Jays a-Seven Wireless: bezdrátová sluchátka s celodenní výdrží [test]

16. dubna 2019
TWEET SDÍLET
Valná většina současných bluetooth sluchátek se drží špuntové konstrukce anebo naopak přicházejí s velkými náušníky. Modelů „na uši“ se příliš mnoho nenajde. Jays a-Seven mezi ně však patří.

Plusy

 • výdrž
 • jednoduchost
 • použité materiály

Minusy

 • velký hlavový most
 • mírně zastřený projev
8/10
Hodnocení

Rozdělení bezdrátových modelů sluchátek je v podstatě logické, většina uživatelů preferuje malé rozměry a skladnost malých špuntů, které bez problémů strčí do kapsy nebo ponechají viset kolem krku a nikde nepřekáží.

Na druhou stranu velká sluchátka circumaurální konstrukce přinášejí společně s odlišným podáním zvuku především doplňkovou funkci v podobě aktivního potlačení okolního hluku a tudíž jsou ideální pro delší cestování.

Svébytnou skupinou jsou pak sluchátka supraaurálního typu, kterých je na trhu menší množství. Jejich výhodou je však kombinace dlouhé výdrže integrované baterie a obvykle také lehčí a decentnější provedení, než je tomu u velkých mušlí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jays a-Seven Wireless jsou v nabídce švédského výrobce jedním ze tří modelů obdobné konstrukce. První model u-jays Wireless je na první pohled velmi podobný, nabídl však dotykové ovládání a prémiový design. V nabídce je také model x-Five, který má skládací konstrukci.

Síla v jednoduchosti

Sluchátka jsou vyrobena z velké části z hliníkové slitiny, která jim dodává na pevnosti a trvanlivosti. Z hliníku jsou vyrobeny mušle a také jejich posuvný úchyt, který se zasouvá do hlavového mostu a umožňuje nastavit jeho velikost.

Zbývající části jsou kombinací plastu a jemné koženky. Náušníky a polstrování hlavového mostu je vyvedeno z paměťové pěny a uvnitř mušlí je tenká průzvučná tkanina se značením levého a pravého sluchátka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celkově působí design velmi čistě a minimalisticky, soustružené mušle nemají žádné ostré hrany, a ani na držácích mušlí není nic ostrého. Vše je velmi dobře začištěno a sesazeno, nikde není vůle a pohyblivé části se otáčejí a vysouvají příjemně ztuha.

Jelikož se jedná o sluchátka hybridní konstrukce, je vedle bezdrátového připojení k dispozici také klasické kabelové. Vespod pravé mušle je zásuvka pro 3,5 mm jack a dále trojice tlačítek a stavová dioda. Levá mušle ukrývá nabíjecí micro USB konektor a druhou diodu, která informuje o průběhu nabíjení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Balení je poměrně strohé, v papírové krabici s plastovým výliskem je vedle sluchátek pouze malá papírová krabička a v ní najdete jeden kabel s koncovkami jack 3,5 mm a jeden nabíjecí USB–microUSB kabel.

Komfort a ovládání

Ovládání sluchátek je velmi prosté hlavním tlačítkem je zapnete, případně přepnete do režimu párování. Dvojice tlačítek se symbolem +/- je určena pro nastavení hlasitosti a v případě dlouhého stisku (2 s) se pak posouváte mezi přehrávanými skladbami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samozřejmostí je u tohoto typu sluchátek také funkce hadsfree, mikrofon je umístěn v přední části pravé mušle, kde vidíte malý otvor. Příjem hovoru provedete stiskem multifunkčního tlačítka, stejně jako jeho ukončení. Pro vypnutí mikrofonu je třeba podržet toto tlačítko v průběhu hovoru na dobu 2 sekund. 

Mušle jsou na svém úchytu otočné v rozmezí přibližně 140°, takže není problém v případě nepoužívání sluchátka odložit kolem krku, s otočenými mušlemi rozhodně nebudou nijak překážet. Čili ergonomie v tomto směru na jedničku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z pohledu komfortu je to již mírně odlišné, velmi totiž bude záležet na velikosti vaší hlavy. Ačkoli náušníky samotné mají ideální velikost a nikde netlačí, spíše se poslušně posadí na ucho, tak hlavový most je o něco větší než bych čekal.

Při menším obvodu hlavy (mých 54 cm) mají bohužel sluchátka sjíždět z hlavy právě v oblasti hlavového mostu a jejich nošení tak pro mne není příliš jisté. Svůj díl na tom pravděpodobně nese i polstrování mostu, které je spíše užší a mírně vystouplé, takže se neopře o lebku dostatečnou plochou, jako je tomu u jiných hlavových mostů.

Avšak pro posluchače s větším obvodem hlavy by výše popsané neměl být problém, jelikož při povytažení držáku mušle z mostu bude tento sluchátka lépe fixovat na hlavě. Celkově je nošení Jays a-Seven pohodlné, avšak pro mne osobně nepříliš jisté.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výrobcem udávaná výdrž je 25 hodin poslechu a 35 dnů ve stand-by režimu, druhou hodnotu jsem neověřoval, první je však poměrně reálná, v praxi jsem se dostal na cca 20 hodin poslechu, což je úctyhodné. Samotné nabíjení si pak vezme něco kolem 2,5 hodiny při použití výkonnějšího 2A adaptéru.

Hudební projev

Vedle možnosti připojení sluchátek prostřednictvím dodávaného kabelu je samozřejmě hlavní cestou zvuku do mušlí bezdrátové Bluetooth propojení, které je rychlé avšak nemá takový dosah, jak bych u velkých sluchátek očekával. Oproti menšímu špuntovému modelu mi přijde dosah o něco kratší.

K přenosu zvuku využívají sluchátka buďto standardní SBC kodek anebo aptX kodek v případě, že jej podporuje i připojené mobilní zařízení. První poslech sluchátek se může zdát plošší, nicméně po několika hodinách se rozehrají a mají velmi pěkné podání prostoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celkově je možné projev popsat jako zábavný, avšak zároveň zde nijak výrazně nedominuje basová složka, což bývá velmi časté. Naladění je dobré a celé pásmo je vyvážené. Pouze vyšší středy a část vysokých frekvencí je „upozaděná“ a málo jiskřivá.

Jabra Move Wireless – nejlepší bezdráty k mobilu? [test]

Jabra Move Wireless – nejlepší bezdráty k mobilu? [test]

Bezdrátová sluchátka jsou dnes ideálním doplňkem především k mobilním telefonům. Pokud nechcete špuntové provedení, mohl by vás oslovit supraaurální model dánského výrobce Jabra.

Zvuk je sice čistý bez zkreslení, a to i při vysoké hlasitosti, jeho zbarvení je poměrně měkké. Výrazný rozdíl je možné slyšet při použití se zařízením, které nepodporuje aptX kodek (notebook) a tím, které jej podporuje. Při použití lepšího kodeku je projev mnohem vzdušnější a detailnější.

Jays a-Seven Wireless

 • konstrukce: supraaurální
 • akustický systém: uzavřený
 • frekvenční rozsah: 32–18 000 Hz
 • průměr měniče: 40 mm
 • připojení: 3,5 mm jack, odnímatelný kabel, bluetooth 4.1 (SBC, aptX)
 • balení: sluchátka, kabel 2×3,5 mm jack, napájecí USB kabel
 • hmotnost: 150 g 
 • cena: od 2690 Kč

 

 

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, Jays

Určitě si přečtěte

Vyproštění: Chris Hemsworth a jeho záchranná mise v Bangladéši na Netflixu [recenze]

Vyproštění: Chris Hemsworth a jeho záchranná mise v Bangladéši na Netflixu [recenze]

Debut Sama Hargravea se veze na wickovské vlně kaskadérské akční školy.

12 Marek Čech

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

V roce 2017 Samsung přišel se svojí QLED řadou televizorů, tedy Quantum Dot LCD TV. Postupně tuto prémiovou řadu rozšířil a doplnil o 8K. Letos Samsung posílil řadu 8K QLED televizorů a designem ji odlišil, chlubí se prakticky bezrámečkovým vzhledem.

38 Jaromír Puk

40 sex symbolů italského filmu

40 sex symbolů italského filmu

Sophia Loren, Claudia Cardinale, Laura Antonelli, Ornella Muti nebo Monica Bellucci. Největší hvězdy italského filmu poodhalují závoj své nevšední krásy.

Marek Čech

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

29 Jaromír Puk, Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech