Kamera Canon XA10: profesionál v těle spotřebitele (video)

Kamera Canon XA10: profesionál v těle spotřebitele (video)

Canon XA10 velmi šikovně přemosťuje svět vybavených profesionálních kamer a kompaktních kamer pro běžné spotřebitele.

Když jsem si poprvé přesně před rokem prohlížel na CESu kameru Canon XA10, okamžitě jsem se pro ni nadchnul. Malá kompaktní videokamera s 1/3" snímačem o 2MPx rozlišení, tedy přesně na Full HD, dva XLR konektory na mostu pro optimální připojení mikrofonů a výtečná funkční výbava.

Kamera se k nám na test dostala až nyní, o to lépe ji ale prověříme, zamířím s ní na letošní CES a natočím řadu videí. Ostatně kameru už používáme i pro naše další videa, neomezili jsme se na pár testovacích videí.

 

Spotřebitelské ovládání 

XA10 vypadá jako spotřebitelská kamera a také se tak bohužel ovládá. Pro naprostou většinu nastavení se musíte dotýkat výklopného displeje a jeden pohodlný kroužek okolo objektivu využijete jen pro ruční ostření. Na zadní straně je tedy ještě otočné kolečko s přepínačem funkcí, které využijete pro ruční úpravu expozice, chybí ale u profikamer obvyklé přímé přepínače. Při běžné práci s vyklopeným displejem se naučíte rychle ťukat na požadované položky, ovšem takové nastavení vyvážení bílé je třeba na pět ťuknutí do displeje. Pokud se rozhodnete pro natáčení přes hledáček, zůstane vám v podstatě jen kolečko na zadní straně.

Kvalitní obraz

Problémy s ovládáním vám ale vynahradí obraz a zvuk. Video v AVCHD můžete ukládat až do 24 Mb/s v progresivním Full HD, obraz je ostrý a s dostatečným množstvím dat pro další barevné korekce, například vytažení stínů. Ve srovnání s kamerami Sony a Panasonic dává Canon přednost teplejším odstínům barev a ohledně jasu je více konzervativní. Displej v tomto trochu mate, obraz vyjde tmavší, než vidíte na výklopném displeji. V barvách také netlačí tolik na pilu, zelená je v případě spotřebitelského Panasonicu často téměř radioaktivní, Sony barevně vychází docela věrně, ale nemáte u ní téměř žádnou kontrolu nad přesnou expozicí a dynamický rozsah je menší.

Canon XA10 nabízí i režim Cinema, kdy můžete použít barevné filtry - živý (saturace do radioaktivna), sen (Smart Blur), studený (vyvážení bílé do modra), nostalgický (saturace dolů a bílá do béžova), sépie, staré filmy (animovaný efekt poškrábaného filmu), vzpomínky (ztmavené okraje) a dramaticky černobíle (černobílý vyšší kontrast). Chápu že ve spotřebitelské kategorii to může zaujmout, stejně jako možnost 27 různých rámečků a okrajů videa při natáčení. Z této pouťové kategorie mne zaujalo čárání po displeji, které se do videa zaznamenává přesně, jak to postupně malujete. To se v postprodukci nedělá úplně snadno a může se to občas i hodit pro zvýraznění nějaké části videa.

Profi zvuk

Pro zvuk využijete buď vestavěný mikrofon, externí mikrofon přes 3,5mm konektor nebo až dva mikrofony přes XLR vstupy. XLR vstupy jsou důležité pro připojení dvou samostatných mikrofonů s minimem šumu. U spotřebitelské kamery bez XLR to lze vyřešit samostatným záznamem na externí audiorekordér a pozdějším spárováním, pro rychlou práci ale XLR budete potřebovat. Kamera umí i napájet mikrofon 48 V, pak se ale rozlučte s nějakou větší výdrží na baterky. Do zvuku z externích mikrofonů neproniká žádný šum při zapojení napájení do kamery (věřte, že to může být problém) a také u větších záznamů, kde soubor překročí 2GB a musí se založit nový, nedojde k přerušení zvuku. Věřte, že i to bývá problém a můžete přijít o nepříjemnou půlsekundu zvuku nahrazenou tichem. U Canonu se to projeví mírným střihem ve videu, kdy pár snímků zmizí, ale zvukově si ničeho nevšimnete.

Co se týče ukázkových videí, tak vás odkážu na naše vlastní videa. Od Týdne Živě natáčeného před publikem používám tuto kameru i na další videa, takže Týdny Živě a mobilně, Zprávy Živě a moje produktová videa jsou natáčená touto kamerou. První Týden před publikem právě vyžadoval větší dodatečné zjasnění, protože mne zmátl displej, časem jsem se ale myslím naučil s kamerou pracovat. Při natáčení mimo studio snad jen musím být opatrnější u stabilizace obrazu. Canon zvládá stabilizovat chvění kamery, hůře se ale vyrovnává se švenky a většími rázy. Je to ostatně daň za větší čip, kdy prostoru pro vyrovnávání pohybu moc v kameře není a extra pixely pro elektronickou stabilizaci na čipu nejsou.

Nejdražší i nejlevnější

Canon XA10 se prodává přibližně za 45 tisíc a je tak jednou z dražších kamer spotřebitelské velikosti. Současně je ale nejlevnější kamerou s XLR konektory, takže je na vás, jak se na to budete dívat. Podstatné je, že se Canon nezaměřil jen na kvalitní obraz, ale umožnil i záznam kvalitního zvuku, který bývá v kamerách neprávem podceňován. Za mne je tedy Canon XA10 jednou z nejzajímavějších kamer roku 2011.

Podrobné technické parametry najdete na webu výrobce.

Určitě si přečtěte

Články odjinud