Jako v bavlnce: Rosamund Pike exceluje na Netflixu jako opatrovnice přebírající majetky seniorů [recenze filmu]

6. března 2021
TWEET SDÍLET
Naplnění amerického snu zneužíváním systému péče o seniory.

Plusy

 • Režisér herce dobře vede a spolu s nimi i toto vyprávění, plné zvratů a žánrových proměn nálad.

Minusy

 • Souboj opatrovnice s mafiánskou organizací nabývá přepálených rysů.
7/10
Hodnocení

Že umí britská herečka Rosamund Pike velmi věrohodně ztvárnit chladnokrevné intrikánky, jsme se přesvědčili v bondovce Dnes neumírej nebo Fincherově thrilleru Zmizelá, jenž ukazuje manželství jako past, z níž není úniku a v níž musíte hrát před veřejností svou dokonale naučenou roli. Rosamund Pike ji zde zahrála tak dobře, že z toho byla nominace na Oscara i Zlatý glóbus.

Klepněte pro větší obrázek

Druhé z ocenění čerstvě obdržela za úlohu opatrovnice bezbranných seniorů, která se zmocňuje jejich majetků, jež jí umožňují život na vysoké noze. A to ve třetím celovečerním snímku britského režiséra J Blakesona Jako v bavlnce, jemuž svým suverénním výkonem kraluje.

Moc nad životy a majetky seniorů

Tento film stojí na postavách, ale o žádné z nich se nedá říci, že by si získala vaše sympatie. Právě naopak, všechny jsou do morku prohnilé a vedené jen bezohlednou touhou po zisku. Přesto vás budou bavit, stejně jako jejich nevyhnutelný střet. Režisér na něj pohlíží s odtažitou černohumornou nadsázkou, která ale nezakrývá jeho morální stanovisko k tématu, o němž film pojednává.

A tím je představa o naplnění amerického snu. Hlavní hrdinka Marla Grayson (Rosamund Pike) se domnívá, že toho ve společnosti, orientované na výkon a úspěch, není možné dosáhnout jinak než predátorským způsobem. Neohýbá přitom vyloženě systémová pravidla, ale spíš hledá a využívá právní skulinky v jejich uplatňování.

Za pomocí systému vzájemných služeb a protislužeb, do něhož je zapojena jak lékařka, posuzující zdravotní stav seniorů, tak provozovatel pečovatelského zařízení pro ně, se jí daří jako jejich opatrovnici s posvěcením soudu získat moc nad jejich životy a hlavně majetky.

Marla se svou spolupracovnicí a životní partnerkou Fran (Eiza González) si za pomocí těchto kontaktních osob tipuje a vybírá bohaté klienty a klientky. Snadnou „kořistí“ by podle informací do procesu zapojené lékařky měla být Jennifer Peterson (Dianne Wiest). Osamělá, zámožná, bez příbuzných, podle účelově zkreslené zprávy s příznaky demence.

Po jejím umístění do pečovatelského domu se ale ukáže, že tak osamělá není a že na jejím osudu a tom, co se našlo v její bezpečnostní schránce, hodně záleží mafiánskému bossovi Romanovi (Peter Dinklage). Ten se jí snaží nejprve z ústavu dostat soudní cestou, a když to nevyjde, zapojí se do toho jeho zabijáčtí poskokové. Marla se ale ukáže být nečekaně houževnatým a neústupným protivníkem.

Žánrové přelévání

Tady musíme přistoupit na jistou žánrovou licenci, co do uvěřitelnosti scénáře. Zatímco v první polovině filmu sledujeme kousavě satirický nebo až cynický obraz toho, jak jde zneužívat systém fungování péče o seniory, tak v druhé polovině vyprávění se toto podvoluje zábavné hře se schématy mafiánských příběhů či těch, v nichž se soupeři snaží navzájem převézt.

Do této hry vstupuje víc náhoda a nabývání schopností, které byste u opatrovnice nečekali a díky nimž je schopna hrát více než rovnocenný souboj s mafiánskou organizací. Vnitřní logikou se to moc neřídí, ale ve své absurdní přepálenosti i to pasuje k morálně pokřivenému světu postav, který je tu prezentován.

To žánrové přelévání mezi společenskou satirou, thrillerem, černou komedií a v závěru opět satirou, jíž nechybí jak cynická, tak morální koncovka, je dobře vypointované vzhledem k tomu, s jakými aktéry režisér pracuje. Rosamund Pike tu hraje opravdu ukázkovou mrchu. Chladnokrevnou, bezskrupulózní, neřídící se žádnými morálními pravidly, protože ji připadají zatěžující při její cestě vzhůru. Je jak ti „šmejdi“, prodávající seniorům předražené deky, jen v mnohem obludnějším měřítku.

Herci si své role užívají

Herečka si tuto roli náramně užívá a dává jí elegantní glanc, pod nímž se skrývá ale něco totálně zkaženého. Její soupeři ale nejsou charakterově o nic lepší. Ruský mafián Roman v podání Petera Dinklageho ctí alespoň rodinné vazby jako nějakou hodnotu, ale pro domáhání se jí je ochoten použít jakékoliv prostředky. Dianne Wiest coby Jennifer působí navenek jako bezbranná seniorka, která ale umí velmi důrazně připomenout svou temnou minulost.

Dialogy postav odráží momentální dominanci v jejich přetahované, kdy je stav patrný i z jejich mimiky. Režisér herce dobře vede a spolu s nimi i toto vyprávění, jež si až na lehce kulhající střední pasáž drží neutuchající tempo, plné zvratů a žánrových proměn nálad. Stylový vizuál podporuje výrazný soundtrack, jež některé pasáže, jako je prohlídka pečovatelského domu, proměňuje ve videoklipové tvary.

Žánrová zábavnost a napětí, pramenící z dějových zvratů, se tu potkává se satirickým komentářem, tematizujícím zneužívání systému péče o seniory i zvrácenou vidinu toho, co znamená představa naplnění amerického snu. Herecké výkony s tímto laděním filmu přesně korespondují.

Jako v bavlnce

 • Žánr: černá komedie
 • Původní název: I Care a Lot
 • www.netflix.com/cz/title/81350429
 • USA / Velká Británie, 2020
 • Scénář: J Blakeson
 • Režie: J Blakeson
 • Hrají: Rosamund Pike, Peter Dinklage, Eiza González, Dianne Wiest, Chris Messina, Nicholas Logan, Alicia Witt
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 19. 02. 2021

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Karavan, chalupa, záloha do domácnosti: to jsou některé z možností, jakým způsobem využít velké nabíjecí stanice. Pokud se navíc spojí s výkonným solárním panelem, už jde o výkonný zdroj čisté energie.

Stanislav Janů
PowerbankaTesty
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze smartphonu Apple iPhone 14 Pro. Šikovný ostrůvek a fotoparát jako jediná snaha o inovaci

Recenze smartphonu Apple iPhone 14 Pro. Šikovný ostrůvek a fotoparát jako jediná snaha o inovaci

** iPhone 14 Pro je opět tím nejlepší od Applu, což potvrzuje výkonem i fotoaparátem ** Novinkou je šikovný ostrůvek Dynamic Island ** Příjemné inovace bohužel přebíjí vyšší cena

Martin Miksa
iPhoneRecenzeVideo