Jak dobře vybrat zcela bezdrátová sluchátka. Značková True Wireless jsou jistota, ale pozor na velikost pouzdra

Jak dobře vybrat zcela bezdrátová sluchátka. Značková True Wireless jsou jistota, ale pozor na velikost pouzdra

Zcela bezdrátová sluchátka jsou malá a skladná. Jedním slovem pohodlná. Vybrat správný model ale nemusí být jednoduché, připravili jsme proto souhrn všeho, co je vhodné zvážit a na co nezapomenout.

Zcela bezdrátová sluchátka – True Wireless (TWS) – jsou stále populárnější. Jde o nejvíce a nejrychleji rostoucí segment trhu se sluchátky. Ceny začínají na pár set korunách, končí na prémiových modelech a cenách atakujících deset tisíc. Poradíme vám, jak bezdrátová sluchátka správně vybrat.

Při koupi sluchátek True Wireless si rozmyslete

  • Kolik chcete za sluchátka utratit?
  • Jak je budete používat a co po sluchátkách chcete?
  • Budete se sluchátky cestovat, potřebujete velkou výdrž?
  • Jsou to vaše jediná sluchátka, nebo jsou jen doplňkem jiných?
  • Je pro vás důležitá kvalita hovorů, nebo je máte primárně na hudbu?
  • Máte je jen na cestu do školy, či práce, nebo chcete s nimi i sportovat?

Sluchátek True Wireless je mnoho variant a vždy nelze najít dokonalá pro každou situaci. Někdy dokonce bývá lepší místo jednoho velmi drahého modelu koupit dva cenově dostupnější: například větší odolná sluchátka na sport a malá, elegantní s aktivním potlačením hluku do města.


Nejoblíbenější bezdrátová sluchátka

Apple AirPods Pro 2. Generation USB-C MTJV3ZM/A
Apple AirPods Pro 2. Generation USB-C MTJV3ZM/A
nabízí 67 obchodů za ceny od 5 689 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi Buds 5
Xiaomi Redmi Buds 5
nabízí 79 obchodů za ceny od 712 Kč
Porovnat ceny
Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A
Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A
nabízí 71 obchodů za ceny od 2 201 Kč
Porovnat ceny
Apple AirPods 4 (2024)
Apple AirPods 4 (2024)
nabízí 49 obchodů za ceny od 3 355 Kč
Porovnat ceny
Intezze CLIQ
Intezze CLIQ
nabízí 7 obchodů za ceny od 999 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbená bezdrátová sluchátka


Stanovení požadavků vám velmi pomůže vybrat si v obrovské nabídce taková sluchátka, ze kterých nebudete zklamaní.

Na dalším listu se zaměříme na ceny sluchátek True Wireless. Klikněte na šipku.

Pokračování 2 / 8

Značka a cena

Volba cenové kategorie a značky je důležitá. Pokud si zvolíte sluchátka renomovaného výrobce, vzhledem k velké konkurenci je pravděpodobnější, že budete spokojeni. V neznačkových a levných modelech se také dají najít dobrá sluchátka, ale víc hrozí, že sáhnete vedle.

Pro základní orientaci platí:

  • Levná třída, do 1 000 Kč. Vybrat se dál, ale levněji dnes sluchátka nejde vyrobit a vlastnosti tomu proto v této třídě odpovídají.
  • Ekonomická třída, od 1 000 do 2 000 Kč. Snaží se nabídnout rozumný kompromis mezi nízkou cenou a kvalitou. 
  • Střední a vyšší třída, od 2 000 do 4 000 Kč. Vybavená, dobře hrající sluchátka, nebo starší prémiové modely.
  • Prémiová třída, od 4 000 výše. Sluchátka pro náročné, nové špičkové modely.

Zázraky se ale nedějí. Levná sluchátka mají horší zvuk než dražší. Kvalitní čip něco stojí, stejně jako baterie, elektronika, kvalitní materiály – v tom všem se sluchátka liší.

Levné modely se ale mohou hodit na první vyzkoušení, zda vám sluchátka typu True Wireless vůbec vyhovují. Využijete je třeba i při poslechu audioknih nebo hudby, kde nejde o kvalitu. Moc od nich ale nečekejte.

Běžní posluchači nemusí vyhazovat peníze za audiofilská sluchátka, ale je dobré zvolit model od značky, které důvěřujete. U výrobců, kteří mají více řad v různých cenových relacích a vyrábějí audio produkty již léta, máte větší jistotu, že zvolíte kvalitní sluchátka, která nabídnou lepší zvuk i delší životnost.

heb-2l-s13-img-pc.jpg
Dostupná „neznačková“ sluchátka často vypadají jako podstatně dražší Apple AirPods Pro. Funkčně bývají velmi kompromisní, vynahrazuje to ale výborná cena

Nicméně sluchátka za pět tisíc nehrají pětkrát lépe a nemají pětkrát vyšší výdrž než sluchátka za tisícovku. Připlácíte si nejen za kvalitu zvuku či za aktivní potlačení hluku, ale také za komfort či výdrž baterie. Lepší modely nabídnou zpravidla i aplikaci, která umožní lépe přizpůsobit funkce a ovládání.

Když si koupíte příliš levný výrobek a pak zjistíte, že nenabízí takovou kvalitu, jakou jste očekávali, tak promarníte zbytečně peníze. Volte tedy rozumný poměr mezi značkou a přijatelnou cenou.

Kromě lákavých novinek se u nejznámějších značek určitě nezapomeňte podívat i na starší modely. Často takhle koupíte výborná sluchátka za polovinu původní ceny a občas i za méně. Po roce prémiové modely zastarají možná morálně, ale technicky i zvukově bývají většinou stále lepší než nové modely nižší třídy. 

Pecky, nebo špunty? Na dalším listu vysvětlíme, kdy se hodí jaká konstrukce sluchátek.

Pokračování 3 / 8

Design a velikost: pecky, nebo špunty

Sluchátka budete mít v uších denně třeba i několik hodin. Je tedy zásadní, aby byla pohodlná a komfortní. Když jsou sluchátka příliš velká, může být jejich nošení velmi nepříjemné; když jsou malá, padají z uší.

V první řadě je třeba správně vybrat typ sluchátek. Základní jsou dvě konstrukce:

  • Otevřená sluchátka, tzv. pecky
  • Uzavřená sluchátka, tzv. špunty

Sluchátka s otevřenou konstrukcí se nezatlačují silikonovýmí nástavci do ucha a nemají další opěrky. Takže bývají pohodlná. Sluchátka se vlastně jen zaháknou do ušního boltce a drží vlastní vahou. To má ale vliv na jejich stabilitu při prudkém pohybu, nehodí se proto na sport. Další vlastností je mizerná izolace okolních ruchů. Uvítáte to, pokud chcete slyšet okolí. Ale jestli požadujete ticho, otevřené konstrukci se vyhněte.

MME73.jpg 
Bezdrátové pecky jako například Apple AirPods jsou pohodlnější, ale netlumí vůbec hluk okolí a jsou méně stabilní

Kladem uzavřené konstrukce (špuntů) bývá vyšší stabilita v uchu a lepší izolace. Výrobci v balení dodávají vždy několik nástavců různých velikostí, z nichž si vyberete ty nejvhodnější. Už samotné zasunutí sluchátek do zvukovodu pasivně potlačí okolní ruchy, k tomu se často přidá i funkce pro aktivní potlačení hluku (ANC). Ovšem „strkat si něco přímo do ucha“ nemusí být každému příjemné.

MWP22.jpg 
Bezdrátové špunty (zde Apple AirPods Pro) mají výměnné silikonové nástavce, které zasunete do sluchovodu. Sluchátka tak jsou stabilnější a lépe mohou izolovat hluk okolí

Pokud plánujete používat sluchátka v posilovně nebo při běhání, vyplatí se zvolit sportovní modely, které mají opěrku či háček, aby dobře držely v uchu i při dynamických pohybech. Některé modely mají háčky odnímací, výběr je bohatý.

Sportovní sluchátka se zpravidla vkládají do sluchovodu, ale mívají cíleně slabší izolaci okolí, aby vás například při běhání venku něco nepřejelo.

Ovládání dotykem, nebo tlačítky? Nebo přes mobil? Pokračujte na další list.

Pokračování 4 / 8

Ovládání a funkce

Zcela bezdrátová sluchátka se ovládají tlačítky, nebo dotykovými gesty. Módní dotykové ovládání ale nemusí být úplně pro každého. Při sportu není neobvyklé, že dotykové ovládání bude nepřesné a funkce se buď nespustí, nebo vám naopak pouhá úprava pozice sluchátka náhodou přepne skladbu. U některých vyšších modelů lze proto dotykové ovládání zcela vypnout.

Sluchátka s fyzickými tlačítky poskytují při ovládání větší kontrolu. Zatlačení proti uchu, které je potřebné pro tisknutí tlačítka, a k tomu slyšitelné cvaknutí ale zase nemusí být každému příjemné.

Na druhou stranu ovládání přímo na sluchátkách často vůbec nebudete potřebovat. Skladbu pustíte z telefonu, na něm také zvolíte hlasitost, funkce sluchátek nastavíte z ovládací aplikace. Na sluchátka nemusíte po zasunutí do uší často ani sáhnout.

JBL-TUNE-220TWS.jpeg
Sluchátka TWS si často můžete vybrat v různých barvách. Některé modely jsou zaměřené doslova na styl. Ale jestli můžeme radit, barva by při výběru sluchátek mělo být jedno z posledních hledisek

Zcela bezdrátová sluchátka mohou nabízet další funkce a vlastnosti, které se vám mohou, a nemusí hodit. Tyto jsou nejdůležitější.

  • Aktivní potlačení hluku (ANC): sluchátka aktivně ještě více snižují pronikání okolního hluku do uší
  • Voděodolnost: snižuje se jí riziko poškození sluchátek deštěm nebo potem. Je to vhodná vlastnost zvláště u sportovních modelů
  • Senzor vyjmutí z ucha: po vytáhnutí sluchátek z ucha se automaticky pozastaví přehrávání hudby
  • Podpora hlasových asistentů v telefonu

Volte funkce, které jsou pro vás důležité. Když nemáte v úmyslu používat sluchátka ve sprše a při sportu, nehledejte ty s nejlepší voděodolností. Kvalita zvuku bude důležitější.

Na dalším listu se podrobněji zaměříme na zajímavou funkci pro aktivní potlačení hluku okolí.

Pokračování 5 / 8

Aktivní potlačení hluku se vyplatí

Funkce aktivního potlačení hluku (ANC, Active noise control) byla ještě před několika lety drahou, prémiovou záležitostí. Nyní ANC u sluchátek s uzavřenou konstrukcí (špunty) můžete najít dokonce i v ekonomické třídě. Nebude zde jen tak účinné jako u dražších modelů.

ANC v praxi umožňuje snížit hlasitost, protože se sluchátky v uchu slyšíte téměř ticho a hudbou tak nemusíte přehlušit okolní zvuky. Hodí se to zejména při cestování v dopravních prostředcích. ANC tedy chrání sluch a zároveň snižuje únavu z hluku.

Úplné odstínění okolního zvuku ale nemusí být vždy vítané. Většina sluchátek s aktivním potlačením hluku má proto funkci příposlechu okolí. Jasně potom uslyšíte, co říkají lidé kolem vás, aniž byste museli sluchátka sundávat.

Prémiové modely často nabízejí nastavení úrovně ANC a příposlechu okolí v několika stupních. Některá sluchátka dokonce umí ANC vypnout, pozastavit hudbu a spustit příposlech okolí automaticky, jakmile promluvíte. Když skončíte, sluchátka sama zapnou ANC a pustí přehrávání.

2022-03-15 16.27.16.png
Ukázka podrobného nastavení ANC pomocí ovládací aplikace v telefonu. Pro různé situace si můžete vybrat úroveň příposlechu. Zajímavá je i funkce, která propustí jen frekvence lidského hlasu

Prémiová sluchátka mohou poznat, kdy sedíte, jdete, běžíte či jedete v dopravním prostředku a podle toho nastaví úroveň příposlechu. Nebo si můžete na mapě nastavit oblasti s různým chováním.

Tlumení okolního hluku bude u malých sluchátek TWS vždy o něco nižší než u velkých náhlavních modelů. Špunty totiž nekryjí okolí ucha a zvuk se do něj přenáší také přes kosti.

Velmi důležitý parametr sluchátek je výdrž na jedno nabití. Věnujeme se jí proto v celém následujícím listu.

Pokračování 6 / 8

Výdrž na baterii a nabíjení

Výdrž baterie je u zcela bezdrátových sluchátek zásadní a nelze ji ovlivnit jinak než výběrem při nákupu. Výrobci většinou neuvádějí kapacitu baterie, ale výdrž v hodinách. U sluchátek TWS se udává výdrž na jedno nabití, k tomu se pak přičítají hodiny, které zajišťuje dobíjecí pouzdro. Příklad: 7 h + 21 h = 28 hodin celkem.

Když se mluví o výdrži baterie, obvykle jde o přehrávání hudby. U telefonování výdrž obvykle ještě o něco klesne, někteří výrobci tento čas uvádějí také. Dejte si ale pozor u sluchátek s ANC, kde někteří udávají výdrž bez zapnutého aktivního potlačení hluku. S ním bude také trochu kratší.

Typická výdrž baterií na jedno nabití (tj. bez pouzdra):

  • do 4 hodin: To je naprostý základ, ale takovým sluchátkům se raději vyhněte, neboť ve skutečnosti budete klidně jen na dvou hodinách
  • 4 až 8 hodin: Dostačující standard pro běžné použití
  • 8 až 20 hodin: Pro ty, kdo chtějí mít sluchátka neustále v uchu

Pouzdro mívá také vestavěnou baterii a sluchátka po vložení dobíjí. Některá pouzdra zvládnou dobít sluchátka plně jen jednou, jiná i desetkrát. Čím více dobití nabízí, tím je ale pouzdro větší a méně skladné. Pouzdra se dobíjejí vždy kabelem, dnes už v drtivé většině USB-C, některé modely nabízí navíc i bezdrátové dobíjení.

Pozor na velká pouzdra

Při výběru sluchátek se rozhodněte, jak velké pouzdro jste ochotni nosit – i podle toho vybírejte. Rozměrnější sportovní sluchátka a některé modely s ANC mají pouzdra už tak velká, že je do malé kapsičky od kalhot nedostanete.

P1240018.jpg

Ideální pár sluchátek TWS by měl mít minimálně 4–5 hodin výdrže baterie a k tomu pouzdro, které zvládne set alespoň 3× kompletně nabít. Dlouhá doba (7 hodin a více) se bude hodit těm, kdo hodně cestují. Při běžném městském využití totiž sluchátka ukládáte během dne zpět do pouzdra, a to je průběžně stačí dobíjet zpět na maximum.

I u sluchátek s vysokou výdrží baterie nad 10 hodin bude reálná hodnota o hodinu nebo dvě nižší, klidně i více. Záleží mimo jiné na hlasitosti reprodukce. Baterie u sluchátek navíc nejsou výměnné, takže výdrž se bude postupně během let snižovat. Zejména u levných modelů může být pokles překvapivě rychlý.

V posledním listu bude to úplně nejdůležitější: kvalita zvuku.

Pokračování 7 / 8

Kvalita zvuku, hovorů a kodeky

Na závěr to nejdůležitější: Dobrá sluchátka by měla mít bohatý, vyvážený zvuk. Nesmí postrádat basy, ale zvuk zároveň nesmí být příliš nabasovaný, aby hlasy zněly čistě. Kromě poslechu známých skladeb, u kterých víte, jak by měly znít, proto nezapomeňte vyzkoušejte i samotný hlas bez hudby.

Rostoucí popularita podcastů naštěstí přiměla výrobce, aby si dali pozor na dříve časté nepřirozené zvýraznění basů. Zejména u levnějších modelů hlasy v takovém případě nepříjemně a únavně duní.

Solidní sluchátka TWS používají pro připojení minimálně Bluetooth 5.0. Co se týče kodeků, na kterých kvalita zvuku velmi závisí, tak pro běžné použití stačí kombinace SBC a AAC.

Základem je kodek SBC, ten najdete všude. Dalším standardem, který podporují smarthony iOS i Android je AAC. Kodek aptX a jeho varianty využijete spíše pro připojení k počítači. Nejkvalitnějším, náročnými posluchači oblíbeným je kodek LDAC od Sony, který už podporují současné smartphony s Adroidem.

Hráči mohou kvůli nižšímu zpoždění hledat sluchátka s kodekem aptX LL či aptX Adaptive. S filmy a seriály zpoždění zvuku nemusíte řešit, přehrávací aplikace se zpožděním počítají a korigují ho. U onlinových her to však neplatí a pro hraní budou asi vždy nejlepší klasická sluchátka s kabelem.

Jaké jsou audiokodeky

  • SBC – základní kodek, který mají všechna bluetoothová sluchátka
  • AAC – kvalitnější kodek, který také podporuje většina sluchátek
  • LDAC – nejkvalitnější kodek s nejvyšším datovým tokem, umí Hi-Res Wireless Audio, má datový tok až 990 kbps. Komprese je však stále ztrátová
  • aptX – starší kvalitnější kodek, využívá se především u počítače
  • aptX HD – starší kodek s vyšším datovým tokem až 576 kbps
  • aptX LL – starší kodek, který snižuje zpoždění zvuku
  • aptX Adaptive – nová verze kombinující trojici starších aptX. Zvládá variabilní datový tok 280 až 420 kbps, má také nižší latenci
  • aptX Lossless – bezztrátový kodek, zatím má však velmi malou podporu

Funkci Multipoint hledejte, když potřebujete sluchátka připojit současně ke dvojici zařízení, například k notebooku a smartphonu. Některá lepší sluchátka s Multipointem však nemusí mít funkci nativně aktivovanou, protože pak s nimi nelze využít kodek LDAC.

Jestli se sluchátky chcete telefonovat, dejte si pozor také na kvalitu mikrofonu. Sluchátka mohou znít báječně, ale pokud vám druhá strana nebude při hovorech rozumět, jsou špatná. Dražší modely mívají více mikrofonů, dokážou lépe izolovat váš hlas od ruchu okolí, často si poradí i venku s rušivým větrem.

Podívejte se nyní na náš výběr nejlepších zcela bezdrátových sluchátek:

Na posledním listu najdete nejoblíbenější bezdrátová sluchátka v různých cenových kategoriích.

Pokračování 8 / 8

Nejoblíbenější bezdrátová sluchátka s cenou do tisíce korun

Xiaomi Redmi Buds 5
Xiaomi Redmi Buds 5
nabízí 79 obchodů za ceny od 712 Kč
Porovnat ceny
Intezze CLIQ
Intezze CLIQ
nabízí 7 obchodů za ceny od 999 Kč
Porovnat ceny
JBL Wave Beam
JBL Wave Beam
nabízí 53 obchodů za ceny od 978 Kč
Porovnat ceny

Všechna bezdrátová sluchátka v této cenové kategorii


Nejoblíbenější bezdrátová sluchátka s cenou 1–2 tisíce

Samsung Galaxy Buds FE SM-R400
Samsung Galaxy Buds FE SM-R400
nabízí 59 obchodů za ceny od 1 379 Kč
Porovnat ceny
O2 pods+ Mark II ANC
O2 pods+ Mark II ANC
nabízí 1 obchod za ceny od 1 499 Kč
Porovnat ceny
Sony WF-C700N
Sony WF-C700N
nabízí 56 obchodů za ceny od 1 629 Kč
Porovnat ceny

Všechna bezdrátová sluchátka v této cenové kategorii


Nejoblíbenější bezdrátová sluchátka s cenou 2–4 tisíce

Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A
Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A
nabízí 72 obchodů za ceny od 2 201 Kč
Porovnat ceny
Apple AirPods 4 (2024)
Apple AirPods 4 (2024)
nabízí 48 obchodů za ceny od 3 355 Kč
Porovnat ceny
Samsung Buds2 Pro SM-R510
Samsung Buds2 Pro SM-R510
nabízí 51 obchodů za ceny od 2 542 Kč
Porovnat ceny

Všechna bezdrátová sluchátka v této cenové kategorii


Nejoblíbenější bezdrátová sluchátka s cenou nad 4 tisíce

Apple AirPods Pro 2. Generation USB-C MTJV3ZM/A
Apple AirPods Pro 2. Generation USB-C MTJV3ZM/A
nabízí 65 obchodů za ceny od 5 689 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy Buds3 Pro SM-R630
Samsung Galaxy Buds3 Pro SM-R630
nabízí 60 obchodů za ceny od 4 544 Kč
Porovnat ceny

Všechna bezdrátová sluchátka v této cenové kategorii

Jak vybírat elektroniku

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud