Plusy
- konstrukce
- zábavný projev
- cena
- pasivní izolace
Minusy
- velký přítlak
- hodně basů
- chybí audiokonektor
- umístění microUSB
Značka JBL patří podobně jako Beats mezi ty, které jsou populární zejména mezi mladší generací uživatelů. Výrobce si toho je vědom, a proto jsou tomu zejména levnější modely přizpůsobeny v několika ohledech.
Ne vždy je ale takové přizpůsobení se ideální cestou. Testovaný model JBL Tune 500BT je toho důkazem. Jedná se o nejlevnější bezdrátová sluchátka před hlavu v nabídce výrobce – teenagera nadchnou, pro zkušenější uživatele budou průměrným modelem.


Konstrukce a zpracování
Jelikož se nacházíme v cenové kategorii do 1500 Kč, není možné zde očekávat příliš kvalitní materiály – na tomto místě se obvykle šetří jako na prvním. U testovaného modelu je to znát u výběru použitého plastu, který působí velmi lacině, avšak na druhou stranu vypadá poměrně odolně a konstrukce je i přes mírnou vůli v kloubech trvanlivá.
Právě o na mírná vůle vám odpustí i nepříliš šetrné zacházení – to se pravděpodobně projeví pouze na povrchu, který není příliš odolný vůči poškrábání ostřejšími předměty. V takový okamžik zamrzí absence jakéhokoli pouzdra nebo textilního pytlíku pro přenášení.
Transport sluchátek je možný buďto kolem krku, kdy mají správně sklopné mušle – tedy tak, že náušníky leží na klíční kosti, anebo v zavazadle, kdy můžete jednu či obě mušle zlomit dovnitř hlavového oblouku.


Mušle je možné nejen otáčet, ale také vyklopit téměř do 90°úhlu směrem dolů, rozsah pohybu na dvojici kloub je tedy velmi široký a ideální usazení na hlavě si najde snad každý. O to více zamrzí silnější přítlak, který je zejména pro obrýlené uživatele po pár desítkách minut poslechu nepříjemný.
Ti, kdo brýle nenosí a naopak hledají vyšší pasivní izolaci od okolních hluků, budou naopak velmi spokojeni. Samotné náušníky sou totiž bohatě polstrované a velmi příjemné – nejpohodlnější budou pro posluchače s menšíma ušima. Otázkou je výdrž použitého materiálu, agresivnější pot mu zřejmě neprospěje a lze předpokládat pozdější popraskání jako tomu bývá u obdobného materiálu konkurence.



Vzhledem k uzavřené konstrukci a silnějšímu polstrování je třeba počítat s vyšším pocením uší při vyšších okolních teplotách nebo delším poslechu bez přestávky. Velkým konstrukčním přešlapem je umístění napájecího microUSB konektoru, který se skrývá pod obloukem pravé mušle.
Komfort a ovládání
Samotný komfort nošení se bude velmi odvíjet od preferencí uživatele, jak již bylo zmíněno je třeba počítat s větším přítlakem mušlí, jejich materiál je jinak pohodlný a polstrování hlavového mostu komfort zvyšuje.
Z pohledu ovládání se JBL drží klasického schématu – hlavní tlačítko pro zapnutí/vypnutí a aktivaci režimu párování, dvojice tlačítek pro změnu hlasitosti a multifunkční tlačítko pro přehrávání/pauzu a příjem telefonního hovoru. Zapnutí, spárování a vypnutí je indikováno informačními zvuky, stejně jako u firemních reproduktorů, ovšem zde jsou zvuky hlasité až nepříjemně.


Vše funguje jak má, vytknout zde můžeme pouze absenci posunu mezi skladbami (obvykle dvojstisk nebo dlouhý stisk ovladačů hlasitosti) a v našem konkrétním případě problém se stabilitou Bluetooth spojení s notebookem – ten hlásí i někteří uživatelé v recenzích. Při spárování s mobilem je přenos korektní, přenos z notebooku však trpí na časté mikrovýpadky a je podobný, jako, když máte poškozený kabel u drátových sluchátek.
A zde se dostáváme k dalšímu negativu – sluchátek je možné provozovat pouze bezdrátově, kdy výrobce udává výdrž 16 hodin (neuvádí při jaké hlasitosti) a možnost hodinového poslechu po 5 minutovém nabíjení. Pokud byste si chtěli v případě vybité baterie poslechnout hudbu prostřednictvím kabelu, máte smůlu – sluchátka nemají žádný vstup pro drátové připojení a bohužel se ani nijak nedozvíte jejich aktuální stav baterie.
Hudební projev
Vzhledem k výše uvedenému určení není možné zde očekávat nic jiného než zábavný zvuk. Výrazné basy jsou doprovázené vytaženými výškami a mírně utopenými středy, které však bez problémů zvládají většinu vokálů v popu a elektronické hudbě.
Jestliže požadujete při poslechu důrazný basový rytmus, pak budete spokojeni, u náročnějších akustických skladeb či rocku vás může přemíra basů štvát. Příjemné je také podání prostoru, který není nijak stísněný a výrobce se ani nesnaží o jeho zbytečné roztažení.


Nutno však uznat, že ačkoli je basová složka dominantní, nejsou basy nijak umělé ale naopak příjemně kulaté a pevné. V některých případech budete překvapeni, jak hluboké kmitočty sluchátka zvládají, je to však za cenu jejich pomalosti.
Verdikt
Uzavřená supraaurální sluchátka s Bluetooth a značkou JBL jsou opravdu ideálním doplňkem pro denní používání spolu s mobilním telefonem. Při používání vás velmi dobře odizolují do okolí a pokud požadujete vyšší přítlak, budete spokojeni.
Zvukově se jedná o standardní zábavný projev určený pro poslech popu a elektronické hudby. to je také důvodem, proč nebudou JBL Tune 500 BT vhodným modelem pro náročnější posluchače, kteří si chtějí vychutnat širokou škálu jemných hudebních odstínů.
Konstrukce z levně působících plastů předurčuje sluchátka také k pracovnímu nasazení a jako otloukánek v batohu, který toho díky přirození vůli ve spojích a kloubech snese opravdu dost. Zamrzí pouze absence drátového propojení v případě vybité baterie a velmi neergonomicky umístěný konektor microUSB.
JBL Tune 500BT
Cena: 1 390 Kč
- konstrukce: supraaurální sluchátka uzavřené konstrukce
- přenos signálu: Bluetooth 4.1
- měniče: 32 mm
- frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
- citlivost: 113 dB/mW
- napájení: baterie 300 mAh – 2 h nabíjení, cca 16 h přehrávání, 5 min nabíjení 1 h přehrávání
- funkce: ovládání hlasitosti a telefonních hovorů
- hmotnost: 155 g
- barva: modrá, bílá, růžová, černá
- příslušenství: nabíjecí USB kabel