Jaký HDR formát potřebujete a kdy se o HDR starat

10. června 2021
TWEET SDÍLET

Při výběru televizoru si prakticky každý všimne, že se skoro všichni ohánějí pojmem HDR. Tento pojem jsme se už několikrát vysvětlovali, podrobně v článku Jak funguje HDR a co dnes v televizorech dokáže, praktičtější pohled nabízíme ve článku Proč chtít HDR a co potřebujete, abyste HDR skutečně měli

Není HDR, jako HDR

HDR (High Dynamic Range) zjednodušeně znamená vysoký dynamický rozsah jasu. Ten spočívá v tom, že stávající televizní obrazovky už nabízí vyšší rozsah jasu a jsou schopny zobrazit více odstínů barev, než tomu bylo v minulosti v dobách velkých „tlustých“ CTR televizorů.

Klepněte pro větší obrázek

Nestačí mít však pouze HDR televizor, ale i video musí být v HDR zaznamenané. Také viditelnost HDR efektu je dána maximálním jasem televizoru. Drtivá většina televizorů v ceně do 15 tisíc korun má maximální jas pro HDR příliš nízký, obvykle 300 nitů – až dražší televizory jsou schopny dosáhnout bodového jasu 1 000 nitů a více. 

Běžné vysílání HDR vůbec nenabízí 

Pokud sledujete pouze běžné pozemní vysílání, či kabelovku, tak HDR nemusíte vůbec řešit, protože normální TV stanice v HDR nevysílají. Většina HDR televizorů sice nabízí simulaci HDR obrazu, reálně jde však pouze o upravený a projasněný SD obraz. A jak jsme si navíc řekli výše, tak levné televizory s HDR mají nízký jas – HDR video tak sice dokážou přehrát, ale rozdíl téměř nepoznáte.

Klepněte pro větší obrázek

HDR videa najdete na YouTube, běžně se ale s nimi setkáte až u 4K HDR Blu-ray disků, nebo u streamovacích služeb Netflix, či Amazon. HBO GO videa v 4K HDR formátu nenabízí. Netflixu si za HDR musíte doplácet, základní nabídka HDR nenabídne.

Základní rozdíl mezi formáty

Používají se čtyři HDR formáty – HDR10, HLG, HDR10+ a Dolby Vision.

HDR10 je základní HDR formát, který podporují všechny HDR televizory. Má statická metadata, což zjednodušeně znamená, že v rámci celého filmu se při výrobě nastaví konstantní maximální a minimální hodnoty pro celý film – tmavé či světlé scény už nelze individuálně doladit. V HDR10 je největší nabídka obsahu, protože formát je zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

Dolby Vision je filmový HDR formát, který podporují jen některé televizory. Vztahuje se na něj licence společnosti Dolby a je nejpokročilejší. Tento formát má dynamická metadata; zjednodušeně – u filmu může tvůrce měnit nastavení i jasu v jednotlivých scénách. 

HLG je HDR formát pro televizní stanice a podporují ho všechny HDR televizory. 

HDR10+ je formát pro seriály a filmy s dynamickými metadaty, podporuje také vyšší maximální jas, než HDR10. 4K Blu-ray disků s HDR10+ je velmi málo, ze streamovacích služeb ho nabízí Amazon a Google Play. Najdete ho zejména u televizorů Samsung, Panasonic a Philips.

Kdy se starat o HDR

O HDR by se měli starat filmový fanoušci, kteří kupují dražší televizor a ví, že budou sledovat Neflix a další streamovací služby. Nejrozšířenějším formátem je HDR10, většina filmů využívá Dolby Vision, nabídka titulů ve formát HDR10+ je zatím nejmenší. Čím vyšší má televizor bodový jas, tím je HDR viditelnější. A právě za vyšší jas si u HDR televizorů připlácíte. 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, HDR, Dolby Vision, HDR10 Plus, HLG, Dolby Vison, Televize na Heureka.cz