7
Fotogalerie

Je HD DVD formát skutečně mrtvý?

Dva konkurenční formáty videa ve vysokém rozlišení bojují o přízeň zákazníka. Kdo bude nástupcem DVD?

Minulý týden skončil v Las Vegas CES 2008 – největší mezinárodní výstava spotřební elektroniky na světě. Všechny komentáře se shodují v jednom. Událostí, která nejvíce poznamenala náladu, bylo oznámení filmového studia Warner Bros o ukončení podpory HD DVD formátu.

Zatímco v expozici Blu-ray bylo rušno, stánek HD DVD navštívilo jen pár jedinců a důvodem nebylo jen to, že aktuální modely HD DVD přehrávačů nejsou žádnou novinkou. Uvedené nové přenosné HD DVD přehrávače zůstaly zcela na pokraji zájmu a nezachránil to ani první notebook s vestavěnou HD DVD-R/RW mechanikou (Qosmio G45-AV690).

stánek.jpg
Smutný pohled na prázdný stánek HD DVD

Po oznámení studia Warner Bros se začaly šířit zvěsti, že i dvě zbývající filmová studia podporující HD DVD (Universal a Parmount) v nejbližších týdnech přejdou do tábora Blu-ray. Tyto zvěsti byly oficiálně vyvráceny, přesto všichni čekají, co se stane, až vyprší smlouva studií o exkluzivitě HD DVD.

Na CESuBlu-ray tábor demonstroval Blu-ray profil 2.0 (BD-Live) a spousta firem představila nové Blu-ray přehrávače s profilem 1.1. Zavedením nových funkcí u profilů 1.1 a 2.0 definitivně končí nadřazenost formátu HD DVD nad Blu-ray. Dosud se Toshiba oprávněně chlubila více funkcemi a Blu-ray formát pouze větší kapacitou. Nyní u nových BD titulů v kombinaci s novými přehrávači (nebo PS3 konzolí) Blu-ray tábor vše dohnal.

BD3.jpgBD4.jpgBD2.jpg
Blu-ray se může pochlubit větším množstvím filmových hitů

Skutečným paradoxem celé situace je, že zatímco Blu-ray se slávou uvádí nové profily a funkce (a zároveň se objevují přístroje s jejich podporou), nejedná se o nic nového. Všechny novinky, jenž uvedl Blu-ray tábor (PIP, přístup k bonusu na internetu), již na HD DVD existují 18 měsíců. Navíc v případě HD DVD jde o funkce, které celou dobu fungují na všech HD DVD přehrávačích, zatímco u Blu-ray formátu tomu tak není a nebude. U Toshiby nejsou problémy s případným upgradem firmwaru (samozřejmě přes internet) a rok starý (velmi drahý) přehrávač nemusíte vyhazovat. U Blu-ray přehrávače je situace jiná – starší samostatné přehrávače nové multimediální funkce nevyužijí a jediný déle prodávaný BD přehrávač, který nemá problém, je dotovaný Sony PlayStation3.

Divadlo zvané Blu-ray

Přesto (nebo možná právě proto) se o Blu-ray formátu daleko více mluví a je velký předpoklad, že formát, jehož největší a jedinou výhodou na počátku byla větší kapacita, nakonec vyhraje, a HD DVD, jehož původní návrh byl lepší, skončí a potká ho osud videosystémů Video 2000 a Beta. Počáteční nevýhoda Blu-ray formátu se obrátila ve výhodu. Kolem BD se neustále něco děje, uvádí se „nové“ funkce, které žádnou novinkou nejsou, různí výrobci uvádí nové přehrávače, které jen dohání původní náskok HD DVD. Laik, který konkurenční formáty nesrovnával, získává dojem, že Blu-ray přehrávače se vyvíjí, zatímco HD DVD stagnuje. Argumentace HD DVD tábora „my jsme lepší“ začíná být irelevantní a fakt, že byli první, uživatele nezajímá.

philips-bdp7200.jpg
Podstatnou výhodou Blu-ray tábora je, že přehrávače nabízí více výrobců

Společnost Sony prodělává na své herní konzoli PlayStation 3 značné částky a dotuje miliony přístrojů, které již na celém světě prodala – nabízí však ostatním firmám a všem filmovým společnostem něco, co HD DVD tábor nemá. Statistická čísla prodeje, která říkají, že spotřebitelé Blu-ray kupují více.

Také nabízí filmovým společnostem něco, co Toshiba předloni odmítla – složitou ochranu proti kopírování. Ta sice komplikuje život některým majitelům Blu-ray přehrávačů, ale filmové společnosti na pojem „ochrana proti kopírování“ slyší; Blu-ray přece hájí jejich zájmy.

Je jasné, že HD film z BD disku kopírovat půjde; nicméně filmové společnosti chtějí, aby tuto možnost neměl postupů neznalý běžný uživatel, který bude mít Blu-ray přehrávač doma. Společnostem nebudou utíkat zisky, které ztrácí při kopírování filmů na DVD. Vzhledem k tomu, že v roce 2007 poprvé v historii klesly tržby z prodeje filmů na DVD, je jasné, že snaha prodat filmy ve vysokém rozlišení v Blu-ray formátu poroste.

 obal.jpgobal1.jpg
HD DVD už asi nepomůžou ani kouzla či Transformers

Je tedy HD DVD skutečně mrtvé? Nikoliv. Některé tituly (např. Trasformers) stále nelze na Blu-ray médii koupit a tak filmovým fanouškům lačnícím po vysokém rozlišení nezbývá nic jiného, než stále kupovat HD DVD tituly, případně nové (v USA již velmi levné) HD DVD přehrávače.

Konkurenční boj naštěstí přinesl něco velmi pozitivního. Ceny, za které se dají koupit Blu-ray přehrávače, jsou mnohem nižší, než DVD přehrávač rok po svém uvedení na trh. I z toho důvodu (podle posledních informací) má Blu-ray lepší prodeje, nežli svého času měl komerčně velmi úspěšný DVD formát. Stejně tak se BD filmy prodávají levněji, než svého času první filmy na DVD.

Pokud se Toshiba dále bude snažit uspět a zlevňovat (vzhledem k nižším výrobním nákladům oproti Blu-ray formátu prostor má), stále bude pro Blu-ray tábor konkurencí, kterou nelze opomenout, a to minimálně do chvíle, kdy všechny filmové společnosti skončí u Blu-ray formátu. A tato chvíle se pravděpodobně neodvratně blíží.

Určitě si přečtěte

Články odjinud