Kdy se vyplatí soundbar a kdy domácí kino. Jak vybrat správné ozvučení televizoru

Kdy se vyplatí soundbar a kdy domácí kino. Jak vybrat správné ozvučení televizoru

Někdy je výhodnější soundbar, jindy se vyplatí domácí kino. Pomůžeme vám při rozhodování. Odpovíme na otázky, které byste si měli položit, když vybíráte systém pro vylepšení zvuku z televizoru.

Rovnou na úvod upozorním, o čem tento článek není. Nebudu přesvědčovat fanoušky Hi-Fi a sestav domácích kin, že soundbar je to pravé. Podobně nemá cenu přemlouvat člověka s pěti tisíci, aby místo pořízení soundbaru ušetřil dalších padesát, pořídil si velký systém a svoji garsonku až po strop zaplnil velkými bednami.

V určitých situacích je pro ozvučení televizoru lepší pořídit soundbar, v jiných byste měli raději vybírat komponenty pro domácí kino. V článku poradím, jak tyto situace poznat.

Nevíte, co zvolit? Položte si několik otázek

 • Jaký máte na ozvučení rozpočet?
 • Preferujete nenápadnost a jednoduchost, nebo přesnost a výkon?
 • V jak velké místnosti je televizor nebo projektor?
 • Chcete televizor upevnit na stěnu?
 • Plánujete využívat ozvučení i pro náročnější poslech hudby?
 • Máte už komponenty, které chcete použít v novém audiosystému?

Soundbary jsou jednoduché. Jejich úkolem je, abyste s minimálním nárokem na prostor dostali hlasitější a výkonnější zvuk, než nabízí běžný televizor. A protože je o ně zájem, tak máte velký výběr – jak co se týče designu, zvuku, konstrukce, výbavy a samozřejmě i ceny. Často bývají navrženy tak, aby byly elegantní, stylové, ale zároveň nenápadné – jde zkrátka o funkční doplněk k TV.

Soundbary mají několik nevýhod, pro velmi mnoho lidí však výhody převažují. Začneme tedy tím, v čem jsou silné. Na dalším listu – klikněte na šipku – výhody soundbarů rozebereme. 

Pokračování 2 / 8

Soundbary bodují jednoduchostí a rozměry

Soundbary jsou bezpochyby jednoduché, snadněji se nastavují a používají. Nemusíte pečlivě schovávat reproduktorové kabely a nemusíte nic složitě konfigurovat.

Bývají často atraktivní volbou i z estetického hlediska. Nepřekážejí, jsou malé, jejich subwoofer je buď bezdrátový, nebo čím dál častěji úplně chybí. I ty nejlepší modely jsou velmi nenápadné, což pro minimalisty bývá důležitý (či dokonce nejdůležitější) faktor.

Hlavní výhody soundbarů

 • Jednoduchá instalace
 • Snadné ovládání
 • Zaberou minimum místa a neruší
 • Pro základní a běžné nároky zcela dostačují
 • I levné modely znatelně zlepší zvuk televizoru

Pokud patříte k lidem, kteří mají rádi jednoduchost a nechtějí složitá zařízení, soundbar pro vás bude ideální. Ostatně i kvůli své nenáročné instalaci velmi rychle vytlačily levná domácí kina. Snadno se propojují s televizorem a mediálními zařízeními, jsou štíhlé, elegantní a stylové. Vypadají často spíše jako dekorace než jako výkonný zvukový systém. Navíc se vzhledem k tomu, že výrobci soupeří o místo na trhu a konkurenční tlak je velký, v posledních letech znatelně zlepšily.

Obvykle se nemusíte starat, zda bude soundbar kompatibilní s vaším televizorem. Stačí je propojit HDMI kabelem a je hotovo, pro nastavení hlasitosti pak využíváte dálkový ovladač od televizoru. Ovladač dodávaný k soundbaru slouží pouze pro individuální doladění zvuku (pokud po tom vůbec toužíte). Lidé si po pořízení většinou pohrají s funkcemi a zvukem, pak ovladač odloží stranou a zapomenou, že ho mají.

2a1c1450-1250-4491-813c-e2956a8054ac Soundbar pod televizorem bude nenápadný, ale zvuk podstatně vylepší

Naprosto všechny soundbary podporují bezdrátové připojení přes Bluetooth, například pro použití s mobilním telefonem. Dražší modely přidávají přímé streamování hudby přes Wi-Fi, ovládání hlasem a podporu hlasových asistentů. Často mívají také aplikaci, kterou je můžete podrobněji nastavit, či spravovat s ní pokročilé funkce.

Někdo se možná bude dívat na soundbar jako na nějakou pofiderní náhradu audiosystému, ale není na nich nic špatného. Jde o rychlé, jednoduché a okamžité vylepšením mizerné kvality zvuku běžného televizoru.

Už čekáte i nevýhody soundbarů, že? Zaměříme se na ně na dalším listu.

Pokračování 3 / 8

O co u soundbaru přijdete

Typickou slabinou soundbarů je efektní, nikoliv opravdu věrný zvuk. Asi nejčastějším záporem bývá horší podání hlubších mužských hlasů. Buď jim chybí spodní pásmo, nebo hlasy naopak moc duní. Nižší střední frekvence hlavní jednotka už nezvládne a subwoofer tak vysoko ještě nehraje. 

Hlavní zápory soundbarů

 • Levné varianty nelze rozšířit
 • Horší podání prostorového zvuku
 • Zejména levné modely nejsou vhodné na poslech hudby
 • Slabší výkon subwooferů

U soundbarů výrobci často volí raději efektnější, pomalejší a hlubší basy. Hodí se to pro filmy, u hudby jsou ale pak nižší frekvence obvykle už málo přesné a nekonkrétní. Pravdou však je, že jasnější (vyšší) podání hlasů uživatelé často preferují, protože se tím zvyšuje srozumitelnost. Ostatně poměrně dost soundbarů má zvukový režim hlas/voice/zprávy/news, který frekvenční pásmo, ve kterém jsou hlasy, zvýrazní a projasní.

Soundbary, které mají „integrovaný“ subwoofer (tedy takové, které externí „hrombednu“ nemají a basový měnič je uvnitř) mívají méně basů a celkově jasnější zvuk. Hodí se například o paneláků, kde dunění ruší sousedy.


Nejoblíbenější dostupné soundbary

Samsung HW-T420
Samsung HW-T420
nabízí 23 obchodů za ceny od 2 636 Kč
Porovnat ceny
Sencor SSB 4450BS
Sencor SSB 4450BS
nabízí 10 obchodů za ceny od 1 999 Kč
Porovnat ceny
LG S60Q
LG S60Q
nabízí 31 obchodů za ceny od 4 190 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-Q600C
Samsung HW-Q600C
nabízí 18 obchodů za ceny od 7 489 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-Q60C
Samsung HW-Q60C
nabízí 32 obchodů za ceny od 5 290 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené levnější soundbary


Je třeba si uvědomit, že opravdu kvalitní subwoofery bývají drahé. Myslím takové, které hrají basy rychle, hluboko a nezkresleně. Zejména pokud posloucháte hudbu, tak subwoofery dodávané k běžným soundbarům kulhají na obě nohy. Hloubky bývají pomalé, zkreslené, případně se problém řeší tak, že hrají jen vyšší basy a ty spodní zcela chybí, nebo jsou naznačeny. Důkazem budiž i vysoké ceny samostatně prodávaných kvalitnějších bezdrátových subwooferů pro systémy Sonos, Bose, Sony, Philips atd.

be1df3b3-53b6-414b-92a8-b57eaf5128db
 Systém Sonos umožňuje jednoduché rozšíření soundbaru. Počítejte ale s vyššími cenami

S tím souvisí další zápor – kvalita reprodukce náročnější hudby. Jestli soundbar plánujete využít pro více než poslech popíku či pouštění hudby jako kulisy, tak zde zejména levnější modely nestačí.

Aktivní dvoupásmové reprobedny ve stejné ceně udělají lepší službu, o velkých podlahových bednách, které bývají součástí kvalitních sestav domácího kina, ani nemluvě.

Dražší soundbary lze dovybavit, třeba zadními reproduktory. Na variabilitu a možnosti rozšíření sestavy domácích kin, to ale nemá.

Pokračování 4 / 8

Soundbar lze vylepšit, ale musíte zvolit ten správný

Výhodou, ale zároveň nevýhodou soundbaru je jednoduchost a že máte vše v jednom. Chybný bývá však předpoklad, že pokud chcete něco lepšího, musíte vždy všechno vyměnit.

Vyšší třída soundbarů pracuje také bezdrátově přes Wi-Fi a nejenže podporuje systémy multiroom (poslech ve více místnostech), ale také můžete snadno přidávat zadní efektové reproduktory. LG, Samsung a další výrobci nabízejí bezdrátové zadní efekty, nejvyšší modely je rovnou mají v ceně. Ale je pravda, že pokud nejde o systém DTS PlayFi, tak jste omezení na produkty jednoho výrobce. A samozřejmě na dražší modely, ty levné nerozšíříte vůbec.

Prémiové soundbary lze rozšířit o další bezdrátové reprobedny

Vězte také, že výrobci TV u dražších a větších úhlopříček už s rozšířením počítají (např. Samsung, LG). Vyšší modely jejich soundbarů pak umí s televizorem perfektně spolupracovat a například automaticky přepínají ladění zvuku dle sledovaného obsahu. Například Samsung po připojení svých lepších soundbarů nevypíná zvuk z TV, ale využije TV pro rozšíření zvukového pole a vylepšení dojmu, že zvuk skutečně vychází z obrazovky. 

Pravdou je, že prémiové soundbary s Dolby Atmos už nabídnou výborný prostorový zvuk, zejména modely, které se dodávají rovnou s fyzickými zadními efektovými reproduktory (v bezdrátovém provedení). Kvalitou pak dokážou bez problémů konkurovat cenově dostupnějším samostatným sestavám a zážitek  přitom nabídnou lepší, než z leckteré místní kino, či multiplex. 

Klasické sestavy domácích kin ale vždy nabídnou daleko větší možnosti rozšíření a variabilitu. Pokud už doma máte Hi-Fi systém, tak můžete využít stávající komponenty, připojit gramofon, CD přehrávač atd.


Nejoblíbenější prémiové soundbary

Samsung HW-Q990C
Samsung HW-Q990C
nabízí 18 obchodů za ceny od 23 445 Kč
Porovnat ceny
Sonos Arc
Sonos Arc
nabízí 26 obchodů za ceny od 22 289 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-Q930C
Samsung HW-Q930C
nabízí 16 obchodů za ceny od 16 876 Kč
Porovnat ceny
JBL Bar 800
JBL Bar 800
nabízí 34 obchodů za ceny od 18 920 Kč
Porovnat ceny
LG S80QR
LG S80QR
nabízí 4 obchody za ceny od 14 847 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené prémiové soundbary


Svou sestavu můžete libovolně doplňovat, jak vám to dovolí rozpočet. Lze začít s malou stereofonní sestavou 2.0 nebo přidat centrální kanál a subwoofer pro sestavu 3.1. Časem vám nic nebrání v rozšiřování, vylepšování a přizpůsobování systému přesně podle vašeho vkusu a stavu vašich financí.

Kdo chce mít možnost měnit jen některé části audiosystému, aniž by musel přestavět celou sestavu, měl by se modernímu soundbaru vyhnout. Máte-li kompletní sestavu beden, tak v budoucnu stačí vyměnit jen AV receiver.

Ale největší výhodou komponentní sestavy domácího kina bude zvuk. 

Pokračování 5 / 8

V čem je sestava domácího kina lepší

Chcete zažít něco, co se blíží zvuku velkého kinosálu, nebo ho dokonce předčí? Máte rádi dynamický zvuk, toužíte po nejčistší reprodukci vokálů, chcete basy otřásající podlahou? Pak bude správnou volbou sada reproduktorů spárovaná s AV receiverem a dobrým subwooferem.

Získáte zkrátka mnohem podmanivější zážitek. Když bude film dobrý, budete si připadat jako v jiném světě, nebo na dovolené. Zkrátka na dvě hodiny zapomenete na své starosti a místo toho se ponoříte do světa fiktivních postav. Jako v opravdovém kině.

Výhody sestav domácích kin

 • Vyšší výkon
 • Lepší podání hlasů a basů
 • Jsou vhodnější na čistý poslech hudby
 • Výborná separace kanálů a vykreslení prostorového zvuku
 • Kalibrace zvuku přesně na místnost
 • Jednoduchá rozšiřitelnost
 • Nejste omezeni systémem jednoho výrobce

Pro velký systém mluví fyzikální vlastnosti. Ideální sestava má přední zvukové pole, o které se stará levý, středový a pravý kanál, tj. samostatné bedny. Levý a pravý reproduktor by měly být stejně vzdálené od středového reproduktoru a měly by být mírně nasměrovány do středu poslechového prostoru.

V závislosti na tom, s kolika páry prostorových reproduktorů pracujete, by měly být v ideálním případě umístěny v úrovni uší, nebo směřovat na posluchače. A to i ty po stranách, nebo umístěné za divákem.

Subwoofer by měl být umístěn v místnosti tak, aby reprodukce nízkých frekvencí byla co nejlepší. Občas se s tím musí laborovat, nicméně díky možnosti nastavení fáze, přechodové frekvence a hlasitosti je doladění snadnější.  Subwoofery dodávané k soudbarům tyto možnosti úpravy zvuku nemívají.


Nejoblíbenější AV přijímače

Yamaha RX-V6A
Yamaha RX-V6A
nabízí 21 obchodů za ceny od 14 490 Kč
Porovnat ceny
Onkyo TX-NR6100
Onkyo TX-NR6100
nabízí 19 obchodů za ceny od 15 930 Kč
Porovnat ceny
Denon AVC-S670H
Denon AVC-S670H
nabízí 12 obchodů za ceny od 11 830 Kč
Porovnat ceny
Yamaha R-S202
Yamaha R-S202
nabízí 17 obchodů za ceny od 6 373 Kč
Porovnat ceny
Denon AVR-X2800H DAB
Denon AVR-X2800H DAB
nabízí 13 obchodů za ceny od 18 290 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené AV přijímače


Správně provedené nastavení dokáže vytvořit skutečně pohlcující prostředí. Moderní AV receivery mají automatickou kalibraci, která sama srovná nejen hlasitost a charakteristiku jednotlivých kanálů, ale také si proklepne poslechovou místnost a koriguje případné chyby. Pokud chcete konkrétní zesilovač pro prostorový zvuk, můžete si jej klidně pořídit. Můžete si zvolit, kolik kanálů budete mít v systému obsaženo, zda 5.1, 7.2, 9.1, jestli budete mít i Dolby Atmos.

Ale když chcete, můžete i ušetřit. Prodejci často nabízejí cenově zvýhodněné komplety pro domácí kino.

Cílem soundbaru je oproti tomu vytvořit stejný efekt s komponenty miniaturních rozměrů a často bez fyzických reproduktorů kolem vás. V prémiové cenové hladině leckdo očekává, že nabídnou stejný zvuk za cenu, která je obvykle vyhrazena sestavám domácího kina vyšší třídy. Marketing špičkových soundbarů často slibuje, že nahradí všechny fyzické reprosoustavy kolem vás, což však představuje problém. Fyzika se nedá ošidit, lze jen vytvořit co nejvěrnější dojem simulující to, co nemáte.

f0acfe9b-8290-4f5a-887f-e70119bdace3Reproduktory pro Dolby Atmos se montují ideálně přímo na strop

Samotný soundbar má levý, pravý kanál, v lepším případě i středový. Kvůli menším rozměrům bývá málo prostoru pro vytvoření skutečně oddělených kanálů. Jednotlivé měniče soundbaru bývají menší než ty v reprosoustavách domácího kina, což omezuje reprodukci plného, čistého zvuku.

