JBL Bar 9.1: nový soundbar s Dolby Atmos zaujme odnímacími zadními reproduktory

18. června 2020
TWEET SDÍLET

JBL letos přestavilo novinku, soundbar s označením JBL Bar 9.1. Firma s ním míří do nejvyšší třídy "zvukových projektorů", už název 9.1 naznačuje, v rámci soundbarů má být zvuk "maximálně" prostorový. 

Bar 9.1 ve skutečnosti nabízí 5.1.4 kanálový zvuk, slibovaný výkon je celkem 820 W, z toho 300 W činí subwoofer. Asi největší zajímavostí je dvojice odnímatelných surround reproduktorů, které jsou v základě součástí soundbaru.

Efektové mají vestavěnou baterii s výdrží 3 hodiny, lze je odejmout a umístit po stranách za posluchače – tam, kam normálně surroundové bedny patří. Přenos zvuku je bezdrátový, "zadní" bedýnky jsou osazeny širokopásmovým měničem směřujícím do stropu (pro Dolby Atmos) a 2 cm výškovým měničem pro klasický prostorový zvuk. Výrobce jejich výkon uvádí 2x 60 W. 

Soundbar samotný je samozřejmě také osazen dvojicí měničů pro horní zvukový kanál a dalších sedm měničů se stará o zbytek - centrální jednotka má udávaný výkon 400 W, aktivní bezdrátový subwoofer 300 W. 

Klepněte pro větší obrázek

Podporovány jsou samozřejmě formáty 3D zvuku Dolby Atmos a DTS:X. Potěší dvojice HDMI konektorů – jeden pro vstup, druhý pro výstup s podporou eARC (HDMI 2.1). Soundbar se dá tak využít jak u televizorů bez eARC a můžete například 4K Blu-ray připojit přímo, pokud máte letošní TV s eARC, stačí pouze připojení k TV. Z dalších funkcí samozřejmě nesmí chybět ChromeCast, podpora AirPlay 2, Bluetooth.

Pokud hledáte tedy něco v nejvyšší třídě soundbarů, tak JBL Bar 9.1 rozhodně má čím zaujmout. Problémem je ale vyšší cena, která oficiálně činí 27 990 Kč. V této cenové relaci je velká konkurence a první zahraniční recenze naznačují, že Dolby Atmos díky zajímavému řešení dokáže zaplnit skvěle místnost, nechybí ani hodně basů a přiměřeně detailů, proti cenově podobné konkurenci pokulhává JBL v celkové dynamice a přesnosti prostorového zvuku. 

Zdroj: JBL

Témata článku: Domácí kino, Soundbar, HDMI 2.1, Bluetooth, Chromecast, Dolby Atmos, JBL

Určitě si přečtěte

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

82 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

** Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají. ** Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo? ** Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

95 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DVB-T2