Kdy se pro příjem televize vyplatí satelit a kdy je lepší vybrat DVB-T2, nebo něco jiného

26. února 2020
TWEET SDÍLET
Spolu s vypínáním DVB-T mnoho lidí pátrá, jaké jsou další možnosti příjmu. V našich článcích jsme se už věnovali všem variantám, které příjem televize umožňují. Zejména v odlehlejších oblastech je nejzajímavější a nejuniverzálnější způsob příjmu TV satelitní vysílání.

Jaké má satelitní vysílání klady a zápory?

+ Televize kdykoliv a kdekoliv

Největším kladem je příjem kdekoliv, jste závislí pouze na přijímači a parabole.  A obojí se dá přestěhovat. Stačí přímý výhled na oblohu a máte příjem zaručený. 

To se nedá říct o žádném jiném způsobu příjmu televize. DVB-T2 nepokrývá bezchybně celou ČR, kabelové připojení je spíše lokální. IPTV je zase naprosto závislá na rychlém připojení k internetu, takže v odlehlejších oblastech jde o problematicky dostupnou, či zcela nedostupnou službu.

Výhodou je také nezávislost na internetu, což bývá problém IPTV televize. Jakmile u ní internet vypadne, jste bez televize, to nepočítáme občasné výpadky služeb. Pokud připojení není z nejrychlejších, poznáte to také na kvalitě.

U satelitního příjmu se s výpadky můžete setkat v případě, když půjdete cestou naprostého základu, kdy se sečte kombinace hodně nepříznivého počasí a nejmenší 60cm paraboly.

Satelitní příjem je zkrátka léty osvědčený, spolehlivý a nezávislý příjem televizních stanic.

+ Kvalita a HD rozlišení 

Tohle je asi nejsmutnější kapitola pozemního digitálního vysílání DVB-T2. V době velkých úhlopříček a plochých HDR OLED a LED televizorů s rozlišením 4K zůstává většina pozemních stanic na SD rozlišení. I když možnosti DVB-T2 vysílání zahrnují například 4K vysílání, na vyšší kvalitu zapomeňte. V HD kvalitě zatím dostanete pouze nabídku ČT.

Satelitní vysílání nabízí HD kvalitu i u komerčních stanic Prima a Nova. V praxi dostanete například u Skylinku více než 40 stanic s HD rozlišením. K tomu přičtěte vyšší datový tok než IPTV televize a ve výsledku získáte přístup k nejvyšší kvalitě. Tato volba je ideální, pokud máte kvalitní televizor s velkou úhlopříčkou, tam oceníte i nižší šum a menší kompresi. 

Klepněte pro větší obrázek 
Nabídka programů v HD kvalitě je podstatně větší, než u DVB-T2 vysílání

+ Velký výběr včetně filmových a sportovních kanálů

Dalším kladem je obrovský výběr televizních stanic. Pokud se rozhodnete pro některého z českých poskytovatelů satelitní televize, za měsíční poplatek, který začíná lehce přes 100 Kč, máte v základní nabídce všechny české programy. Nejzajímavější pak bývá nabídka v ceně kolem 250 Kč měsíčně zahrnující i například obě výborné sportovní stanice Eurosport. Nechybí ani filmové, zpravodajské, dokumentární, či dětské TV programy. 

Pokud se rozhodnete, můžete „lovit na nebi“.  Když budete mít větší parabolu a neomezíte se pouze na jeden satelit, otevírají se vám možnosti příjmu tisíců různých televizních stanic, placených i volných. 

– Každý televizor potřebuje satelitní tuner a kartu

Asi největším záporem je, že každý televizor pro příjem satelitu potřebuje satelitní tuner a dekódovací kartu. Pokud máte doma tři televizory, potřebujete tedy vše třikrát. Satelitní operátoři sice vycházejí vstříc a při větším množství je cena výhodnější, to ale nic nemění na faktu, že za více karet budete platit více peněz.  

Tuto nevýhodu se snaží například Skylink omezit nabídkou Skylink Live TV. To je v podstatě IPTV dostupná pro televizory, PC, tablety a chytré telefony. Tuto službu má už příjemce satelitního vysílání už v ceně, zahrnuje i obligátní sedmidenní archiv. Ale samozřejmě je jako každá IPTV závislá na internetovém připojení.

Klepněte pro větší obrázek 
Moderní televizory mají satelitní přijímač integrovaný,
externí přístroje se ale stále samozřejmě prodávají

V minulosti jste si pro příjem satelitu museli kupovat samostatný satelitní tuner, v současné době jej již má většina televizorů už integrovaný. Poskytovatelé satelitních služeb navíc nabízí kompletní službu, kde při delším úvazku získáte potřebné zařízení pro příjem za symbolickou 1 Kč. 

– Měsíční poplatky

Jediná možnost, jak mít příjem televizních programů zcela zdarma, je vysílání DVB-T2. Za všechny další varianty musíte platit vyšší či nižší částky. Satelit patří mezi ty levnější až středně drahé.

Klepněte pro větší obrázek 
Měsíční poplatky za satelitní příjem Slylinku. 
U základního balíčku Digital je třeba vědět, že to zdarma zcela není. Musíte platit "servisní poplatek" 119 Kč, ten u placených balíčků je již zahrnut v uváděné ceně.

Nejdražší je pak kabelová televize. Jako u všech placených služeb i u satelitu musíte počítat s tím, že spolu s rostoucí inflací rostou pomalu i ceny.

– Nahrávání pořadů

Většina televizních stanic se brání nahrávání pořadů, proto moderní televizory umožňují nahrávání na připojený pevný disk, který je kódován k danému přístroji. Pořad si tak můžete nahrát, ale už ho například nevypálíte na DVD.

Klepněte pro větší obrázek 
Užitečnější než pouhé nahrávání je u moderních televizorů tzv. timeshift.
Sledovaný pořad pozastavíte, zajdete si pro kafe, nebo vyřídíte telefonát a poté pořad pustíte, tam, kde jste ho zastavili

U DVB-T2 si můžete pořídit levný externí set top box, který ukládá na připojený pevný disk soubory ve formě běžně čitelné v PC.

– Podmínky pro instalaci paraboly

Základní podmínkou je přímá viditelnost na družici, v našich podmínkách v podstatě orientace na jih. V případě chaty v hustém lese se vzrostlými stromy to může být problém. Podobně se může stát, že v městské zástavbě může stát v cestě signálu vysoká budova. 

Problémem také může být montáž například na zateplenou fasádu budovy. Zde záleží na majiteli či správci budovy, abyste spolu s technikem našli vhodné řešení.

Speciál: Přechod na DVB-T2

Už v listopadu 2019 začne pozemní televizní vysílaní v České republice přecházet na nový standard DVB-T2. Starší televizory si s ním neporadí, na tuto změnu se musíte připravit. Poradíme, jak na to.

Proč se přechází? • Kdy nastane změna • Kolik vás to bude stát • Musíte kupovat nový televizor? • Je lepší televizor, nebo set-top-box? • Jaké programy budou v DVB-T2 • Budou vysílat v HD? • Bude potřeba televizor znovu naladit? • Tipy na nejlepší televizory

Témata článku: Televize, Skylink, DVB-T2, Přechod na DVB-T2, Satelit


25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály