17
Fotogalerie

JBL Tune 500BT: levná bezdrátová sluchátka se zábavným zvukem [test]

Plusy
konstrukce
zábavný projev
cena
pasivní izolace
Minusy
velký přítlak
hodně basů
chybí audiokonektor
umístění microUSB
7  /10

Značka JBL patří podobně jako Beats mezi ty, které jsou populární zejména mezi mladší generací uživatelů. Výrobce si toho je vědom, a proto jsou tomu zejména levnější modely přizpůsobeny v několika ohledech.

Ne vždy je ale takové přizpůsobení se ideální cestou. Testovaný model JBL Tune 500BT je toho důkazem. Jedná se o nejlevnější bezdrátová sluchátka před hlavu v nabídce výrobce – teenagera nadchnou, pro zkušenější uživatele budou průměrným modelem.

JBL_Tune500_01.jpgJBL_Tune500_02.jpg

Konstrukce a zpracování

Jelikož se nacházíme v cenové kategorii do 1500 Kč, není možné zde očekávat příliš kvalitní materiály – na tomto místě se obvykle šetří jako na prvním. U testovaného modelu je to znát u výběru použitého plastu, který působí velmi lacině, avšak na druhou stranu vypadá poměrně odolně a konstrukce je i přes mírnou vůli v kloubech trvanlivá.

Právě o na mírná vůle vám odpustí i nepříliš šetrné zacházení – to se pravděpodobně projeví pouze na povrchu, který není příliš odolný vůči poškrábání ostřejšími předměty. V takový okamžik zamrzí absence jakéhokoli pouzdra nebo textilního pytlíku pro přenášení. 

Transport sluchátek je možný buďto kolem krku, kdy mají správně sklopné mušle – tedy tak, že náušníky leží na klíční kosti, anebo v zavazadle, kdy můžete jednu či obě mušle zlomit dovnitř hlavového oblouku.

JBL_Tune500_05.jpgJBL_Tune500_11.jpg

Mušle je možné nejen otáčet, ale také vyklopit téměř do 90°úhlu směrem dolů, rozsah pohybu na dvojici kloub je tedy velmi široký a ideální usazení na hlavě si najde snad každý. O to více zamrzí silnější přítlak, který je zejména pro obrýlené uživatele po pár desítkách minut poslechu nepříjemný.

Ti, kdo brýle nenosí a naopak hledají vyšší pasivní izolaci od okolních hluků, budou naopak velmi spokojeni. Samotné náušníky sou totiž bohatě polstrované a velmi příjemné – nejpohodlnější budou pro posluchače s menšíma ušima. Otázkou je výdrž použitého materiálu, agresivnější pot mu zřejmě neprospěje a lze předpokládat pozdější popraskání jako tomu bývá u obdobného materiálu konkurence.

JBL_Tune500_13.jpgJBL_Tune500_12.jpgJBL_Tune500_14.jpg

Vzhledem k uzavřené konstrukci a silnějšímu polstrování je třeba počítat s vyšším pocením uší při vyšších okolních teplotách nebo delším poslechu bez přestávky. Velkým konstrukčním přešlapem je umístění napájecího microUSB konektoru, který se skrývá pod obloukem pravé mušle.

Komfort a ovládání

Samotný komfort nošení se bude velmi odvíjet od preferencí uživatele, jak již bylo zmíněno je třeba počítat s větším přítlakem mušlí, jejich materiál je jinak pohodlný a polstrování hlavového mostu komfort zvyšuje.

Z pohledu ovládání se JBL drží klasického schématu – hlavní tlačítko pro zapnutí/vypnutí a aktivaci režimu párování, dvojice tlačítek pro změnu hlasitosti a multifunkční tlačítko pro přehrávání/pauzu a příjem telefonního hovoru. Zapnutí, spárování a vypnutí je indikováno informačními zvuky, stejně jako u firemních reproduktorů, ovšem zde jsou zvuky hlasité až nepříjemně.

JBL_Tune500_10.jpgJBL_Tune500_06.jpg

Vše funguje jak má, vytknout zde můžeme pouze absenci posunu mezi skladbami (obvykle dvojstisk nebo dlouhý stisk ovladačů hlasitosti) a v našem konkrétním případě problém se stabilitou Bluetooth spojení s notebookem – ten hlásí i někteří uživatelé v recenzích. Při spárování s mobilem je přenos korektní, přenos z notebooku však trpí na časté mikrovýpadky a je podobný, jako, když máte poškozený kabel u drátových sluchátek.

A zde se dostáváme k dalšímu negativu – sluchátek je možné provozovat pouze bezdrátově, kdy výrobce udává výdrž 16 hodin (neuvádí při jaké hlasitosti) a možnost hodinového poslechu po 5 minutovém nabíjení. Pokud byste si chtěli v případě vybité baterie poslechnout hudbu prostřednictvím kabelu, máte smůlu – sluchátka nemají žádný vstup pro drátové připojení a bohužel se ani nijak nedozvíte jejich aktuální stav baterie.

Hudební projev

Vzhledem k výše uvedenému určení není možné zde očekávat nic jiného než zábavný zvuk. Výrazné basy jsou doprovázené vytaženými výškami a mírně utopenými středy, které však bez problémů zvládají většinu vokálů v popu a elektronické hudbě.

Jestliže požadujete při poslechu důrazný basový rytmus, pak budete spokojeni, u náročnějších akustických skladeb či rocku vás může přemíra basů štvát. Příjemné je také podání prostoru, který není nijak stísněný a výrobce se ani nesnaží o jeho zbytečné roztažení.

JBL_Tune500_18.jpgJBL_Tune500_17.jpg

Nutno však uznat, že ačkoli je basová složka dominantní, nejsou basy nijak umělé ale naopak příjemně kulaté a pevné. V některých případech budete překvapeni, jak hluboké kmitočty sluchátka zvládají, je to však za cenu jejich pomalosti.

Verdikt

Uzavřená supraaurální sluchátka s Bluetooth a značkou JBL jsou opravdu ideálním doplňkem pro denní používání spolu s mobilním telefonem. Při používání vás velmi dobře odizolují do okolí a pokud požadujete vyšší přítlak, budete spokojeni.

Zvukově se jedná o standardní zábavný projev určený pro poslech popu a elektronické hudby. to je také důvodem, proč nebudou JBL Tune 500 BT vhodným modelem pro náročnější posluchače, kteří si chtějí vychutnat širokou škálu jemných hudebních odstínů.

Konstrukce z levně působících plastů předurčuje sluchátka také k pracovnímu nasazení a jako otloukánek v batohu, který toho díky přirození vůli ve spojích a kloubech snese opravdu dost. Zamrzí pouze absence drátového propojení v případě vybité baterie a velmi neergonomicky umístěný konektor microUSB.

JBL Tune 500BT

Cena: 1 390 Kč

  • konstrukce: supraaurální sluchátka uzavřené konstrukce
  • přenos signálu: Bluetooth 4.1
  • měniče: 32 mm
  • frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
  • citlivost: 113 dB/mW
  • napájení: baterie 300 mAh – 2 h nabíjení, cca 16 h přehrávání, 5 min nabíjení 1 h přehrávání
  • funkce: ovládání hlasitosti a telefonních hovorů
  • hmotnost: 155 g
  • barva: modrá, bílá, růžová, černá
  • příslušenství: nabíjecí USB kabel

Určitě si přečtěte

Články odjinud