K324P, AH-C551 a Zen Aurvana: test špuntů

4. prosince 2008
TWEET SDÍLET
Velký test špuntů pokračuje srovnáním Zen Aurvana od Creative, AH-C551 od Denon a K324P od AKG. Kdo se přiblíží vítězství?

V předchozí části série Velkého testu špuntů, kde se potkaly Ultimate Ears metro-fi 2 a JVC HA-FXC50, jste se dozvěděli celou řadu informací počínaje vzhledem, konstrukcí, přes izolační schopnosti až po zvukové vlastnosti. V tomto díle bude zachován stejný postup, změna ale nastane v počtu rivalů, který se zvýšil o jednoho účastníka. O vítězství celého seriálu se utkají špunty AKG K324P, Creative Zen Aurvana a Denon AH-C551.

AKG K324P či Sennheiser CX 300 nebo Creative EP-630?

Sluchátka AKG K324P svým vzhledem žádného pravidelného čtenáře a sluchátkově zběhlého posluchače nepřekvapí. Pokud bych měl nějakou konstrukci ve špuntové kategorii označit za jakýsi standard, bude to právě tato, jelikož se s ní můžete setkat také např. u IEM Sennheiser CX 300/400/500 či Creative EP-630. Jedná se o uzavřenou polokouli, z níž v přední části vychází dutý a vcelku široký usměrňovač zvuku, který je zároveň držákem nástavce. Ve spodu pak nesmí chybět a také samozřejmě nechybí vstup přívodního kabelu. Kromě lesklého okruží, malého loga výrobce na zadní části pravého sluchátka a modelového označení na sluchátku levém plastová schránka ničím zvláštním neupoutá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ocenil bych pevnější a v průřezu větší přívodní kabel. Pružnost je více než dobrá, sluchátka tedy pohodlně usadíte do ucha a o kabelu nebudete prakticky vědět. Snadno však dojde k jeho zamotání a vzhledem k délce 1,2 m chvilku vracením do původního stavu strávíte. Žádný experiment nelze očekávat ani v zakončení. Sluchátka připojíte standardním 3,5 mm zahnutým jack konektorem.

O poznání větší Denon AH-C551

Denon AH-C551 již tak snadno k něčemu připodobnit nelze a rozhodně je po konstrukční stránce nelze nazvat konvencí. Z profilu je patrný postupně se rozšiřující tvar podobný položenému květináči, ve který plynule navazují linie nástavce. Při pohledu na zadní část zaujme malý otvor uprostřed kruhovité plochy s vkusně provedeným stříbrným lemem. Otvor není volně průchozí až k dynamickému systému, konstrukce tedy nelze nazvat otevřenou, i když by se tak na první pohled mohla jevit. Na bok hliníkové schránky výrobce otiskl název společnosti a protilehlá strana slouží k identifikaci správného umístění dle písmena L nebo R.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přívodní kabel má nepatrně větší průměr, než ten, kterým disponuje kolega z rakouské dílny. Neztrácí na pružnosti a pevnosti. Kritizovat musím systém rozdělení na dvě části. Ze sluchátek vychází pouze 0,5 m dlouhý kabel, což tahá přehrávač z náprsní kapsy a sluchátka z uší. Když už výrobce zvolil tuto cestu, pár decimetrů navíc by bylo jen k dobru. Naštěstí je ale kabel možno prodloužit přibalenou 0,8m prodlužovačkou zakončenou 3,5 mm jack konektorem.

Creative Zen Aurvana nejpodivnější z trojice

Creative Zen Aurvana svým tvarem vzdáleně připomínají Shure SE 530. Oproti delfínovitému tvaru SE 530 Aurvany provokují méně. Plastová schránka má oválný tvar se zploštělou spodní částí. Tam naleznete kromě písmenného značení stran také vstup přívodního kabelu. Zvláštností konstrukce je zakřivený zvukový usměrňovač, který nemíří po ose sluchátka jako v předchozích případech. Zdali bude tento počin stejně funkční jako v případě audiofilských Shure SE 530, kde podobné zakřivení napomáhalo snadnějšímu a komfortnějšímu usazení, zjistíte dále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ani v případě Creative Zen Aurvana nelze hovořit o ideálním průměru 1,2 m dlouhého přívodního kabelu, opět by mohl být větší. Oproti kolegům není tolik pružný a má částečný paměťový efekt. Riziko spatřuji v místě vstupu do sluchátek, kde je kabel z důvodu nepříliš vhodného řešení nejnáchylnější na poškození.

Konfrontace konstrukce

U všech modelů oceňuji posuvník na přívodním kabelu, kterým je možno částečně upevnit kabel na správné místo k hlavě a velice nízkou hmotnost. Nejlépe na mě co do odolnosti působí hliníkové AH-C551 s kvalitně provedeným přívodním kabelem. Provedení je ve všech případech na vysoké úrovni, nejpoctivěji opět působí model od Denon. Rozměrově jsou nejpříjemnější K324P, sekundují Zen Aurvana.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Názor Tomáše a Petry

Velice se mi líbí AH-C551 a když pominu bílou barvu také AKG K324P. První ze jmenovaných dýchá luxusem a precizním provedením. Trochu mi vadí kratší kabel, sice je ho možno doplnit prodlužovačkou, ale to není pohodlné. Při sportu mi nejvíce jistoty v uchu poskytly AKG, sám užívám černé CX 300, takže jsem na tento tvar navyklý.

Zamilovala jsem se do bílošedého provedení sluchátek od AKG, které se dle mého názoru perfektně hodí ke každé barvě oblečení. Přívodní kabel by mohl být, uznávám, mírně silnější Denony na mne působí až příliš robustně a po nasazení hliník zastudí, se značkou Creative mám po stránce kvality kabelu špatné zkušenosti, takže se raději nebudu vyjadřovat.

Sedí se vám pohodlně?

Stejně jako pohodlné křeslo zpříjemní nebo naopak znepříjemní filmový zážitek, sluchátka mohou dát zapomenout na to, že vlastně v uchu jsou a posunou poslech výše či celý zvukový vjem tlačením do zvukovodu nebo vypadáváním, zkazí.

U K324P a AH-C551 jsem nezaregistroval žádné problémy. Oba modely šly snadno nasadit, po chvilce cviku to bylo dokonce ihned na poprvé, nebylo tedy nutno již špunt v uchu nijak posunovat či dotlačovat. V uších nepůsobily žádnou neplechu, více mi ale seděl model od AKG z důvodu menších rozměrů. I testem odolnosti proti nechtěnému vytažení lépe prošly „třistadvacetčtyřky“, opět to přisuzuji velikosti, a možnosti zasadit tak špunt hlouběji než v případě Denonu.

U Creative Zen Aurvana byly mé pocity zpočátku smíšené. Hned první nasazení mě naštěstí přesvědčilo, že obavy nebyly vůbec namístě. Konstruktérům se povedlo zvolit správnou velikost i tvar schránky a vyšel jim také pokus o naklonění nástavce. Sluchátko do ucha zapadne prakticky samo, po mírném zatlačení si najde správné místo a už ho jen tak neopustí.

Konfrontace pohodlí

Přes počáteční obavy musím za vítěze pohodlí z testované trojice zvolit Creative Zen Aurvana. Následují AKG K324P a poté Denon AH-C551. Rozdíly nejsou markantní, v případě AKG a Denon je rozdíl pouze pocitový.

Názor Tomáše a Petry

AKG K324P mi dle předpokladu seděly perfektně. Stejně dobrý pocit jsem měl ze Zen Aurvana. Denon mají sice větší rozměry, ale ani přesto mi nepůsobily v uchu žádnou neplechu. Po stránce pohodlí bych bral klidně všechny tři.

Denony opravdu studí. Po delší době v uchu a teplém prostředí zase mírně hřejí, navíc mám menší ušní prostor a mírně mne tlačí. Za to AKG a Creative uchu sedly perfektně.

Přejděte na další stranu, kde se dozvíte o izolačních a zvukových vlastnostech. Play >

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Přenosné, Test, ZEN, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

** Čína už po jednom roce začíná regulovat funkci Shake to jump ** Měla sloužit k rychlé navigaci v aplikacích, jenže... ** ...místo toho byla zneužita pro zobrazení otravné reklamy

Martin Chroust
ReklamaČínaSmartphony
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Jiří Černý
ZemědělstvíPotravinyMezinárodní vesmírná stanice
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály