Je lepší pasivní nebo aktivní 3D TV? Dnes srovnáváte vy!

Je lepší pasivní nebo aktivní 3D TV? Dnes srovnáváte vy!

3D televizory jsou stále levnější, ale máme tu dvě konkurenční technologie. Pozvali jsme několik z vás, aby mám řekli, co jim více vyhovuje a co považují za lepší.

Kapitoly článku:


Fenomén 3D zasáhl snad každého. Ať již dobrovolně, tak nedobrovolně. Po startu 3D mánie se objevily ve „3D“ snad i kartáčky na zuby. 3D technologiím jsme se věnovali už několikrát, nyní na to půjdeme z druhé strany. Z pohledu laika. Zapůjčili jsme dva zástupce konkurenčních 3D technologií, pasivní a aktivní, a několika divákům jsme nabídli možnosti libovolně dlouho si obě technologie vyzkoušet. Následovně nám popsali své dojmy, pocity, co by preferovali.

Předem musíme uvést, že výsledky nikomu nevnucujeme, jakožto jasné, prokazatelné a jednoznačné zjištění. Než budeme pokračovat a vysvětlíme, o co přesně šlo, zopakujeme ve stručnosti, jak dnešní TV prezentují tzv. prostorový obraz. Těm, koho to zajímá více, doporučíme některý z našich článků, podrobně vysvětlujícím problematiku.

Jak asi ví většina z vás, dnešní televizory, monitory, projektory stále neumí zobrazit skutečný prostor. Jedná se o stereoskopii, která vzniká za pomoci a přispění jakési nedokonalosti zraku každého, čehož 3D využívá. Existují dva základní typy – aktivní a pasivní.

Aktivní 3D stereoskopie

Aktivní 3D brýle ve svých útrobách ukrývají drobný akumulátor a elektroniku, která potřebuje být napájena. Brýle se bezdrátově synchronizují s televizorem nebo projektorem, při 3D obrazu ve velké rychlosti (60× nebo 75× za sekundu) zatmívají střídavě pravé a levé oko, a tak způsobují prostorově orientovaný vjem.

Aktivní 3Dukázka.JPG Pasivní 3D.jpg
U aktivního 3D se snímky zobrazují postupně, u pasivního 3D najednouVíce na: http://avmania.e15.cz/olympiada-a-sport-ve-2d-nebo-3d#utm_medium=selfpromo&utm_source=avmania&utm_campaign=copylink

Mezi základní výhody aktivního provedení patří možnost zobrazit obraz v plném rozlišení, tj. 1080 řádků. Nevýhodou jsou dražší a těžší brýle, právě z důvodu osazené elektroniky s napájecím článkem.

Pasivní 3D stereoskopie

Zde máme brýle ve zcela odlišném provedení – brýle s polarizačními skly, chcete-li polarizačními filtry, podobně jako v kině. Obraz není zobrazen postupně, ale najednou jako sudé a liché řádky. Brýle vše filtrují a každé oko vidí trochu něco jiného – jedno sudé, druhé pak liché řádky. Lidský mozek následně vše spojí a umožní tak vytvořit dojem 3D prostoru.

LG Brýle.JPG Samsung aktivní 3D.jpg
K pasivnímu 3D dostanete pořídíte nejen 3D brýle, ale i pohodlný klip na brýle. Letošní modely aktivních 3D brýlí jsou na rozdíl od těch starých už lehčí a pohledné.Více na: http://avmania.e15.cz/olympiada-a-sport-ve-2d-nebo-3d#utm_medium=selfpromo&utm_source=avmania&utm_campaign=copylink

Mezi základní výhody patří lehké a levné 3D brýle. Nevýhodou je poloviční vertikální rozlišení obrazu, tj. 540 řádků.

Co dál potřebujete pro sledování 3D

Každý novější 3D televizor umí přepočítat 2D obraz na 3D. Případně jako zdroj lze využít satelitní 3D vysílání, nebo 3D filmy, například z Blu-ray disku, či stáhnuté z internetu. Lze využít i 3D fotografie, či vlastní 3D video natočené 3D kamerou.

Demo videa na internetu jsou ve formátu, který se dosti často označuje jako SBS – side by side (dva obrazy vedle sebe), či TAB - top and bottom (dva obrazy nad sebou). Jedná se o dva vedle sebe (či nad sebou) posazené, smrštěné obrazy současně zobrazené na obrazovce. Kvalitativně nejvýše, jak každý chápe, bude varianta s 3D Blu-ray přehrávačem, který poskytuje plnohodnotné 3D video s rozlišením 1080p.

3DSBS.jpg 

Ač je to doufám naprosto jasné, je třeba říci, že aktivní brýle na pasivní TV nevyužijete. Naopak to také nepůjde.

Testující diváci - představení

Testování proběhlo v běžných domácích podmínkách, do obývacího pokoje jsme postupně pozvali několik osob, nikoliv redaktorů či lidí, kteří pravidelně testují, ale zástupce vás, čtenářů. Různorodost spočívala ve věku, pohlaví, citlivosti zraku, zkušenosti s elektronikou atd..

Nejdříve si je představíme:

  • Muž 56 let, fanda elektroniky, má dřívější zkušenost s 3D z kina. Nosí brýle, dle jeho slov má poměrně citlivý zrak (dále jen M56B).
  • Muž 15 let, nemá žádné preference v elektronických zařízeních a také žádnou dřívější zkušenost s 3D obrazem (dále jen M15).
  • Muž 39 let, vysoké preference v elektronice, zkušenost s 3D má rozsáhlou, brýle nenosí, zrak má – dle jeho slov – velmi citlivý a rychle se unavující (dále jen M39).
  • Žena 35 let, bez vztahu k elektronice, zkušenost s 3D nulová. Brýle nenosí, zrak běžný (dále jen Z35).
  • Žena 19 let, bez vztahu k elektronice, zkušenost s 3D z kina. Brýle nosí, zrak při použití brýlí běžný (dále jen Z19B).
  • Žena 61 let, totálně bez vztahu k elektronice, žádná předchozí zkušenost s 3D. Brýle nenosí. Zrak vzhledem k věku přiměřený (dále jen Z61).

Mladší osoby do testu zvány nebyly. Důvodů je více. Děti mohou mít problém se sledováním prostorového obrazu, přičemž ale včas se sledování nepřestanou. Toto by mohlo mít negativní vliv na jejich zdravotní pohodu. Naše zkušenosti sice ukazují, že 3D dětem většinou nevadí, dávejte ale raději na ně pozor.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud