Jak vypadá programování ve virtuální realitě | ICZ a.s.

ICZ a.s.

Jak vypadá programování ve virtuální realitě

Nasadit si brýle, připojit se do virtuální kanceláře a spolupracovat třeba s kolegy kdekoli na světě. To není žádné sci-fi, ale stále častější praxe. Virtuální realita už teď mění způsob jakým trávíme volný čas, pracujeme nebo se učíme. Přečtěte si, jak se virtuální realita rozvíjí, co díky ní dokážete a jak se díky ní mění nejen IT obory.

Co je virtuální a rozšířená realita

Se zkratkami VR (virtual reality) a AR (augmented reality) se budeme setkávat stále častěji. Virtuální realita nás zavede do prostředí, které je kompletně vytvořené pomocí počítačem generovaných vizuálních a zvukových efektů. Nasadíte si brýle na virtuální realitu a ocitnete se v novém světě, který s tím fyzickým nemá nic společného.

Naproti tomu AR neboli rozšířená realita překračuje hranice skutečného světa a přináší do něj počítačem vytvořené obrazy a další digitální prvky. U AR se prolíná skutečný svět s tím virtuálním. A pro příklad nemusíte chodit nijak daleko. Pokud máte zrovna teď v ruce svůj chytrý telefon, zkuste si do Google napsat slovo „tygr“, „medvěd“ nebo „vlk“. Google vám nabídne 3D model zvířete, které se rázem ocitne třeba ve vašem obýváku.

Když v zasedačce pracují vaši avataři

Virtuální realitu máme stále spojenou s hraním her nebo trávením volného času. Firmy ale už dávno těží z potenciálu, která virtuální realita nabízí také pro práci. Přináší totiž zcela nové možnosti, jak se dá fungovat v digitálním prostředí. Umožňuje lidem z různých koutů světa se kreativně propojit jen díky počítači a VR brýlím.

V roce 2014 koupil Facebook start up Oculus, který v roce 2012 představil první moderní set pro virtuální realitu. V roce 2021 se z Facebooku stala Meta a do vývoje virtuální reality sype každoročně miliony dolarů.

Jedním z projektů, do kterých tečou obrovské peníze je i vývoj vlastního metaversu. Součástí tohoto virtuálního světa je také aplikace Horizon Workrooms, která vás dokáže propojit s kolegy z celého světa ve virtuální zasedačce, kde společně interagujete pomocí svých avatarům. V tomto virtuálním světě máte k dispozici počítač, můžete využívat interaktivní tabuli a sdílet své nápady třeba na virtuální „lepíky“.

Vzhled místnosti si navíc můžete přizpůsobit podle toho, na jakém projektu pracujete. Do místnosti se „vejde“ 16 účastníků přímo s VR brýlemi a až 50 lidí se může připojit jako do klasického callu jak jste zvyklí třeba přes Zoom nebo Teams.

K interakci s prostředím využíváte své ruce místo ovladačů. Díky tomu je práce ve virtuálním prostředí přirozenější a intuitivnější.

Jak vypadá kódování na virtuálním monitoru

Vývojáři už také mohou psát kód přímo ve virtuální realitě. Například s brýlemi Oculus Quest 2 se dá stáhnout aplikace Virtual Desktop, ke které si pak jen spárujete klávesnici a můžete začít programovat. Objeví se před vámi obrovská plocha, kde si můžete otevřít kolik oken potřebujete. Velice intuitivně mezi nimi dokážete přepínat. Plochu a její velikost si můžete přizpůsobit. Snadno si také změníte prostředí kolem sebe. Pokud vás inspirují třeba hory nebo jezera, není problém si takové okolí „vykouzlit“ během pár vteřin.

Výhodou programování ve virtuálním prostředí může být i jisté odpojení se od reálného světa a větší soustředění na práci. Nevidíte například, že vám na mobilu přistála notifikace, nemáte chuť začít prohlížet sociální sítě. Můžete si lépe vyhradit čas na intenzivní hlubokou práci.  Samozřejmě ne každému je pohodlné mít na hlavě VR set třeba několik hodin.

Tip: Zajímá vás svět IT a technologií a chcete se podílet na projektech, které mění svět? Podívejte se na nabídky práce v IT.

Interaktivní školení pomocí VR

Vypadá vaše firemní školení BOZP tak, že vyplníte pár otázek a po skončení testu si už vlastně ani nevybavíte, na co jste odpovídali? Přesně taková školení dokážou nahradit věrné simulace ve virtuální realitě. V bezpečném prostředí a v podstatě formou hry se naučíte, jak se například chovat při požáru, jaký typ hasicího přístroje použít třeba na hořící elektrická zařízení v kanceláři.

Ve virtuální realitě se dají ale rozvíjet prakticky všechny dovednosti. Pohybujete se totiž v prostředí, kde můžete udělat chybu a vyzkoušíte si různé metody a postupy.

Při učení ve virtuální realitě nepracuje jen vaše hlava. Zapojujete celé tělo, takže si budujete u fyzických úkonů také svalovou paměť. Ve virtuálním prostředí se dá nasimulovat prakticky cokoli – od požárního poplachu, až po údržbu trafostanice.

IT služby se neustále rozvíjejí a s virtuální realitou se pravděpodobně budeme setkávat i v pracovním prostředí mnohem častěji.

V Praze například vyrostla obrovská hala o rozloze 600 m², kde si může firma nechat nasimulovat prakticky jakékoli prostředí. V hale se dokáže naráz pohybovat až pět lidí s VR brýlemi a navzájem spolu interagovat. Firma si může ve virtuálním prostoru navrhnout například koncept nové pobočky. V reálném čase a měřítku si vyzkouší rozložení různých prvků, ale i třeba barvu a styl podlahy nebo nábytku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud