Kanály ve vysokém rozlišení zdarma

Kanály ve vysokém rozlišení zdarma

Chcete vychutnat opravdu kvalitní obraz ve vysokém rozlišení a zdarma? Stačí namířit parabolu k obloze a mít vhodný přijímač.

V našem více méně pravidelném seriálu o nekódovaných satelitních kanálech jsme se ještě nepodívali na ty, které budou náročnější čtenáře zajímat pravděpodobně nejvíce. Jsou jimi programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Není jich stále ještě dostatek, ale také jich není zas tak málo. Jejich provideři to většinou zdůvodňují tím, že náklady na jejich provoz jsou poměrně vysoké. Na jejich menším počtu se také podepisuje fakt, že počet diváků se satelitním HD tunerem zatím je malý, a tak zájem o reklamní prostor na komerčních HD kanálech není příliš velký.

Pojďme tedy procestovat satelitní orbit od pozice 28.2 st. vých. po 7 st. vých., kde je lze najít. Ty nejznámější si také blíže popíšeme.

Fotbálek, seriály a filmy ve vysokém rozlišení

Na pozici 28.2 st. vých. je možné naladit vysílání britské BBC. Jeho signál je sice nekódovaný, ovšem vyzařovací svazek směřuje pouze na Velkou Británii, takže pro příjem v České republice je nutná parabola o průměru přibližně dva metry (minimum je 1,8 m). Informace o tom, co vysílá BBC ve vysokém rozlišení, je možné najít v jeho programovém schématu. Jde především o atraktivní britské filmy a seriály.

Kdo není vlastníkem paraboly s velkými rozměry, náhradou mu může být kanál ITV HD. Nutností je říci, že ten nevysílá stále, a proto je časy jeho vysílání dobré opět sledovat. Především pánové si přijdou na své, a to v podobě fotbalových zápasu anglické Premier League a především amerických seriálů a filmů. Jeden z nejatraktivnějších volně šířených kanálů, které na satelitu najdete. Ovšem pozor! Jeho naladění může být pěkný oříšek a nemusí se vám vůbec podařit naladit. Jsou sice některé přijímače, které ho zvládnout najít automaticky, ale většinou budete jeho parametry muset zadat manuálně buďto v menu přijímače nebo úpravou settingu v PC. Následná podívaná ale rozhodně stojí za to. Kromě BBC HD a ITV HD ještě najdete na Eurobirdu 1 vysílání kanálu Luxe TV HD UK. Ten se zaměřuje na propagaci a prodej luxusního zboží a vysoký životní styl.

Sport i relaxace v HD

Pokud máte parabolu alespoň o průměru okolo 120 cm, pak by pro vás neměl být problém příjmu ze sousední pozice 26 st. vých. Zde vysílají nekódovaně kanály Luxe TV HD, HD Visio TV, Melody Zen a Al Kass. O prvně jmenovaném jsme se už zmínili, nyní jde pouze o jeho nebritskou verzi. S popisem HD Visio TV je docela problém. Podle webových stránek se charakterizuje velmi zajímavě, posuďte sami: „To, co zde máme, není hudební video, není to opravdový film, zkrátka to není“. HD Visio je programem, který má odvysílat příběhy během pěti minut, ovšem story, které se nikdy nestaly. Podle propagačního videa, které je na webu možné shlédnout, to však vypadá, že kanál bude sloužit především k propagaci arabského světa.

Dalším kanálem je Al Kass HD. Ten připravil divákům především sportovní přenosy a v době konání olympijských her nabízel právě také přenosy z Pekingu. Melody Zen TV je příjemným odreagováním pro ty, kteří čekají od televize něco více, nebo naopak vůbec nic a chtějí si pouze zarelaxovat. Kanál je zaměřen na videa z těch nejkrásnějších destinací po celém světě, doprovázených příjemnou hudbou anebo možností komentáře v angličtině nebo francouzštině, který vás má uvést do klidového stavu.

HD pro nenáročné i náročné diváky

Mezi volně šiřitelné kanály z této skupiny by bylo teoreticky možné také zařadit vysílání stanice Nova HD na pozici 23.5 st. vých. Možnost sledovat ji je pro stávající zákazníky firmy TradeTec zpoplatněno částkou 590 Kč, ale ti noví už ji získají zdarma v ceně karty. Co víc dodat k vysílání české komerční jedničky? Ve formátu HDTV nabízí především publicistické pořady (Televizní noviny, Střepiny), ale i některé seriály (Pojišťovna štěstí, Kriminálka Anděl). Bohužel některé přijímače (a podle ohlasů od diváků jich není málo) mají s jejím dekódováním problémy a obraz je většinou o přibližně dvě vteřiny posunut oproti zvuku dopředu. To vyřeší buďto jiný firmware (ovládací software přijímače) nebo pravděpodobně až provozovatel kanálu, pokud provede úpravy v jeho datovém toku.

Asi nejzajímavější z pohledu volně šiřitelných kanálů je pozice 19.2 st. vých. Divák zde naladí např. německo-francouzský kulturní kanál Arte, promo program společnosti Astra a Anixe HD, které se zaměřuje na starší seriály převáděné do vysokého rozlišení a původní tvorbu, kdy jde především o teleshopping, který láká na atraktivní zahraniční destinace. V době různých akcí jako jsou např. technické veletrhy, ale i svátky (Vánoce, Velikonoce apod.) vysílá na Astře také kanál EinsFestival HD. Verze stejnojmenného německého kulturního kanálu. Porovnat si rozdíl mezi klasickým a vysokým rozlišením můžete u dvojice kanálů Simul, které nabízejí shodný obsah, ale rozdílnou kvalitu obrazu.

Pozice 13 st. vých, satelity Hotbird, mají jediného zástupce. Je jím maďarská veřejnoprávní televize MTV (neplést si se stejnojmenným hudebním gigantem), konkrétně její druhý program M2. Ve vysokém rozlišení se však vysílají jen některé pořady, a to především prime-timu (hlavním vysílacím čase). Jde především o původní tvorbu nebo obsah, který je v takové kvalitě obrazu dostupný a není nutné ho převádět. Kanály, o kterých už byla řeč, Melody Zen a Luxe TV HD, lze také nalézt na Eurobirdu 9 na 9 st. vých. Hned vedle, na Eutelsatu W3A, na pozici 7 st. vých. lze najít promo kanál HD 5 Promo, který však vysílá neustále se opakující smyčku složenou z různých videí (sport, kultura, volný čas).

Pro ty, kdo již nyní touží po HD obrazu příště přineseme i přehled těch nejzajímavějších placených kanálů.

Autor je redaktorem severu digizone.cz

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud