JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

5. prosince 2018
TWEET SDÍLET
Aktivní reproduktory obvykle najdeme v nabídce výrobců počítačového příslušenství, kde je jejich kvalita velmi různorodá anebo v nabídce monitorů pro studiový poslech, kde se hledí i na velmi jemné rozdíly. Jak jsou na tom monitory JBL druhé generace?

Značku JBL mnozí z nás znají především jako výrobce bezdrátových reproduktorů a sluchátek, vedle toho však stojí tato značka i za audiovýrobky, které jsou určené pro domácí poslech, instalaci v autech nebo lodích a v neposlední řadě nabízí i produkty určené k profesionálnímu zpracování a reprodukci zvuku. Ačkoli nesou shodný název JBL, je druhá divize JBL Professional méně známá mezi spotřebiteli, jelikož se zaměřuje primárně na profesionální sféru.

A právě do této poslední skupiny spadají monitory řady 30x, které jsou v nabídce hned ve trojím provedení, které se liší velikostí ozvučnice a průměrem osazeného basového měniče. Řadu ještě doplňuje samostatný aktivní subwoofer (LSR310S), kterým můžete doplnit dvojici monitorů pro lepší reprodukci velmi nízkých kmitočtů.

Klepněte pro větší obrázek

My jsme si do testu vzali dvojici různých monitorů – konkrétně modely 305 Mk II a 306 Mk II, které se liší velikostí basového měniče – v jenom případě 5" a v druhém pak 6" – a také celkovým objemem, což s sebou nese samozřejmě i jinou velikost reproduktoru. Monitory se prodávají samostatně a každý z nich je nezávislý, což znamená, že je uvnitř ozvučnice vedle měničů také zesilovač a veškerá elektronika včetně konektorů pro připojení ke zdroji zvuku.

Zpracování téměř na výbornou

Všechny tři verze monitorů mají také shodný design přední i zadní (konektorové) strany a liší se vpravdě pouze rozměry. Monitory jsou vyrobeny z 15mm MDF desky, která je doplněna matným plastem na zadní straně a lesklým plastem na čelní straně v němž jsou usazeny měniče.

Hlavní část ozvučnice tvoří kvádr k němuž je v přední části připevněn matný plastový výlisek s měniči, ten však bohužel nelícuje zcela přesně a na několika místech není v rovině s dřevotřískovou ozvučnicí, což je škoda, protože se jedná asi o jediný nedotažený detail. Zadní stěna sedí v ozvučnici přesně a vizuálně jsou monitory velmi pohledné také díky zaobleným rohům na spodní čelní straně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Součástí čelní strany je také logo JBL s integrovanou LEDkou, ta se rozsvítí v okamžiku, kdy monitor zapnete hlavním vypínačem, takže velmi snadno zkontrolujete jejich stav. Po přibližně 5 minutové pauze, kdy do reproduktorů není přiveden žádný signál – testovali jsme připojené prostřednictvím kabelu jack 3,5–2× cinch + redukce na jack 6,3 mm – se tyto uspí a LEDka pohasne, avšak stále svítí.

Zadní strana nabídne kompletní konektorovu výbavu a výdech bassreflexu. Rozměrově je model 306 o něco málo větší, při postavení obou monitorů vedle sebe je pak spíše viditelný rozdílný objem. Monitor 305 má velikost 298 × 185 × 231 mm a váhu 4,73 kg, větší sourozenec 306 pak 361 ×224 × 282 mm a hmotnost 7,25 kg.

Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce

Všichni zástupci řady JBL 30x jsou osazeny dvěma měniči – jedním basovým a jedním výškovým – přičemž výškový měnič je shodný u všech tří modelů, kdežto basový měnič se liší velikostí. Jinak je také naladěna výhybka v každém reproduktoru a též mají odlišnou frekvenční charakteristiku.

Model 305 II je osazen 5" (127 mm) reproduktorem a výhybka pak pracuje na frekvenci 1725 Hz, zatímco model 306 II má basový měnič průměru 6" (152 mm) a jeho výhybka je aktivní na frekvenci 1425 Hz. Udávaný frekvenční rozsah je pak u modelu 305 II od 43 Hz do 24 kHz a u modelu 306 II od 39 Hz do 24 kHz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Každý monitor je vybaven vlastním zesilovačem třídy D, který má u modelu 305 II výkon 41 W + 41W, u většího monitoru 306 II je to pak 56 W + 56 W. Co je naopak oběma modelům společné, to je zadní ovládací panel, kde najdete konektor pro připojení síťového kabelu a vedle něj umístěnou kolébku hlavního vypínače.

Dále je na zadní straně potenciometr pro nastavení hlasitosti (z výroby nastaven na maximum, takže při zapínání opatrně), jeden XLR konektor a jedna zásuvka na jack 6,3 mm pro přívod signálu a také dvojice přednastavených ekvalizérů. Ty lámou křivku charakteristiky na 70Hz a 10 kHz pro případ, kdy potřebujete doladit zvuk vzhledem k umístění reproduktorů a objemu místnosti, kde jsou provozovány.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Součástí balení je také síťový kabel pro připojení do zásuvky a čtyři malé gumové čočky, které můžete nalepit na spodní stranu reproduktoru pro jeho jistější umístění na hladkých površích.

Krásně čisté podání

Jelikož se v případě JBL řady 30x jedná o studiové monitory, je třeba počítat s několika specifiky. Primárně je to velmi směrový zvuk, což je v případě monitorů typické a žádoucí. Obvykle totiž budete pracovat s reproduktory umístěnými poměrně blízko, takže je zde směrový projev žádoucí. V praxi to samozřejmě znamená nutnost umístit je do výše uší, pokud budou postaveny na pracovním stole, bude vám hrát basový měnič do hrudníku a výškový těsně pod uši, což s sebou nese jinou zvukovou charakteristiku a mírně zastřený zvuk.

Klepněte pro větší obrázek

Jakmile však zvednete reproduktory o cca 20 cm nad desku pracovního stolu, u nějž sedíte, projev se projasní a krásně se otevře i prostor, který zvládnou reproduktory vytvořit, a že je v tomto případě docela široký.

U monitorů je také obvyklé neutrální podání a hudební projev v rámci celého spektra frekvencí, což s sebou mnohdy nese také nižší zastoupení basové složky. U JBL tomu tak úplně není a je to dáno především velikostí ozvučnice a celkovým objemem reproduktoru. Ten totiž výrazně ovlivňuje údernost a sílu basů.

Při shodném zapojení a nastavení modelu 305 II a 306 II je hudební projev velmi podobný, nicméně u větších kousků je znát rozdíl v objemu ozvučnice a osazeném basovém měniči. Nízké frekvence jsou zde hutnější a plnější a v některých případech je zvuk slyšitelně odlišný právě v tom, jaké „spodky“ dokáže reproduktor zahrát. Vliv v tomto směru bude mít určitě i jinak naladěná výhybka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celkové naladění reproduktorů je spíše analytičtějšího charakteru, avšak díky objemu zde nechybí výraznější basová složka. Ta ale rozhodně nemá tendenci přehlušit zbytek pásma, nýbrž jej příjemně doplňuje a její přednes je pěkně rovný a šťavnatý. Střední frekvence, jsou zde zastoupeny v dostatečné míře, snad jen vyšší středy mírně ztrácejí na dynamice, což se projevují většinou u výrazných vokálů a piana či cella. Výšky jsou u JBL 30x učesané a přesné, není jich příliš ani málo, ale dokáží zaujmout hned na první poslech.

Reproduktory jsme testovali delší dobu, a v průběhu ní se charakter zvuku mírně změnil k lepšímu, projev je čistší a uhlazenější s lepším podáním prostoru a otevřeností směrem k posluchači. Určitě se tedy vyplatí monitory nechat „zahořet“ alespoň 20–30 hodin než se plně rozvine jejich potenciál.

Verdikt

Vzhledem ke zvukové charakteristice budou reproduktory pravděpodobně vyhovovat většině posluchačů, jelikož dobře dávkují všechny frekvence spektra. Rozdíl mezi menším a větším modelem je především v síle a množství basů jinak je projev velmi podobný.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti našemu původnímu předpokladu, že budou monitory vhodné pouze do studia, se po poslechu názor krapet pootočil. Ve studiu jistě ostudu neudělají a budou zvukaři dobrým pomocníkem. Bude však muset počítat s několika kritickými momenty a jim přizpůsobit mastering.

Při domácím nasazení potěší uživatele dostatečný výkon, díky němuž je mimo jiné možný i tichý poslech, aniž byste přišli o některou část nahrávky. Snad jediným mírným neduhem je vyšší hladina šumu v případě, že není spuštěna reprodukce, avšak ta byla v našem případě dána připojením nesymetrickým kabelem, pokud jej vyměníte za symetrický, šum neuslyšíte.

AVmania.cz
JBL 305 II a JBL 306 II   9

Technické parametry JBL 305 II

Cena: od 4 800 Kč / ks

 • Typ soustavy: aktivní monitor
 • Reproduktory: basový 5", výškový 1"
 • Jmenovitý výkon: 41 W, zesilovač třídy D
 • Rozsah: 43 Hz – 24 kHz
 • Vstupy: 1× XLR, 1× jack 6,3 mm
 • Rozměry: 298 × 185 × 231 mm
 • Hmotnost: 4,73 kg

Technické parametry JBL 306 II

Cena: od 6 300 Kč / ks

 • Typ soustavy: aktivní monitor
 • Reproduktory: basový 6", výškový 1"
 • Jmenovitý výkon: 56 W, zesilovač třídy D
 • Rozsah: 39 Hz – 24 kHz
 • Vstupy: 1× XLR, 1× jack 6,3 mm
 • Rozměry: 361 ×224 × 282 mm
 • Hmotnost: 7,25 kg

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, JBL, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

** Čínské značky odsouvají premiéry svých novinek ** A to kvůli úmrtí bývalého prezidenta ** Druhotně to posouvá i jejich budoucí dostupnost v Evropě

Martin Chroust
ČínaSmartphony
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Černá díra střední velikosti v trpasličí galaxii se prozradila roztrháním hvězdy

Černá díra střední velikosti v trpasličí galaxii se prozradila roztrháním hvězdy

** Astronomové jsou přesvědčeni, že nalezli dalšího seriózního kandidáta na černou díru střední velikosti ** Nachází se v trpasličí galaxii a dlouho unikala pozornosti. ** V roce 2020 se prozradila, když roztrhala neopatrnou hvězdu ve své blízkosti

Stanislav Mihulka
Černé díryAstronomie
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály