JBL 4312SE: třípásmové Hi-Fi reprobedny k oslavám firemních sedmdesátin [test]

7. června 2020
TWEET SDÍLET
JBL 4312SE jsou, chce se říct, tradiční reprosoustavy – mají v sobě něco pravověrně amerického. Sází spíše na starosvětský přístup bez akcentování jednotlivostí, na údernou dynamiku a na to, že posluchač ví, co s nimi dělat.

Plusy

  • Stylově klasické pojetí
  • Objemný a úderný zvuk
  • Možnosti doladění energie
  • Parádní citlivost = schopnost hrát odvážně a hlasitě
  • Civilní a poměrně neutrální zvukový projev

Minusy

  • Vzhledem k ceně poněkud účelné provedení
  • Tendence basu k dominanci
8/10
Hodnocení

Americká značka JBL patří mezi mimořádně dobře etablované výrobce a to jak ve světě domácího hi-fi, tak (patrně hlavně) ve světě profesionálního ozvučení. Může za to dozajista i historie táhnoucí se do dob před druhou světovou válkou.

Nezaměnitelný vizuální podpis vývojářů značky je patrný už dlouhá desetiletí a není snad typičtějšího produktu, než ani velké, ani malé stojanové reprosoustavy velmi ortodoxních tvarů a až kryptickým číselným označením.

Vzhled a konstrukce

Právě taková charakteristika sedí bezezbytku i na 4312SE, třípásmovou reprosoustavu, vyvinutou k oslavám firemních sedmdesátin, která má klasické proporce s nebojácnou šířkou i výškou a která patří na bytelný a přitom nenápadný podlahový stojánek, který ji jen mírně zvedne nad podlahu a zakloní pro nasměrování na uši posluchače. V JBL Synthesis tento model klasifikují jako studiový monitor a jde tak trochu o "profi" obdobu vyšlechtěného modelu L100 Classic.

Klepněte pro větší obrázek

Ortodoxně pravoúhlé kabinety 4312SE jsou vysoké 59,7 cm, hluboké 30,5 cm a široké 36,2 cm, takže ctí poměry stran obvyklé v době nejživějšího rozkvětu hi-fi v 70. a 80. letech minulého století. Váha 25,2 kg dává na vědomí, že stěny rozhodně nejsou z papundeklu a že pevnost skříně zajišťují také vnitřní rozpěry.

Přední stěna je zapuštěná kousek pod okraje, s nimiž vytváří rovinu až krycí mřížka na suchém zipu. Mřížka je koncipována tak, aby nebylo nutno ji sundávat, nejste-li technofilní typ, kterého těší pohled na odhalené reproduktory. S nasazenou mřížkou vyniká jen horní proužek s výrazným logem výrobce, typovým označením a dvojicí potenciometrů, určenou pro plynulou regulaci energie středního a nejvyššího pásma.

Sejměte mřížku a spatříte nahoře vprostředku velký, byť jednoduše pojatý výdech bassreflexu, v jedné horizontální ose umístěný tweeter s mírným zvukovodem a kompaktní kónus středotónového měniče, na celou šířku skříně je pak ve spodní části umístěný mocný basový kónus.

Klepněte pro větší obrázek

O zadní stěně nelze než říct, že je účelně strohá. Opět je mírně vsazená pod úroveň bočnic, je na ní jenom nálepka s nezbytnými informacemi a vanička s jediným párem jednoduchých terminálů, které jsou navíc nasměrovány netypicky shora dolů.

Basové pásmo tvrdí reproduktor kónického typu s průměrem mocných 30 cm, která využívá membránu z papírové drti, potaženou materiálem Aqua-Plas. Jde o vrstvičku impregnace na bázi křemene a jílu, která pomáhá tlumit nežádoucí vibrace velké plochy. Poddajnost při výkmitu zajišťuje mohutný vlnkový gumový závěs. V magnetickém systému pracuje třípalcová cívka s plochého hliníkového drátu.

Klepněte pro větší obrázek

Střednímu pásmu vládne opět kónus na bázi papírové drti, který má průměr 12,5 cm. Povrch membrány je ošetřený polymerovým nástřikem. Nejvyšším frekvencím je pak určena klasická kopulka o průměru 2,5 cm, jejímž materiálem je slitina hliníku s hořčíkem.

Výrobce udává u 4312SE frekvenční rozsah 44 - 40 000 Hz v toleranci -6 dB, jmenovitou impedanci 6 ohm a charakteristickou citlivost 90 dB / 2,83 V / m. Pásma dělí jednoduchá frekvenční výhybka na úrovních 640 a 5 000 Hz.

Zajímavostí je určitě i to, že manuál dovoluje nejen očekávanou vertikální orientaci, ale po vzoru studiového nasazení lze otočit reprosoustavy i horizontálně s tweetery směřujícími vzhůru. Aby to ale nebylo tak jednoduché, ve větších místnostech manuál zase doporučuje polohu opačnou, tj. s tweetery na vnějších stranách, u horizontální polohy pak sice stále nahoře, ale s woofery "dovnitř".

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Reproduktory, Test, Recenze, JBL

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

19 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

37 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Reproduktory
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedený film zdarma a česky, nemusíte "pirátit". Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí. Najdete zde zástupce více žánrů, takže si určitě vyberete (a případně rozšíříte rozhled).

16 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Filmy zdarma
Je libo průhledný televizor? Šetřete na Xiaomi Mi TV Lux Transparent Edition

Je libo průhledný televizor? Šetřete na Xiaomi Mi TV Lux Transparent Edition

15 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
XiaomiOLEDTelevizory
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

28 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory