KEF - Q300: test hi-fi reproduktorů

4. července 2011
TWEET SDÍLET
Dvoupásmové regálové reproduktory s technologií UNI-Q patří mezi nejmenší a nejlevnější zástupce nové řady. Přesto udělaly velký dojem.
hce counter

Po kratším časovém úseku se nám dostaly k testu vzdálení příbuzní posledně testovaných KEF-XQ10, a to sice jejich levnější bratranci s označením KEF - Q300. Produktová řada nesoucí název "All New Q series", ze které vycházejí, čítá celkem devět zástupců, kde Q100 a Q300 patří mezi regálové, Q500, Q700 a Q900 mezi plnohodnotné sloupové, doplněny centrálními bednami Q200c, Q600c, Q800ds a subwoofrem Q400b.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Testované Q300-ky jsou dvoupásmovou variantou s technologií UNI-Q, která byla oproti předchůdcům významně přepracována. Za zmínku oproti předchozí generaci Q-eček stojí zhruba dvakrát větší magnety reproduktorů, díky nimž mají větší kontrolu nad zvukem. Nový je i výškový měnič, který zmohutněl a nyní disponuje rozměry 25 mm. Ten je nezávisle zasazen do středu středobasového reproduktoru z aluminiové membrány o velikosti 165 mm. Novinkou je i takzvaný "Z FLEX" design gumového uchycení vnější strany středobasové membrány. Díky tomuto novému designu nedochází k takovému zkreslení zvuku linoucího se z vysokofrekvenčního tweetru napříč MF/LF kónusem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Frekvenční rozsah výrobce udává 42Hz - 40kHz, kde dělící kmitočet výhybky je nastaven na 2,5kHz. Na zadní straně najdeme terminál připravený na bi-wiring připojení, doplněny dvojicí crossoverů pro výběr mezi bi-wiringem a klasickým zapojením.

Každý z těchto "šperků" váží necelých 8 kg, což je znát i na robustní kontrukci z MDF desek s dominantní černou vybroušenou hliníkovou deskou na celé čelní straně doplněnou decentní šedou lištou s logem výrobce. Tato lišta opticky odděluje vrchní část s reproduktorem a spodní část s bassreflexem.

Znovu se potvrdilo staré anglické pořekadlo "Don't judge a book by its cover", neboli nesuď dle zevnějšku. Musím se přiznat, že jsem byl v počátku celkem skeptický. Přece jenom na bednách v cenovéhranici 15 tis Kč nemůže jít vykouzlit bůhvíjaký zvuk - dáno použitými technologiemi, materiálem, konstrukcí, zpracováním - sám jsem se přesvědčoval. Navíc mi byly poslány ještě v zapečetěné krabici, tedy tzv. "funglovky", což samo o sobě nese předzvěstí toho, že budou potřebovat ještě nějakých 100 hodin na burn-in, aby se ukázaly v pravé kráse.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Opak byl pravdou. V další části testu se dočtete, jaký dojem na mě (ale také na mé sousedy) tyto KEFy udělaly. Při testování se vždy snažím obsáhnout prakticky celé spektrum zvuků, s jakým se při poslechu hudby všech žánrů setkáváme. To si dávám za primární cíl. V tomto ohledu zkouším pro mě již důvěrně známá cd a vinyly, od kterých již vím, jak zněly na různých sestavách, včetně těch referenčních a mám tedy představu, co od jejich reprodukce čekám.

Pro zachování jisté dávky objektivity také rád přizvu na sklenici vína mého kamaráda, aby mi k celé věci řekl také svůj názor - pro mě důležitý. Názor mého souseda mě nezajímá, protože je pořád stejný ("strašné Vám to řve!!!").

Poslechovým testem provázel zesilovač Vincent SV-236 a Denon PMA-1510AE SP, zdroj zvuku Vincent S-6 a DENON DCD-1510AE SP. Obě sestavy byly tedy víceméně na srovnatelné úrovni a plně dostačující.

Poslechový test

Jak jsem předeslal výše, byl jsem od první chvíle těmito bednami velmi mile překvapen. Prakticky ihned po rozbalení a připojení hrály poměrně otevřeně, detailně a hlavně muzikálně. Audiofilové zatížení na opravdu mikroskopické charakteristiky zvuku by samozřejmě mohli být jiného názoru. A nutno dodat, že někdy tyto rysy v hudbě hledám i já - tedy všemožné dozvuky, barvičky atd atd. A přesto i takové záležitosti můžeme u třístovek najít, jen opravdu ne do posledního detailu. U poslechu jsem se několikrát přistihl, že tyto libůstky vlastně nehledám, protože mě zvukový projev těchto Kefíků baví takový, jaký je. Plus jako bonus mohu vyzdvihnout jejich univerzálnost. Tedy, už mě nenapadlo více žánrů než rock, blues, jazz, metal, klasika, trip hop, rap, drum n bass, techno a různé cross-overy. Ani u jednoho z nich si rozhodně neudělaly Kefy ostudu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Pokud bychom ale přece jenom měli jít do většího detailu, tedy poněkud hnidopišsky: 

- v nízkém spektru je znát slušný, někdy až překvapivý (vzhledem k velikosti) objem basů. Jejich kontrola je ale někdy trochu nad možnosti. Jedná se ale spíše o krátké momenty, tedy nikoliv nějaké nepřehledné hučení a jednolitý, jednotónový zvuk na jaký můžeme být někteří zvyklí z levných PC sestav typu 2.1 nebo 5.1. Přičemž se chovají jinak u skutečných nástrojů - baskytara, kontrabas, spodky u bicích, jaké můžeme například slyšet v Bártově skladbě Divení (album Illustratosphere), prakticky celém album Que Alegria od Johna Mclaughlina apod., a jaké se line z beden při reprodukci elektronické hudby typu St. Germain, Bonobo atd. - tentokrát ve prospěch syntetického zvuku.

- střední část frekvenčního spektra je pro třístovky jako dělaná. Zvuk je přehledný, dynamický, prostorový. Ženský hlas má lehce navrch oproti mužskému (Eddie Veder, Sting, Glen Hansard zněli dobře, ale naživo je to zkrátka o něčem jiném; Suzanne Vega, Anouk, Alicia Keys, Linda Perry se více blížily realitě). Krásný přednes mají např.akustické i elektrické kytary, klavír, bicí, housle; rezervu bychom mohli najít obecně u dechových nástrojů, jejichž charakteristiku je někdy opravdu těžké vystihnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Celkově ale vzhledem k mému neustálému poklepávání nohou do rytmu jsem se nechal unést příjemným, groovy, projevem.

- výšky jsou spíše neutrální, tzn. v žádném případě se nestalo, že by byly nepříjemné či vyčnívající. To se někdy stává i u 5x dražších sestav - ostřejší hudbu si na nich nevychutnáte, protože vám výšky trhají uši.Na druhou stranu tyto Kefy někdy postrádají vyšší rozlišení, texturu. Zde zkrátka naráží výškový měnič a technologie Uni-Q na svoje možnosti.

Verdikt

Obecně bych doporučil KEF Q300 z pohledu zdroje zvuku k poslechu hudby z CD, flac, DVD či Blu Ray (i jako součást domácího kina). Pro fajnšmejkry holdující vinylu nejsou zcela vhodné, protože jim chybí trochu z toho analogového nadhledu, na který narazíme u dražších soustav.

S Q-300kami jsme (rozuměj moje rodina a naši sousedé) prožili příjemné dva měsíce. Můj kamarád byl dokonce v jednu chvíli přesvědčen, že si je odnese domů, což mluví za vše. Pak si ale uvědomil, že je k nim zapotřebí další nemalé investice do zdroje zvuku, zesilovače, kabelů, stojanů atd atd. - takže si to celé rozmyslel. Stručně řečeno, život nás audiofilů nění vůbec jednoduchý, resp. může se pěkně prodražit.

KLADY

+ obecně poměr cena/kvalita
+ příjemný, muzikální projev
+ vynikající střední až nižší pásmo

ZÁPORY

- výšky by mohly být o něco ušlechtilejší

KEF Q300

 • Cena orientační: 15 800 Kč
 • Typ: regálový, 2-pásmová reprosoustava
 • Bassreflex: ano
 • Rozsah:42 - 40 000 Hz
 • Citlivost: 87 dB
 • Nominální impedance: 8 ohmů
 • Zatížitelnost: 120 W
 • Doporučený výkon: 15 - 120 W
 • Připojení: bi-wiring
 • Barvy: černá, ořech, třešeň
 • Rozměry (v x š x h): 35,5 x 21 x 30,2 cm
 • Hmotnost:7,7 kg
 • Web výrobce: www.kef.com
AVmania hodnotí
design 8
zvuk 8
připojení 8
poměr cena/výkon 10
hce counter

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Reproduktory, Test, KEF, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Beta Modern Warfare 2 slaví na Steamu úspěch. Dosáhla na 110 tisíc aktivních hráčů

Beta Modern Warfare 2 slaví na Steamu úspěch. Dosáhla na 110 tisíc aktivních hráčů

Na letošní díl akční série Call of Duty se hráči evidentně těší.

Michal Maliarov
Call of Duty: Modern Warfare 2Steam
Testy procesoru AMD Ryzen 9 7950X z celého světa. Má rekordní výkon i teploty a ukrývá integrovanou grafiku

Testy procesoru AMD Ryzen 9 7950X z celého světa. Má rekordní výkon i teploty a ukrývá integrovanou grafiku

** K dispozici jsou první nezávislé testy procesorů AMD Ryzen 7000 ** Čipy mají rekordní výkon, ale také teploty na standardních 95 °C ** Uvnitř je i moderní integrovaná grafika s RDNA 2

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Recenze mobilní hry The Walking Dead: All-Stars. Další křeč dříve úspěšné značky

Recenze mobilní hry The Walking Dead: All-Stars. Další křeč dříve úspěšné značky

Co takhle pokosit nekonečné vlny nemrtvých? V této hře budete mít možnost, ale příliš zábavy si neužijete.

Michal Maliarov
Mobilní hryRecenzeLogické
Recenze reprosoustav Elac BS312. Povedené malé německé dvoupásmové regálovky

Recenze reprosoustav Elac BS312. Povedené malé německé dvoupásmové regálovky

Kompaktní ELAC BS312 jsou svým pojetím neobvyklé, účelně konstruované reprosoustavy, které chtějí na minimálním prostoru nabídnout výkony srovnatelné s mohutnějšími konkurenty a daří se jim to. Samozřejmě mají nějaká svá lehká omezení, ale umí načrtnout hudbu s přesvědčivostí a zábavností bez potřeby k ní něco výraznějšího přidávat. Jde o specifické, ale kouzelné malé bedničky.

Daniel Březina
Reproduktory
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Ultralevný Redmi A1 osekal už tak dost osekaný Redmi 9A. Místo MIUI má ale čistý Android Go

Ultralevný Redmi A1 osekal už tak dost osekaný Redmi 9A. Místo MIUI má ale čistý Android Go

** Redmi má svůj první telefon s čistým Androidem ** Není to bonus ale nutnost, aby se telefon vůbec pořádně rozjel ** Hlavním lákadlem Redmi A1 je rozhodně nízká pořizovací cena

Martin Chroust
Android GoMediaTek
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Vivo X Fold+ je nejvýkonnější skládačka od Viva. Má špičkový procesor, větší baterii a rychlejší dobíjení

Vivo X Fold+ je nejvýkonnější skládačka od Viva. Má špičkový procesor, větší baterii a rychlejší dobíjení

** Vivo ukázalo vylepšenou verzi skládacího hybridu ** Dostal novou barvu a výkonnější čipset ** Nepatrně větší baterii dobijete až 80 Watty

Martin Chroust
Skládací konstrukceHybridy
Venku je kompletní oficiální soundtrack z nového fotbálku FIFA 23

Venku je kompletní oficiální soundtrack z nového fotbálku FIFA 23

Máte tam svého oblíbence?

Michal Maliarov
FIFAEASportovní