JBL Tune 500BT: levná bezdrátová sluchátka se zábavným zvukem [test]

3. února 2020
TWEET SDÍLET

Plusy

 • konstrukce
 • zábavný projev
 • cena
 • pasivní izolace

Minusy

 • velký přítlak
 • hodně basů
 • chybí audiokonektor
 • umístění microUSB
7/10
Hodnocení

Značka JBL patří podobně jako Beats mezi ty, které jsou populární zejména mezi mladší generací uživatelů. Výrobce si toho je vědom, a proto jsou tomu zejména levnější modely přizpůsobeny v několika ohledech.

Ne vždy je ale takové přizpůsobení se ideální cestou. Testovaný model JBL Tune 500BT je toho důkazem. Jedná se o nejlevnější bezdrátová sluchátka před hlavu v nabídce výrobce – teenagera nadchnou, pro zkušenější uživatele budou průměrným modelem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce a zpracování

Jelikož se nacházíme v cenové kategorii do 1500 Kč, není možné zde očekávat příliš kvalitní materiály – na tomto místě se obvykle šetří jako na prvním. U testovaného modelu je to znát u výběru použitého plastu, který působí velmi lacině, avšak na druhou stranu vypadá poměrně odolně a konstrukce je i přes mírnou vůli v kloubech trvanlivá.

Urbanears Plattan Adv Wireless: vyplatí se připlatit za Bluetooth?

Urbanears Plattan Adv Wireless: vyplatí se připlatit za Bluetooth?

Sluchátka Urbanears na první pohled zaujmou minimalistickým designem. Pořídit se dají jak v normální, tak v bezdrátové verzi. Jak velký je rozdíl v ceně a ve zvuku?

Právě o na mírná vůle vám odpustí i nepříliš šetrné zacházení – to se pravděpodobně projeví pouze na povrchu, který není příliš odolný vůči poškrábání ostřejšími předměty. V takový okamžik zamrzí absence jakéhokoli pouzdra nebo textilního pytlíku pro přenášení. 

Transport sluchátek je možný buďto kolem krku, kdy mají správně sklopné mušle – tedy tak, že náušníky leží na klíční kosti, anebo v zavazadle, kdy můžete jednu či obě mušle zlomit dovnitř hlavového oblouku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mušle je možné nejen otáčet, ale také vyklopit téměř do 90°úhlu směrem dolů, rozsah pohybu na dvojici kloub je tedy velmi široký a ideální usazení na hlavě si najde snad každý. O to více zamrzí silnější přítlak, který je zejména pro obrýlené uživatele po pár desítkách minut poslechu nepříjemný.

Ti, kdo brýle nenosí a naopak hledají vyšší pasivní izolaci od okolních hluků, budou naopak velmi spokojeni. Samotné náušníky sou totiž bohatě polstrované a velmi příjemné – nejpohodlnější budou pro posluchače s menšíma ušima. Otázkou je výdrž použitého materiálu, agresivnější pot mu zřejmě neprospěje a lze předpokládat pozdější popraskání jako tomu bývá u obdobného materiálu konkurence.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vzhledem k uzavřené konstrukci a silnějšímu polstrování je třeba počítat s vyšším pocením uší při vyšších okolních teplotách nebo delším poslechu bez přestávky. Velkým konstrukčním přešlapem je umístění napájecího microUSB konektoru, který se skrývá pod obloukem pravé mušle.

Komfort a ovládání

Samotný komfort nošení se bude velmi odvíjet od preferencí uživatele, jak již bylo zmíněno je třeba počítat s větším přítlakem mušlí, jejich materiál je jinak pohodlný a polstrování hlavového mostu komfort zvyšuje.

Z pohledu ovládání se JBL drží klasického schématu – hlavní tlačítko pro zapnutí/vypnutí a aktivaci režimu párování, dvojice tlačítek pro změnu hlasitosti a multifunkční tlačítko pro přehrávání/pauzu a příjem telefonního hovoru. Zapnutí, spárování a vypnutí je indikováno informačními zvuky, stejně jako u firemních reproduktorů, ovšem zde jsou zvuky hlasité až nepříjemně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vše funguje jak má, vytknout zde můžeme pouze absenci posunu mezi skladbami (obvykle dvojstisk nebo dlouhý stisk ovladačů hlasitosti) a v našem konkrétním případě problém se stabilitou Bluetooth spojení s notebookem – ten hlásí i někteří uživatelé v recenzích. Při spárování s mobilem je přenos korektní, přenos z notebooku však trpí na časté mikrovýpadky a je podobný, jako, když máte poškozený kabel u drátových sluchátek.

A zde se dostáváme k dalšímu negativu – sluchátek je možné provozovat pouze bezdrátově, kdy výrobce udává výdrž 16 hodin (neuvádí při jaké hlasitosti) a možnost hodinového poslechu po 5 minutovém nabíjení. Pokud byste si chtěli v případě vybité baterie poslechnout hudbu prostřednictvím kabelu, máte smůlu – sluchátka nemají žádný vstup pro drátové připojení a bohužel se ani nijak nedozvíte jejich aktuální stav baterie.

Hudební projev

Vzhledem k výše uvedenému určení není možné zde očekávat nic jiného než zábavný zvuk. Výrazné basy jsou doprovázené vytaženými výškami a mírně utopenými středy, které však bez problémů zvládají většinu vokálů v popu a elektronické hudbě.

Jestliže požadujete při poslechu důrazný basový rytmus, pak budete spokojeni, u náročnějších akustických skladeb či rocku vás může přemíra basů štvát. Příjemné je také podání prostoru, který není nijak stísněný a výrobce se ani nesnaží o jeho zbytečné roztažení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nutno však uznat, že ačkoli je basová složka dominantní, nejsou basy nijak umělé ale naopak příjemně kulaté a pevné. V některých případech budete překvapeni, jak hluboké kmitočty sluchátka zvládají, je to však za cenu jejich pomalosti.

Verdikt

Uzavřená supraaurální sluchátka s Bluetooth a značkou JBL jsou opravdu ideálním doplňkem pro denní používání spolu s mobilním telefonem. Při používání vás velmi dobře odizolují do okolí a pokud požadujete vyšší přítlak, budete spokojeni.

Zvukově se jedná o standardní zábavný projev určený pro poslech popu a elektronické hudby. to je také důvodem, proč nebudou JBL Tune 500 BT vhodným modelem pro náročnější posluchače, kteří si chtějí vychutnat širokou škálu jemných hudebních odstínů.

AKG Y500 Wireless: bezdrátová sluchátka se skvělým zvukem v méně komfortním balení [test]

AKG Y500 Wireless: bezdrátová sluchátka se skvělým zvukem v méně komfortním balení [test]

AKG Y500 Wireless mohou být sluchátka přesně pro vás. Pohodlná, s výborným zvukem. Nemají však zcela univerzální konstrukci, takže je předem vyzkoušejte. Pokud vám sednou - neváhejte.

Konstrukce z levně působících plastů předurčuje sluchátka také k pracovnímu nasazení a jako otloukánek v batohu, který toho díky přirození vůli ve spojích a kloubech snese opravdu dost. Zamrzí pouze absence drátového propojení v případě vybité baterie a velmi neergonomicky umístěný konektor microUSB.

JBL Tune 500BT

Cena: 1 390 Kč

 • konstrukce: supraaurální sluchátka uzavřené konstrukce
 • přenos signálu: Bluetooth 4.1
 • měniče: 32 mm
 • frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
 • citlivost: 113 dB/mW
 • napájení: baterie 300 mAh – 2 h nabíjení, cca 16 h přehrávání, 5 min nabíjení 1 h přehrávání
 • funkce: ovládání hlasitosti a telefonních hovorů
 • hmotnost: 155 g
 • barva: modrá, bílá, růžová, černá
 • příslušenství: nabíjecí USB kabel

Témata článku: Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, JBL

Určitě si přečtěte

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

85 Jaromír Puk

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

13 Marek Čech

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

10× nebezpečná epidemie ve filmu. Od realistických začátků po apokalyptické konce

10× nebezpečná epidemie ve filmu. Od realistických začátků po apokalyptické konce

Jedním z vedlejších efektů současné koronavirové krize je i to, že takřka ustal nebo dostává jinou podobu společenský život, mezi nějž patří i návštěvy kina. Ta jsou zavřená a vy se tak mnohem více než jindy obracíte k nabídce televizního vysílání, streamovacích platforem nebo k obsahu vaší domácí videotéky.

11 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech