Ježek Sonic (Sonic the Hedgehog): Modrý ježura vyběhl z her na filmové plátno

19. února 2020
TWEET SDÍLET
Filmaři vytáhli postavičku z japonských digitálních her devadesátých let a vytvořili kolem ní rodinnou komedii plnou dobrodružné akce. Ježkovi Sonicovi ve filmu sekunduje Jim Carrey a vypadá to na celkem vydařený film.

Plusy

  • Je pro děti, ale rodiče se nebudou nudit
  • Asi nejlepší film založený na počítačové hře
  • Jim Carrey v roli Dr. Ivo Robotnika

Minusy

  • Proč vůbec v roce 2020 vytahovat Sonika?
  • S herním hrdinou chce člověk hrát, ne se jen dívat, co dělá
7/10
Hodnocení

Po detektivovi Pikachu si svoji filmovou adaptaci s reálnými herci vysloužil i další japonský animovaný hrdina – ježek Sonic. Ohlasy před premiérou sice byly docela kontroverzní, ale nakonec to dopadlo docela nadějně a film získává většinou kladná hodnocení.

Start až na druhý pokus

Filmové adaptace her bývají často terčem komunity fanoušků, kteří mají rádi předlohu a byli by nejraději, kdyby jejich oblíbená série byla převedena na stříbrné plátno přesně 1:1. To samozřejmě není úplně možné, ale co studio Paramount předvedlo už v prvním traileru na film Sonic the Hedgehog, snad nikdo nečekal.

Ježek Sonic má jasně daný vzhled už od svého vzniku v devadesátých letech, kdy se objevil ve hrách na konzolích Sega. Ale z nějakého důvodu přišlo tvůrcům filmu jako dobrý nápad jeho vzhled radikálně upravit. A to se jim vymstilo.

Po masivní vlně kritiky uznali, že si Sonic zaslouží předělat. Byla kvůli tomu posunuta i premiéra filmu, ale vypadá to, že se toto rozhodnutí vyplatilo. Ohlasy totiž rázem byly znatelně lepší.

S klasickým Sonicem si tedy fanoušci mohou vychutnat film, ve kterém se modrý ježek díky své nadpřirozené rychlosti dostane portálem do našeho světa. Je tady ale sám, takže se snaží najít si přátele. Oblíbí si především zdejšího šerifa Toma, kterého hraje James Marsden. Jeho schopnosti ale přitáhnou i pozornost doktora Iva Robotnika. Ve filmu ho ztvárnil Jim Carrey, kterému tato role parádně sedí. Sonic se s tímto nepřítelem tedy musí náležitě vypořádat.

Vzkříšení japonského superježka

Kde se vlastně ježek Sonic vzal? Jeho příběh začíná v roce 1991, kdy vyšel úplně první díl na konzoli Sega Mega Drive (známá také jako Sega Genesis). Bylo to v době, kdy vycházel třetí díl Super Mario Bros od Nintenda a Sega se snažila vytvořit konkurenci, která by s Mariem dokázala držet krok.

Původní návrh Sonica vypadá jinak, než jak ho známe dnes. Jeho finální vzhled má ale svoje opodstatnění. Modrá barva je totožná s barvou loga Segy. Jeho červené boty jsou pak inspirovány Santa Clausem. Výtvarník Naoto Ošima dále vytvořil Sonicovi parťáka v podobě doktora Eggmana, ale nakonec se z něj stal záporák, který stojí proti Sonicovi. A právě herní Eggman je předobrazem filmového doktora Iva Robotnika. 

S herním Sonicem to šlo stejně z kopce, jako s konzolemi od Segy. Poslední herní konzolí této japonské firmy byl Dreamcast z roku 1999 a od té doby jsme se s modrým ježkem na našich obrazovkách tak často nesetkávali. Občas se sice ještě objeví, i když nové díly nedosahují kvalit starých klasik. Poslední hrou, kde Sonica můžete najít, je Mario & Sonic at the Olympic Games Tokyo 2020, což je exkluzivní hra pro konzoli Nintendo Switch.

Sonic byl ve své době fenomén, který táhl prodeje konzolí Sega. Konzole nepřežily, ale postavička Sonica stále dokáže přitáhnout pozornost. Je to jeden ze symbolů japonské digitální zábavy, a protože se letos upře na Japonsko pozornost celého světa v souvislosti s Olympijskými hrami, využívá toho i Sonic.

Vedle zmíněné hry pro stále oblíbenější Nintendo Switch tedy vznikl i film. Můžete to tedy brát jen jako komerční kalkul, ale jaký film dnes není... Sonic zjevně dobře pobaví dospělé i děti, tak proč ne. 

Článek vychází z ohlasů na americkou premiéru filmu, která proběhla týden před českým zařazením do kin.

Témata článku: Filmy, Recenze filmů

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory
Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

35 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Video
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

59 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Je libo průhledný televizor? Šetřete na Xiaomi Mi TV Lux Transparent Edition

Je libo průhledný televizor? Šetřete na Xiaomi Mi TV Lux Transparent Edition

14 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
XiaomiOLEDTelevizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

29 Jaromír Puk, Marek Čech

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

19 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

8 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy