Ježek Sonic (Sonic the Hedgehog): Modrý ježura vyběhl z her na filmové plátno

19. února 2020
TWEET SDÍLET
Filmaři vytáhli postavičku z japonských digitálních her devadesátých let a vytvořili kolem ní rodinnou komedii plnou dobrodružné akce. Ježkovi Sonicovi ve filmu sekunduje Jim Carrey a vypadá to na celkem vydařený film.

Plusy

  • Je pro děti, ale rodiče se nebudou nudit
  • Asi nejlepší film založený na počítačové hře
  • Jim Carrey v roli Dr. Ivo Robotnika

Minusy

  • Proč vůbec v roce 2020 vytahovat Sonika?
  • S herním hrdinou chce člověk hrát, ne se jen dívat, co dělá
7/10
Hodnocení

Po detektivovi Pikachu si svoji filmovou adaptaci s reálnými herci vysloužil i další japonský animovaný hrdina – ježek Sonic. Ohlasy před premiérou sice byly docela kontroverzní, ale nakonec to dopadlo docela nadějně a film získává většinou kladná hodnocení.

Start až na druhý pokus

Filmové adaptace her bývají často terčem komunity fanoušků, kteří mají rádi předlohu a byli by nejraději, kdyby jejich oblíbená série byla převedena na stříbrné plátno přesně 1:1. To samozřejmě není úplně možné, ale co studio Paramount předvedlo už v prvním traileru na film Sonic the Hedgehog, snad nikdo nečekal.

Ježek Sonic má jasně daný vzhled už od svého vzniku v devadesátých letech, kdy se objevil ve hrách na konzolích Sega. Ale z nějakého důvodu přišlo tvůrcům filmu jako dobrý nápad jeho vzhled radikálně upravit. A to se jim vymstilo.

Po masivní vlně kritiky uznali, že si Sonic zaslouží předělat. Byla kvůli tomu posunuta i premiéra filmu, ale vypadá to, že se toto rozhodnutí vyplatilo. Ohlasy totiž rázem byly znatelně lepší.

S klasickým Sonicem si tedy fanoušci mohou vychutnat film, ve kterém se modrý ježek díky své nadpřirozené rychlosti dostane portálem do našeho světa. Je tady ale sám, takže se snaží najít si přátele. Oblíbí si především zdejšího šerifa Toma, kterého hraje James Marsden. Jeho schopnosti ale přitáhnou i pozornost doktora Iva Robotnika. Ve filmu ho ztvárnil Jim Carrey, kterému tato role parádně sedí. Sonic se s tímto nepřítelem tedy musí náležitě vypořádat.

Vzkříšení japonského superježka

Kde se vlastně ježek Sonic vzal? Jeho příběh začíná v roce 1991, kdy vyšel úplně první díl na konzoli Sega Mega Drive (známá také jako Sega Genesis). Bylo to v době, kdy vycházel třetí díl Super Mario Bros od Nintenda a Sega se snažila vytvořit konkurenci, která by s Mariem dokázala držet krok.

Původní návrh Sonica vypadá jinak, než jak ho známe dnes. Jeho finální vzhled má ale svoje opodstatnění. Modrá barva je totožná s barvou loga Segy. Jeho červené boty jsou pak inspirovány Santa Clausem. Výtvarník Naoto Ošima dále vytvořil Sonicovi parťáka v podobě doktora Eggmana, ale nakonec se z něj stal záporák, který stojí proti Sonicovi. A právě herní Eggman je předobrazem filmového doktora Iva Robotnika. 

S herním Sonicem to šlo stejně z kopce, jako s konzolemi od Segy. Poslední herní konzolí této japonské firmy byl Dreamcast z roku 1999 a od té doby jsme se s modrým ježkem na našich obrazovkách tak často nesetkávali. Občas se sice ještě objeví, i když nové díly nedosahují kvalit starých klasik. Poslední hrou, kde Sonica můžete najít, je Mario & Sonic at the Olympic Games Tokyo 2020, což je exkluzivní hra pro konzoli Nintendo Switch.

Sonic byl ve své době fenomén, který táhl prodeje konzolí Sega. Konzole nepřežily, ale postavička Sonica stále dokáže přitáhnout pozornost. Je to jeden ze symbolů japonské digitální zábavy, a protože se letos upře na Japonsko pozornost celého světa v souvislosti s Olympijskými hrami, využívá toho i Sonic.

Vedle zmíněné hry pro stále oblíbenější Nintendo Switch tedy vznikl i film. Můžete to tedy brát jen jako komerční kalkul, ale jaký film dnes není... Sonic zjevně dobře pobaví dospělé i děti, tak proč ne. 

Článek vychází z ohlasů na americkou premiéru filmu, která proběhla týden před českým zařazením do kin.

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Paramount+


Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 byl téměř zrušen, prozradil vydavatel

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 byl téměř zrušen, prozradil vydavatel

Po dlouhé době plánování a přemýšlení se tým nakonec rozhodl ve vývoji pokračovat.

Michal Maliarov
Vampire The Masquerade - Bloodlines 2RPG
Logitech K/DA: kompletní balíček s příchutí League of Legends | Recenze

Logitech K/DA: kompletní balíček s příchutí League of Legends | Recenze

Logitech obohatil svou řadu herního příslušenství G o tématickou příchuť skupiny K/DA a hry League of Legends. Vyplatí se investovat?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Gord je temná fantasy strategie od ex-vývojářů CD Projektu

Gord je temná fantasy strategie od ex-vývojářů CD Projektu

Valheim + Valhalla + Zaklínač = Gord

Michal Maliarov
VideoStrategie
540... vědci sečetli hvězdy, hnědé trpaslíky a planety v našem okolí

540... vědci sečetli hvězdy, hnědé trpaslíky a planety v našem okolí

** Astronomové sestavili katalog objektů, které se nachází do vzdálenosti 10 parseků (36 světelných let) od Sluneční soustavy ** Jde o hvězdy, hnědé trpaslíky, exoplanety atd. ** K dispozici je i přehledná mapa

Petr Kubala
AstronomieVesmír