Kabelovka přes internet: Televize v mobilu i na velké obrazovce

21. prosince 2014
TWEET SDÍLET
Letošní podzim se nesl ve znamení českých internetových televizí. O2 představilo O2 TV Go, UPC Horizon Go a metropolitní Netbox Kuki. Co vlastně taková IP TV umí?

Zatímco ve světě klasické digitální televize se za poslední roky nic moc zajímavého nestalo, televizní příjem po internetu letos na podzim zažil nebývalý rozvoj. Zákazníci O2 sice jistě namítnou, že jejich O2 TV tu je přeci již dlouhé roky a stejně tak by se mohli ozvat i fanoušci některých malých progresivních sítí, faktem ale zůstává, že letos v listopadu dali IP TV zelenou ti největší celostátní operátoři.

O2 představilo svoji vylepšenou službu O2 TV Go, která umožňuje sledování televizních kanálů také v mobilní aplikaci a na webu a to i pro zákazníky jiných providerů. Svou internetovou televizi pak počátkem listopadu zveřejnila také česká kabelová jednička UPC. Říká ji Horizon Go a umí téměř to samé.

O televizního diváka, kterému už nestačí pouze základní lineární televizní příjem, se však chtějí poprat i menší metropolitní hráči. Několik desítek lokálních operátorů tak nabízí sledování televize na počítači a Androidu v rámci služby SledováníTV.cz a převážně brněnský operátor Netbox vypustil do světa svoji inovovanou IP TV jménem Kuki.

Právě Kuki se na nějaký čas dostala i ke mně domů, a jelikož všechny IP TV mají velmi podobnou nabídku služeb a parametry, ukážu vám na ní jako na modelovém příkladu, co dnes vlastně taková internetová televize v klasickém televizoru nabízí a čím si vás může získat.

IP TV jako lineární televize

Jelikož zatím neexistuje jednotný standard IP TV, prakticky všichni operátoři nabízejí pro příjem internetové televize speciální set-top-box. Ten je zpravidla vybavený ethernetovým portem, pomocí kterého jej připojíte do domácího routeru, a HDMI portem pro spojení s televizorem, který tedy bude fungovat pouze jako hloupý zobrazovač.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí set-top-boxu pro IP TV od Netboxu. Samotný televizor zde slouží pouze jako hloupý zobrazovač.

Jakmile takový set-top-box nakonfigurujete a spustíte, načte se nabídka programů – ve světě internetu se pochopitelně nic neladí – a vy můžete začít sledovat televizní kanály stejným způsobem jako doposud.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
IP TV set-top-box Arris VIP1113L  a jeho malý ovladač

IP TV jako video-on-demand

Kouzlo internetové televize spočívá především v tom, že všichni operátoři nabízejí zpravidla denní až dvoudenní archiv všech kanálů. To znamená, že televizi nemusíte sledovat pouze lineárně – tak jak jde čas, ale když dorazíte domů třeba až po osmé hodině večerní, jednoduše si v programu vysílání posunete ukazatel na 19:00 a spustíte ČT24 právě v tomto okamžiku.

Než si na tyto skoky v čase zvyknete, jistě se vám nejednou stane, že ztratíte pojem o čase a po dvou hodinách přehrávání některého z kanálů zjistíte, že je namísto 22:00 vlastně už krátce před půlnocí.

Klepněte pro větší obrázek
Program kanálů. Díky archivu ale můžete spustit i libovolný pořad z posledních dvou dnů

Pokud vám nebude vyhovovat lineární tok vysílání, můžete samozřejmě v programu skočit rovnou na libovolný pořad, který už je v archivu a tedy okamžitě dostupný. Některé služby nabízejí i vyhledávání, takže IP TV se může chovat spíše jako nelineární YouTube, kde sledujete pouze konkrétní pořady a v čase, který vyhovuje pouze vám.

Time-shift

Televizní archiv sebou nese ještě jednu ohromnou výhodu jménem time-shift, tedy skákání v čase třeba jen o sekundy a minuty. Dejme tomu, že v televizi zrovna poběží nějaká veselá scénka. Stačí přidržet jedno tlačítko a skočíte zpět třeba o minutu, abyste si ji mohli přehrát znovu a znovu a stále dokola.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dali jsme právě gól? Na časové ose mohu směrovým ovladačem posouvat přenos libovolně zpět až na začátek pořadu a celou scénu nechat přehrát znovu.

Tuto funkci dnes samozřejmě umí každý chytrý televizor, ke kterému připojíte nějaké záznamové médium, ovládání je ale zpravidla složité a permanentní přepisování USB disku také nepřidá na jeho životnosti.

U IP TV se o nic takového starat nemusíte, vše se totiž ukládá na serverech provozovatele a ke všemu všechny kanály naráz. To byste doma museli mít obří diskové pole.

Videorekordér v cloudu

Set-top-box pro internetovou televizi Kuki je maličký. Uvnitř najdete jednoduchou základní desku a nic víc. Přesto všechno umožňuje v základní nabídce nahrát až deset hodin televizních pořadů. Vše se totiž i v tomto případě ukládá přímo na serverech, odkud se obsah na vyžádání pouze streamuje zpět do vaší malé krabičky a televizoru.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení nahrávání pořadu z programu

Internetové ukládání je nicméně náročné, většina IP TV tedy v základní nabídce omezují paměť rekordéru na několik dnů – zpravidla týden. Poté se paměť uvolní. Ze strany operátorů je to především snaha o datovou optimalizaci. Pokud byste si nahráli pořad na vlastní disk, zabírá místo pouze vám, ale pokud by pár GB dat leželo ladem na discích v serverovně, poskytovateli by také mohla brzy dojít veškerá volná kapacita. Nahrávání v tomto případě jednoduše nefunguje jako dlouhodobý archiv, ale pouze odložení sledování třeba na víkend. Mnoho operátorů ale umožňuje připlacení za zvýšenou životnost a kapacitu. 

Klepněte pro větší obrázek
Seznam nahraných pořadů a časová kvóta

Nejen na televizoru, nejen doma

Další velkou výhodou IP TV je ta skutečnost, že si ji můžete vzít na cesty. Zatímco set-top-box slouží pro příjem na televizoru, provozovatelé zpravidla nabízejí i příjem ve webovém přehrávači (Flash Player/Silverlight) a v mobilním klientu pro Android a iOS. Televizi v takovém případě můžete sledovat hned na několika zařízeních naráz a případně si připlatit za další.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Moblní aplikace nabízí stejné rozhraní jako set-top-box. Můžete odtud sledovat televizi, půjčovat filmy i nahrávat.

Mobilní telefon a tablet nakonec můžete použít i jako správce nahrávání. Ať už budete kdekoliv, v aplikaci jednoduše zvolíte, co se má uložit, i když třeba zrovna sedíte v práci.

Videopůjčovna

Poslední specialitou je přístup k videotékám – zpoplatněným filmovým archivům. Moje Kuki je tak napojená na Topfun, na kterém si přímo v prostředí set-top-boxu můžete zapůjčit za pár desetikorun film z nabídky a v rámci jednoho vyúčtování. Archiv ale trpí nedostatkem snímků ve FullHD. Podobný archiv nabízí také internetová televize od O2 a plánuje ji nabídnout také UPC v rámci Horizon Go.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Integrovaná filmotéka Topfun a vyhledávání
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výběr a zakoupení filmu zadáním hesla účtu Kuki
Klepněte pro větší obrázek
Hotovo, film je vypůjčený.

Opravdová hybridní televize

IP TV v praxi ukazuje, jak by jednoho dne mohla vypadat opravdová hybridní televize (HbbTV), kterou u nás dnes na televizorech podporuje jen Česká televize. Televizor s podporou HbbTV tedy zpřístupní televizní archiv iVysílání, textové zpravodajství aj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dokoupení bonusů (větší paměť pro rekorder aj.), nastavení a správce zařízení s přístupem k předplatnému

Výhoda IP televize spočívá v tom, že stejný servis získáte ke každému televiznímu kanálů a jsou jich desítky. Nevýhodou je naopak potřeba set-top-boxu a tedy používání dalšího dálkového ovladače a samozřejmě i cena. Za internetovou televizi se platí, zatímco terestrický příjem DVB-T je zdarma.

Klepněte pro větší obrázek
Sledování internetové televize zatěžuje domácí linku. Takto vypadá streamování televizního kanálu na mé domácí stomegabitové lince. Set-top-box si pokaždé uloží do vyrovnávací paměti několik sekund vysílání, což se v grafu projevilo ostny. Aby byl provoz IP TV použitelný, je třeba disponovat linkou nejméně 6 Mb/s. Právě tolik vyžaduje třeba moje Kuki pro streamování FullHD obrazu. Někteří operátoři nabízejí IP TV odděleně na paralelní lince, sledování tedy nezatěžuje domácí internet.

Tyto neduhy by ale na chytrých televizorech mohla snadno vyřešit aplikace. Pokud lze na Smart TV od Samsungu aj. doinstalovat třeba přehrávač YouTube, principiálně by tu neměl být problém ani ve vývoji přehrávače pro podobnou internetovou televizi. Až budou televizory ještě chytřejší a ovládání jejich aplikací ještě rychlejší a ergonomičtější, snad se něčeho takového dočkáme.

Témata článku: Televize, Kuki

Určitě si přečtěte

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

10 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

15 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbarBoseTestyDomácí kino
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

45 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

4 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-lineFilmy
Lamax Dots2 – skvělá malá TWS sluchátka za ještě lepší akční cenu [test]

Lamax Dots2 – skvělá malá TWS sluchátka za ještě lepší akční cenu [test]

3 Petr Březina

Petr Březina
LamaxBezdrátová sluchátka
Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

82 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka