Jurský svět: recenze filmu

13. června 2015
TWEET SDÍLET
Jurský svět: recenze filmu
Dinosauří Disneyland zprostředkovává dětské okouzlení, indianajonesovské dobrodružství i hororové napětí. Ideální letní blockbuster a po jedničce nejlepší díl série.

Jeho DNA v sobě zahrnuje mutaci hned několik druhů těchto prehistorických veleještěrů. Nebezpečí, před nímž Owen varoval, se naplní a Indominus Rex začne smrtelně ohrožovat zaměstnance a návštěvníky parku, jichž je více než dvacet tisíc.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hybridní potvora, větší než T-Rex, je díky svému genetickému koktejlu nejen inteligentní a krvelačná, ale i značně nevyzpytatelná. Její vlastnosti a schopnosti se odhalují v průběhu jejího řádění, nikdo neví, co od ní může čekat, což značně ztěžuje pozici těm, kteří se ji snaží zastavit.

A nejsou to tentokrát jen lidé, ale i ostatní přirozené dinosauří druhy, které se po vzoru superhrdinských Avengers rozhodnou této genetické spatlanině postavit. Protože jen tak mohou obhájit své postavení vůči tomuto výplodu lidské domýšlivosti a kreativity.

Dříve obávání, nyní ochočení prehistoričtí ještěři, kteří se po boku lidí postaví proti svému umělému soukmenovci, jsou největší inovací čtvrtého dílu, jehož synopse se jinak příliš neliší od předchozích dílů. To, s čím tvůrčí tým přichází, je jakýsi upgrade původní látky.

Nepoučitelné lidstvo

Děj navazuje na první díl Jurského parku a odehrává se dvaadvacet let po událostech, jichž jsme v něm byli svědky. Takže nejde o žádný reboot, ale o nový příběh s novými postavami, který je zasazený do již známého fikčního světa. Zkrátka něco jako čtvrtí Transformeři, polo-restart a sequel v jednom.

Sebereflexivně přitom pracuje s ingrediencemi (lokace, postavy, situace, vyprávěcí linie), které se objevily v prvním díle. Místy je vtipně shazuje, ale hlavně si jednotlivé motivy vypůjčuje do služeb nového příběhu. Film se proto opakovaně vrací k postavě „otce zakladatele“ Johna Hammonda a tragédii, jež zhatila jeho sen na vybudování Jurského parku s živými exponáty, vypěstovanými z dinosauří DNA.

To se nakonec podařilo a dokonce na místě, kde si to excentricky milionář přál. Tedy na odlehlém ostrově Isla Nublar, kde je otevřen pečlivě zabezpečený a monitorovaný park podle jeho původních představ.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Lidská potřeba nechat se ohromovat stále většími a důmyslnějšími atrakcemi ale vede k vytvoření hybridního dinosaura, který lidstvu opět připomene, že se nemá protivit přírodě a stavět se na roveň Boha. S tímto poselstvím, které bylo přítomné i v předchozích dílech, je spjatá i satirická kritika konzumerismu (chceme pořád všeho víc) a korporativismu, realizovaného prostřednictvím sponzoringu obdobných atrakcí.

Vedle ekonomických a vědeckých záměrů má s dinosaury své plány i militantní šéf ochranky Hoskins (Vincent D'Onofrio), který je chce použít jako vojenskou zbraň. Takže je celkem nasnadě, kdo asi skončí v tlamě smrtonosného predátora a kdo mu vždy na poslední chvíli a se štěstím unikne. Neobejde se bez obvyklých žánrových klišé typu postav, jimž chybí pud sebezáchovy nebo nefungujících signálů mobilů v té nejméně vhodnou chvíli.

Suverénní letní blockbuster

Režisér od svého mentora okoukal jeho finesy, ať už jde o postupné oddalování nebezpečí nebo úlevný nadhled jak nad postavami, tak nad situacemi, do nichž se dostávají. Akční indianajonesovské pasáže se střetávají s těmi hororovými a humornými.

Trevorrow se nesnaží o žánrový progres, ale spíš o připomenutí toho, co vždy tak dobře fungovalo na Spielbergových rodinných podívaných. Na to, že jde o jeho první blockbuster, jde o velice suverénní ukázku letního popcornového dobrodružství.

Atrakci, u níž se zdálo, že už divákům nemá nabídnout, dovedl nablýskat tak, že zaujme jak dětské diváky, tak jejich rodiče, kteří ocení, že nejde o žádnou krotkou zábavu pro široké masy. Na tvůrcích je vidět, že mají původní Spielbergovy filmy rádi a režisér Trevorrow se jim minimálně po řemeslné stránce vyrovná.

Trikařům se podařilo vykouzlit dinosaury, kteří mají mimiku i duši a jsou rozpohybováni tak, že nahánějí strach. Hudební skladatel Michael Giacchino se opírá o původní kompozice Johna Williamse a přidává k nim své vlastní variace. Obrazovou stránku si vzal na starosti kameraman John Schwartzman, který s Michaelem Bayem spolupracoval na jeho filmech Skála, Armageddon a Pearl Harbor.

Pokud se vám před dvaadvaceti lety líbil první Jurský park, neváhejte s návštěvou toho čtvrtého. I když nepřináší nic revolučního, to staré oprašuje natolik zručně a sympaticky, že si vás tím opět získá. Ono připomenout si fantazijní svět klukovských dobrodružství je někdy velmi zábavné, osvobozující a potřebné.

Jurský svět

  • Žánr: dobrodružný
  • Původní název: Jurassic World
  • www.jurassicworld.com/
  • USA 2015
  • Scénář: Rick Jaffa, Amanda Silver, Colin Trevorrow, Derek Connolly
  • Režie: Colin Trevorrow
  • Hrají: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Jake Johnson, Judy Greer, Katie McGrath, Vincent D'Onofrio, Nick Robinson, Omar Sy, Irrfan Khan, Ty Simpkins
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 11. 06. 2015
Jurský svět
film   8

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech