JBL Boombox: nejvýkonnější BT repro na rameno, na zem i pod vodu [test]

7. srpna 2018
TWEET SDÍLET
Nejvýkonnější přenosný reproduktor z nabídky JBL se inspiroval jednak u svých menších kolegů, a to především tvarem. Také jeho zaměřen je podobné, nicméně přídomek Boombox hovoří sám za sebe...

Vysoký výkon, dlouhá doba přehrávání, odolnost vůči povětrnostním podmínkám a vodě a hlavně basy, basy a basy. Tak by se dal jednou větou charakterizovat bezdrátový Bluetooth reproduktor JBL Boombox, který jsme testovali ve verzi Squad – tedy s maskáčovým provedením textilního potahu.

Oproti posledně testovanému iDance AC/DC TNT 3, který spíše připomínal kytarové kombo zkřížené s kufrem na kolečkách, je největší zástupce bezdrátových reproduktorů JBL poměrně nenápadný. V maskovaném provedení jej v přírodě snadno přehlédnete a někteří si jej budou plést se spacákem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce a ovládání

Vzhledem k tomu, že JBL Boombox plní certifikaci IPX7 (ochrana proti ponoření do vody na 30 minut v hloubce 1 metr), je tomu přizpůsobena i konstrukce a výběr materiálů pro tělo reproduktoru. To má doutníkovitý tvar, podobně jako menší sourozenci, ovšem se dvěma hlavními rozdíly. 

Jedním je výrazné a bytelné plastové madlo na horní straně, které na bocích přechází do gumových ochranných límců dvojice basových wooferů. Druhým rozdílem je pak právě umístění těchto měničů na boční strany reproduktoru – obvykle jsou totiž osazeny na zadní straně reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vedle plastu a gumy najdete na těle reproduktoru ještě kovový plíšek s logem výrobce a především pak odolnou umělou tkaninu, kterou je celý reproduktor obalen – ta může mít buďto černou nebo zelenou nebo maskáčovou barvu. 

Vše perfektně lícuje, nikde nenajdete žádnou vůli a reproduktor působí v ruce jako bytelný a kompaktní celek, který rozhodně nemusíte nijak zásadně šetřit a chovat se k němu s přílišnou opatrností. pokud bychom šli do detailu, určitě by si boční pasivy zasloužily alespoň jednoduchou ochrannou mřížku – při pádu na zem se jim sice nic nestane díky ochrannému gumovému límci, ovšem střet s překážkou menší než je průměr pasivu by mohl být osudový.

Ovládání je velmi podobné ostatním reproduktorům JBL – na čelní straně je dvojice výrazných gumových tlačítek pro zapnutí/vypnutí a aktivaci režimu jBL Connect. Vedle nich pak po delším zkoumání objevíte ovladače hlasitosti, multifunkční tlačítko ve tvaru šipky/trojúhelníku a samostatné tlačítko pro aktivaci Bluetooth, respektive režimu párování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zadní strana pak ukrývá další ovládací prvky – pogumovaný přepínač zvukové charakteristiky a vedle něj bytelná plastovo-gumová dvířka, která ukrývají dvojici USB konektorů, USB-C konektor, zdířku pro napájecí adaptér a také zásuvku 3,5 mm pro vstup externího zdroje zvuku. Ve spodní části je gumový podstavec a v něm je zepředu zabudována indikační lišta v podobě pětice malých LED – ty informují o míře nabití akumulátoru a také o přibližně nastavené hlasitosti.

Na rozdíl od menších konkurenčních reproduktorů nenajdete pro JBL Boombox žádnou mobilní aplikaci s níž byste si mohli například doladit zvuk apod. Jedinou aplikací k dispozici je JBL Connect, jejímž smyslem je spárování více reproduktorů – podle výrobce až 100 ks reproduktorů JBL, které mohou přehrávat v jeden okamžik stejné skladby.

Basové hody

Specialitou reproduktoru není pouze jeho výkon – 2× 30 W při napájení ze sítě a 2× 20 W při napájení z baterie – ale také baterie s kapacitou 20 000 mAh, respektive 74Wh, která utáhne reproduktor po celých 24 hodin přehrávání a ještě navíc si z ní můžete nabít dva mobilní telefony díky zmíněným USB konektorům.

Osazení je také zajímavé – na bocích je dvojice 4" wooferů a na čelní straně pak dvojice tweeterů o průměru 2 cm. Zadní strana žádný měnič nemá, takže díky tomu můžete nosit reproduktor na rameni, jako klasický Boombox z devadesátých let

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvukově vás Boombox uchvátí především svými basy, které bez problémů rozvibrují okenní tabulky a vaši sousedi rozhodně nebudou mí příliš velkou radost z toho, že máte novou hračku a navíc přenosnou. Z pohledu celého frekvenčního pásma je zvuk relativně vyrovnaný, pokud v nahrávce nedominují výraznější basy, pak má totiž reproduktor tendenci ostatní zvuky přehlušit.

Co je Boombox

Boombox, také známý jako ghetto blaster nebo boom blaster, je velký, výkonný a stylový audiopřehrávač. Většina boomboxů má zabudované rádio a přehrávač některého ze záznamových médií, případně jejich kombinaci a jsou schopné záznamu z rádia nebo externího zdroje. Boomboxy jsou zpravidla přenosné, umožňující provoz na baterie i ze sítě.

Zdroj: Křemíkové nebe

Na druhou stranu je třeba uznat, že při poslechu hudby bohaté na množství různých tónů není pro reproduktor problém je odlišit od sebe. Zvuk má zábavnou charakteristiku, jako když vytáhnete ekvalizační křivku do tradičního „V“.  Na jednu stranu t ničemu nevadí, jelikož basů a výšek je přiměřeně a středy se až tak neztrácejí. To však neplatí při vyšší hlasitosti, tam se totiž středy stávají o několik řádů agresivnější. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z pohledu hudebních žánrů si bude JBL Boombox rozumět nejvíce s elektronickou hudbou a ostudu neudělá ani při přehrávání akustické hudby. Vyloženě problematické je pro něj ale přehrávání hard rocku a metalu, kdy se na vás valí obří zvuková masa bez jakýchkoli detailů a se zastřeným vokálem. Překvapivě dobré je podání prostoru, zlepšit je pak můžete ještě přepnutím zvukového režimu na outdoor, kdy se prostor více otevře a mírně se sníží důraz basové složky. V indoor režimu je tomu přesně naopak.

Verdikt

Jestliže hledáte velmi výkonný bezdrátový reproduktor, vaše audiotéka sestává především z elektronické hudby a vaši sousedi špatně slyší nebo jezdíte často mimo civilizaci, pak bude JBL Boombox tím pravým pro vás. Vedle slušné reprodukce vám i nabije mobil a nemusíte se obávat i jeho formu, díky odolnému provedení.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud ale hledáte reproduktor pro domácí či zahradní poslech, který nahradí malý mikrosystém a mimo domov jezdíte pouze občas, pak se raději poohlédněte někde jinde, ostatně stačilo by pravděpodobně pořídit i menší model JBL Extreme, který má velmi podobné parametry. Snad jediným konstrukčním nedostatkem je větší napájecí adaptér.

AVmania.cz
JBL Boombox   8

JBL Boombox

Cena: 11 990 Kč

  • Vstupy: Bluetooth 4.2, 2× USB, jack 3,5
  • Doba nabíjení: cca 6 h
  • Výdrž baterie: 24 h 
  • kapacita baterie: 20 000 mAh / 74 Wh)
  • Velikost měničů: 2× 4" woofer + 2× 20 mm tweeter
  • výkon: 2× 3 0W (napájení ze sítě), 2× 20 W (napájení z baterie)
  • frekvenční rozsah: 50 –20 000 Hz
  • odstup signál šum: 80 dB
  • Rozměry: 254 × 495 × 195 mm
  • Hmotnost: 5,25 kg

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Test, Bluetooth, Přenosné, JBL, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


Recenze příslušenství Razer Productivity Suite 2021. Pomalá evoluce

Recenze příslušenství Razer Productivity Suite 2021. Pomalá evoluce

Razer vyrukoval s druhou generací svého balíčku Productivity Suite a vylepšil, co se dalo.

Michal Maliarov
RazerRecenzeHardware
Motorola má pět novinek a upevňuje pozice ve střední třídě. G200 překvapí Snapdragonem 888+

Motorola má pět novinek a upevňuje pozice ve střední třídě. G200 překvapí Snapdragonem 888+

** Motorola představila pětici novinek střední třídy modelové řady G ** Nejvýkonnější G200 běží na Snapdragonu 888+, ostatní modely mají pomalejší čipsety ** Telefony nabízí zajímavý mix displejů, fotoaparátů a pořizovací ceny

Martin Chroust
Střední třídaOLED
Nejlepší aplikace pro tento týden: Tvorba Stop motion videí, úleva od úzkosti a motivační karty

Nejlepší aplikace pro tento týden: Tvorba Stop motion videí, úleva od úzkosti a motivační karty

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Americké letectvo chce levnou munici s vyměnitelnými hlavicemi proti pozemním cílům

Americké letectvo chce levnou munici s vyměnitelnými hlavicemi proti pozemním cílům

** Dnešní americké bojové letouny používají proti pozemním cílům velmi sofistikovanou munici ** Ta je velmi specializovaná a zároveň nesmírně drahá ** US Air Force proto chce zavést nové typy munice, které budou levnější i univerzálnějš

Stanislav Mihulka
LetadlaZbraněVojenství
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Aliens: Fireteam Elite - A máme to, panstvo! Je po všem! | Recenze

Aliens: Fireteam Elite - A máme to, panstvo! Je po všem! | Recenze

Zombie her vychází hromada, ale nemrtví nepřátelé nejsou nic proti invazím hladových vetřelců. Alien: Fireteam Elite se jasně odkazuje na druhý díl ságy a přináší přesně tu atmosféru, kterou bychom si přáli.

Michal MaliarovVojtěch Matušinský
Aliens: Fireteam EliteRecenzeAkce
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
V Austrálii dostala rating další tajemná hra studia id Software

V Austrálii dostala rating další tajemná hra studia id Software

Půjde o pokračování kultovního Quake, nebo něco zcela nového?

Michal Maliarov
id SoftwareSpekulace