Jays q-Seven – velmi pohodlná sluchátka s obří výdrží a potlačením hluku (test)

20. února 2020
TWEET SDÍLET

Plusy

 • konstrukce
 • pohodlí
 • výdrž

Minusy

 • pouze SBC kodek
 • nepříliš funkční ANC
 • absence zvukové signalizace ANC
7/10
Hodnocení

Švédská značka Jays není zcela neznámá a její výrobky patří mezi nemnoho originálů zejména z pohledu designu. Podobně, jako u jiných skandinávských značek, i v tomto případě vítězí minimalistické provedení nad kudrlinkami mainstreamových výrobců.

Jedním z posledních přírůstků do portfolia Jays je model q-Seven, který drží v historii značky hned dvě prvenství. Jednak je to circumaurální konstrukce, kterou jsme u Jays ještě neviděli a jednak je to osazení obvodem pro aktivní potlačení okolního hluku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce a zpracování

Z pohledu konstrukce není sluchátkám prakticky co vytknout – kombinace hliníku, tvrdého ABS plastu a umělé kůže (vše v černém provedení) – jelikož je vše perfektně slícováno a nikde nenajdete náznak nežádoucí vůle v ohybu nebo kloubu. Tovární zpracování je v tomto směru na jedničku.

Sluchátka nejsou skládací, mají pouze otočné mušle, a to o 90° směrem dolů, takže při odložen kolem krku budou ležet na klíčních kostech a nebudou vám překážet pod bradou. V balení je látkový transportní pytlík, takže nehrozí ani poškrábání hliníkových částí při transportu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rozdělení ovládacích prvků je zde prosté – na okraji levé mušle je tlačítko NC pro aktivaci potlačení hluku, na pravé mušli na stejném místě najdete hlavní vypínač, který je doplněn kolébkou hlasitosti, vstupem pro audiokabel a microUSB konektorem pro napájení. V balení pak najdete mimo obalu také audiokabel a napájecí kabel. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sluchátka samotná jsou pak osazena měniči o průměru 40 mm s udávaným frekvenčním rozsahem 20–20 00 Hz, citlivostí 98 dB a impedancí 32 Ohm. Pokud bych měl konstrukci něco vytknout, tak to bude snad jedině hlasitější stisk tlačítek.

Komfort a ovládání

Podobně jako konstrukce je na tom i komfort při používání. Sluchátka totiž mají velmi příjemně zpracované náušníky, které obejmou ucho, a to se cítí jako v bavlnce. Vnitřní výplň náušníků má paměťový efekt a skvěle se přizpůsobí tvaru hlavy. 

Už při nasazení sluchátek je patrný útlum okolních zvuků, protože díky uzavřené konstrukci pasivně velmi dobře izolují. Pohodlí při nošení je dlouhodobé a ani po několikahodinovém poslechu nikde nic netlačí, sluchátka nesjíždějí z hlavy a jsou stále pohodlná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z mého pohledu a zvláště při srovnání se supraaurálním modelem a-Seven se jedná o podstatný rozdíl v pohodlí. Subjektivně mají sluchátka o něco kratší a také širší hlavový most, jelikož lépe sedí na hlavě a nesklouzávají dolů ani při dynamičtějším pohybu hlavou.

Ovládání je zde tradiční – kolébka hlasitosti slouží také pro posun mezi skladbami (dlouhý stisk), hlavní tlačítko ovládá mimo přehrávače také případný telefonní hovor, a to kombinací vícenásobných krátkých a dlouhých stisků tlačítka.

Možnosti tlačítka NC jsou pak tři – aktivní potlačení hluku, vypnuté potlačení hluku anebo režim HearThrough, který naopak zesiluje okolní zvuky. V praxi jsem však byl schopen rozeznat pouze aktivní a neaktivní potlačení hluku, jako by třetí režim nefungoval, ostatně ani z návodu výrobce není moc dobře tento stav identifikovatelný – dioda buďto svítí nebo nesvítí.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti ovládání jsou srozumitelné a jednoduché, opět zde však mohl výrobce dotáhnout veškeré detaily – při vypnutí sluchátek je třeba držet hlavní vypínač po dobu 5 sekund (!) což je opravdu velmi dlouho a musíte si chvíli zvykat, při zapínání postačí sekundy 2. Aktivace a deaktivace potlačení hluku je signalizovaná pouze diodou, kterou samozřejmě nemáte šanci vidět s nasazenými sluchátky – chybí zde jakákoli zvuková signalizace, přestože při vypnutí/zapnutí a dosažení maximální hlasitosti je k dispozici.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nabíjení sluchátek si vezme dvě hodiny (v závislosti na použitém adaptéru), jejich udávaná výdrž je 30 hodin bez potlačení hluku, respektive 20 hodin s otlačením hluku. Výdrž je tradičně mírně nadhodnocená, nicméně se bez větších problémů dostanete na cca 80 % udávané výdrže.

Hudební projev

Sluchátka mají velmi příjemný a pohodový hudební projev, kterému sice dominují opravdu hluboké basy, které však nepůsobí nijak rušivě a neuzmou si zbytek pásma, rozhodně však patří velmi úderným i přes nízké frekvence.

Střední pásmo je velmi mírně potlačené, výšek je dostatek a nejsou nijak zkreslené či se syntetickým nádechem. Celkově je projev spíše zábavnější, ovšem sluchátka si nic nepřidávají a horší nahrávky tudíž nijak nemaskují.

Při poslechu si můžete všimnout mírného kelímkového efektu zejména u středních kmitočtů, jedná se však spíše o celkový charakter zvuku (podobně, jako některé konkurenční modely mají projev spíše temnější), který nepůsobí nijak rušivě, ale citlivější ucho jej může zaznamenat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zklamáním je bohužel potlačení hluku, které je  v tomto případě rozhodně hluboko pod úrovní oceňovaných modelů Sony, Sennhesiser či Bose – přeci jen je zde znát minimální zkušenost s touto technologií.

Při aktivaci NC se více otevře prostor, a vystoupí výšky a řečové pásmo je jakoby zatlačené dozadu. Potlačení okolního hluku je zde sice slyšitelné, ovšem na velmi nízké úrovni a zejména u velmi nízkých kmitočtů – konkurence je v tomto směru úspěšnější. Při aktivním NC si také ve velmi tichých pasážích nebo při vypnuté hudbě povšimnete nehezkého zrychleného „dýchání“ měničů, jak se snaží NC obvod eliminovat okolní zvuky. Bez potlačení hluku je však projev velmi příjemný a dospělý. 

Verdikt

Sluchátka Jays q-Seven koupíte za cenu těsně pod hranicí 4 000 Kč, což sice není málo, ovšem na druhou stranu to není ani příliš mnoho. Hudební projev této ceně odpovídá, stejně jako zpracování a zejména pohodlím kterým sluchátka bodují na celé čáře.

Co naopak zamrzí, to je absence pokročilejších kodeků (k dispozici je pouze základní SBC) a také nepříliš povedené potlačení hluku, kde má výrobce ještě rezervy. Pokud tedy toužíte po velkých sluchátka s povedeným potlačením hluku, raději se poohlédněte u ověření konkurence.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na druhou stranu, vyžadujete-li sluchátka circumaurální konstrukce s opravdu slouhou výdrží a maximálním pohodlím při dlouhém poslechu, pak mohou být q-Seven zajímavou volbou. I přes velké náušníky zde totiž nehrozí nepříjemný tlak na čelisťové kosti pod uchem.

Jays q-Seven Wireless

Cena: 3 890 Kč

 • konstrukce: circumaurální sluchátka uzavřené konstrukce
 • přenos signálu: Bluetooth 5.0
 • měniče: 40 mm
 • frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
 • citlivost: 98 dB
 • napájení: baterie – 2 h nabíjení, cca 30 h přehrávání bez ANC, 20 h přehrávání s ANC
 • funkce: ovládání hlasitosti, přehrávače a telefonních hovorů
 • hmotnost: 215 g
 • barva: černá
 • příslušenství: nabíjecí USB kabel, audiokabel, textilní pouzdro

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, ANC, Jays, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
Vybrali jsme nejlepší roguelike hry, které prověří vaši trpělivost. Od komiksárny Dead Cells po sci-fi hit Returnal

Vybrali jsme nejlepší roguelike hry, které prověří vaši trpělivost. Od komiksárny Dead Cells po sci-fi hit Returnal

Pokud máte pevné nervy a velké odhodlání, tyto roguelike tituly prověří vaše smysly na doraz.

Martin Nahodil
Rogue-likeNejlepší hry
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia