Jupiter's Legacy: komiksový seriál Netflixu se ptá – zabíjet zločince, nebo je nechat žít? [recenze]

12. května 2021
TWEET SDÍLET
Jupiter

Plusy

  • Zajímavé téma
  • Dobré herecké výkony
  • Věrně natočená třicátá léta

Minusy

  • Nevyužité téma
  • Předvídatelný děj
  • Lacině působící detaily
5/10
Hodnocení
 

Tak nám Netflix vypustil nový komiksový seriál. Nese název Jupiter's Legacy a jako spousta dalších podobných se veze na vlně zájmu o komiksové filmy a seriály.  A protože superhrdinské téma ždímá dnes naprosto každý, tak tvůrci loví i mezi méně známými díly menších vydavatelstvích. 

Původní komiks Jupiter's Legacy napsal Mark Millar, za seriálem stojí Steven S. DeKnight, scénárista seriálů Daredevil, Spartakus a Smallville, ale také režisér mizerného sci-fi Pacific Rim: Povstání. Za zmínku stojí také fakt, během natáčení Jupiter's Legacy opustil Steven S. DeKnight kvůli tvůrčím neshodám  produkci a seriál dodělával Sang Kyu Kim (scénárista některých dílů Designated Survivor a dalších).

S velkou sílou přichází... 

O čem tedy seriál Jupiter's Legacy je? První generace superhrdinů se skoro sto let starala o to, aby byl svět v bezpečí. Své schopnosti získali v 30. letech 20. století. Nyní, o téměř 100 let později, mají odkaz a péči o bezpečí světa převzít jejich děti. 

Klepněte pro větší obrázek

No... a tím bychom mohli skončit. Neprozradím nic zásadního, když řeknu, že se celý seriál odehrává ve dvou časových rovinách. První v přítomnosti, kdy sledujeme trable supermanských rodičů se svými supermanskými dětmi, druhá linie se odehrává v minulosti na začátku hospodářské krize v USA, kde se divák dozví, kterak ke svým schopnostem naši hrdinové došli. 

Od prvního dílu se snaží tvůrci přetřásat problém malé, či velké odpovědnosti superhrdinů za osudy světa. Klade se důraz na problém, zda mají klaďasové právo zabít zlé nepřátele, či nikoliv (a to prosím průběžně dostávají na budku a záporáci likvidují jejich přátele i děti). Přitom ignorují matematiku, která praví, že s takovou klaďasové za chvíli dojdou – to je ale problém většiny podobně moralizujících seriálů. Pokud vás to zajímá /pozor spoiler/, tak stejně nic kloudného nevymyslí /konec spoileru/. Takže zajímavé téma tvůrci moc nevyužijí. 

Jupiter's Legacy se snaží ukázat, že i superhrdinové mají všední problémy, to ale také bylo zpracováno mnohokrát. Zamrzí fakt, že i když se věnuje hodně prostoru a času zrodu superhrdinů, tak tvůrci pomíjí takové drobnosti, jako „kde sakra vzali své schopnosti ostatní“. A tak bych mohl pokračovat.

Úspornou produkci Netflixu divák ucítí z kostýmů, stejně tak líčení herců, kteří hrají staré i mladé. Jako chlap bych se navíc mohl cítit uražen sexismem – století bělovlasí chlapi mají mraky vrásek, zatímco žena má jen šedé vlasy, ale pleť netknutou. Co pochválím, tak velmi dobře a věrně natočená třicátá léta dvacátého století, stejně tak dobré herecké výkony.

Pokud nemáte nakoukáno, tak by se vám seriál mohl líbit, v opačném případě vás nemůže ničím překvapit. Celkově se Jupiter's Legacy dá zařadit mezi současný průměr, rozhodně na Netflixu najdete zajímavější seriály. 

Jupiter's Legacy

  • Komiksové seriály (2021)
  • 8 epizod (nové od 7. 5. 2021)
  • CZ titulky • CZ dabing
  • Netflix

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze, Seriály, Trailer, Sci-fi

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Přiznejme si, že právě právě seriály jsou tím, proč jsou streamovací služby tak oblíbené. Komfort, kvalita, titulky, na HBO i tradičně solidní dabing. Nabízíme přehled těch nejlepších seriálů z HBO Max. Vybrali jsme jak ty známé, tak i skrytější skvosty.

Jaromír Puk
HBO Max
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto filmům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto filmům. Vybrali jsme ty nejlepší

Vybrali jsme ty nejzajímavější a nejpopulárnější filmy, které najdete v současné nabídce HBO Max. Ty nejnovější dokonce nabízejí 4K rozlišení s Dolby Vision a Dolby Atmos, takže pro jsou ideální pro případný test vaší nové sestavy.

Jaromír Puk
HBO
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět