Rámečky nejsou nejtenčí nebo nejužší Sony

Rámečky nejsou nejtenčí nebo nejužší | Sony

Noha stojanu může zapadnout přesně na hranu televizoru Sony

Noha stojanu může zapadnout přesně na hranu televizoru | Sony

Celková tloušťka přes sedm centimetrů se maskuje sešikmením zad. Sony

Celková tloušťka přes sedm centimetrů se maskuje sešikmením zad. | Sony

Televizor buď leží na stole, nebo jej ve stojanech posunete, aby se pod něj vešel i soundbar. Ve štěrbině dolního rámu zahlédnete reproduktor

Televizor buď leží na stole, nebo jej ve stojanech posunete, aby se pod něj vešel i soundbar. Ve štěrbině dolního rámu zahlédnete reproduktor

Přídavná kamera dokáže přizpůsobit barvu obrazu místnosti a zaměřit zvuk na vaši pozici. Sony

Přídavná kamera dokáže přizpůsobit barvu obrazu místnosti a zaměřit zvuk na vaši pozici. | Sony

Skvělé dálkové ovládání nabídne podsvícená tlačítka, v krabici je ještě jedno nouzové obyčejné plastové Sony

Skvělé dálkové ovládání nabídne podsvícená tlačítka, v krabici je ještě jedno nouzové obyčejné plastové | Sony

Rámečky nejsou nejtenčí nebo nejužší Sony
Noha stojanu může zapadnout přesně na hranu televizoru Sony
9
Fotogalerie

Je to jasné, královská třída obstojí i letos. Recenze 8K televizoru Sony Z9K

Vrcholný model Sony za extrémní cenu nabídne extrémní kvalitu. Sony sází více na příjemný nekompromisní obraz než líbivé efekty. 8K rozlišení je tu opravdu to nejméně zajímavé

Plusy
Mimořádně vysoký jas
Nastavitelný stojan
TV lze použít jako centrální reproduktor
Spotřeba
Dolby Vision
Minusy
Cena
Antireflexní úprava
Zlobí české Google TV
10  /10

Když už se bavíme o královské třídě, tak použijme všechny tituly v názvu: BRAVIA XR MASTER Series Z9K 8K Mini LED. Pro Sony jde o ten nejvybavenější, nejprestižnější, ale také nejdražší model televizoru. V úhlopříčce 75" se prodává bez koruny za 200 000 Kč a je tak nejdražší nejen v nabídce Sony, ale i při srovnání s konkurencí. Ano, existují dražší televizory ve větších úhlopříčkách, ale Sony se prostě nehodlá podbízet. Buď na její hru přistoupíte nebo ne.

Sony XR-75Z9K

Úhlopříčka: 75" (189 cm) ● rozlišení: 7680 × 4320 ● obnovovací frekvence: 100 Hz ● panel: VA, miniLED FALD ● konektory: HDMI, 3× HDMI 2.1, VRR+ALLM na HDMI2/3, DVB-T/T2/C, 2× DVB-S/S2,  2× USB, SPDIF Out, S-Center Speaker ● Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2, Chromecast, Apple Airplay, Apple Homekit ● HDR: HDR10, HLG, Dolby Vision, Netflix Calibrated Mode ● Cognitive Processor XR ● zvuk: Dolby Audio, Dolby Atmos, 3D Surround Upscaling ● 2× středový , 4× výškový, 4× subwoofer, výkon 85 W ● rozměr se stojanem: 167,1 × 98,7-107,2 × 39,6 cm (7,4 cm bez stojanu) ● hmotnost se stojanem: 49,1 kg

Jako i u ostatních 8K televizorů je tady vysoké rozlišení to nejméně podstatné. Ostatně stejně jako 8K od Samsungu si i Sony trochu usnadňuje práci a nezobrazuje všechny pixely 8K rozlišení, ale vybírá si ty, kde to má více smysl.

Pokud jsme ale Samsung chválili za vysoký jas, v případě Sony to platí dvojnásob. Naše sonda změřila přes 2600 nitů a větší hodnoty už odmítala měřit. Pokud budete vybírat mezi levnějším 8K Samsungu a tímto 8K od Sony, tak Samsung vypadá víc efektně s lákavějším designem, Sony zase působí věrněji s funkčnějším designem.

Chytrý design

Pokud lze o takové obludě, jakou je 75" úhlopříčka, prohlásit, že působí nenápadným dojmem, tak by to sedělo na design Z9K. Rámečky okolo displeje jsou takové normální. Tloušťka netrhá rekordy a reproduktory v nich neuvidíte, byť by měly právě boky ukrývat výškové reproduktory. Výraznější dolní hrana už nabídne viditelné vedení reproduktorů pro nižší frekvence, ale stále je to jen nenápadná štěrbina bez výraznějšího poutání pozornosti.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Podání barev a jasu

Srovnání s 8K Samsungu

Měření spotřeby v různých režimech

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud