálem. (Číselné označení dále v článku ještě podrobně vysvětlíme.) Subwoofery jsou bezdrátové, případně najdete už i soundbary s Dolby Atmos.

Pokud nechcete velký externí subwoofer, také hledejte v cenové relaci přes 5 tisíc Kč (ale raději ještě výše). Tam už najdete kvalitní malé soundbary, které dobře hrají. Občas u nich najdete označení „s vestavěným subwooferem“.

Od 8 tisíc Kč pořídíte výkonné soundbary 2.1/3.1, ale i modely s Dolby Atmos a přímým streamováním hudby. Za částky nad 15 tisíc korun získáte kromě vyššího výkonu také osazení více měniči, občas se přidává i kalibrace zvuku přesně na poslechový prostor. Dostanete tak věrnější a lepší prostorový zvuk, kdy se využívá odrazů v místnosti, aby se k vám zvuk dostal také zezadu a shora (formát Dolby Atmos a DTS:X). S vyšší cenou také roste kvalita konstrukce subwooferu, tedy také přesnost zvuku a výkon.

Od 20 tisíc Kč výše najdete vynikající prémiové soundbary, které dokážou uspokojit i náročné posluchače. Pokud toužíte opravdu po kvalitě, tak pod tuto částku rozhodně nechoďte.

Na dalším listu – klikněte na šipku – poradíme, jak vyřešit základní otázku: Potřebujete soundbar, nebo budou lepší samostatné reprobedny?

Jak vybírat elektroniku

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Televizory, Průvodce nákupem, Soundbary, Reproduktory, Bluetooth, Dolby Atmos, eARC, Jak vybrat, Televize na Heureka.cz