Jays f-five: TWS sluchátka se skvělým zvukem, inspirovaná AirPody [test]

14. května 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

 • komfort a velikost
 • výdrž
 • zvuk

Minusy

 • nepřesné dotykové ovládání
 • pouzdro neukazuje stav baterie
8/10
Hodnocení

Švédská značka Jays je již zavedeným výrobcem sluchátek a v nedávné době do své nabídky přidala i Bluetooth a multiroom reproduktory. O těch ale příště.

Posledním modelem v řadě bezdrátových sluchátek jsou true wireless špunty, které na první pohled vypadají velmi podobně, jako sluchátka AirPod od Applu. Je to dáno zejména tvarem s protáhlou nožičkou, která je pro AirPody typická.

Jays f-five jsou k dostání v černém a bílém provedení a výrobce již při jejich přestavení sliboval konkurenceschopnou cenu. Ta se na českém trhu ustálila těsně po hranicí dvou tisíc korun, což je adekvátní.

Konstrukce a zpracování

V balení najdete dvojici sluchátek, nabíjecí pouzdro, nabíjecí USB-C kabel, tři páry silikonových špuntů různé velikosti a uživatelský manuál. Pouzdro je plastové se zaoblenými všemi hranami.

Klepněte pro větší obrázek

Na čelní straně je logo výrobce a pod ním čtveřice diod informujících o průběhu nabíjení integrované baterie a o nabíjení sluchátek. Na zadní straně je pak napájecí USB-C konektor.

Horní odklápěcí část pouzdra je uchycena jednoduchým pantem a na správním místě ji fixuje magnet. Pouzdro bez problém otevřete i zavřete jednou rukou. Matná povrchová úprava působí luxusním a velmi decentním dojmem, ten podtrhuje i poměrně malá velikost pouzdra s úzkým profilem.

Uvnitř pouzdra je vyprofilovaný držák pro dvojici sluchátek s označením levého  a pravého. Sluchátka jsou fixována na místě magnetickým konektorem ve spodní části, s jeho pomocí se též nabíjejí.

Malé špunty jsou podobně jako pouzdro prosté jakýchkoli hran, vše je příjemně zaoblené, což oceníte po vložení do uší. Konec nožičky je opatřen magnetem, na horní straně sluchátka je malá dioda informující barevně a blikáním o aktuálním stavu připojení. Vnější část těla sluchátek je tvořena dotykovou ovládací plochou.

Výrobce neuvádí certifikaci odolnosti vůči vodě ani nedeklaruje jejich odolnost. Při letmém porovnání s odolnou konkurencí však v konstrukci nenajdete prakticky žádný rozdíl. Přesto bych ale byl s používáním v dešti opatrný.

Klepněte pro větší obrázek

Udávaná výdrž sluchátek je 4,5 h na jedno nabití, přičemž pouzdro by mělo zajistit dalších 18 hodin poslechu. Nabíjení do plna trvá přibližně 1,5 h u sluchátek i u pouzdra samotného. V praxi se dosahovaná výdrž příliš výrazně neliší (+/- hodina v závislosti na hlasitosti poslechu).

S nabíjením také souvisí jeho indikace, ta je dotupná pouze v souvislosti s pouzdrem při jeho nabíjení. Stav baterie ve sluchátkách zjistíte pouze na mobilu a stav nabití pouzdra zase jen v okamžiku, kdy do něj vložíte sluchátka a rozsvítí se stavové diody.

Komfort a ovládání

Díky oblinám na těle sluchátek je komfort používání na velmi vysoké úrovni. Sluchátka nikde netlačí a perfektně sednou do ucha. Při prvním usazení jsme měl sice pocit, že musí zákonitě vypadnout, ale ani při razantnějším zatřesení hlavou se tak nestalo.

K dobré stabilitě pomáhá nejen jejich tvarovaní, ale částečně také samotný silikonový špunt, který je drží ve zvukovodu. Určitě je vhodné vyzkoušet více velikostí špuntů a najít ty, které sednou nejlépe. Ti, kdo mají uši propíchnuté náušnicemi musí počítat s jejím možným kontaktem s nožičkou sluchátka – zvuk se samozřejmě přenáší tělem – není to sice ideální situace, ale je daný konstrukcí, takže se s ní setkáte i u jiných modelů.

Sluchátka v uších netlačí ani při delším poslechu, což je známka opravdu dobrého tvarování. Povrch je shodný jako u pouzdra, tedy matný plast s jediným výraznějším spojem po obvodu sluchátka.

Ovládání je dotykové a z mého pohledu je asi největší slabinou sluchátek. Logika ovládání je poměrně prostá a pracuje s vícenásobnými a dlouhými/krátkými doteky. Obě dvě sluchátka reagují na dotek shodně se dvěma výjimkami – levé sluchátko slouží ke snižování hlasitosti a posunu na předchozí skladbu, pravé zase pro zvyšování hlasitosti a přechodu na následující skladbu.

Klepněte pro větší obrázek

Jednotlivá gesta jsou pomocí ikonek vysvětlena na vnitřní straně obalu. Problémem je to, že např. pro změnu hlasitosti se musíte citlivé plochy třikrát dotknout, avšak sluchátka nedetekují vždy trojici dotyků, ale občas jeden (pro pozastavení přehrávání) a další dva (pro posun mezi skladbami) nebo naopak dva a jeden.

S trochou cviku to samozřejmě časem zvládnete, ale z uživatelského hlediska je to otravné. Bohužel není možné gesta nijak upravit nebo vypnout, jelikož sluchátka nemají ovládací aplikaci. Nezbývá tedy než si zvyknout, pravdou však je, že u jakýchkoli sluchátek osobně používám ovládací prvky minimálně a nejčastěji jen pro pozastavení přehrávání, hovory přijímám s mobilem v ruce...

Párování je rychlé, následní používání pak jednoduché, při vytažení z pouzdra se sluchátka automaticky připojí, při vsunutí zase odpojí. Jejich propojení funguje jako master-slave, tedy nejprve se připojí jedno a poté druhé sluchátko. Možné je používat pouze jedno a druhé mít v pouzdře.

Hudební projev

Sluchátka byla podle výrobce navržena s myšlenkou kvalitního přenosu zvuku při telefonování a zároveň kvalitního přednesu při přehráván hudby. Mikrofony jsou umístěny u spodní části nožičky, takže by měly lépe zachytávat hlas. Zkušenosti volající protistrany to potvrzují, zvuk je čistý a srozumitelný.

A jaké je naladění sluchátek pro hudbu? Velmi dobré, univerzální a podobné, jako u ostatních modelů Jays. Dostanete syté a čisté basy, kterých je tak akorát a ve srovnání s mainstreamovou produkcí se může zdát, že je jich málo. Střední pásmo je mírně vytažené nahoru a stejně tak jsou zdůrazněné částečně i výšky. 

Klepněte pro větší obrázek

Rozhodně se však nejedná o agresivní přednes ve vyšším pásmu, vše je příjemně uhlazené a jako celek naladění funguje. Poměrně pěkný je také přednes prostoru – sluchátka sice nehrají jako velké mušle, zvuk však neslyšíte uprostřed hlavy, ale trošku šířeji. Potěší také dobrá dynamika.

Stabilita spojení je velmi dobrá, sice jsem se setkal s několika výpadky (asi 3× za měsíc používání), ale jejich důvodem bylo spíš výjimečně silně zarušené prostředí než cokoli jiného.

Verdikt

Pokud hledáte true wireless sluchátka s dobrý zvukem a výdrží, které i s pouzdrem snadno schováte do kapsy, pak budou Jays f-five horkým kandidátem. Mimo zmíněného totiž dostanete opravdu poctivou dávku pohodlí, díky tvarování sluchátek.

Jejich konstrukce a použité materiály působí velmi dobře a díky malým rozměrům jsou sluchátka v uších vcelku nenápadná. Z pohledu konkurence, je možné generalizovat asi tak, že za podobnou cenu dostanete sluchátka buďto podstatně větší anebo zvukově odlišná. Užitná hodnota je v tomto případě z mého pohledu velmi dobrá.

hce counter

Jays f-five

Cena: cca 1990 Kč

 • konstrukce: intraaurální sluchátka uzavřené špuntové konstrukce
 • přenos signálu: Bluetooth 5.0, SBC
 • měniče: 6 mm
 • frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
 • napájení: baterie sluchátek – až 4,5 h přehrávání hudby, 1,5 h plné nabíjení, pouzdro – sluchátka nabije až 4× , plné nabití cca 1,5h
 • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů, aktivace hlasového asistenta
 • hmotnost: 35 g pouzdro, 4,5 g jedno sluchátko
 • barva: černá, bílá
 • příslušenství: nabíjecí USB-C kabel, nabíjecí pouzdro, čtveřice špuntů různé velikosti

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, True Wireless, Jays, Honor, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Skate 4 konečně ukazuje první záběry z alfa verze. Do testu se můžete přihlásit i vy

Skate 4 konečně ukazuje první záběry z alfa verze. Do testu se můžete přihlásit i vy

Skejťácká arkáda v prvních záběrech.

Michal Maliarov
Skate 4EA
Windows 8 je nejnenáviděnější systém. Microsoft v něm ale zpackal jen jednu věc (Podcast Živě)

Windows 8 je nejnenáviděnější systém. Microsoft v něm ale zpackal jen jednu věc (Podcast Živě)

Lukáš VáclavíkPetr Urban
Podcast ŽivěWindows 8Microsoft StoreMicrosoft
V roce 2025 mají na Měsíci znovu přistát lidé. Loď Artemis zamíří k jižnímu pólu, kde to bude mít složitější než Apollo

V roce 2025 mají na Měsíci znovu přistát lidé. Loď Artemis zamíří k jižnímu pólu, kde to bude mít složitější než Apollo

** NASA pokračuje v přípravách návratu člověka na Měsíc ** Už zřejmě víme, kde přistane lunární modul v podobě upravené lodi Starship ** Ve hře jsou dvě oblasti u kráteru Shackleton

Petr Kubala
ArtemisMěsíc
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemarketingu

Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemarketingu

** Od 1. července platí novela zákazu omezující otravný telemarketing ** Firmy vás budou moci kontaktovat jen se souhlasem předem ** Úprava se nevztahuje na firmy oslovující své stávající zákazníky

Martin Miksa
TelekomunikaceNevyžádané hovoryČTÚ
Víte, s čím vším souhlasíte při používání Androidu? Zjistili jsme to za vás

Víte, s čím vším souhlasíte při používání Androidu? Zjistili jsme to za vás

** Android dnes používá každý druhý mobilní uživatel ** Víte, s čím při jejich používání vlastně souhlasíte? ** Varování: Některé pasáže uživatelských podmínek jsou jen pro otrlé...

Martin Chroust
SoukromíAndroid
Jak na Androidu spojit víc fotek do jedné. Tato aplikace má řadu vychytávek a my přidáme jednu navíc

Jak na Androidu spojit víc fotek do jedné. Tato aplikace má řadu vychytávek a my přidáme jednu navíc

** Jak na Androidu jednoduše spojit více fotek v jednu? ** Pomůžete si bezplatnou aplikací Foto Blender ** Reklamy jsou v aplikaci dost agresivní, ale existuje jeden způsob...

Martin Chroust
Jak...Tipy a trikyMobilní aplikace