Běžné soundbary nedokážou zajistit ani věrnost běžného systému prostorových reproduktorů  5.1 a nabídnou pocit jen částečného obklopení, kdy prostor končí zhruba lehce za vámi, či po stranách. Všimněte si také, že levné soundbary s Dolby Atmos v drtivé většině postrádají fyzické měniče směřující vzhůru. K simulaci 3D zvuku používají psychoakustické triky. Pro běžné sledování TV a filmů to často stačí, nicméně pro vyšší kvalitu musíte u soundbarů jít do výše zmíněné prémiové třídy a cen nad 20 000 Kč.

Samozřejmě, že domácí kino má i nevýhody…

Pokračování 6 / 8

Nevýhody sestavy domácího kina

U sestavy domácího kina budete potřebovat prostor pro nejméně pět reproduktorů a subwoofer. Také se můžete potýkat se sousedy, kteří si v paneláku budou (oprávněně) stěžovat na hluk. Navíc systémy založené na AV receiverech představují poněkud komplikovaný projekt zapojení, zejména pokud budete chtít dráty schovat. A to nepočítám efektové soustavy pro Dolby Atmos, které se ideálně instalují na strop; pokud nechcete, aby hrály odrazem.

Zápory sestav domácího kina

 • Vyšší cena
 • Náročnější instalace
 • Zaberou hodně prostoru
 • Složitější ovládání

Budujete-li domácí kino, bývá ideální činit tak rovnou při stavbě rodinného domu: vyhradit na to místnost, poradit se s odborníky, korektně zatlumit místnost (zapomeňte na prázdné místnosti s holou dřevěnou podlahou, které znáte z propagačních fotografií). V ideálním případě si pořádné domácí kino zaslouží plátno a projektor. A nic z toho není levné, ani jednoduché na instalaci.


Nejoblíbenější subwoofery

Sonos Sub Mini
Sonos Sub Mini
nabízí 21 obchodů za ceny od 9 989 Kč
Porovnat ceny
Sonos SUB Gen3
Sonos SUB Gen3
nabízí 20 obchodů za ceny od 17 990 Kč
Porovnat ceny
Edifier T5 Subwoofer
Edifier T5 Subwoofer
nabízí 13 obchodů za ceny od 2 890 Kč
Porovnat ceny
SVS SB-1000 Pro
SVS SB-1000 Pro
nabízí 11 obchodů za ceny od 17 490 Kč
Porovnat ceny
Jamo SUB 210
Jamo SUB 210
nabízí 14 obchodů za ceny od 4 639 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené subwoofery


Tím to navíc nekončí. Většina AV přijímačů sice nabízí výše zmiňované automatické nastavení reproduktorů, které nakonfiguruje soustavu reproduktorů a vyváží úrovně hlasitosti reproduktorů, ale v reálu to není naprosto spolehlivé. Výsledkem může být systém, jehož obsluha je pro většinu běžných lidí noční můrou. Ano, nakonec se to naučí i malé dítě, ale u soudbaru se nestaráte o nic.

Chcete-li však získat nejlepší zvukový zážitek, je specializované domácí kino jedinou cestou. Jednoznačně však komplikovanější a dražší. Máte-li však velký rozpočet a nároky, směle do toho. Hrajte si.

Rozhodujte se i podle velikosti pokoje

Pokračování 7 / 8

Jaký máte pokoj? Na velikosti záleží

Pokud stále nevíte, tak dost důležitým faktorem bývá velikost místnosti, kterou míníte ozvučit. Lidé často při výběru velikost pokoje a umístění soundbaru opomíjejí. A tak i ti, kteří mají rozpočet na dražší soundbar, volí ten levnější s pocitem, že to stačí. Důležitá bohužel není „maximální“ hlasitost, ale taková, ve které soundbar hraje vyrovnaně a kvalitně. Levnějším soudbarům chybí výkonová rezerva, která pokryje dynamické špičky, často u nich při vyšší hlasitosti roste agresivita. Zvuk pak může být nepříjemný, ostrý a nevyrovnaný.

I když má soundbar větší výkon než televizor, často nemá šanci slušně ozvučit pokoj větší než 25 m². Zejména modely nižší a střední třídy. A pokud je umístíte s televizorem asymetricky do rohu, na nějaké vyšší nároky můžete rovnou zapomenout.

75a3f364-e68b-4ac5-bdb3-5610fdbb78f6 
Větší systém domácího kina si poradí s větším prostorem a také díky přesné kalibraci zvuku lépe zvládne asymetrické umístění 

Ano, hlasitost bude větší, ale virtuální prostorový zvuk potřebuje nejen symetrické umístění, ale také stěny, o které se může odrážet. V úvahu vezměte rovněž strop. V případě Dolby Atmos nemá zvuk u šikmého či členitějšího stropu šanci správně se odrazit z měničů nasměrovaných vzhůru zpět k uším.

Větší místnost vyžaduje větší zvuk

V místnostech nad 30 m² už na levný soundbar úplně zapomeňte. Buď musíte vybírat z dražších a výkonnějších modelů, nebo pro dosažení patřičného výkonu a kvality bude rozumnější zvolit systém domácího kina s AV receiverem. Díky korektnímu umístění reprosoustav a kalibraci zvuku dle prostoru větší systém rozhodně zaručí lepší výsledek. Taková sestava má samozřejmě i celkově vyšší výkon.

Systémy prostorového zvuku se hodí také pro větší domácí kina, kde chcete mít více než jen jednu pohovku před televizorem. Ve velké místnosti vám běžný soundbar nemusí vyrazit dech a daleko dříve narazíte na limity. Naopak komponentní sestavu prostorového zvuku lze vždy vylepšit a aktualizovat. Můžete přidat tolik komponentů, kolik vaše místnost potřebuje.

Výjimka? Když máte televizor na stěně…

Pokračování 8 / 8

TV na stěně? Zde soundbar vede

Jak jsem mnohokrát zmínil, velkou výhodou soundbaru jsou malé rozměry. A to platí zejména pokud chcete mít televizor na zdi.

Malá hloubka i výška soundbarů zde boduje, většina nejenže montáž na stěnu umožňuje, ale montážní konzole výrobci často přibalují jako součást standardního příslušenství. To platí u levných a dostupnějších zařízení. Ty dražší a těžší vyžadují pevnější a rozměrnější konzole, nebo rovnou kovovou lištu, což už nestojí pár korun. Takže u prémiových soundbarů se paradoxně musí montáž na stěnu dokupovat. Při případném nákupu se raději rovnou ujistěte, jak je to u zvoleného modelu.

2270a966-d617-4455-a2be-73db6ba3ec1e 
Výrobci s montáží soundbarů na stěnu počítají. Některé modely jsou vysloveně ploché, aby do prostoru čněly minimálně 

U takové instalace také oceníte bezdrátový subwoofer, neboť nemusíte tahat kabely po místnosti. U sestav domácího kina se subwoofer standardně připojuje k AV receiveru kabelem.

Právě v tomto případě může být také lepší volbou prémiový soundbar s bezdrátovým připojení zadních efektových bedniček. Opět nemusíte nikde tahat kabely, a přitom dostanete slyšitelně lepší podání zadního efektového zvukového pole. To oceníte daleko více než Dolby Atmos. Zadní efekty totiž se totiž ve filmech a seriálech využívají daleko častěji, než horní 3D kanál.

A nakonec: s prostorovým zvukem je to jako s jakoukoli jinou zálibou. I zde máte různé možnosti pro příležitostné uživatele, či zaryté nadšence. První rozhodnutí, které musíte učinit, není o tom, jaký typ zařízení si vyberete. Napřed si odpovězte na to, jakou úroveň zapojení a kvality zvuku si přejete. Jakmile tuto volbu učiníte, máte mnohem větší šanci vybrat správné komponenty, které se vám budou líbit.

Pokud vše shrneme, tak soundbar je jednoduchá a cenově dostupnější volba, zatímco systém prostorového zvuku poskytuje větší výkon, kvalitu a flexibilitu, ale obvykle s daleko vyšší cenou.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud