John Wick 3: nejlepší zabiják v nejlepším dílu série [recenze filmu]

18. května 2019
TWEET SDÍLET
John Wick 3: nejlepší zabiják v nejlepším dílu série [recenze filmu]
Nejlepší díl dosavadní série, který se stává poctou akčnímu žánru v jeho rozmanitosti a kreativitě. Trojka zachovává přednosti předchozích dílů a snaží se je posunout zas na o něco vyšší úroveň.

Plusy

 • Spolu s dalším rozšířením vědomostí o fungování zabijáckého polosvěta blíže poznáváme i minulost Johna Wicka, včetně jeho etnického původu.

Minusy

 • Žádné.
8/10
Hodnocení

Padesátiletý režisér Chad Stahelski jde s o čtyři rok starším hercem Keanu Reevesem a postavou Johna Wicka už od prvního dílu. Jejich tvůrčí partnerství ale začalo už mnohem dřív.

Tento původně kaskadér, učitel bojových umění a herec malých roliček s Reevesem spolupracoval jak na Constantinovi, tak na Matrixu, kde mu dělal dubléra v náročných bojových scénách (závěrečná bitva v dešti). Vzniklo z toho přátelství, parťáctví, které se promítlo do teď už trilogie o Johnu Wickovi.

Na kolik způsobů a se zapojením jakých rekvizit se dá zabíjet

Chad Stahelski se přitom ukázal být šikovným realizátorem akčních scén. V jedničce Johna Wicka se nebál brutálních full contact soubojů a přestřelek zblízka, po nichž končili zabijáci s prostřelenou hlavou na dlažbě. Byla v tom nadsázka, ale i otisk staré dobré hongkongské školy, tak ji definoval svým „krvavým baletem“ John Woo.

Ve dvojce byly akční scény opět choreograficky na výši. Ladná elegance asijského krvavého baletu si v nich podávala rukou s bourneovskou syrovostí a zemitostí. Režisér navíc tyto akční scény povýšil až na jakýsi umělecký zážitek, když je zasadil do lokací jako je Muzeum moderního umění.

Trojka v tomto ladění akčních sekvencí pokračuje. Režisér se přitom snaží překonat předchozí dva díly jak v nápaditosti nových prostředí, do nichž akční scény zasazuje, tak co do kreativnosti jejich provedení. Jestliže dvojka převyšovala jedničku ve skóre počtu mrtvých v poměru asi 140 ku 80, tak trojka ještě dvojku překonává a je ze všech dílů nejbrutálnější. Ale současně také nejzábavnější, když celému tomu krvavému řádění nechybí nadsázka a černý či absurdní humor. Třeba v tom, na kolik způsobů a se zapojením jakých rekvizit se dá zabíjet.

V úvodní akční scéně ve veřejné knihovně jsou to knihy, v té následné v muzeu starožitné zbraně a tak dále. Ke slovu se tak postupně dostane kůň, motorky, auta nebo vycvičení bojoví psi, kteří se tu ukazují být stejně důležití jako ono zabité štěně v jedničce. Jen tentokrát pro jinou postavu, než je John Wick. Je to jejich chovatelka Sofia (Halle Barry), která Johnovi pomáhá ve střední části vyprávění.

Poctivá kaskadérská škola

Pro charakter těchto akčních scén platí to, co v minulých dílech. Poctivá kaskadérská škola je tu kombinovaná s CGI triky způsobem, který působí zemitě, ale současně velmi elegantně. Doslova cítíme, jak je kaskadéři museli dlouho zkoušet, aby to pak působilo takto přirozeně.

Režisér ve spolupráci s dánským kameramanem Danem Laustsenem, který se podílel i na předchozím dílu (v jedničce to byl Jonathan Sela), sází opět na kontinuální, nepřerušované záběry, které nám dávají dokonalý přehled o dění na scéně.

John Wick: recenze filmu

John Wick: recenze filmu

Keanu Reeves jako nekompromisní zabiják s přezdívkou Baba Jaga si v akčním filmu roku vyřizuje účty s ruskojazyčným podsvětím. Na to štěně mu fakt sahat neměli.

Scény, točené často na jeden záběr a s minimem střihů, mají dokonale promyšlenou choreografii i kompozici. Režisér v nich nápaditě využívá kombinace do nich zapojených dopravních prostředků, bojového umění a zbraní nebo předmětů (vedle knihy třeba propiska), jež se zbraněmi mohou stát, přičemž z opravdových zbraní dostávají přednost ty, které nejsou střelné.

Gangsterský stát ve státě

John Wick v nich sice vykazuje odolnost Terminátora, ale jak je útok na něj opravdu frontální a souboje se odehrávají tělo na tělo, dostává i on zabrat. Oživením těchto akčních scén jsou rovněž prostředí, v nichž se odehrávají a kde opět v souladu s předchozím dílem dochází k jejich posunu na vyšší umělecký level.

To, když jsou zasazeny do lokací, jako je muzeum zbraní nebo baletní divadlo. A také do Casablancy a pouštních dun. Přesunem z New Yorku do Maroka a zase zpět vyprávění dostává exotičtější nádech v duchu sérií o agentech Jamesu Bondovi nebo Ethanu Huntovi.

Režisér zároveň tímto výletem opět rozšiřuje naše povědomí o gangsterském polosvětě, jehož je John Wick součástí. Už minule jsme při výletu do Říma poznali, že hotel Continental nesídlí jen v New Yorku, ale má celou řadu poboček, ve trojce je to právě ta v Casablance.

John Wick 2: recenze filmu

John Wick 2: recenze filmu

Keanu Reeves v pokračování akčního hitu, kterým definuje svou post-matrixovskou kariéru. Mytologie zabijáckého polosvěta se prohlubuje a počet mrtvých stoupá.

Tento zabijácký polosvět se ukazuje být čím dál silněji něčím na způsob státu ve státě, nebo spíš ve světě, se svou historií, měnou, hierarchií, administrativou a pravidly fungování, až to vzbuzuje otázku, zda ten skutečný svět není tomuto gangsterskému podřízen.

Exkomunikován

A právě ony pravidla fungování zločineckého světa minule John Wick (Keanu Reeves) porušil, když na půdě luxusního hotelu pro hitmany zabil toho, který si od něj požadoval splnění nezrušitelného závazku, aby se dostal do Nejvyšší rady zločineckého syndikátu.

Tato Nejvyšší rada nad ním za to zrušila ochranu a on byl exkomunikován z hotelu Continental, poskytujícího asasínům zázemí a servis. Děj trojky tak navazuje bezprostředně na události předchozího filmu. Na hlavu Johna Wicka je vypsána odměna 14 milionů dolarů a od té doby se stává lovnou zvěří pro gangstery a zločinecké organizace z celého světa.

Baby Driver - recenze filmu

Baby Driver - recenze filmu

Drive pro teenagery. Edgar Wright si pohrává s žánrovými klišé gangsterek i romancí, ale jeho nosnému nápadu se sladěním rytmu hudby a choreografie akce chybí silnější příběh a práce s charaktery postav.

Manažér hotelu Continental v New Yorku a jeho přítel Winston (Ian McShane) mu dává hodinu náskok, aby se na tuto situaci mohl připravit. John Wick se tak vydává na cestu, na níž hledá nejen pomoc u těch, kteří by mu ji mohli poskytnout, ale současně i způsob, jak se dostat k osobě, která Nejvyšší radě poroučí.

Prohloubení mytologie

Tato cesta slouží k dalšímu rozšíření znalostí o mytologii a osobách, jež tvoří tento zabijácký polosvět. Poznáváme ruskou Romku, zvanou Ředitelka (Anjelica Huston), která je členkou Nejvyšší rady a Wickovou ochránkyní, která se podílela na jeho výchově.

Arbitrem nebo rozhodčím této Nejvyšší rady je postava, již ztvárňuje herečka Asia Kate Dillon. Ta po Johnových stopách vysílá zabijáka jménem Zero (Mark Dacascos). Pomoc naopak nachází John Wick v Casablance u oné majitelky bojových psů, jménem Sofia (Halle Berry).

Opět se tu vynořují tajemné medailony, náhrdelníky, úpisy a laskavosti, které si zabijáci vzájemně prokazují a které patří k mytologii či zákonitostem tohoto světa. Spolu s jeho poznáváním nebo rozšířením vědomostí o něm blíže poznáváme i minulost Johna Wicka, včetně jeho etnického původu.

Pocta akčnímu žánru v jeho mnoha podobách

U John Wicka se na jeho cestě proměňuje pozice kořisti a lovce. Je pronásledován zabijáky a současně se snaží získat informace, které by ho přivedly k tomu, kdo Nejvyšší radě šéfuje. Když se tak stane, do vyprávění to vnese téma přátelství a zrady.

Celý ten jeho postup připomíná počítačovou videohru, kdy v atraktivních lokacích získává poznatky, které mu umožňují zdolat různé levely obtížnosti této hry, při likvidaci těch, kteří se mu během ní postaví do cesty. Tato videoherní struktura vyprávění se propojuje s poctou akčnímu žánru. A to nejen špionážním agentským sériím o Jamesi Bondovi a Ethanu Huntovi, ale především jeho asijským kořenům ve filmech Bruce Leeho, Jackieho Chana a krvavém baletu režiséra Johna Woo.

Deadpool: recenze filmu

Deadpool: recenze filmu

Super, ale ne hrdina. Tvůrci si nekorektně utahují z komiksových klišé i sebe sama. Vulgární konverzační komedie, romance i brutální řežba v jednom jako vedlejší produkt X-Men série.

Ten vždy vnášel do akčního žánru uměleckou stylizaci, která je patrná i zde. Ve způsobu svícení scén, jejich výtvarném provedení i hudebním podkresu (Vivaldi), který je doprovází. Dobře je to vidět v závěrečném souboji v prosklené místnost, který odkazuje k americkému filmu Johna Woo Tváří v tvář.

Celé to působí velmi ladně a vizuálně opojně, choreograficky nápaditě v tom, jak se mění způsoby boje podle toho, odkud zabijáci, kteří jdou Johnovi po krku, pocházejí, a přitom to díky kaskadérským zůstává stále ještě při zemi, na rozdíl třeba od série Rychle a zběsile. Závěr s vůdcem podzemního hnutí Bowery Kingem (Laurence Fishburne), který zase odkazuje k Matrixu, ostatně dává najevo, že John Wick se v další takovou sérii proměňuje.

Její třetí část je z dosavadních dílů nejlepší a rozhodně nepůsobí jako nastavovaná kaše. Zachovává přednosti předchozích dílů a snaží se je posunout zas na o něco vyšší úroveň. Ukazuje se tak, že bondovkám a sériím Mission: Impossible a Rychle a zběsile tu začíná růst další konkurence, která vykazuje dokonce stoupající tendenci kvality. Tady rčení, že v nejlepším se má přestat, rozhodně neplatí.

John Wick 3

 • Žánr: akční
 • Původní název: John Wick: Chapter 3 - Parabellum
 • www.johnwick.movie/
 • USA, 2019
 • Scénář: Derek Kolstad, Shay Hatten, Chris Collins, Marc Abrams
 • Režie: Chad Stahelski
 • Hrají: Keanu Reeves, Halle Berry, Ian McShane, Asia Kate Dillon, Laurence Fishburne, Anjelica Huston, Lance Reddick, Mark Dacascos, Jason Mantzoukas
 • Distribuce: Vertical Ent.
 • Distribuční premiéra v ČR: 16. 05. 2019

 

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Určitě si přečtěte

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

26 Jaromír Puk

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

107 Jaromír Puk

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

39 Jaromír Puk

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

28 Alexandr Bray

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

19 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

42 Jaromír Puk